Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Literárna línia

16:00, piatok
Najkrajšie legendy pochádzajúce zo sveta Keltov – z Írska, Škótska, Walesu a Bretónska a farbistá plejáda hrdinov, ktorí v nich našli svoje miesto.
B1
Prednáška
17:00, piatok
Informácie o najnovších slovenských románoch, zbierkach poviedok a e-knihách, ktoré vyšli v rokoch 2012 a 2013. Súčasťou bloku budú aj ukážky z kníh a prípadná diskusia o nich.
B1
Prednáška
18:00, piatok
Stať sa pánom vlastného diela má väčšina autorov, začínajúcich i skúsenejších, zvládnuté. Človek sa nemusí s nikým hádať a vytvorí všetko podľa svojich predstáv. Ako sa ale dá napísať dielo dvomi, či viacerými autormi?
B1
Prednáška, Diskusia
19:00, piatok
Beseda s velikánom sloveskej fantastiky Jozefom Žarnayom, ktorú povedie Martin "Roger" Králik. Tiež ste ako deti hltali Tajomstvo dračej steny a Prekliatu planétu? Chcete vedieť, ako sa vydávala science fiction a fantastika v 60-tych, 70-tych a 80-tych rokoch? A možno vám prezradí aj, čo plánuje do budúcnosti.
B1
Diskusia
20:00, piatok
První vydavatelství věnované české a slovenské sci-fi a fantasy! A témata jako: Audioknihy jako fenomén, kdo je vůbec poslouchá a proč je poslouchá? Proč roste jejich prodej o 100% ročně? Je mluvené slovo vážným konkurentem psaného slova?
B1
Prednáška
10:30, sobota
Panelová diskusia s vydavateľstvami Artis Omnis a Hydra, s Martinom Králikom, Petrou Neomillnerovou a Ďurom Červenákom na tému autorské práva. Moderuje Katka "Crankia" Bajzíková.
A1
Diskusia
12:30, sobota
- aneb tentokrát o tvorbě prostředí, o lidech v textu, o vztahu ke kritice i o vztahu spisovatel - čtenář... Neboli převážně nevážně ale někdy i vážně!
B1
Prednáška
13:30, sobota
Křest undergroundového projektu antologie 72 horrorových povídek do 100 slov od sedmi autorů a jedné autorky ze tří zemí. Prezentace, autorské čtení i případná autogramiáda za účasti editora, autora a ilustrátorky.
A1
Vystúpenie, Iné
14:00, sobota
V povodí rieky Istros, ktorá omnoho neskôr dostane meno Dunaj, panuje vek bronzu a zlata. A taktiež jantáru, pre kupcov z južných morí nesmierne cenného tovaru. Do barbarských končín severne od Istra prichádza trójsky princ Podarkés. Je odhodlaný získať tu poklad, ktorým vykúpi rodné mesto z područia mykénskeho zabijaka Hérakla. Je to však úloha nad sily jedného muža. Podarkés získa spojencov v tajomnom bojovníkovi Astériovi, veštkyni Sýkorke a udatnom kniežati Sokolovi, lenže do boja o poklad sa čoskoro zapojí aj posádka lode Argó. Tá sa plaví po Istre na úteku pred kolchidskou flotilou a palubu má plnú obávaných gréckych hrdlorezov... Román úspešného autora historických a fantasy románov Juraja Červenáka vychádza v upravenej, rozšírenej a bohato ilustrovanej podobe. Prostredníctvom napínavého dobrodružného príbehu z doby bronzovej odpovedá na otázku, ktorou sa historici zaoberajú už mnoho rokov: Mohli hrdinovia gréckych bájí putovať až na územie dnešného Slovenska?
A1
Vystúpenie
15:00, sobota
Poviedka Istroconu má tento rok zmenenú štruktúru. Na Slavcone jej organizátori vyhlásia finálové poviedky, ktoré porota vybrala z prvého kola.
C1
Vystúpenie, Súťaž
17:00, sobota
Prednáška o fantastike na Slovensku od jej začiatkov od toho najpovolanejšieho - spisovateľa Jozefa Žarnaya.
B1
Prednáška
11:00, nedeľa
Chasa z Vlčieho hvozdu opäť v akcii! Priaznivci prepracovaného sveta, svojských nehrdinov a solených sleďov sa dočkajú slovenskej premiéry druhého dielu špinavej fantasy, ktorú internetový denník Sarden označil za najlepšiu českú fantastickú knihu roka 2013. Čítanie z diela, beseda s autormi, krst ohňom! A pre tých najvernejších darček...
C3
Prednáška, Diskusia

Fantasy a horor, Literárna línia

12:00, sobota
Spisovatel by měl zvládat tisíc řemesel a v každém být expert (nebo tak přinejmenším působit). Jedním z nich je umění boje, protože v naprosté většině fantasy příběhů se vám někdo ohání něčím ostrým či pádným a prolévá krev. Na podobných scénách často stojí celý příběh - mohou ho pozvednout a naplnit napětím... nebo potopit do hlubin úmorné nudnosti. Jenže co když autor není rytířem? Nic není ztraceno. Přijďte a my (šermíř-spisovatel a jeho nepříliš sliční sekundanti) vám předvedeme, jak všechna ta svištící máchnutí mečem převést na neméně svištící písmenka. Zveme nejenom spisovatele (začínající i zkušené), ale i čtenáře, kteří chtějí vidět krev!
C3
Prednáška

Literárna línia, Sci-fi

15:30, sobota
Vydavateľstvo Rogerbooks vydáva siedme číslo elektronické časopisu Jupiter, tentoraz zameraného na space operu. Vesmírne dobrodružstvá vam v ňom predstaví Rakúšanka Nina Horvath, česká autorka Jana Rečková, zo Slovenska víťazka Ceny Karla Čapka Lenona Štiblarika ci víťaz ceny Fantázie Marek Slabej. Ďalsie detaily sa dozviete na samotnom krste.
C1
Diskusia, Iné
16:00, sobota
Bývalý astronaut Derek Watson je členom výboru na menovanie posádok raketoplánov. Jeho život sa zrúti po explózii raketoplánu Discovery, pri ktorej zahynie celá posádka – Derekovi kolegovia a priatelia. Objasnením katastrofy je priam posadnutý. Žiaľ z neúspechu pri vyšetrovaní umocňujú aj stretnutia s bývalou manželkou i nenaplnená túžba po žene jedného z mŕtvych astronautov. Prepadá depresii a zúfalstvu, no z letargie ho vytrhne kontakt s tajomnými Rusmi. Tí mu predložia nielen dôkazy neuveriteľnej hypotézy, ale tiež naznačia, že s posádkou raketoplánu by sa mohol ešte stretnúť. Watsona čaká najťažšie rozhodnutie v živote... Ako ďaleko je človek schopný zájsť pri hľadaní pravdy? Rozprávanie o knižke, o autorke, o vesmíre, živote a vôbec.
B1
Prednáška, Vystúpenie

Literárna línia, Sprievodný program

21:30, sobota
Ako vyzerá výsledok spoločnej tvorby satirického steampunkového fantasy, ktorého písanie obaja autori prežili v skvelom duševnom a fyzickom zdraví? O tom sa môžete dozvedieť pri predstavovaní prvého dielu "eposu" Škoricovník, ktorý vyšiel pod názvom Zlatá cesta. V roku 2013 sme rozprávali o tom, ako sa píše fantasy román vo dvojici bez toho, aby sme sa navzájom skántrili. Ten fantasy román sa nám napokon naozaj podarilo napísať i vydať (bez toho, aby sme sa navzájom skántrili...) Nie je to úplne fantasy, je to skôr satirické steampunkové fantasy. Volá sa to Škoricovník a Zlatá cesta je prvým dielom ságy, ktorú sa ešte len chystáme napísať. Počas akcie 26.4.2014 knihu predstavíme s menšou šou - moderuje Katarína Kopajová a z knihy číta a zabáva Vás krstný otec diela Juraj Kemka. Doprevádzať nás bude drsné hudobné prekvapenie a samozrejme škorica.
A1
Prednáška, Vystúpenie

Literárna línia, Workshopy

12:00, nedeľa
Príležitosť na spätnú väzbu pre nádejných spisovateľov, ktorí sa zapojili do literárnej súťaže na SlavCone - Siene ohňa. Prihláste sa nám dopredu na sienohna@tolkien.sk, aby sme sa vedeli pripraviť.
C2
Diskusia, Workshop