Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Sci-fi

15:00, piatok
Hrdinovia - to nie sú len žiarivé brnenia, slávnostné uniformy a geniálni maršáli. Sú to hrdinovia, ktorí nemajú dokonca i meno, ale vďaka nim stojí Impérium stále na nohách !
C16
Prednáška
16:00, piatok
Predstavím vám Honor Herringtonovú - hlavnú hrdinku sci-fi knižnej série napísanej Davidom Weberom. Uvediem vás do jej vesmíru a ukážem prečo sa oplatí ich čítať. Na záver si povieme o fanúšikovských organizáciách.
C17
Prednáška
17:00, piatok
Astronautky, matky ľudstva, prípadne pofidérne modly - ženské hrdinky to na striebornom plátne a televíznych obrazovkách nikdy nemali ľahké. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie od Metropolis po Gravity.
Červená sála
Prednáška
18:00, piatok
Kde vzít plášť neviditelnosti a jak funguje? Jak je to s umělou inteligencí a zda nás čeká Terminátor a nebo Orwellovo 1984? Energetické štíty, světelné meče, laserové zbraně - co je realita a co fikce. Virtuální realita a holoprojekce, komunikátory a překladače a stavba Enterprise a cesty ke hvězdám. Knížky a filmy jsou plné techniky a tajemných technologií. Ale jak je to v realitě? Co z toho už umíme? Co se teprve učíme? A kdo jsou naši hrdinové sci-fi.
C17
Prednáška
22:00, piatok
Prehľad série o Takeshi Kovacsom. Pohlad na reálie svetov, na život ale i morálne dilemy.
Červená sála
Prednáška, Diskusia
9:30, sobota
Nič nie je lepši ako začať náročný deň na cone pri pohodových raňajkách sprevádzaných nejakým tým (možno trochu šialeným) programom. Trailery! Šialené videá! Koláče! (možno :D)
C16
Prednáška, Iné
12:00, sobota
Jestli Vás zajímá, co vedlo Camerona k natočení Terminátora, jak to bylo s Arnoldem a zajímavosti o jednotlivých filmech a seriálech, tak je tato přednáška přesně pro Vás.
Disko sála
Prednáška, Diskusia
13:00, sobota
Zvuk vo vesmíre? Pomalý laser? Všetko len aby to na plátne vyzeralo dobre! Ale bolo by to tak aj v skutočnosti? Čo všetko si myslíme že pre nás vesmír chystá?
Disko sála
Prednáška
14:00, sobota
Military sci-fi o bojovníčke s romantickou dušou. Zoe je geneticky upravená mladá žena, ktorú na základe negatívneho posudku korporácie ZORIN vyradili z výcvikového programu. Po tom, čo sa korporácia rozhodla neúspešných adeptov zlikvidovať, dievčina vďaka svojim úžasným regeneračným schopnostiam prežila vlastnú smrť a podarilo sa jej ujsť. Na ceste štvanca sa stretáva s láskou, smrťou i zradou a jej citlivá, neskúsená a trochu naivná duša všetky okolité udalosti intenzívne prežíva. Život jej komplikuje i politická situácia nanovo rozdeleného sveta, prednedávnom zničeného atómovým plameňom, a hlavne samotná korporácia ZORIN, ktorá sa ju snaží dolapiť. POZOR: Obsahuje násilné a sexuálne scény!
Červená sála
Prednáška, Diskusia
14:00, sobota
Nezávislý sebestačný svet, plne ovládaný človekom, nie prírodou. Vo vesmíre, na cudzích planétach či hlboko pod vodou. Čo z toho je realita a čo stále fikcia?
Disko sála
Prednáška
16:00, sobota
Zbierka detektívnych poviedok legendy slovenskej sci-fi literatúry. Jozef Žarnay svojou tvorbou ovplyvnil celú generáciu čitateľov. Dnes sa vracia na scénu so sériou detektívnych príbehov v štýle akčnej sci-fi a klasickej detektívky 70. a 80. rokov minulého storočia. Spolu so sympatickým poručíkom Galaktopolu Radom Torysanom a súkromným detektívom Rexom Baxterom sa staneme svedkami záhadných stretnutí, cestovania v čase, podozrivých masových samovrážd i pátrania po vzácnych artefaktoch. Doteraz knižne nepublikované texty dopĺňa autorov prehľad slovenskej sci-fi scény a predslov prvej dámy súčasnej slovenskej fantastiky Alexandry Pavelkovej.
Červená sála
Prednáška, Diskusia
18:00, sobota
Ha! že vraj úniková literatúra. To ale vôbec nie je také jednoduché. Na tejto prednáške sa napríklad dozviete prečo je sci-fi výborným prostriedkom na robenie vedy, čo je myšlienkový experiment a prečo sa nikdy nedozvieme aké je to byť wookiem. Ak nemáte problém s filozofiou tak neváhajte a príďte.
Červená sála
Prednáška
20:00, sobota
Teplé a Star Wars? Ide to vôbec dokopy? Sú? Ak sú, ako veľmi? Spoločne sa pozrieme na všetky filmy Hviezdnych vojen a vyoutujeme, čo sa bude dať! Tu sa nik v skriniach skrývať nebude.
Disko sála
Prednáška
20:30, sobota
Díky filmům, hrám, knížkám a komiksům je Terminátoří universum opravdu rozsáhlé. Tato přednáška je zaměřena na Humanoidní terminátory, jejich vývoj po soudném dnu, co vedlo Skynet k vytváření nových typů, jaké měly tyto typy úspěchy a jak je ovlivnily neustálé změny časové línie. A samozřejmě, kde se jednotlivé typy objevily.
C16
Prednáška, Diskusia
22:00, sobota
V prvej prednáške o Spockovi a Picardovi ako Star Trekových sex symboloch som ukázala, že aj títo dvaja zdanlivo zdržanliví hrdinovia vedia ako si to užiť. V nasledujúcom dieli predvediem skutočné ženské ST sexsymboly (z novších sérii, lebo v starých žiadne neboli) a to chladnú kovovú sexicu Seven of Nine a rezervovanú vulkánsku krásku T'Pol, prídte, uvidíte...
C16
Prednáška
10:00, nedeľa
Studená vojna vrcholí a svet rozdeluje železná opona. Na imperialistickom západe sa v žánri Sci-Fi natáčajú Terminátori, Votrelci a Predátori. Československo medzitým zabávajú robotické babičky, ktoré treba dobíjať presne, cesty v čase a problematika transplantácie mozgu. Táto prednáška ponúka výlet do (prevážne) komického sveta Sci-Fi filmu made in ČSSR.
Disko sála
Prednáška
13:00, nedeľa
Každý z nás, fanúškov, to niekedy zažil; mať pravdu o niečom, ale ostatní to proste odmietajú prijať. Je predsa jasné, že Greedo strelil prvý; Picard je lepší ako Kirk; ako vlastne skončil Bioshock? Zvlášť to platí u fantastiky, u ktorej si to skrátka nemôžeme overiť faktami. Využiť svoju predstavivosť pri domýšľaní dôsledkov niekedy nestačí. Treba byt skutočne obratný s argumentmi a presvedčivý v ich predvádzaní. Práve tomuto by sa mal venovať tento workshop. Ak sa chcete zlepšiť či inšpirovať v tom ako argumentovať, neváhajte!
Červená sála
Prednáška, Workshop

Fantasy a horor, Sci-fi

16:00, sobota
CGI minulosť a budúcnosť. Technológie, kresby, modelovanie.....a samozrejme, môj top vyber krátkych CGI filmov. Prídte a sami sa presvedčte o kvalite :D
C16
Prednáška, Diskusia
13:00, nedeľa
ATC alebo aj Artistic trading cards je zaujímavou a veľmi nenáročnou umeleckou formou. Na tomto workshope sú vítaní kresliči akejkoľvek zručnosti od paličkových panákov až po expertov, jedinou podmienkou je otvorenosť a fantázia
C17
Prednáška, Workshop
16:00, sobota
CGI minulosť a budúcnosť. Technológie, kresby, modelovanie.....a samozrejme, môj top vyber krátkych CGI filmov. Prídte a sami sa presvedčte o kvalite :D
C16
Prednáška, Diskusia

Fantasy a horor, Hry

16:00, piatok
Každý z nás občas sní. V každém z nás je ukryt hrdina. Tak proč ho jednou neukázat i ostatním? Proč ho schovávat uvnitř? Přijďte ukázat co je ve vás. Pojďte si zkusit co je to rolové hraní (LARP) a že to zvládne úplně každý. Že nevíte o co jde a že se bojíte? Nevadí. Vemte svého vnitřního hrdiny a přijďte.
C16
Prednáška, Workshop
12:00, sobota
Zasiahnuť súpera bojovým kladivom vo vzduchu a zraziť ho k zemi, zvrhnúť zlého vládcu a prevratom ho nahradiť ako nový pán, odstrániť krutého generála, ktorý má na svedomí porobu vášho ľudu, vyvolať vlčieho boha... toto všetko majú na svedomí hrdinovia. Neskrývajú sa však na stránkach kníh. Sú to ľudia ako vy, no počas LARPu sa menia na nepoznanie. Vyrozprávame vám pár ich príbehov, ktoré sa naozaj stali.
Červená sála
Prednáška
16:00, sobota
Idete sa na larp a neviete čo na seba? Kde sa inšpirovať? Kde zohnať materiály? Koľko to bude stáť? Čo je vhodné do interiéru a čo do exteriéru? Ako to dať dokopy aby to vyzeralo dobre a bolo to aj funkčné? Tieto ale aj ďalšie otázky sa Vám pokúsim zodpovedať.
Disko sála
Prednáška, Diskusia
18:00, sobota
Pen&Paper či už ide o hlbokú a tmavú jaskyňu alebo o preplnené ulice nikdy nespiaceho mesta, hrdinovia v nás berú do rúk kocky a stavajú sa zoči voči osudu. Ten kto za tým stojí je Storyteller, ten kto v okamihu zmení výraz z neoblomného strážnika na malé uplakané dieťa pri ceste. Táto prednáške bude o Storytelleroch o úskaliach a prekážkach, ktorým musia čeliť a hlavne o tom, aby ste sa nebáli si to skúsiť. Prednáška je určená úplne všetkým aj tým, čo nikdy nedržali kocky v ruke.
C17
Prednáška, Diskusia
12:00, nedeľa
Kedy nie je vhodné, aby umrel hlavný hrdina? Ako usmerniť hráča so zlým presvedčením? Čo spraviť ak sa nám chce družina rozdeliť? Prednáška je určená pre začiatočných i skúsených rozprávačov v rôznych RPG hrách, ktorí by si radi podiskutovali o problémoch, ktorým zvykne PJ čeliť a vysporiadať sa s nimi nie je nikdy jednoduché. Priestor bude aj na ponúknutie rád a a tipov pre PJ-a v príbehoch Dobrodruhovia (viac na www.dobrodruhovia.eu)
Červená sála
Prednáška, Diskusia

Fantasy a horor, História

16:00, piatok
Kto vlastne bol legendárny kráľ Artuš, prečo mu Merlin pomáhal a ktorý z nich bol väčší somár? Bola Morgana zlá, alebo bola iba obeťou popkultúrnej demagógie? Príbehy artušovských legiend už rozprávali historici, spisovatelia aj filmári, príďte si teraz vypočuť tú pravdivú verziu - moju!! :)
Červená sála
Prednáška
21:00, piatok
Rudolfinská éra představuje legendu: experimenty alchymistů, dramatické souboje, intriky tajných služeb. Jejími hrdiny jsou Edward Kelley, John Dee, Michal Sendivoj, rabbi Jehuda ben Löw – a sám císař Rudolf II. Známe o nich pravdu? Jak se odvíjely jejich osudy ve zlomové době, kdy se nezvratně schylovalo k „nulté“ světové válce a věda se obracela od přírodní magie k matematickým metodám? – Na závěr pokřtíme historickou fantasy Lucie Lukačovičové, zasvěcenou rudolfinským alchymistům.
C17
Prednáška

Fantasy a horor

19:00, piatok
Beštiár ako stredoveká encyklopédia skutočných i fantastických tvorov. Je dávno zabudnutá alebo večne živá? Ukážky toho najbizarnejšieho z Európy i zo sveta.
Červená sála
Prednáška
20:00, piatok
Au! Sss... sykne hrdina, opráši sa a ide ďalej. Práve schytal guľku alebo ranu mečom, ale to je pre hrdinu len taká drobnosť. Aspoň tak to vyzerá v knihách či na plátnach kín. Je to aspoň trocha reálne či je to celkom pritiahnuté za vlasy?
C17
Prednáška
11:00, sobota
Príďte a dozviete sa, ktoré fantastické knihy slovenských autorov vyšli minulého roku, čo sa oplatí prečítať a prečo, aký hrdinovia zabodovali a aký osud ich postihol.
Disko sála
Prednáška
11:00, sobota
Je to tu zas! Príďte aj tento rok ukázať svoje znalosti z Tolkienových kníh na našom už tradičnom Tolkien kvíze. Či už presne viete, v akom príbuzenskom vzťahu to ten Frodo a Bilbo vlastne boli, alebo sa len považujete za verných knižných fanúšikov a meno Tauriel vám spôsobuje triašku, nepremeškajte šancu vyslúžiť si večnú slávu a závisť porazených. Tento rok sa budeme pridŕžať originálnych knižných verzií, tak si nezabudnite prelistovať svoje zbierky a poznámky. Teším sa na vás! May the force be with- oops, wrong fandom. Ehm... Forth, and fear no darkness!
C16
Súťaž
15:00, sobota
Edičný plán Vydavateľstva Hydra na rok 2015 predstaví editorka Eva Piarová.
Klubovňa
Prednáška
15:00, sobota
Tak a dočkali sme sa zavŕšenia Jacksonovej trilógie The Hobbit. Podeľte sa s nami aj tento rok o svoje dojmy a názory - spoločne preberieme nie len Bitku piatich armád, ale zhodnotíme aj celú trilógiu ako takú. Tešíme sa na vás!
C16
Diskusia
17:00, sobota
Krst novej knihy Acheronská dýka, stálice slovenskej fantastiky Je to pokračovanie dobrodružstva barbara Conana, které vyšlo koncom marca tohto roku v nakladateľstve Brokilon.
Červená sála
Prednáška, Diskusia
19:00, sobota
Nazrieme do sveta humanoidov a humanoidných krížencov zo svetovej mytológie. Zahrnutý bude i materiál zozbieraný Londýnskou kryptozoologickou spoločnosťou. Ako sa v popise týchto bytostí líšia výpovede očitých svedkov od všeobecných mytologických predstáv? Je možná existencia niektorých bájnych bytostí v skutočnom svete?
Disko sála
Prednáška
21:00, sobota
Jako malé děti jsem se při poslouchání či dívání na pohádky často ztotožňovali s jejich hrdiny. Vnímali jsme jen dobro nebo zlo. Až v dospělosti můžeme vnímat více „poselství“ v pohádkách. Svět se obrací naruby a z cudných hlavních hrdinek jsou lehké děvy, princové jsou staří fotrové, myslivec je sexsymbol a šťastné konce nejsou zrovna výhrou.
Disko sála
Prednáška
9:30, nedeľa
Ktoré je najdôležitejšie jedlo dňa? Hobiti v tom majú jasno. Predsa raňajky! ... A potom druhé raňajky. A desiata. A obed. A.... Prídite zahájiť druhý deň na SlavCONe na Hobitie raňajky v podaní na slovo vzatých odborníkov z PánPrsteňov.com
C17
Prednáška, Diskusia
10:00, nedeľa
Rozoberanie Vami zaslaných literárnych prác nielen z pohľadu čitateľa, ale aj korektora. Rozsah maximálne 15 strán. & Scifi.sk má výzvu pre všetkých grafomanov: dokážete za hodinu napísať poviedku? Príďte na workshop a vyskúšajte si to ;)
C16
Workshop

Fantasy a horor, Sprievodný program

13:00, sobota
Tradiční Laegův koncert, tentokrát i s novými písničkami a především novou knihou!
Červená sála
Vystúpenie

Fantasy a horor, Underground

20:00, sobota
Adventure Time!.. Bravest Warriors alebo aj The Marvelous Misadventures of Flapjack sú všetko diela na ktorých sa vo veľkom podielaľ práve Pendelton Ward. Na prednáške predstavím rozsiahle dielo tohto autora spolu s niekoľkými dielmi ku ktorým ma veľmi blízky vzťah. Ak ste fanúškom animákov tak neváhajte!
C17
Prednáška

Stránky