Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

História

15:00, piatok
Príbeh jedného z najslávnejších rytierov aký kedy žili. Jeho neuveriteľný vzostup a úspechy. Pojem rytier je dnes veľmi pokrivený a táto prednáška si dáva za cieľ demonštrovať ako to z rytiermi bola naozaj.
C17
Prednáška
17:00, piatok
V Austrálii žilo okolo 400 rôznych Aborigénskych kultúr. Každá z nich mala vlastný jazyk, príbehy a presvedčenie, aj keď väčšina z nich bola sústredená okolo myšlienky, že svet bol vytvorený počas "snívania" duší predkov, ktorých prítomnosť sa stále dá vidieť na zemi aj na oblohe. Tieto duše naučili ľudstvo ako žiť a zanechali vo svojich piesňach a príbehoch "používateľskú príučku života". Veľa z týchto príbehov sa odráža na nočnej oblohe.
C16
Prednáška
18:00, piatok
V prednáške si predstavíme drsné, ale farbisté rozprávania vytvorené dávnymi Vikingami a oboznámime sa s ich fascinujúcimi hrdinami.
Veľká Sála
Prednáška
12:00, sobota
Príďte sa dozvedieť viac o novovzniknutom Archeoparku v ďalekých Hanušovciach nad Topľou. Naživo vám ukážeme niekoľko pravekých nástrojov a porozprávame mnoho ďalších zaujímavostí.
C16
Prednáška

Víkend na Rokforte

15:00, piatok
Tento rok sme z praktických dôvodov triedenie zjednodušili. Ak ste žiakom štvrtého, tretieho alebo druhého ročníka, len zastavte po preukaz a fakultné označenie. Ak ste nováčik a ešte nemáte počas Víkednu na Rokforte svoj domov, príďte ku nám a Triediaci klobúk sa s vami poradí a rovno vás zatriedi do tej správnej fakulty. Ostatné detaily o priebehu medzifakultného súťaženia sa dozviete na otvorení festivalu v hlavnej sále o 20:00. (ak triedenie zmeškáte, nezúfajte - prefekti budú mať počas celého víkendu preukazy aj označenia pri sebe)
Klubovňa
Iné
10:00, sobota
Žeby sme si dali ďalší ročník? Tento krát s novou sadou otázok, ktoré sme položili stovke muklov a možno sme sa tento rok naučili hádzať aj cukríky. Chcete vedieť, čo si muklovia myslia o Chlpáčikovi a kde môžete nájsť v muklovskom svete bezoár? Určite si teda našu súťaž nenechajte ujsť!
Disco Sála
Súťaž
11:00, sobota
Je na čase vytasiť farby svojej fakulty a pripraviť úsmevy od ucha k uchu - fakultné fotenie je tu opäť. Príďte sa zvečniť so svojimi spolužiakmi, budete mať skvelú pamiatku. Fotky potom nájdete na https://www.facebook.com/MadeByCubeo
Klubovňa
Iné
12:00, sobota
Na SlavCon sa zatúlali nebezpeční smrťožrúti a tvojou úlohou bude všetkých v správnom poradí len podľa fotografií nájsť. Treba však dať pozor, lebo sú neuveriteľne prefíkaní - niektorí sa premiestňujú po areáli, iní majú pri sebe všehodžús. Zvládneš to do hodiny? Ak áno, čaká ťa more bodov! Hľadanie začína v tejto miestnosti. (pri súťaži sa nesmie behať, rušiť iných návštevníkov alebo prednášky - ak ťa pri tomto prichytí nejaký prefekt, strhne ti body tak rýchlo, že nestihneš ani povedať metlobal)
Klubovňa
Hra, Iné

Underground

15:00, piatok
Homestuck – to je názov toho najviac meta webkomiksu, aký sa kedy pokúsite prečítať. Je to najneobyčajneší pohľad do temných zákutí internetu. Je to Genesis, Exodus, Ulysses – rozprávaný v popkultúrnych referenciách a animovaných gifoch. Príbeh zamotanejší než Lost a dlhší než Naruto aj so všetkými spinoffmi. Jeho fandom je šialenou zmesou teenagerských shipperov, serióznych literárnych fajnšmekrov, internetových trollov a umelcov. Médium akým je podaný nemá obdoby a robí si srandu zo všetkého, vrátane vás a seba samého. Budete ho milovať alebo nenávidieť, možno oboje súčasne, ale rozhodne vás nenechá chladným.
Veľká Sála
Prednáška
23:00, piatok
Najepickejší offtopic z éry offtopicov na SlavCone! Organizátori dali hlavy dokopy s portálom SpaceUnicorn.sk a pripravili si pre vás dve hodiny nezabudnuteľných kúskov zábavy. Okrem cukríkovej súťaže vás čakajú rôzne challenges a po úspechu vlaňajšieho offtopicu aj odpovede na ďalšie otázky života, vesmíru a všetkého. Toto si naozaj nemôžete nechať ujsť! Link na kladenie otázok: http://ask.fm/OfftopicSlavCon
Veľká Sála
Prednáška, Iné
10:00, sobota
Existovali hackeri pred príchodom počítačoých sietí? Mali naši starí otcovia vlastný Facebook? Existuje prepojenie medzi preppermi, makermi, hackermi a nerdami? To všetko sa pokúsime zodpovedať a navyše sa naučiť niečo o tom, ako funguje rádio, vysielačky, ako je možné sa spojiť bez internetu a mobilného telefónu s celým svetom, reprezentovať svoju krajinu v medzinárodných súťažiach a stať sa rádioamatérom.
Veľká Sála
Prednáška
11:00, sobota
Ako sa narodil sen? A dokáže byť aj on šťastný? Na tieto ale aj ostatné otázky je odpovieme v tejto prednáške ktorá je venovaná nielen majstrovi comicsu Neilovy Gaimenovi ale predovšetkým Sandmanovi a jeho "súrodencom" večným. Ak aj vás zaujíma ako a usmieva smrť alebo čo najradšej robí deštrukcia nenechajte si túto prednášku rozhodne újsť.
C17
Prednáška
13:00, sobota
Čo sú najlepšie seriálové veci z Británie, ktoré by si určite mal vidieť? Od najveľkolepejších historických drám po naobskúrnejšie jednokamerové komédie. Poď sa veľa dozvedieť o aktuálnej seriálovej kultúre Spojeného kráľovstva! (Prednáška je aktualizovaná repríza.)
C17
Prednáška, Diskusia

Sci-fi

15:00, piatok
Hrdinovia - to nie sú len žiarivé brnenia, slávnostné uniformy a geniálni maršáli. Sú to hrdinovia, ktorí nemajú dokonca i meno, ale vďaka nim stojí Impérium stále na nohách !
C16
Prednáška
16:00, piatok
Predstavím vám Honor Herringtonovú - hlavnú hrdinku sci-fi knižnej série napísanej Davidom Weberom. Uvediem vás do jej vesmíru a ukážem prečo sa oplatí ich čítať. Na záver si povieme o fanúšikovských organizáciách.
C17
Prednáška
17:00, piatok
Astronautky, matky ľudstva, prípadne pofidérne modly - ženské hrdinky to na striebornom plátne a televíznych obrazovkách nikdy nemali ľahké. Poďme sa pozrieť na tie najznámejšie od Metropolis po Gravity.
Veľká Sála
Prednáška
18:00, piatok
Kde vzít plášť neviditelnosti a jak funguje? Jak je to s umělou inteligencí a zda nás čeká Terminátor a nebo Orwellovo 1984? Energetické štíty, světelné meče, laserové zbraně - co je realita a co fikce. Virtuální realita a holoprojekce, komunikátory a překladače a stavba Enterprise a cesty ke hvězdám. Knížky a filmy jsou plné techniky a tajemných technologií. Ale jak je to v realitě? Co z toho už umíme? Co se teprve učíme? A kdo jsou naši hrdinové sci-fi.
C17
Prednáška
22:00, piatok
Prehľad série o Takeshi Kovacsom. Pohlad na reálie svetov, na život ale i morálne dilemy.
Veľká Sála
Prednáška, Diskusia
9:30, sobota
Nič nie je lepši ako začať náročný deň na cone pri pohodových raňajkách sprevádzaných nejakým tým (možno trochu šialeným) programom. Trailery! Šialené videá! Koláče! (možno :D)
C16
Prednáška, Iné
12:00, sobota
Jestli Vás zajímá, co vedlo Camerona k natočení Terminátora, jak to bylo s Arnoldem a zajímavosti o jednotlivých filmech a seriálech, tak je tato přednáška přesně pro Vás.
Disco Sála
Prednáška, Diskusia

Fantasy, Hry

16:00, piatok
Každý z nás občas sní. V každém z nás je ukryt hrdina. Tak proč ho jednou neukázat i ostatním? Proč ho schovávat uvnitř? Přijďte ukázat co je ve vás. Pojďte si zkusit co je to rolové hraní (LARP) a že to zvládne úplně každý. Že nevíte o co jde a že se bojíte? Nevadí. Vemte svého vnitřního hrdiny a přijďte.
C16
Prednáška, Workshop
12:00, sobota
Zasiahnuť súpera bojovým kladivom vo vzduchu a zraziť ho k zemi, zvrhnúť zlého vládcu a prevratom ho nahradiť ako nový pán, odstrániť krutého generála, ktorý má na svedomí porobu vášho ľudu, vyvolať vlčieho boha... toto všetko majú na svedomí hrdinovia. Neskrývajú sa však na stránkach kníh. Sú to ľudia ako vy, no počas LARPu sa menia na nepoznanie. Vyrozprávame vám pár ich príbehov, ktoré sa naozaj stali.
Veľká Sála
Prednáška

Fantasy, História

16:00, piatok
Kto vlastne bol legendárny kráľ Artuš, prečo mu Merlin pomáhal a ktorý z nich bol väčší somár? Bola Morgana zlá, alebo bola iba obeťou popkultúrnej demagógie? Príbehy artušovských legiend už rozprávali historici, spisovatelia aj filmári, príďte si teraz vypočuť tú pravdivú verziu - moju!! :)
Veľká Sála
Prednáška
21:00, piatok
Rudolfinská éra představuje legendu: experimenty alchymistů, dramatické souboje, intriky tajných služeb. Jejími hrdiny jsou Edward Kelley, John Dee, Michal Sendivoj, rabbi Jehuda ben Löw – a sám císař Rudolf II. Známe o nich pravdu? Jak se odvíjely jejich osudy ve zlomové době, kdy se nezvratně schylovalo k „nulté“ světové válce a věda se obracela od přírodní magie k matematickým metodám? – Na závěr pokřtíme historickou fantasy Lucie Lukačovičové, zasvěcenou rudolfinským alchymistům.
C17
Prednáška

Hry

17:00, piatok
Pohľad na tvorbu stoloviek a kartoviek od autora NERO GAMES. Kúsok reči o tom, ako a prečo a čo robím + aktuálne hry + prototypy
C17
Prednáška
10:00, sobota
Posedenie s organizátormi LARPu kde sa dozviete čo bolo, čo sa plánuje, čo je nové a čo sme vyhodili. A možno príde aj cisár !
C17
Prednáška, Diskusia
11:00, sobota
Chcete sa stat YouTuberom a zbohatnúť za krátku dobu s minimálnym úsilím... tak radšej ostaňte doma :D Ale pokiaľ vás naozaj zaujíma čo všetko vyžaduje výroba kvalitného lets-play videa a chcete vedieť, ako začať. Mate otázky ohľadne nahrávania, spracovania, monetizácie videa na YouTube. Príďte sa pozrieť na našu prednášku a dozviete sa viac.
Veľká Sála
Prednáška
12:00, sobota
Přednáška o tom, jak designovat mobilní hry. Dozvíte se o specifikách mobilního designu, marketingu, technologických omezeních a dalších tématech, spojených s mobilními hrami a jejich tvorbou. Na přednášku navazuje workshop, ve kterém si prakticky vyzkoušíte nabyté moudro. Na workshop je ale nutná registrace. V případě volných míst je možná registrace i na přednášce.
C17
Prednáška

Hry, Sprievodný program

18:00, piatok
"Hrdinovia a zloduchovia všetkých krajín -spojte sa! Dosť bolo vašich malicherných potýčiek, ktoré už od počiatkov boja dobra a zla vyčerpávajú tento svet. Je najvyšší čas rozhodnúť, či planéta Zem bude pod ochranou superhrdinov, alebo padne do otroctva zloduchov. Ako miesto tohto finálneho súboja bolo vybrané mestečko v neutrálnej zóne - Slavcon City..." SlavCon City je dvojdňová conová hra o sympatie, moc a víťazstvo dobra alebo zla. Odhaľ svoju pravú identitu, vytiahni kostým zo šatníka a príď na tohtoročný SlavCon spolu s ostatnými nájsť odpoveď na otázku: Kto je lepší - superhrdina alebo jeho nemesis? Pravidlá hry nájdete na http://tiny.cc/slavconcity, registrácia na http://tiny.cc/sccreg
Klubovňa
Hra, Súťaž
19:00, piatok
Vorlonský veľvyslanec Kosh je mŕtvy. Zavraždený neznámou zbraňou a neznámym útočníkom. Komandér Sinclair a šéf ochranky Zack Allen sa okamžite púšťajú do vyšetrovania. Zatiaľ bolo zatknutých šesť osôb, ale na objasnenie vraždy majú iba zopár hodín. Ku stanici sa už blíži vorlonský vojnový križník - s úmyslom spečatiť osud Babylonu 5.
Klubovňa
Hra

Fantasy

19:00, piatok
Beštiár ako stredoveká encyklopédia skutočných i fantastických tvorov. Je dávno zabudnutá alebo večne živá? Ukážky toho najbizarnejšieho z Európy i zo sveta.
Veľká Sála
Prednáška
20:00, piatok
Au! Sss... sykne hrdina, opráši sa a ide ďalej. Práve schytal guľku alebo ranu mečom, ale to je pre hrdinu len taká drobnosť. Aspoň tak to vyzerá v knihách či na plátnach kín. Je to aspoň trocha reálne či je to celkom pritiahnuté za vlasy?
C17
Prednáška
11:00, sobota
Príďte a dozviete sa, ktoré fantastické knihy slovenských autorov vyšli minulého roku, čo sa oplatí prečítať a prečo, aký hrdinovia zabodovali a aký osud ich postihol.
Disco Sála
Prednáška
11:00, sobota
Je to tu zas! Príďte aj tento rok ukázať svoje znalosti z Tolkienových kníh na našom už tradičnom Tolkien kvíze. Či už presne viete, v akom príbuzenskom vzťahu to ten Frodo a Bilbo vlastne boli, alebo sa len považujete za verných knižných fanúšikov a meno Tauriel vám spôsobuje triašku, nepremeškajte šancu vyslúžiť si večnú slávu a závisť porazených. Tento rok sa budeme pridŕžať originálnych knižných verzií, tak si nezabudnite prelistovať svoje zbierky a poznámky. Teším sa na vás! May the force be with- oops, wrong fandom. Ehm... Forth, and fear no darkness!
C16
Súťaž

Sprievodný program, Víkend na Rokforte

20:00, piatok
Oficiálne otvorenie SlavConu 2015 a nového školského roku!
Veľká Sála
Iné

Sprievodný program

21:00, piatok
Hodinové stand-up comedy pásmo s hudobným doprovodom o tom aké je to byť single, vlastniť meč, rozumieť počítačom viac ako ženám a vôbec o tom aké je to byť správnym Con-Manom.
Veľká Sála
Vystúpenie, Iné
9:00, sobota
Prednáška bude pojednávať o takzvanom Fursuiteroch a ich pomocníkoch... ako sa spraváť v maske a ako byť správne "maskotom". Prednášajúci Vlk Sid, nemecký ovčiak Luko a Fursuit security Simon
C17
Prednáška
10:00, sobota
Galahad si pre vás na SlavCon 2015 pripravil historický tábor, dobovú kuchyňu, strelnicu a dokonca aj detskú arénu s mäkčenými zbraňami.
Lúka
Iné

Workshopy

10:30, sobota
Chcete sa naučiť tancovať s kruhom? Krúženie na páse, bokoch, hypnotizujúce izolácie, manipulácie kruhu v priestore okolo vás ale hlavne zábava a pohyb. Tanec s kruhom je však aj forma sebarealizácie, vyjadrenia, je to umenie pohybu, ktorý je pre človeka veľmi dôležitý. Tak ako pre telo, tak aj pre dušu. Do hulahoopingu sa dá veľmi ľahko zamilovať :)
Telocvičňa
Workshop
12:00, sobota
Drieme vo vás tajomná víla či energická dračica? Prebuďte ju a ukážte svetu svoju vnútornú krásu a silu. Orientálny (u nás známy aj ako brušný) tanec je výborný spôsob ako sa rozhýbať, dobiť si energiu a pozdvihnúť sebavedomie. Workshop je vhodný pre začiatočníkov no ani pokročilejšie tanečnice sa nebudú nudiť. Príďte sa zabaviť, odreagovať a niečo pekné spoločne naučiť ;)
Telocvičňa
Workshop

Stránky