Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Víkend na Rokforte

15:00, piatok
Tento rok sme z praktických dôvodov triedenie zjednodušili, presne ako vlani. Ak ste žiakom piateho až druhého ročníka, len zastavte po preukaz a fakultné označenie. Ak ste nováčik a ešte nemáte počas Víkendu na Rokforte svoj domov, príďte ku nám a Triediaci klobúk sa s vami poradí a rovno vás zatriedi do tej správnej fakulty. Ostatné detaily o priebehu medzifakultného súťaženia sa dozviete na Otvorení SlavConu. (ak triedenie zmeškáte, nezúfajte - prefekti budú mať počas celého víkendu preukazy aj označenia pri sebe)
Chodby
Iné

Hry

15:00, piatok
Príbehy a príhody najväčšieho LARPu na Slovensku.
C17
Prednáška
17:00, piatok
Pohľad do zákulisia autorskej dielne Nero Games: Krátky pokec o hrách, nápadoch pri ich vytváraní a princípoch, na ktoré sa občas zabúda. K tomu pekné obrázky a historky z nášho doterajšieho vývoja. Máme 7 originálnych kartových hier zo žánrov fantasy, horror, urban a post-apo - všetky budú k dispozícii na voľné hranie počas celého festivalu. Viac informácií o hrách nájdete na www.nerogames.sk .
C16
Prednáška, Diskusia
19:00, piatok
Majsterský tím Kráľovstva vína si s vami chce podebatiť o tom, čo pre vás znamená Larp všeobecne aj v spojení s Vlčími skalami. Taktiež sa vám pokúsime zodpovedať vašej otázky a radi si vypočujeme vaše pripomienky.
Chodby
Diskusia
20:00, piatok
Každý z nás občas sní. V každém z nás je ukryt hrdina. Tak proč ho jednou neukázat i ostatním? Proč ho schovávat uvnitř? Přijďte ukázat co je ve vás. Pojďte si zkusit co je to rolové hraní (LARP) a že to zvládne úplně každý. Že nevíte o co jde a že se bojíte? Nevadí. Vemte svého vnitřního hrdiny a přijďte.
Chodby
Workshop
21:00, piatok
Po dvoch mesiacoch natáčania filmu Divoké Kočky, nového amerického hitu, ktorý má preraziť na plátnach najväčších Newyorských kín sa producent Jerry Lee rozhodol, že si dá štáb aj herci na týždeň pauzičku. Všetci dostali od pondelka voľno na celých sedem dní. Na stredu však Jerry neočakávane zabezpečil všetkým program. Všetci musia prísť ku nemu domov na veľkú "žúrku" - Párty. Všetci sú zvedaví, čo sa bude diať.
Klubovňa
Hra
10:00, sobota
Vorlonský veľvyslanec Kosh je mŕtvy. Zavraždený neznámou zbraňou a neznámym útočníkom. Komandér Sinclair a šéf ochranky Zack Allen sa okamžite púšťajú do vyšetrovania. Zatiaľ bolo zatknutých šesť osôb, ale na objasnenie vraždy majú iba zopár hodín. Ku stanici sa už blíži vorlonský vojnový križník - s úmyslom spečatiť osud Babylonu 5.
Klubovňa
Hra
10:00, sobota
Temné uličky, plášte, dýky, ale aj meče a sekery, kúzla a mágia, hackovanie a pikosekundy, to všetko nájdete ukryté v kockách a na papieri. Či už máte chuť na chvíľu sa stať trpaslíkom s nerozčesanou bradou, elfom s príliš špicatými ušami, vesmírnym pilotom alebo hrobárom z divokého západu, neváhajte sa k nám pridať a zažiť Pen&Paper trochu inak. Počas celého dňa sa bude odohrávať jedno veľké dobrodružstvo, do ktorého sa bude môcť pridať úplne hocikto, kto pôjde okolo.
Chodby
Hra

Underground

15:00, piatok
Danish girl, Transparent, Middlesex... Zdá sa, že si trans komunita konečne vyzliekla neviditeľný plášť a rozhodla sa dobyť Hollywood. Ak chcete vedieť ako sa témy s veľkým T zhostili filmári a spisovatelia zastavte sa :) Nebudú chýbať trailery ani odpoveď na otázku, prečo by ste naozaj nemali vyhadzovať peniaze za lístky na Stonewall.
Disko Sála
Prednáška
15:30, piatok
Všetci za jedného, jeden za všetkých! Po sloboda, rovnosť, bratstvo asi najznámejší francúzsky pokrik. Spolu sa pozrieme na zúbok Dumasovým mušketierom a množstvu adaptácií, ktoré v priebehu rokov inšpirovali.
Veľká Sála
Prednáška
20:00, piatok
Viete o tom, že existuje video z prvého ever offtopicu? Aké máme spomienky na desať rokov SlavConu? Čo nové sme zažili, aké seriály, filmy a geekoviny sa nám páčia? Prečo sa v Petržalke tak blbo parkuje? Kto je váš najobľúbenejší organizátor? Toto všetko a ešte ďalšie veci mimo témy uvidíte na oldschoolovom offtopicu. A možno budú aj cukríky! (Ak ich prinesiete.)
C17
Iné
22:00, piatok
Všetci už poznáme cukríkovky, kde získavaš cukríky za správne odpovede. Treba sa ale posúvať dopredu a preto ťa čaká ďalšia generácia cukríkoviek priamo od Marcela, ktorý robí cukríkovky na conoch už niekoľko rokov. Vstup iba od 18 rokov.
Disko Sála
Súťaž

Fantasy

15:30, piatok
Všetci poznáme príbehy o ľudožrútskej ježibabe, zlej sudičke a závistlivej kráľovnej, čo otrávila nevinnú Snehulienku. Ľudové rozprávky nás učia, že ženy a mágia sú zlá kombinácia, na tejto prednáške sa vrátime ku koreňom, aby sme zistili, čo majú spoločné ježibaby, McGonagallová a bohyne a či Baba Jaga nebola vegetariánka.
C16
Prednáška
18:00, piatok
Porovnanie Angeliky s Game of thrones v kategoriach gore intrigy sex a zaujimavost postáv. (prve dve knihy angeliky vs prvy diel GoT)
C16
Prednáška, Diskusia
20:00, piatok
Poznáte súťaž Milujem Slovensko? Chcete vidieť dva tímy súťažiť proti sebe v zábavných úlohách týkajúcich sa žánru Fantasy? Určite príďte! Úlohy sa budú týkať najmä Pána prsteňov, Harryho Pottera a Piesne ľadu a ohňa, ale aj niektorých ďalších známych diel. Do súťažných tímov bude možné prihlásiť sa vopred vyplnením online-kvízu.
Disko Sála
Hra, Súťaž

Workshopy

16:00, piatok
Dotyk a fyzický kontakt s iným človekom je jeden z najlepších spôsobov, ako učiť svoje vlastné telo. Počas kontaktnej improvizácie dochádza k vlastnému vedomému vývoju prostredníctvom kontaktu s inou osobou. To predstavuje dvojitú zodpovednosť za seba aj druhého človeka. Otvára tu priestor pre slobodu pohybu, ktorá vedie k improvizácii a určitým spôsobom oslobodzuje aj výrazovú formu tanca.
Telocvičňa
Workshop
18:30, piatok
Nenechaj si ujsť tanečný workshop, v ktorom sa snúbia základy orientálneho tanca s prvkami španielskeho flamenca. Táto unikátna kombinácia v tebe prebudí dušu tanečníka pod vedením sympatických tréneriek! Prines si so sebou dobrú náladu, pohodlné oblečenie a o ostatné sa postaráme my :)
Telocvičňa
Workshop
19:00, piatok
Videli ste toho človeka s dračím chvostom? Monžno na festivale, možno v bare... Nech ale vaša odpoveď bola akákoľvek, na tomto workshope vás naučíme vyrábať podobné okrášlujúce predmety. Materiály aj nástroje zabezpečujeme my(nemáme ich ale nekonečne)a bude aj možnosť si vaše výtvory odniesť(za cenu materiálu).
Klubovňa
Workshop
20:00, piatok
Ak sa chceš naučiť niečo viac ohľadom ovládania svojho tela, tak príď :-)
Telocvičňa
Diskusia, Workshop
10:00, sobota
Ako na to alebo šermovanie v piatich lekciách. Počas workshopu si môžeš vyskúšať, či máš šermiarske oko, ruku, nohu, srdce alebo hlavu (resp. ľubovoľný iný orgán). Možno zistíš, že si rýchly ako had alebo možno aj nie. Vysoko pravdepodobne to vôbec nevadí, pretože nám ide o zábavu naokolo. Lepšie je raz vidieť ako tri krát mudrovať :)
Telocvičňa
Workshop

Literárna línia

16:00, piatok
V kníhkupectve by ste asi čakali slušných a úctivých zákazníkov s kopou času a nadbytkom IQ. Také dokonalé a múdre neviniatka. Zobuďte sa! Apokalypsa prichádza a s ňou šokujúce odhalenia! Korková zátka (nielen) pre samoukov nastavuje zrkadlo ľudskej arogancii a hlúposti. Nenechajte si ujsť možnosť zoznámiť sa so vznikajúcim veľdielom of da universe :)))
C17
Prednáška, Diskusia
17:00, piatok
Všetci máme doma v šuflíku aspoň pár strán svojho veľkého veľdiela... a ak nie v šuflíku, určite sa nám v hlave rodí bombastická zápletka... už len ju dostať na papier a poslať do vydavateľstva. No keď nahliadnete do zradných vôd internetu, objavíte kopu rád, tipov a trikov ako svoje veľdielo napísať a odprezentovať. No a tu je pár návrhov ako to (ne)urobiť priamo z praxe jedného mladého editora.
Disko Sála
Prednáška
19:00, piatok
Richard Sharpe a Uhtred z Babbenbergu sú vďaka televíznym adaptáciam najznámejší z Cornwellových hrdinov, ale vôbec nie sú jediní. Príďte sa zoznámiť aj s tými ďalšími, z dávnej i nie tak vzdialenej minulosti. Tiež sa dozviete zaujímavosti zo života autora, ktorý patrí k najplodnejsím spisovateľom posledného štvrťstoročia. A vedeli ste, že sa podľa jednej jeho série chystá film? Všetko, čo ste chceli vedieť a viac o kráľovi historickej fikcie.
C17
Prednáška
21:00, piatok
Dobrý a propracovaný svět je důležitou součástí většiny sci-fi a fantasy. Přijďte se podívat, jaké zákonitosti má tvorba takového světa a můžete si i zkusit jeden takový svět vytvořit přímo na místě.
C16
Prednáška, Workshop

Fantasy, Víkend na Rokforte

16:30, piatok
Veľká milovníčka Harryho Pottera, Vám chce priblížiť ten reálny čarodejnícky svet. Zaujíma Vás, ktoré miesta boli použité ako predlohy do filmového spracovania? Chceli by ste ich navštíviť ale neviete kde ich nájst? Toto všetko a ešte oveľa viac sa Vám budem snažiť priblížiť na mojej prednáške pre verných fanúšikov Harryho Pottera.
Veľká Sála
Prednáška, Diskusia

Sci-fi, Underground

17:00, piatok
Cukríková súťaž ako ju všetci poznáte a milujete, prídte uhádnúť a zvyšiť si tak krvný cukor.
Klubovňa
Súťaž

Hry, Sci-fi

17:00, piatok
Čo je 13.légia? Kto sú Noobovia? Alebo Harlequin? A taký Eversor Assasin? A čo tak rasa Kroot? Cadianci? Vojaci Kriegu? Toto a i viac sa dozviete na moje prednáške... Popis sveta W40K z pohľadu rôznych rás... taktika a stratégie rás, ich špeciálne jednotky, popis, účel ale i históriu týchto skupín. Pohľad na fungovanie špec. jednotiek v teréne. Pohľad nielen na hry, ale aj literárne odkazy...
C17
Prednáška
20:00, piatok
Prednáška predstaví niekoľko filozofických konceptov, ktoré sa môžu objaviť v digitálnych hrách. Ako príklady budú použité hry: Séria Bioshock, Séria Deus Ex a Talos Principle.
Veľká Sála
Prednáška

História

18:00, piatok
Cieľom prednášky je pozrieť sa a načrtnúť históriu Fínska, pri jeho kolonizácii ugrofínskymi kmeňmi a ako sa menila v priebehu vekov. Zároveň by sa malo porovnať, ako vplývali strety s inými náboženstvami, napr. Vikingovia. Prednáška je náhľadom aj do organizácie spoločnosti a vzniku niekoľkých kultúrnych eposov, ako napr. Kalevala. Súhrnom by mal byť aj pohanstvo orientované smerom k prírode a fínsky panteón.
Disko Sála
Prednáška
19:00, piatok
Slovo „Árijec“, sprofanované po druhej svetovej vojne, pôvodne označovalo príslušníka starého indického alebo perzského národa - dvoch civilizácií, u ktorých môžeme nájsť korene aj našej vlastnej, európskej kultúry. Na prednáške si rozoberieme hlavné aspekty oboch týchto očarujúcich kultúr a poukážeme na paralely, ktoré ich dodnes spájajú s ostatnými indoeurópskymi národmi.
Disko Sála
Prednáška
10:00, sobota
Ako sa vyvinulo ľudské vedomie? V ktorej mozgovej hemisfére sa nachádza, a čo je na jeho zrkadlovej strane? Prečo pred 3000 rokmi bohovia prestali komunikovať s ľuďmi? Čo majú spoločné poézia, hypnóza, a prorokovanie? Julian Jaynes vytvoril hypotézu dvojkomorového mozgu, ktorá zostáva kontroverzná dodnes.
Veľká Sála
Prednáška

Sprievodný program, Víkend na Rokforte

18:00, piatok
Oficiálne otvorenie SlavConu 2016 a nového školského roku!
Veľká Sála
Iné

História, Underground

19:00, piatok
Lupiči hrobov, zlodeji tiel a ochrana pred nimi. Časy 17. až 19. storočia, keď sa nebožtíci nemohli cítiť v bezpečí ani na cintorínoch. Plus opatrenia príbuzných na ich ochranu.
C16
Prednáška

Sprievodný program

19:00, piatok
Laegovy písničky na kytaru a akordeon - staré pecky, nové pecky, prostě spousta pecek, a k tomu nové cédéčko!
Veľká Sála
Vystúpenie

Sci-fi

20:00, piatok
Čo môžu mať tieto dve literárne postavy spoločné? Jeden bojuje vo vojne s Napoleonom, drahá žije v 2000 rokov vzdialenej budúcnosti. Dozviete sa všetko dôležité o Horatiovi Hornblowerovi a o dielach, v ktorých vystupuje a samozrejme, aký má vzťah k Honor a celkovo k Honorverse.
C16
Prednáška
22:00, piatok
Základňa Starkiller. Sila, ktorá sa prebúdza. A zase Kesselská trasa za 12 parsekov. Pozrime sa spoločne na to, čo nám priniesli posledné hviezdne vojny z fyzikálneho hľadiska. Je tam všetko košer? Alebo tam nájdeme niečo, čo nám vytlačí krv do nadutých krčných žíl? Spolu si prejdeme niektoré vychytávkové momenty z filmu Sila sa prebúdza a budeme sa pokúšať nájsť k nim plauzibilné riešenia podľa stavu vedy, ako ju dnes poznáme. A verte, že sa nám to určite podarí. Fantázii sa pri tomto medze nekladú.
C17
Prednáška
10:00, sobota
Tradičný slavconovský program na sobotu ráno. Príďte sa s nami v pohode a pokoji pripraviť na nasledujúci deň, naraňajkovať a pobaviť sa. Možno budú aj koláče :)
C17
Prednáška

Fantasy, Hry

21:00, piatok
Prednáška je zameraná na hráčov stolových RPG, ktorí by si radi skúsili úlohu rozprávača (alebo Game mastera), poprípade založili vo svojom okolí skupinu. Prejdeme si pár základných vecí bez ktorých sa to nezaobíde.
C17
Prednáška

Fantasy, História

21:00, piatok
Prvá prednáška bola o Slovensku, druhá o Európe, tretia bude o Amerike. Aké boli tam čarodejnice? A čo ich čakalo?
Veľká Sála
Prednáška, Diskusia

Fantasy, Sci-fi

10:00, sobota
Od vedy k fantastike... Ako zrekonštruovať dinosaura? Môžeme veriť vyobrazeniu pravekých tvorov v dokumentárnych seriáloch? A čo v holywoodskych filmoch? Ako použiť biologické poznatky tak, aby bola vymyslená príšera uveriteľná? A možno bude aj Tolkien...
C16
Prednáška

Stránky