Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Underground

18:00, piatok
Tiché a nečinné...Zahalené do zelena... Rastliny. Sú naozaj také bezbranné a nevinné? Možno nás len ticho sledujú a čakajú na svoju príležitosť... Zaútočiť. Mnoho kníh, filmov a seriálov zobrazuje práve rastliny ako niečo nebezpečné a hlavne smrteľné. Je však na tom niečo pravdy? Môžu náš rastliny skutočne ohrozovať? V prednáške si predstavíme, čo z toho je číra "fiction" a čo by sa teoreticky mohlo stať.
Oranžová sála
Prednáška
20:00, piatok
Zobrazenie LGBT postáv patrí medzi horúce témy kultúrno-spoločenského diskurzu a s každým rôčkom je to trošku lepšie. Bisexuálne postavy ale dostávajú pekne zabrať. Poďte sa pozrieť na možné korene neproporčného a negativizujúceho zobrazenia bisexuálov. Prednáška obsahuje výsledky štúdie o bisexualite vo fandome.
Oranžová sála
Prednáška
21:00, piatok
V offtopicu tento raz vyskúšame novú vec - hru atómový kryt. Spolu s vami vylosujeme dvadsať charakteristík rôznych osôb, no v kryte je okrem nás už iba desať miest. Tým pádom nás čakajú zaujímavé rozhodnutia a hypotetické diskusie. Samozrejme, všetko nevážne a odbočky od témy sú zaručené.
Oranžová sála
Iné
10:00, sobota
Ako si poradiť s prednáškou? Máte super nápad, o čom by ste mohli prednášať, ale neviete ako, alebo máte strach? Na tejto prednáške vás to naučím.
Zasadačka
Prednáška, Diskusia
10:00, sobota
Objavte tie najlepšie súčasné škandinávske seriály - originálne príbehy s jedinečným prostredím a atmosférou Švédska, Nórska, či Dánska z minulosti a súčasnosti týchto krajín, ale aj z fiktívnej budúcnosti. Na svoje si teda prídu napríklad aj tí, čo sa zaujímajú o históriu, i fanúšikovia sci-fi. Či už ste počuli o seriáloch ako Bron/Broen (The Bridge), Forbrydelsen (The Killing) a Äkta människor (Real Humans) alebo nie, počuli ste minimálne o ich amerických či britských remakeoch, ktoré ešte viac potvrdzujú ich kvality - znamená to, že sú jedinečné. Škandinávske seriály a ich remaky spôsobili revolúciu hlavne v žánri kriminálnych drám a následktom toho postupne začali vznikať originálne "grimdark" seriály už aj v USA a tejto revolúcii môžeme vďačiť za seriály ako True Detective. Ktoré ďalšie škandinávske seriály sú také kvalitné, že sa ich budú snažiť remejknúť? To sa dozviete na našej prednáške.
Červená sála
Prednáška
11:00, sobota
Ste fanúšikom niektorej nedávnej alebo súčasnej populárnej mangy ako Naruto, Bleach alebo One Piece? Ak áno, možno vás zaujme bližší pohlad na ich najznámejšieho predchodcu a hlavnú inšpiráciu. Dragon Ball kodifikoval žáner shounen ako ho poznáme dnes. Ak si myslíte, že o tejto sérii viete dosť, príďte sa presvedčiť, možno aj o opaku.
Zasadačka
Prednáška
11:00, sobota
Čo je to mém? Dá sa to jesť? Sú zábavné obrázky na internete jediné mémy, ktoré existujú, alebo je ich viac? A dajú sa nejakým spôsobom skúmať? Príďte na prednášku a dozviete sa viac.
Červená sála
Prednáška
14:00, sobota
Všetci sme už počuli o Gangnam Style ale ak chcete hlbšie preniknúť do populárneho trendu, ktorým je kórejská vlna, táto prednáška je práve pre Vás! Tu zistíte o čo sa jedná, prečo je to svetový fenomén a to všetko z pohľadu fanúšika kórejskej kultúry v Európe. Nebudú chýbať ukážky, tipy kde hľadať informácie a pre šikovnejších možno aj nejaké chutné odmeny.
Zasadačka
Prednáška
16:00, sobota
Zdá sa vám svet Marvel Comics komplikovaný a zamotaný? Láka vás svet hrdinov, ale neviete, kde začať? Netreba sa báť, príďte na prednášku a zistíte všetko potrebné.
Modrá sála
Prednáška
17:00, sobota
O dych nás pripraví všeličo. Prekvapenie, šok, úžasný bozk... no o tom možno inokedy. V tejto prednáške budem hovoriť o menej príjemných dôvodoch – škrtenie, vešanie, hrdúsenie a iné dusenia (asfyxie). Prezradím vám, čo je vlastne to povestné lámanie väzov, prečo sa nedá spáchať samovražda zahrdúsením a prečo sa do vínnych pivníc chodievalo s horiacou sviečkou. Citlivejšie povahy upozorňujem, že budú aj obrázky
Oranžová sála
Prednáška
19:00, sobota
Príďte a na vlastné oči zažite nevídané! Príďte a váš život už nikdy nebude rovnaký. (Mal by byť lepší.) (Lebo vedomosti sú vopred vyhraný boj.)
Oranžová sála
Prednáška
20:00, sobota
Aneb vlasový porost hlavních hrdinů seriálu SUPERNATURAL. Jaký druh účesu frčí v SPN? Jak moc to souvisí s intelektem hlavních postav? No a pak je tu Sam, aneb důkladný rozbor vývoje z roztomilé opičky do zarostlého goriláka.
Oranžová sála
Prednáška
21:00, sobota
Skutečné příběhy, které scénáristé seriálu Myšlenky zločince použili v některých episodách. Dozvíte se o těch skutečných zločincích, a ke které episodě se váží jejich příběhy.
Oranžová sála
Prednáška
10:00, nedeľa
To, že Simpsonovci majú v sebe zakomponované rôzne narážky na náboženstvá vieme všetci. Počas prednášky sa však bližšie pozrieme, v ktorých a koľkých dieloch sa rieši náboženská tématika. Budem sa venovať tomu, či si robia autori naozaj zo všetkého iba srandu alebo sú tu náboženstvá zobrazované aj dôveryhodne.
Modrá sála
Prednáška
11:00, nedeľa
Podelím sa s vami o zážitky z druhého konca sveta a porozprávam vám o tom, ako som celkom spontánne precestovala viac ako 14 000 kilometrov za 3 mesiace. Príďte sa inšpirovať a vydajte sa so mnou až na koniec sveta :)
Zasadačka
Prednáška
11:00, nedeľa
Absurdné internety po audiovizuálnej stránke sa vracajú! Neuveríte, pokiaľ neprídete, a na vlastné oči a uši sa nepresvedčíte o existencii ďalších najväčších hudobných bizarností.
Červená sála
Prednáška
14:00, nedeľa
Vyberieme sa s Alicou na výlet do krajiny zázrakov. Kniha Lewisa Carrolla, ktorá vyšla v roku 1865, urobila revolúciu v detskej literatúre. Priblížime si jej početné adaptácie a vplyv na popkultúru.
Oranžová sála
Prednáška
14:00, nedeľa
Hydra je na vzostupe. Captain America preberá moc. Dá sa to ešte zastaviť? Hrdinovia sa musia spojiť. Čo sa aktuálne deje vo svete Marvel Comics, aké novinky sa pre nás chystajú, čo si určite prečítať a čomu sa radšej vyhnúť.
Modrá sála
Prednáška