Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Sci-fi

Poznáte admirála Williama Adamu a Battlestar Galacticu? Ak áno, určite sa zastavte na nostalgické spomienky na jedného z najlepších veliteľov v rámci sci-fi. Spoločne sa pozrieme na vývoj jeho povahy, doplníme krátkym ohliadnutím sa za seriálom a informáciami z hercovho súkromia. A to rozhodne nebude všetko...
NEZARADENE
Prednáška
15:00, piatok
Hrdinovia - to nie sú len žiarivé brnenia, slávnostné uniformy a geniálni maršáli. Sú to hrdinovia, ktorí nemajú dokonca i meno, ale vďaka nim stojí Impérium stále na nohách !
C16
Prednáška
15:30, piatok
Slavcon 2012 je tu a s ním aj skvelý sci-fi program. Poďme sa všetci spoločne pozrieť na to, čo budú môcť navštevníci v priebehu nasledujúcich troch dní vidiť a počuť v miestnosti nazývanej Solaris.
Solaris
Prednáška
16:00, piatok
Predstavím vám Honor Herringtonovú - hlavnú hrdinku sci-fi knižnej série napísanej Davidom Weberom. Uvediem vás do jej vesmíru a ukážem prečo sa oplatí ich čítať. Na záver si povieme o fanúšikovských organizáciách.
C17
Prednáška
16:00, piatok
Rok 2013 sa nám už rozbieha a tento rok sa môžeme opäť tešiť na poriadnu dávku nových scifi seriálov a filmov. Prejdeme si to najlepšie, čo nás čaká v roku 2013 a ako tomu už je na mojích prednáškach zvykom, budú aj cukríky :)
C3
Prednáška
16:00, piatok
Chceš vedieť písať ako pravý Timelord? Plánuješ výlet na Gallifrey a bojíš sa, že neprečítaš ani názvy ulíc? Alebo chceš iba vylepšiť svoj fan art cool kruhovými obrazcami so skrytým posolstvom? Tak neváhaj a navštív workshop cirkulárnej gallifreyčiny!
C1
Prednáška, Workshop
17:00, piatok
Prednáška, ktorá Vás uvedie do univerza Duny - jedného zo základných pilierov modernej sci-fi, z ktorého čerpalo množstvo autorov. Dozviete sa množstvo informácií o tomto veľdiele, nielen o knihách, ale samozrejme aj o filmoch a hrách, pričom prednáška je koncipovaná nielen pre priaznivcov Duny, ale aj pre ľudí, čo sa s týmto fenoménom stretli po prvý raz.
Solaris
Prednáška
17:00, piatok
Warp alebo cestovanie v čase sú možno na dosah ruky a mágiu by sme možno mohli popísať matematickými rovnicami, ale niečo nám k tomu chýba: éter. Čaká vás heretická vedecká prednáška s diskusiou (aj) pre laikov o niečom, čo by ste radšej nemali vedieť...
C1
Prednáška, Diskusia
17:00, piatok
Rada spájam netradičné veci. Napríklad etnológiu, vedu v minulosti klasicky zameranú na čipky a krpce so scifi. (Je pravda, že niekomu sa môže ako scifi zdať aj samotný fakt existencie takejto vedy.) Na mojej prednáške vám predstavím výsledky mojich výskumov fanúšikov scifi za pomoci špecifických metód vedy, ktorá mi tak učarovala.
Malé divadlo
Prednáška
17:00, piatok
Smelé úteky v autách pred výbuchom sopky? Vŕtanie do asteroidu? Nukleárny výbuch v strede Zeme? Všetci vieme, že takéto dobrodružstvá uvidíme len na filmovom plátne. Ako realistické ale sú? Dozviete sa na tejto prednáške! (nápoveda: nie veľmi realistické)
Oranžová sála
Prednáška
17:00, piatok
Astronautky, matky ľudstva, prípadne pofidérne modly - ženské hrdinky to na striebornom plátne a televíznych obrazovkách nikdy nemali ľahké. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie od Metropolis po Gravity.
Červená sála
Prednáška
18:00, piatok
Kde vzít plášť neviditelnosti a jak funguje? Jak je to s umělou inteligencí a zda nás čeká Terminátor a nebo Orwellovo 1984? Energetické štíty, světelné meče, laserové zbraně - co je realita a co fikce. Virtuální realita a holoprojekce, komunikátory a překladače a stavba Enterprise a cesty ke hvězdám. Knížky a filmy jsou plné techniky a tajemných technologií. Ale jak je to v realitě? Co z toho už umíme? Co se teprve učíme? A kdo jsou naši hrdinové sci-fi.
C17
Prednáška
19:00, piatok
Píše sa rok 2409 a vesmír potrebuje vašu pomoc. Predstavenie online RPG z prostredia Star Treku. Po dvoch rokoch fungovania prešla hra na model free-to-play, čo znamená že nie je potrebné platiť mesačné poplatky. Nudiť sa nebudú ani skúsenejší hráči ktorým ukážeme ako využiť potenciál svojej postavy.
Solaris
Prednáška
19:00, piatok
Myslíte si, že o sci-fi viete veľa? Príďte si to overiť! Filmy, seriály, hlášky, scény, obrázky, znelky, preveríme si Vás zo všetkých strán!
B1
Súťaž
20:00, piatok
Čo všetko dokáže sonický skrutkovač? Čo je potrebné k obsluhovaniu TARDIS? A aké daľšie gadgety Doktor vlastne má? To všetko a viac sa dozviete na našej prednáške, ktorá vám priblíži Doktorovo vybavenie a to, ako sa v priebehu času menilo.
Solaris
Prednáška
20:00, piatok
Čo môžu mať tieto dve literárne postavy spoločné? Jeden bojuje vo vojne s Napoleonom, drahá žije v 2000 rokov vzdialenej budúcnosti. Dozviete sa všetko dôležité o Horatiovi Hornblowerovi a o dielach, v ktorých vystupuje a samozrejme, aký má vzťah k Honor a celkovo k Honorverse.
C16
Prednáška
20:00, piatok
Občianske združenie SciFi Guide, ktoré určite všetci z vás poznájú pod magickou skratkou SFG, sa prišlo na SlavCOn pochváliť čo má nové a ako sa nám darí. Viete čo je to Kozmodróm, no predsa ten najsamlepší SF festival na Slovensku a reč bude aj o ňom!
C2
Prednáška, Diskusia
20:00, piatok
Po minuloročnom Star Treku si Šaňo tentokrát zobral na mušku ďalšiu známu frenčízu Hollywoodu. Za obeť podrobnému preskúmaniu fyzikálnych a vedeckých základov padne tento rok Muž z ocele.
C3
Prednáška
21:00, piatok
Kvíz o tom, kterak vynálezy které byli ještě před pár roky jen ve scifi knížkách a filmech pronikají do našich životů. Aneb poznáte co je ještě pravda a čím se vás snažím napálit?
Červená sála
Súťaž
21:00, piatok
Poznáte svoje obľúbené nielen scifistické seriálové znelky? Vedeli by ste určiť film z jedného obrázka? Potom si k nám príďte zasúťažiť.
Solaris
Súťaž
21:00, piatok
Seriál, ktorý prežil len jednu sériu. Prečo? Bol tak zlý, alebo až príliš dobrý? Minimálne bol unikátny. Je to kus seriálového dedičstva, ktorý obohatil sci-fi a ktorý určite stojí za to, aby sa o ňom hovorilo.
C2
Prednáška
22:00, piatok
Prehľad série o Takeshi Kovacsom. Pohlad na reálie svetov, na život ale i morálne dilemy.
Červená sála
Prednáška, Diskusia
22:00, piatok
Rok 2012 bude, čo sa týka scifi filmov, veľmi silný. Akciou nabití Avengeri, očakávaný prequel k Alienovi Prometheus alebo Nolanov tretí diel Batmana sú len niektoré z nich. Ak chcete vedieť, ktoré filmy by ste si nemali nechať ujsť, príďte na túto prednášku.
Solaris
Prednáška
22:00, piatok
Chaos ťa volá. Príď a dozvi sa, ó smrteľník, cenu zrady. Si pripravený na históriu heretikov ? Po prednáške bude nasledovať exterminatus...
C3
Prednáška
22:00, piatok
Základňa Starkiller. Sila, ktorá sa prebúdza. A zase Kesselská trasa za 12 parsekov. Pozrime sa spoločne na to, čo nám priniesli posledné hviezdne vojny z fyzikálneho hľadiska. Je tam všetko košer? Alebo tam nájdeme niečo, čo nám vytlačí krv do nadutých krčných žíl? Spolu si prejdeme niektoré vychytávkové momenty z filmu Sila sa prebúdza a budeme sa pokúšať nájsť k nim plauzibilné riešenia podľa stavu vedy, ako ju dnes poznáme. A verte, že sa nám to určite podarí. Fantázii sa pri tomto medze nekladú.
C17
Prednáška
9:00, sobota
Doneste si svoje raňajky a napapajte sa v štýle SCIFI, ranné novinky z Federácie, horúce gossipy z Camelotu, kávička z detla kvadrantu a rozcvička v rytme warpových motorov - ten pravý program pre úspešný štart do skvelého dňa.
Solaris
Diskusia
9:00, sobota
Scifisti si opäť pre vás urobili zaujímavý program - prineste si svoje raňajky a napapajte sa pri jedinečných zaujímavosťach, súťažiach, faktoch ale i totálnych bludoch. Tešíme sa na vás, doskakavenia!
C3
Diskusia, Hra
9:30, sobota
Nič nie je lepši ako začať náročný deň na cone pri pohodových raňajkách sprevádzaných nejakým tým (možno trochu šialeným) programom. Trailery! Šialené videá! Koláče! (možno :D)
C16
Prednáška, Iné

Sci-fi, Underground

15:00, piatok
Vtipné momenty zo seriálu Justice League a animovaných filmov od DC. Ako hlavný komik sa predstaví Temný rytier. A možno príde aj Alfréd.
C3
Prednáška, Iné
17:00, piatok
Cukríková súťaž ako ju všetci poznáte a milujete, prídte uhádnúť a zvyšiť si tak krvný cukor.
Klubovňa
Súťaž
18:00, piatok
Poznáme ho všetci – oscarový herec, ktorý stvárnil niektoré z najpamätnejších postáv kinematografie. V poslednom období sa však stal pochybnou ikonou internetov a priekopníkom šialených účesov vo svojich filmoch. Za menom Nikolas Klietka sa však skrýva oveľa viac, poďme to spolu poodhaľovať.
C2
Prednáška

Fantasy a horor, Sci-fi

16:00, piatok
V krajine mýtov a v dobe legiend spočíval osud fanúšikov seriálu Merlin na informáciach, ktoré chceli vedieť všetci. Áno - zákulisné drby a tajné fotografie.
Solaris
Prednáška
- aneb jak vznikaly, vznikají a budou vznikat další mise agenta Kováře do paralelních světů. Na ukázky z textů a na pokec s Vámi o svých misích s Johnem F. Kovářem Vás zvou spisovatelky Františka Vrbenská a Lucia Droppová doprovázené osobním strážcem J.W.P.
Malé divadlo
Prednáška, Diskusia
21:00, piatok
Rody a dynastie vo svete sci-fi a fantasy - prednáška o rodoch, ktoré povstali z hmly minulosti a takisto aj o tom, ako rýchlo iné rody či dynastie padli a nezostalo nič, len prach... a spomienky... a legendy.
C2
Prednáška
10:00, sobota
Od vedy k fantastike... Ako zrekonštruovať dinosaura? Môžeme veriť vyobrazeniu pravekých tvorov v dokumentárnych seriáloch? A čo v holywoodskych filmoch? Ako použiť biologické poznatky tak, aby bola vymyslená príšera uveriteľná? A možno bude aj Tolkien...
C16
Prednáška

Hry, Sci-fi

17:00, piatok
Čo je 13.légia? Kto sú Noobovia? Alebo Harlequin? A taký Eversor Assasin? A čo tak rasa Kroot? Cadianci? Vojaci Kriegu? Toto a i viac sa dozviete na moje prednáške... Popis sveta W40K z pohľadu rôznych rás... taktika a stratégie rás, ich špeciálne jednotky, popis, účel ale i históriu týchto skupín. Pohľad na fungovanie špec. jednotiek v teréne. Pohľad nielen na hry, ale aj literárne odkazy...
C17
Prednáška
20:00, piatok
Prednáška predstaví niekoľko filozofických konceptov, ktoré sa môžu objaviť v digitálnych hrách. Ako príklady budú použité hry: Séria Bioshock, Séria Deus Ex a Talos Principle.
Červená sála
Prednáška

História, Sci-fi

18:00, piatok
Ekotópia. Kniha, ktorú by mal milovať každý ekológ, keby čítal sci-fi. Prudko spoileroidná prednáška o tom, prečo je Kalifornia dôležitá pre celý svet a prečo je aj táto utópia nakoniec iba sci-fi.
Zasadačka
Prednáška

Literárna línia, Sci-fi

19:00, piatok
Kulhánek, Kopřiva, Kotleta - títo traja páni vedia, ako písať knihy ! Technozombie, hon za záchranou sveta, rôzne erotické radovánky ako bonus a zbrane...a telá..mŕtve telá...mnoho tiel. Ale hlavne humor čiernejší než hlaveň samopalu hlavných hrdinov...
Červená sála
Prednáška, Diskusia
20:00, piatok
Rozprávanie o vzniku zbierky poviedok Kvantové víly.
Zasadačka
Prednáška

Stránky