Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

História, Sprievodný program

Občianske združenie Schatmansdorf Častá, vám na SlavCone priblíži aj umenie sokoliarstva. V krátkej prednáške a počas celých 3 dní si budete môcť pozrieť naživo napríklad: plamienku driemavú, alebo krkavca čierneho a porozprávať sa o sokoliarstve s mladými sokoliarkami (členkami o.z. Schatmansdorf Častá) zo sokoliarskeho dvora ASTUR.
Lúka za Budovou
Prednáška, Vystúpenie

Hry

Prehliadka kartovej hry Magic: The Gathering spojená s turnajom. K dispozícii budú balíky pre hráčov ktorý si chcú hru vyskúšať. Pre účastníkov sa tiež chystá menší turnaj vo formáte Highlander.
Hra
15:00, piatok
Príbehy a príhody najväčšieho LARPu na Slovensku.
C17
Prednáška
15:00, piatok
Čo je vlastne LARP (Live Action Role Play)? Na túto otázku sa bude pokúšať odpovedať člen jedného menejznámeho LARP-ového klanu. Porýpeme sa v Slovenských aj Českých LARP-och. Pozrieme si fotečky, videjká a budú spropagované niektoré podujatia pripravované tento rok.
Neverland
Prednáška, Diskusia
15:00, piatok
V roku 2013 nás čaká veľa prevratných zmien na hernej scéne. Okrem hitoviek ako GTA 5 sa pomaličky blížia aj úplne nové konzoly. Okrem toho, mobilné a casual hry sa dostávaju aj k ľuďom, ktorí predtým nikdy hry nehrali (viď. tvoja mama a babka). Čo nás teda čaka v roku 2013 a v najbližších rokoch? Príjdi na prednášku a dozvieš sa :)
A1
Diskusia
15:00, piatok
Sféry Osudu je hra spadajúca pod kategóriu LARP. Jedná sa o viacdňový high fantasy, epický LARP vo volnej prírode, v ktorom sa kladie dôraz na dramatickosť a hrdinskosť postáv podporenú príbehovými udalosťami a atmosférou prostredia.
C2
Prednáška
15:00, piatok
Sú malé, sú nenápadné a keď vás dostanú pripravia vás o všetok čas. Prehliadačové, Browser, Online hry. Čo to je ako to funguje a kto za to môže.
Hradisko
Prednáška, Diskusia
16:00, piatok
"Hrať a improvizovať je ťažké..." Sklamem vás, ale nie je. Príďte si zahrať hry založené na improvizácii. Tešiť sa môžete aj na klasiky: Lady & Oto, Učiteľ, Žánre,... ale aj mnoho ďalších.
C4
Diskusia, Hra
16:00, piatok
Aj tento rok pre vás pripravujeme zoznámenie sa s kartovou hrou Magic the Gathering. Pokial radi namáhate svoje mozgové závity tak táto hra je možno niečo pre vás.
Chodby
Hra
16:00, piatok
Predstaví sa indie autorská dielňa kartových hier pôvodom zo Slovenska. Nero vymýšľa, dizajnuje, testuje a prezentuje vlastné hry. Jednoduché pravidlá, rôzne herné systémy, kopec srandy. Nero Games sú určené každému, kto si rád rozdá partičku namixovanú z taktiky, príbehu a prekvapení. Hry budú k dispozícii na voľné hranie počas celého festivalu. fb.com/nerogames.sk
C3
Prednáška
16:00, piatok
O.z. Schatmansdorf sa rozhodlo prehĺbiť svoje pôsobenie v oblasti LARPu. Preto okrem pravidelných hier zo sveta Kráľovstva vína, "varíme" v našej LARPovej kuchyni aj niečo menšie. Schatmansdof vám teda prináša niekoľko menších hier komorného štýlu na vyskúšanie.
C4
Hra
16:00, piatok
Uhádni film/hru/seriál podľa obrázkov. Aby to nebolo len tak, obrázky sú pokazené a postupne sa rozjasňujú. Kto uhádne prvý, dostane cukrík!
Neverland
Súťaž

Sci-fi, Underground

15:00, piatok
Vtipné momenty zo seriálu Justice League a animovaných filmov od DC. Ako hlavný komik sa predstaví Temný rytier. A možno príde aj Alfréd.
C3
Prednáška, Iné

História

15:00, piatok
Príbeh jedného z najslávnejších rytierov aký kedy žili. Jeho neuveriteľný vzostup a úspechy. Pojem rytier je dnes veľmi pokrivený a táto prednáška si dáva za cieľ demonštrovať ako to z rytiermi bola naozaj.
C17
Prednáška
16:00, piatok
Škandinávske národy nemali v dávnejších časoch núdzu o dobrodruhov. No a to sa odrazilo aj v ich mýtoch. Na dobrodružne cesty sa vydávali radi aj bohovia, ktorí si nasadili klobúk a plášť, alebo zapriahli dvoch capov do voza a hor sa do sveta ľudí alebo obrov. (občas na to mali aj pádny dôvod :P ). Nebudem ale prezrádzať viac... A ak sa chcete dozvedieť trochu viac o týchto napínavých, tajomných a občas aj vtipných príbehoch, ste srdečne pozvaní. :)
A1
Prednáška
16:00, piatok
Ľahký náhľad na system šermu šabľou naprieč časovou osou. Pojde o cestu v čase späť k zdrojom a pôvodu šermu šabľou a to aj vo vzťahu s naším uzemím. Pohľad na využiteľnost pri inscenovaní a na bojový systém. Smerovanie ku koreňom do obdobia kedy šabla na našom uzemí sa stala najopulárnejšou zbraňou (do konca 15. a 16. storočia)
Tančiareň
Prednáška

Workshopy

15:00, piatok
Háčkovanie - remeslo našich starých mám. Príďte sa naučiť, čo kedysi bolo povinnosťou vedieť. Spolu si ukážeme, že neháčkuje sa len oblečenie a dekorácie, ale je to aj výborný prostriedok na výrobu vlastných figúrok a hračiek.
Moria
Workshop
15:00, piatok
Podobne ako minule, aj tento raz sme si pre Vás pripravili niekoľko veselých, skočných tancov, pri ktorých sa budete môcť zabaviť aj zahrať. Ak máte voľnú chvíľu, nejakú malú zásobu energie a hlavne chuť vyskúšať niečo nové, radi Vás uvidíme. =)
B2
Workshop
16:00, piatok
Dotyk a fyzický kontakt s iným človekom je jeden z najlepších spôsobov, ako učiť svoje vlastné telo. Počas kontaktnej improvizácie dochádza k vlastnému vedomému vývoju prostredníctvom kontaktu s inou osobou. To predstavuje dvojitú zodpovednosť za seba aj druhého človeka. Otvára tu priestor pre slobodu pohybu, ktorá vedie k improvizácii a určitým spôsobom oslobodzuje aj výrazovú formu tanca.
Telocvičňa
Workshop

Víkend na Rokforte

15:00, piatok
Tento rok sme z praktických dôvodov triedenie zjednodušili. Ak ste žiakom štvrtého, tretieho alebo druhého ročníka, len zastavte po preukaz a fakultné označenie. Ak ste nováčik a ešte nemáte počas Víkednu na Rokforte svoj domov, príďte ku nám a Triediaci klobúk sa s vami poradí a rovno vás zatriedi do tej správnej fakulty. Ostatné detaily o priebehu medzifakultného súťaženia sa dozviete na otvorení festivalu v hlavnej sále o 20:00. (ak triedenie zmeškáte, nezúfajte - prefekti budú mať počas celého víkendu preukazy aj označenia pri sebe)
Klubovňa
Iné
15:00, piatok
Keďže sa Víkend na Rokforte odohráva na muklovskom festivale, Triediaci klobúk nás poprosil, aby sme mu uľahčili triedenie. V Sieni slávy sa budú nachádzať triediace testy, ktoré je potrebné vyplniť pred tým, než vás niekam zaradí. Ak ste ešte nevyplnili onlinový test, alebo jeho papierovú podobu v Šikmej uličke u Maxonovcov, treba to napraviť. V miestnosti sa budú nachádzať ochotní asistenti, ktorí vám test podajú, vysvetlia a pomôžu, ak niečomu nebudete rozumieť. Ak ho už máte za sebou, príďte sa zoznámiť s vašimi potenciálnymi spolužiakmi ešte pred triedením.
Rokfort
Iné
15:00, piatok
Ako každý rok, aj tento raz sa triediaci klobúk v muklovskom svete musí tváriť nečarodejnícky. Preto si príďte do Siene slávy vyplniť test, ktorý ho u nás nahrádza. Na mieste vám poradia starší spolužiaci, s ktorými sa budete môcť spriateliť ešte pred tým, než sa dozviete, v ktorej fakulte budete mať miesto. Výsledky sa dozviete na Triediacom ceremoniáli, ktorý sa bude konať v piatok večer.
Rokfort
Iné
15:00, piatok
Tento rok sme z praktických dôvodov triedenie zjednodušili, presne ako vlani. Ak ste žiakom piateho až druhého ročníka, len zastavte po preukaz a fakultné označenie. Ak ste nováčik a ešte nemáte počas Víkendu na Rokforte svoj domov, príďte ku nám a Triediaci klobúk sa s vami poradí a rovno vás zatriedi do tej správnej fakulty. Ostatné detaily o priebehu medzifakultného súťaženia sa dozviete na Otvorení SlavConu. (ak triedenie zmeškáte, nezúfajte - prefekti budú mať počas celého víkendu preukazy aj označenia pri sebe)
Chodby
Iné

Sprievodný program

15:00, piatok
Spustenie celodenných atrakcií, lukostreľba, hod sekerkou, stredoveká kuchyňa, fotky v kostýme, ukážka stredovekého tábora, stredoveká sokoliareň, larpové bitky, komorné larpy.
Lúka za Budovou
Iné

Underground

15:00, piatok
Homestuck – to je názov toho najviac meta webkomiksu, aký sa kedy pokúsite prečítať. Je to najneobyčajneší pohľad do temných zákutí internetu. Je to Genesis, Exodus, Ulysses – rozprávaný v popkultúrnych referenciách a animovaných gifoch. Príbeh zamotanejší než Lost a dlhší než Naruto aj so všetkými spinoffmi. Jeho fandom je šialenou zmesou teenagerských shipperov, serióznych literárnych fajnšmekrov, internetových trollov a umelcov. Médium akým je podaný nemá obdoby a robí si srandu zo všetkého, vrátane vás a seba samého. Budete ho milovať alebo nenávidieť, možno oboje súčasne, ale rozhodne vás nenechá chladným.
Veľká Sála
Prednáška
15:00, piatok
Danish girl, Transparent, Middlesex... Zdá sa, že si trans komunita konečne vyzliekla neviditeľný plášť a rozhodla sa dobyť Hollywood. Ak chcete vedieť ako sa témy s veľkým T zhostili filmári a spisovatelia zastavte sa :) Nebudú chýbať trailery ani odpoveď na otázku, prečo by ste naozaj nemali vyhadzovať peniaze za lístky na Stonewall.
Disko Sála
Prednáška
15:00, piatok
Vo svete a na Slovensku stále narastá komunita užívateľov, divákov a tvorcov videí pre túto platformu. Ako sa YouTube zmenil za tie roky, čo ho na SlavCone sledujeme? Existencia pomerne veľkého počtu českých a slovenských Nerdfighterov naznačuje, že YouTube sa postupne stáva stále viac a viac populárnym. Nahradí televíziu? Prečo aj napriek podtitulu stránky "Broadcast yourself" sme stále trémistami a nezapneme kamery aj my? Polo-prednáška, polo-dišputa o YouTube.
C1
Prednáška, Diskusia
15:30, piatok
Všetci za jedného, jeden za všetkých! Po sloboda, rovnosť, bratstvo asi najznámejší francúzsky pokrik. Spolu sa pozrieme na zúbok Dumasovým mušketierom a množstvu adaptácií, ktoré v priebehu rokov inšpirovali.
Veľká Sála
Prednáška
16:00, piatok
Že komiksy nie sú len Káčer Donald a Garfield pravidelným návštevníkom conov asi netreba vysvetľovať, bežná populácia však nemá to šťastie. Tá má na komiks ako žáner odlišný názor než jeho skalní fanúšikovia a vedecká obec je kapitola sama o sebe. Pokúsme sa preto spoločne a hlavne objektívne zhodnotiť v čom tkvie jeho súčasná kríza, aká je jeho skutočná literárna hodnota a čo za budúcnosť ho čaká v spoločnosti, v ktorej sa učebné osnovy boja Vendety ako čert kríža.
Malé divadlo
Prednáška, Diskusia

Fantasy

15:00, piatok
Určite ste si všimli, že niektoré police v kníhkupectvách sa už začínajú prehýbať pod množstvom kníh o upíroch a vlkolakoch. Urban-fantasy je však pomerne široký a rýchlo sa vyvíjajúci žáner, v ktorom sa medze fantázii rozhodne nekladú. Spoločne sa pozrieme na zúbok populárnym a menej populárnym knižným sériam, podebatujeme o zabehaných stereotypoch či netradičných prístupoch a hádam všetci odídeme so zoznamom kníh na čítanie o pár položiek dlhším.
B1
Prednáška
15:30, piatok
Všetci poznáme príbehy o ľudožrútskej ježibabe, zlej sudičke a závistlivej kráľovnej, čo otrávila nevinnú Snehulienku. Ľudové rozprávky nás učia, že ženy a mágia sú zlá kombinácia, na tejto prednáške sa vrátime ku koreňom, aby sme zistili, čo majú spoločné ježibaby, McGonagallová a bohyne a či Baba Jaga nebola vegetariánka.
C16
Prednáška

Sci-fi

15:00, piatok
Hrdinovia - to nie sú len žiarivé brnenia, slávnostné uniformy a geniálni maršáli. Sú to hrdinovia, ktorí nemajú dokonca i meno, ale vďaka nim stojí Impérium stále na nohách !
C16
Prednáška
15:30, piatok
Slavcon 2012 je tu a s ním aj skvelý sci-fi program. Poďme sa všetci spoločne pozrieť na to, čo budú môcť navštevníci v priebehu nasledujúcich troch dní vidiť a počuť v miestnosti nazývanej Solaris.
Solaris
Prednáška
16:00, piatok
Predstavím vám Honor Herringtonovú - hlavnú hrdinku sci-fi knižnej série napísanej Davidom Weberom. Uvediem vás do jej vesmíru a ukážem prečo sa oplatí ich čítať. Na záver si povieme o fanúšikovských organizáciách.
C17
Prednáška
16:00, piatok
Rok 2013 sa nám už rozbieha a tento rok sa môžeme opäť tešiť na poriadnu dávku nových scifi seriálov a filmov. Prejdeme si to najlepšie, čo nás čaká v roku 2013 a ako tomu už je na mojích prednáškach zvykom, budú aj cukríky :)
C3
Prednáška

Literárna línia

16:00, piatok
Oplatí sa aj na Slovensku blogovať? Čo všetko vám môže priniesť blogovanie? Mali by ste si spustiť blog aj vy? Na čo si pri blogovaní dať pozor a kde si založiť blog?
C2
Diskusia, Workshop
16:00, piatok
Najkrajšie legendy pochádzajúce zo sveta Keltov – z Írska, Škótska, Walesu a Bretónska a farbistá plejáda hrdinov, ktorí v nich našli svoje miesto.
B1
Prednáška
16:00, piatok
V kníhkupectve by ste asi čakali slušných a úctivých zákazníkov s kopou času a nadbytkom IQ. Také dokonalé a múdre neviniatka. Zobuďte sa! Apokalypsa prichádza a s ňou šokujúce odhalenia! Korková zátka (nielen) pre samoukov nastavuje zrkadlo ľudskej arogancii a hlúposti. Nenechajte si ujsť možnosť zoznámiť sa so vznikajúcim veľdielom of da universe :)))
C17
Prednáška, Diskusia

Fantasy, Hry

16:00, piatok
Každý z nás občas sní. V každém z nás je ukryt hrdina. Tak proč ho jednou neukázat i ostatním? Proč ho schovávat uvnitř? Přijďte ukázat co je ve vás. Pojďte si zkusit co je to rolové hraní (LARP) a že to zvládne úplně každý. Že nevíte o co jde a že se bojíte? Nevadí. Vemte svého vnitřního hrdiny a přijďte.
C16
Prednáška, Workshop

Fantasy, História

16:00, piatok
Kto vlastne bol legendárny kráľ Artuš, prečo mu Merlin pomáhal a ktorý z nich bol väčší somár? Bola Morgana zlá, alebo bola iba obeťou popkultúrnej demagógie? Príbehy artušovských legiend už rozprávali historici, spisovatelia aj filmári, príďte si teraz vypočuť tú pravdivú verziu - moju!! :)
Veľká Sála
Prednáška

Stránky