Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Sci-fi, Underground

15:00, piatok
Vtipné momenty zo seriálu Justice League a animovaných filmov od DC. Ako hlavný komik sa predstaví Temný rytier. A možno príde aj Alfréd.
C3
Prednáška, Iné
18:00, piatok
Poznáme ho všetci – oscarový herec, ktorý stvárnil niektoré z najpamätnejších postáv kinematografie. V poslednom období sa však stal pochybnou ikonou internetov a priekopníkom šialených účesov vo svojich filmoch. Za menom Nikolas Klietka sa však skrýva oveľa viac, poďme to spolu poodhaľovať.
C2
Prednáška
13:00, nedeľa
Prehľad tém a problematík, ktoré odhalil indie film posledných rokov. Od striptérok cez paródie na Glee po štvoricu moderných moslimských martýrov. Trailery, ukážky, amatérske analýzy. Príďte si rozšíriť obzory o tie najzvláštnejšie a najkrajšie momenty z malých filmov.
C3
Prednáška

Sci-fi

16:00, piatok
Rok 2013 sa nám už rozbieha a tento rok sa môžeme opäť tešiť na poriadnu dávku nových scifi seriálov a filmov. Prejdeme si to najlepšie, čo nás čaká v roku 2013 a ako tomu už je na mojích prednáškach zvykom, budú aj cukríky :)
C3
Prednáška
19:00, piatok
Myslíte si, že o sci-fi viete veľa? Príďte si to overiť! Filmy, seriály, hlášky, scény, obrázky, znelky, preveríme si Vás zo všetkých strán!
B1
Súťaž
20:00, piatok
Občianske združenie SciFi Guide, ktoré určite všetci z vás poznájú pod magickou skratkou SFG, sa prišlo na SlavCOn pochváliť čo má nové a ako sa nám darí. Viete čo je to Kozmodróm, no predsa ten najsamlepší SF festival na Slovensku a reč bude aj o ňom!
C2
Prednáška, Diskusia
21:00, piatok
Seriál, ktorý prežil len jednu sériu. Prečo? Bol tak zlý, alebo až príliš dobrý? Minimálne bol unikátny. Je to kus seriálového dedičstva, ktorý obohatil sci-fi a ktorý určite stojí za to, aby sa o ňom hovorilo.
C2
Prednáška
9:00, sobota
Scifisti si opäť pre vás urobili zaujímavý program - prineste si svoje raňajky a napapajte sa pri jedinečných zaujímavosťach, súťažiach, faktoch ale i totálnych bludoch. Tešíme sa na vás, doskakavenia!
C3
Diskusia, Hra
11:00, sobota
Dielo českého sci-fi autora nám podáva dychberúcu jazdu realistickou budúcnosťou v slnečnej sústave. Vymakané bojové zbroje, zbrane s monštruóznym výkonom a smrtiaci roboti a to všetko prekryté ľudskými postavami a originálnymi nápadmi. Budeme sa venovať špeciálne zobrazeniu techniky a verím, že to bude skoro sa dotýkať dokonale vypravovaných plôch hi-tech brnení.
C2
Prednáška, Diskusia
12:00, sobota
JJ Abrams sa začal hrať so Star Trek univerzom. A vznikol z toho naleštený filmík, ktorým sa to hemží divotvornými fyzickými úkonmi a zákonmi. WTF! Nebojte sa, ak sa chce, všetko sa dá. Aj vysvetliť. Aj v tomto Star Treku. A dokonca aj červená hmota! :)
C3
Prednáška
12:30, sobota
Légia, ktorá po celom svete združuje fanúšikov Star Wars, ktorí su vlastníkmi autenticky vyzerajúcich kostýmov Galaktického Impéria. 501.Légia má v súčasnosti viac ako 7000 členov a je najväčšou Star Wars kostýmovou organizáciou na svete. Prídte sa pozrieť na ich slovenských členov.
B2
Prednáška, Diskusia
13:00, sobota
We is gonna stomp da universe flat and kill anyfink that fights back. we're da Orks, and was made ta fight and win.
C2
Prednáška, Diskusia
14:00, sobota
aneb první space opera ve středoevropském regionu navíc střižená westernem. Dobrodružný příběh z galaktického společenství, dětští hrdinové, brutalita a další... Prapůvodní příčina a psaní knihy, příhody s Ondřejem Neffem a Kájou Saudkem (na přednášce bude 10 orginálních (!) obrazů Mistra českého komisku Káji Saudka!), čtené ukázky, výhled do budoucna... Tenkrát na Západě, Hodný, Zlý a Ošklivý - tentokrát v Galaxii...
A1
Prednáška, Diskusia
14:00, sobota
Star Wars fanúšikovia a autenticky vyzerajúcimi kostýmami Galaktického Impéria prichádzajú na Slavcon. Príďte sa s nimi vyfotografovať a povyzvedať, ako sa k tejto zaujímavej záľube dostali.
Chodby
Vystúpenie
15:00, sobota
Už vyše polstoročie posielame za hranice atmosféry ľudí, zvieratá a najrôznejšie prístroje. Sú to doslova stovky misií a zákonite počas nich muselo prísť k “neštandardným” situáciám. A keďže história dobývania vesmíru je plná týchto zaujímavých omylov, mylných predpokladov a humorných príhod, rád by som sa s vami o ne na svojej prednáške podelil.
C3
Prednáška
16:00, sobota
Fan fiction o Harrym Potterovi ako reklama na racionálne myslenie. Čo by urobila Bella Swan, keby nemala v hlave seno. Prečo sú ľudia takí hlúpi a prečo nás umelá inteligencia pravdepodobne pozabíja. Kde stretnúť rozumných ľudí. Ak si chcete zmraziť hlavu a na vlastné oči uvidieť budúcnosť, koľko to stojí a na koho sa treba obrátiť.
C3
Prednáška
17:00, sobota
Lemovi sa často vyčítalo, že nevie hodnoverne stvárniť osobnosť. A ženskú vraj už vôbec nie. Najmenej dvoma postavami (biorobot v Maske a Harey v Solarise) však živo zobrazil prioritu pojmov „rozum“ a „osobnosť“ nad protikladom mužské – ženské. Prečo, to nevedel ani on sám: „Prečo ma tento problém zaujal natoľko, že som sa ním zaoberal dvakrát? Nie som si istý, prečo som sa zaujímal práve o ženu a nie o muža alebo o čosi stredného rodu, hoci to je môj častejší prístup. Nielenže to nedokážem vysvetliť iným, ale nie som schopný vysvetliť to ani sám sebe.“ Samotná téma sa však interpretovať dá, dokonca mnohými spôsobmi. Pokúsim sa aspoň o niektoré.
B2
Prednáška
18:30, sobota
Steven Moffat je súčasný britský scenárista stojaci za seriálmi Doctor Who a Sherlock - a prostredníctvom nich sa zrejme pokúša zruinovať psychický život diváka :D Jeho dielom sú Weeping Angels, Silents, dokonca aj dieťa v plynovej maske hľadajúce svoju mamu. And He's evil!
A4
Prednáška
19:00, sobota
Existuje množstvo predstáv o usporiadaní spoločnosti v rôznych svetoch. Aké by to však malo následky v skutočnosti? Čo by sa stalo, ak by niekto chcel tieto idey zaviesť do praxe? Mohlo by ľudstvo takto vôbec fungovať?
C3
Prednáška
20:00, sobota
Čo náš čaká za rohom od dnešnej technológie v mediálnom kontexte? Ako môže Twitter ovplyvniť beh štátu? Sú reality show strata času? Zdanlivo triviálne otázky hyberbolizované perom britského scenáristu a analytika Charlieho Brookera.
B2
Prednáška, Diskusia
20:00, sobota
Během 50ti let co Doctor Who průběžně běží na obrazovkách se v něm prostřídalo nespočetné množství monster a ras. Některé z nich byly opravdu děsivé a jsou stále i dnes, ačkoliv se na nich trochu ten zub času podepsal.
C3
Prednáška
22:30, sobota
Všetko, čo zatiaľ vieme o filme Star Trek into the Darkness. Budem sa snažiť nespoilovať, ale ak to bude potrebné, poviem kedy treba zapchat oči a ústa, aby ste sa nedozvedeli niečo, čo nechcete. A ako už býva zvykom, budú aj cukríky.
A4
Prednáška
9:00, nedeľa
Scifisti si opäť pre vás urobili zaujímavý program - prineste si svoje raňajky a napapajte sa pri jedinečných zaujímavosťach, súťažiach, faktoch ale i totálnych bludoch. Tešíme sa na vás, doskakavenia!
B1
Diskusia, Hra
10:00, nedeľa
Cítili by ste sa v TARDIS ako doma, dennodenne žmolíte v rukách sonické skrutkovače, videli ste všetky diely s Ecclestonom, Tennantom a Smithom, no klasická éra Doctora Who vám nič nehovorí? Epická prednáška o epickom seriáli vám ukáže, kde a prečo začať, aby ste sa nestratili v komplikovanom mori epizód a sérií Doctora Who éry 1963 - 1989!
B1
Prednáška
11:00, nedeľa
Uhádni film/hru/seriál podľa obrázkov. Aby to nebolo len tak, obrázky sú pokazené a postupne sa rozjasňujú. Kto uhádne prvý, dostane cukrík!
B1
Súťaž
12:00, nedeľa
V tomto anime SF svete bojujú deti proti hrôzam zvonka. A čo ich rodičia? Prečo im to vlastne dovoľujú? Čo taja svojím deťom? A prečo? To a ešte viac sa dozviete na prednáške... PS: Nečakajte happy end :)
C2
Prednáška
14:00, nedeľa
Predstavy a nanočasticiach ako všemocných pomocníkoch sa v scifi vyskytujú pomerne často. Aká je realita, čo všetko sa už vyrobilo a kam smeruje medicínsky a biofyzikálny výskum v tejto oblasti, sa dozviete na tejto prednáške.
C3
Prednáška
15:00, nedeľa
Motýliky sú cool, fezy sú cool a kruhová gallifrejčina je úplne cool. A možno, ak v nej niečo napíšete na strechu svojho baráku, objaví sa Doctor s Tardis a ukáže vám hviezdy. Tak využite príležitosť a príďte sa naučiť ako v elegantných kruhoch vyjadriť svoje túžby!
C3
Prednáška, Workshop

Fantasy a horor

15:00, piatok
Určite ste si všimli, že niektoré police v kníhkupectvách sa už začínajú prehýbať pod množstvom kníh o upíroch a vlkolakoch. Urban-fantasy je však pomerne široký a rýchlo sa vyvíjajúci žáner, v ktorom sa medze fantázii rozhodne nekladú. Spoločne sa pozrieme na zúbok populárnym a menej populárnym knižným sériam, podebatujeme o zabehaných stereotypoch či netradičných prístupoch a hádam všetci odídeme so zoznamom kníh na čítanie o pár položiek dlhším.
B1
Prednáška
16:00, piatok
Fantastické tvory, ktoré nájdeme v legendách po celom svete. Líšia sa tvarom, veľkosťou, pôvodom. Jedno však majú spoločné – fascinujú ľudstvo už od nepamäti. Príďte sa dozvedieť viac o týchto majestátnych bytostiach (Spin-off prednášky Dračie variácie v kinematografii).
B1
Prednáška
17:00, piatok
Starkovci, Lannisterovci, Baratheonovci ...vlk, lev a jeleň. Samozrejme i iné významne rody. Prečo práve vlk? Alebo aj drak? Heraldika a symboly rodov v Zapadozemi. Teším sa na Vás, priatelia!
B1
Prednáška
18:00, piatok
Za dávnych dôb, keď ešte neexistovali cony, zem zrodila hrdinu. Bol ním Robert E. Howard, ktorý vládol pulpovým časopisom so svojimi Hrdinami. Najmocnejším z nich bol Barbar Conan. Príďte tohto hrdinu znovu objaviť.
B1
Prednáška
20:00, piatok
Je to len útla knižka pre deti - a stala sa jedným z prvých pilierov fantastiky. Na nemnohých stránkach sa odkrýva prvé dobrodružstvo zo Stredozeme a my vás pozývame podebatovať si o ňom.
C1
Diskusia
22:00, piatok
V poradí už tretie pokračovanie cyklu prednášok pod názvom Kto je kto nám po Ainur a elfoch tentoraz predstaví najznámejších a najvýznamnejších trpaslíkov z prostredia Ardy profesora Tolkiena. Ak aj vy ste fanúšikovia profesorových diel, a chcete si zopakovať čo-to o trpaslíkoch a možno sa dozvedieť niečo nové o tých, ktorých už poznáte, určite príďte.
C2
Prednáška
9:30, sobota
O Emilii Clarke sa ti už aj sníva a na tašku si pripínaš odznak pobočníka? Že zima prichádza spomínaš už od jari, a optimistovi vravíš, že je letné dieťa? Čakáš na prílet bieleho havrana, alebo možno na vízie od Červeného boha? Sleduješ seriál, čítaš knihy, preklínaš G.R.R.Martina, že mu to trvá? Tak medzitým príď na kvíz a zmeraj si sily s ďalšími s tou istou mániou. Kvíz bude aspoň z väčšej časti zameraný na prvé dve knihy série, aby naši seriáloví fanúšikovia neboli ukrátení o zábavu.
A1
Súťaž
11:00, sobota
Jednoduchý, krátky a zábavný kvíz o Terry Pratchettovi a špeciálne o Zemeploche. Hlboké a podrobné znalosti nie sú nutné, dobrý tip občas pomôže viac. Kuriózne ceny, žiadny zúčastnený neodíde naprázdno. ;) Vezmite si pero a papier.
C1
Súťaž
12:00, sobota
Už tradičná súčasť SlavConu, Tolkien kvíz, sa po roku znova hlási o slovo. Ak si myslíš, že vieš, koľko mačiek (a akej farby) slúžilo kráľovne Berúthiel prípadne koľko ráz sa podľa legendy Durin Nesmrteľný reinkarnoval, príď a postav sa výzve zákerných otázok kvízmajstra Fealiatha. Na troch najúspešnejších čakajú diplomy, vecné ceny, večná sláva a obdiv krásnych žien.
C1
Súťaž
14:00, sobota
V Stredozemi je veľa nevyriešených záhad: Tom Bombadil, pôvod hobitov, krídla balrogov, trpasličie ženy a mnoho ďalších. Všetky tieto záhady a všeličo iné na nás čaká v živej diskusii.
Lúka za Budovou
Diskusia
15:00, sobota
Rafał Dębski patrí k nejúspešnejším autorom poľskej fantasy, ale jeho hlavné dielo vyšlo v našich krajoch až vlani. Slovenská premiéra českého prekladu temnej katovskej novely, ktorá sa odohráva koncom 16. storočia, okrem iného aj v Prahe na dvore cisára Rudolfa II., a vystupuje v nej aj spišský zemepán a alchymista Albert Lasky. Kľúčové slová: útrpné právo, láska až za hrob, len pre silné žalúdky!
C1
Prednáška

Fantasy a horor, Workshopy

12:00, sobota
Aréna - nestvůry, piráti a gladiátoři, nebo jen kamarád, který rád šermuje. S těmi všemi se můžeš utkat pomocí bezpečných Bofrů - speciálních fakt hustejch mečáků.
Lúka za Budovou
Workshop

Stránky