Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Sci-fi

umělá inteligence nás ve sci-fi dílech provází už velmi dlouho, ať jako strašák (Skynet, Hall 3 000), nebo přítel (Wall-i, David). My jsme dali světu slovo robot a tak není překvapením, že i v naší domácí tvorbě se nejednou objevil uvažující stroj, či umělá bytost.
NEZARADENE
Prednáška
Cestování časem je schopnost, kterou by mnozí z nás chtěli mít. Možná proto, že bychom rádi změnili minulost či poznali budoucnost. Zatím to, bohužel, není reálné. Můžeme však o tom snít! Jak by asi naše cestování vypadalo? Inspirací máme mnoho v nejrůznějších filmech, seriálech a knihách, které se právě touto myšlenkou zabývají. V přednášce se zaměříme zejména na znaky cestování v čase fiktivních hrdinů, seznámíme se však i s „reálnými“ pokusy cestovat časem a s fanoušky tzv. Living history.
NEZARADENE
Prednáška
Studená vojna vrcholí a svet rozdeluje železná opona. Na imperialistickom západe sa v žánri Sci-Fi natáčajú Terminátori, Votrelci a Predátori. Československo medzitým zabávajú robotické babičky, ktoré treba dobíjať presne, cesty v čase a problematika transplantácie mozgu. Táto prednáška ponúka výlet do (prevážne) komického sveta Sci-Fi filmu made in ČSSR.
NEZARADENE
Prednáška
Smelé úteky v autách pred výbuchom sopky? Vŕtanie do asteroidu? Nukleárny výbuch v strede zeme? Všetci vieme že takéto dobrodružstvá uvidíme len na filmovom plátne. Ako realistické ale sú? Dozviete sa na tejto prednáške! (nápoveda: Nie veľmi realistické)
NEZARADENE
Prednáška
co způsobilo jednotlivé cesty v čase v terminátořím vesmíru a jaké byly jejich následky. (vycházel jsem pouze z filmů, seriálů a knižní trilogie T2)
NEZARADENE
Prednáška
Hrozí nám "roboapoklaypsa"? Aký je súčasný vývoj umelej inteligencie a čo všetko dokáže? Budeme sa na to pozerať z technickej stránky, ale aj z pohľadu sci-fi a konšpiračných teórií. Tak si nasadte alobalové čiapky a zavítajte na prednášku!
NEZARADENE
Prednáška, Diskusia
15:00, piatok
Hrdinovia - to nie sú len žiarivé brnenia, slávnostné uniformy a geniálni maršáli. Sú to hrdinovia, ktorí nemajú dokonca i meno, ale vďaka nim stojí Impérium stále na nohách !
C16
Prednáška
15:30, piatok
Slavcon 2012 je tu a s ním aj skvelý sci-fi program. Poďme sa všetci spoločne pozrieť na to, čo budú môcť navštevníci v priebehu nasledujúcich troch dní vidiť a počuť v miestnosti nazývanej Solaris.
Solaris
Prednáška
16:00, piatok
Predstavím vám Honor Herringtonovú - hlavnú hrdinku sci-fi knižnej série napísanej Davidom Weberom. Uvediem vás do jej vesmíru a ukážem prečo sa oplatí ich čítať. Na záver si povieme o fanúšikovských organizáciách.
C17
Prednáška
16:00, piatok
Rok 2013 sa nám už rozbieha a tento rok sa môžeme opäť tešiť na poriadnu dávku nových scifi seriálov a filmov. Prejdeme si to najlepšie, čo nás čaká v roku 2013 a ako tomu už je na mojích prednáškach zvykom, budú aj cukríky :)
C3
Prednáška
16:00, piatok
Chceš vedieť písať ako pravý Timelord? Plánuješ výlet na Gallifrey a bojíš sa, že neprečítaš ani názvy ulíc? Alebo chceš iba vylepšiť svoj fan art cool kruhovými obrazcami so skrytým posolstvom? Tak neváhaj a navštív workshop cirkulárnej gallifreyčiny!
C1
Prednáška, Workshop
17:00, piatok
Prednáška, ktorá Vás uvedie do univerza Duny - jedného zo základných pilierov modernej sci-fi, z ktorého čerpalo množstvo autorov. Dozviete sa množstvo informácií o tomto veľdiele, nielen o knihách, ale samozrejme aj o filmoch a hrách, pričom prednáška je koncipovaná nielen pre priaznivcov Duny, ale aj pre ľudí, čo sa s týmto fenoménom stretli po prvý raz.
Solaris
Prednáška
17:00, piatok
Warp alebo cestovanie v čase sú možno na dosah ruky a mágiu by sme možno mohli popísať matematickými rovnicami, ale niečo nám k tomu chýba: éter. Čaká vás heretická vedecká prednáška s diskusiou (aj) pre laikov o niečom, čo by ste radšej nemali vedieť...
C1
Prednáška, Diskusia
17:00, piatok
Rada spájam netradičné veci. Napríklad etnológiu, vedu v minulosti klasicky zameranú na čipky a krpce so scifi. (Je pravda, že niekomu sa môže ako scifi zdať aj samotný fakt existencie takejto vedy.) Na mojej prednáške vám predstavím výsledky mojich výskumov fanúšikov scifi za pomoci špecifických metód vedy, ktorá mi tak učarovala.
Malé divadlo
Prednáška
17:00, piatok
Astronautky, matky ľudstva, prípadne pofidérne modly - ženské hrdinky to na striebornom plátne a televíznych obrazovkách nikdy nemali ľahké. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie od Metropolis po Gravity.
Veľká Sála
Prednáška
18:00, piatok
Kde vzít plášť neviditelnosti a jak funguje? Jak je to s umělou inteligencí a zda nás čeká Terminátor a nebo Orwellovo 1984? Energetické štíty, světelné meče, laserové zbraně - co je realita a co fikce. Virtuální realita a holoprojekce, komunikátory a překladače a stavba Enterprise a cesty ke hvězdám. Knížky a filmy jsou plné techniky a tajemných technologií. Ale jak je to v realitě? Co z toho už umíme? Co se teprve učíme? A kdo jsou naši hrdinové sci-fi.
C17
Prednáška
19:00, piatok
Píše sa rok 2409 a vesmír potrebuje vašu pomoc. Predstavenie online RPG z prostredia Star Treku. Po dvoch rokoch fungovania prešla hra na model free-to-play, čo znamená že nie je potrebné platiť mesačné poplatky. Nudiť sa nebudú ani skúsenejší hráči ktorým ukážeme ako využiť potenciál svojej postavy.
Solaris
Prednáška
19:00, piatok
Myslíte si, že o sci-fi viete veľa? Príďte si to overiť! Filmy, seriály, hlášky, scény, obrázky, znelky, preveríme si Vás zo všetkých strán!
B1
Súťaž
20:00, piatok
Čo všetko dokáže sonický skrutkovač? Čo je potrebné k obsluhovaniu TARDIS? A aké daľšie gadgety Doktor vlastne má? To všetko a viac sa dozviete na našej prednáške, ktorá vám priblíži Doktorovo vybavenie a to, ako sa v priebehu času menilo.
Solaris
Prednáška
20:00, piatok
Čo môžu mať tieto dve literárne postavy spoločné? Jeden bojuje vo vojne s Napoleonom, drahá žije v 2000 rokov vzdialenej budúcnosti. Dozviete sa všetko dôležité o Horatiovi Hornblowerovi a o dielach, v ktorých vystupuje a samozrejme, aký má vzťah k Honor a celkovo k Honorverse.
C16
Prednáška
20:00, piatok
Občianske združenie SciFi Guide, ktoré určite všetci z vás poznájú pod magickou skratkou SFG, sa prišlo na SlavCOn pochváliť čo má nové a ako sa nám darí. Viete čo je to Kozmodróm, no predsa ten najsamlepší SF festival na Slovensku a reč bude aj o ňom!
C2
Prednáška, Diskusia
20:00, piatok
Po minuloročnom Star Treku si Šaňo tentokrát zobral na mušku ďalšiu známu frenčízu Hollywoodu. Za obeť podrobnému preskúmaniu fyzikálnych a vedeckých základov padne tento rok Muž z ocele.
C3
Prednáška
21:00, piatok
Poznáte svoje obľúbené nielen scifistické seriálové znelky? Vedeli by ste určiť film z jedného obrázka? Potom si k nám príďte zasúťažiť.
Solaris
Súťaž
21:00, piatok
Seriál, ktorý prežil len jednu sériu. Prečo? Bol tak zlý, alebo až príliš dobrý? Minimálne bol unikátny. Je to kus seriálového dedičstva, ktorý obohatil sci-fi a ktorý určite stojí za to, aby sa o ňom hovorilo.
C2
Prednáška
22:00, piatok
Prehľad série o Takeshi Kovacsom. Pohlad na reálie svetov, na život ale i morálne dilemy.
Veľká Sála
Prednáška, Diskusia
22:00, piatok
Rok 2012 bude, čo sa týka scifi filmov, veľmi silný. Akciou nabití Avengeri, očakávaný prequel k Alienovi Prometheus alebo Nolanov tretí diel Batmana sú len niektoré z nich. Ak chcete vedieť, ktoré filmy by ste si nemali nechať ujsť, príďte na túto prednášku.
Solaris
Prednáška
22:00, piatok
Chaos ťa volá. Príď a dozvi sa, ó smrteľník, cenu zrady. Si pripravený na históriu heretikov ? Po prednáške bude nasledovať exterminatus...
C3
Prednáška
22:00, piatok
Základňa Starkiller. Sila, ktorá sa prebúdza. A zase Kesselská trasa za 12 parsekov. Pozrime sa spoločne na to, čo nám priniesli posledné hviezdne vojny z fyzikálneho hľadiska. Je tam všetko košer? Alebo tam nájdeme niečo, čo nám vytlačí krv do nadutých krčných žíl? Spolu si prejdeme niektoré vychytávkové momenty z filmu Sila sa prebúdza a budeme sa pokúšať nájsť k nim plauzibilné riešenia podľa stavu vedy, ako ju dnes poznáme. A verte, že sa nám to určite podarí. Fantázii sa pri tomto medze nekladú.
C17
Prednáška

História, Sci-fi

Ekotópia. Kniha, ktorú by mal milovať každý ekológ, keby čítal sci-fi. Prudko spoileroidná prednáška o tom, prečo je Kalifornia dôležitá pre celý svet a prečo je aj táto utópia nakoniec iba sci-fi.
NEZARADENE
Prednáška

Literárna línia, Sci-fi

Kulhánek, Kopřiva, Kotleta - títo traja páni vedia, ako písať knihy ! Technozombie, hon za záchranu sveta, rôzne erotické radovánky ako bonus a zbrane...a telá..mŕtve telá...mnoho tiel. Ale hlavne humor čiernejší než hlaveň samopalu hlavných hrdinov...
NEZARADENE
Prednáška, Diskusia
Vydavateľstvo Rogerbooks sa bude tento tok pomaly prebúdzať k životu. Čo všetko vydá? Koľko bude Jupiterov? A možno šéf vydavateľstva predstaví desiate číslo.
NEZARADENE
Prednáška, Diskusia

Hry, Sci-fi

Trilógia Metro od ruského autora D. Glukhovského sa stala už kultom... Čo je to za svet ? Aké ma pravidlá ? Kto tam žije a ako ? Nahliadnite spolu so mňou do reálií post-apokalyptického Ruska, všetci ste vítaní !
NEZARADENE
Prednáška, Diskusia
17:00, piatok
Čo je 13.légia? Kto sú Noobovia? Alebo Harlequin? A taký Eversor Assasin? A čo tak rasa Kroot? Cadianci? Vojaci Kriegu? Toto a i viac sa dozviete na moje prednáške... Popis sveta W40K z pohľadu rôznych rás... taktika a stratégie rás, ich špeciálne jednotky, popis, účel ale i históriu týchto skupín. Pohľad na fungovanie špec. jednotiek v teréne. Pohľad nielen na hry, ale aj literárne odkazy...
C17
Prednáška
20:00, piatok
Prednáška predstaví niekoľko filozofických konceptov, ktoré sa môžu objaviť v digitálnych hrách. Ako príklady budú použité hry: Séria Bioshock, Séria Deus Ex a Talos Principle.
Veľká Sála
Prednáška

Sci-fi, Underground

15:00, piatok
Vtipné momenty zo seriálu Justice League a animovaných filmov od DC. Ako hlavný komik sa predstaví Temný rytier. A možno príde aj Alfréd.
C3
Prednáška, Iné
17:00, piatok
Cukríková súťaž ako ju všetci poznáte a milujete, prídte uhádnúť a zvyšiť si tak krvný cukor.
Klubovňa
Súťaž
18:00, piatok
Poznáme ho všetci – oscarový herec, ktorý stvárnil niektoré z najpamätnejších postáv kinematografie. V poslednom období sa však stal pochybnou ikonou internetov a priekopníkom šialených účesov vo svojich filmoch. Za menom Nikolas Klietka sa však skrýva oveľa viac, poďme to spolu poodhaľovať.
C2
Prednáška

Fantasy, Sci-fi

16:00, piatok
V krajine mýtov a v dobe legiend spočíval osud fanúšikov seriálu Merlin na informáciach, ktoré chceli vedieť všetci. Áno - zákulisné drby a tajné fotografie.
Solaris
Prednáška
- aneb jak vznikaly, vznikají a budou vznikat další mise agenta Kováře do paralelních světů. Na ukázky z textů a na pokec s Vámi o svých misích s Johnem F. Kovářem Vás zvou spisovatelky Františka Vrbenská a Lucia Droppová doprovázené osobním strážcem J.W.P.
Malé divadlo
Prednáška, Diskusia
21:00, piatok
Rody a dynastie vo svete sci-fi a fantasy - prednáška o rodoch, ktoré povstali z hmly minulosti a takisto aj o tom, ako rýchlo iné rody či dynastie padli a nezostalo nič, len prach... a spomienky... a legendy.
C2
Prednáška

Stránky