Hostia

V tejto sekcii nájdete potvrdených účinkujúcich na SlavCone.

Jozef Žarnay

Prvé literárne dielo uverejnil v roku 1969 v časopise pre mládež Kamarát, knižne debutoval v roku 1973 románom Tajomstvo Dračej steny, kde popisuje dobrodružstvá troch žiakov základnej školy z Atómovej Lehoty, Fera, Vila a Stana, ktorý objavia v skalách neďaleko ich rodnej obce, ukrytú mimozemskú kozmickú loď, pomocou ktorej sa dostanú na dve cudzie planéty. Vo voľnom pokračovaní románu s názvom Prekliata planétazase objavia v horách ukryté transportné zariadenie inej mimozemskej civilizácie, čo ich privedie na planétu zničenú ekologickou katastrofou. Sci-fi románom ostal verný i v ďalšej tvorbe, keď mu v roku 1983 vyšiel román Kolumbovia zo základne Ganymedes, v ktorom sa vinou zásahu meteoru, neprebudí posádka z umelého spánku. Prebudí sa len niekoľko detí, ktoré sú po pristátí na planéte zničenej atómovou vojnou, odkázané len na svoju šikovnosť a spoluprácu, a v roku 1991 román Časolet. Okrem písania románov publikuje i sci-fi poviedky v rôznych časopisoch, zaoberá sa historiografiou vedeckej fantastiky. O svetovej science-fiction a staršej slovenskej fantastike vydával na pokračovanie seriály v časopisoch Zenit pionierov, Zenit a Elektrón. Taktiež spolupracuje s rozhlasom a televíziou.

V roku 2015 mu vychádza nová kniha, Vesmírne prípady, ktorú bude krstiť na SlavCone!

Františka "dis" Vrbenská

Františka Vrbenská – profesí knihovnice, publikuje od r. 1984, autorka a spoluautorka deseti knih, např. Stín modrého býka, Vítr v piniích nebo Naganty a vlčí máky. Vydala řadu povídek a novel. Od r. 1998 pravidelně přednáší na conech a festivalech fantazie.

Leonard Medek

Patrí k najpopulárnejším českým fantasy spisovateľom. Je autorom románov Archimagos a Runeround, za ktorý v roku 1996 získal cenu “O nejlepší fantasy”. S Františkou Vrbenskou napísal veľmi úspešný Stín modrého býka a k pokračovateľom Roberta E. Howarda sa pripojil štyrmi kvalitnými knihami o Barbarovi Connanovi. Jeho najnovším počinom je štvrtá knižka z obľúbenej série o Dobrodruhovi, ktorá čitateľa prenesie do la belle epoque začiatku 20. storočia. Je trojnásobným držiteľom Ceny Akademie SFFH.

Eva Suchomelová

Láska k dobré literatuře nejrůznějších žánrů ji dovedla až ke studiu literatury na UK v Praze. Aktivně s touto můzou zatím jen lehce koketuje (povídka v antologii Fantastická 55 vydavatelství Hydra v r. 2013), spíš pomáhá na svět knihám svých přátel a občas napíše recenzi o knize, která ji chytí za srdce (naposledy http://www.kukatko.cz/clanky/tip-vanoce-trojlistek-pohadek-klary-smoliko... ). Na letošním Slavconu bude organizovat a moderovat křest knihy Acheronská dýka spisovatele Ondreje Trepáča, které dělala jazykovou redakci.

Ondrej Herec

Zakladateľská osobnosť slovenskej teórie modernej fantastiky. Zostavil prvý slovenský výber zo svetovej fantastiky, je autorom prvého československého rozhlasového seriálu o svetovej fantastike (1986), iniciátorom, editorom a autorom československého SF magazínu (1988), zakladajúcim členom Československého syndikátu autorů fantastiky, dlhoročným členom poroty súťaže o Cenu Karla Čapka, zakladajúcim členom a predsedom Slovenského syndikátu autorov fantastiky, vydavateľom zborníkov Krutohlav. Zásadne sa podieľal na založení a organizovaní dvanástich ročníkov odborného seminára pre autorov fantastiky Reussova Revúca. Je spoluzakladateľom a organizátorom súťaže O cenu Gustáva Reussa, ktorá vytvorila publikačnú základňu autorov fantastiky na Slovensku. Je iniciátorom, editorom a hlavným autorom prvých dejín slovenskej fantastiky Slovenská fantastika do roku 2000 (ako spoluautora prizval Miloša Ferka). Vytvoril priestor pre celú novú generáciu autorov pôvodnej slovenskej fantastiky a pomohol prekročiť publikačný prah mnohým známym autorom (Eliáš, Fabián, M. Ferko, Girovský, Huslica, Hvorecký, Weber, Pavelková a iní). Je nositeľom Ceny Národného osvetového centra za výrazný prínos do teórie a kritiky fantastickej literatúry (1999), Ceny českej a slovenskej Akadémie sci-fi, fantasy a hororu za celoživotný prínos, ceny Mlok, najvyšším ocenením Československého fandomu (združenia českých a slovenských SF klubov), obe 2007 a Ceny českej a slovenskej Akadémie sci-fi, fantasy a hororu za najlepšiu teoretickú publikáciu roka (Z teórie modernej fantastiky, 2009)

Ondrej "OndroT" Trepáč

55 rokov, pracuje ako knihovník, písaniu fantasy sa venuje vyše 20 rokov. Publikoval v časopise Fantázia, v roku 1998 získal titul Rytier Rádu Fantasy, v roku 2011 získal cenu CONAN. V roku 2009 mu vyšla prvá kniha, román Krvaví psi (vo vydavateľstve Poutník), v tomto roku druhá, ronám Conan: Acheronská dýka (v vydavateľstve Brokilon).

Lívia Hlavačková

Po rokoch na patológii sa odišla živiť skúšaním nových liekov a tak od nej čakajte najmä rôzne medicínsky ladené prednášky. A okrem iného aj píše fantasy.

Filip "Laeg Mortemir vai Eledar" Burian

Elfí multiinstrumentalista, písničkář a příležitostný skladatel. Zabývá se především tvorbou vlastních písní s fantasy a historickými náměty, vytváří i hudbu na přání a objevuje se v několika uskupeních (Falešné společenstvo, Barbar punk). Živí se hraním středověké hudby na dudy, spolupracoval se skupinou Weytora a Barbarpunk. Ve volných chvílích jezdí na larpy, čte a opravuje trabanty.

Zuzka "namu" Jakúbková

Už 10 rokov prednášam na conoch o zobrazovaní menšín (etnických, LGBT, hendikepovaných, detí a žien) v médiách. Venujem sa podpore a rozvíjaniu LGBT subkultúry v rámci geekovskej komunity. Prekladám zaujímavé televízne seriály pre dabing a obskúrne science-fiction poviedky pre tých troch ľudí, čo čítajú Roger Books. Momentálne developujem geekovsky orientovaný sex-education stand-up.

Michal "Mealtiner" Truhlář

Jsem larpař. Hráč i organizátor. S larpy jsem začal v 18 hod 30 min SELČ někdy kolem roku 2002. Za tu dobu jsem se divnou cestou dohrabal až k účasti na SlavCon jako přednášející.

Larp patří mezi mé největší koníčky. Jako hráč jsem přišel jednou k organizátorovy s větou "Mám volné ruce, chceš s něčím pomoci?" A tak jako v té pohádce o převozníkovy, i mě zůstalo ono pádlo v ruce.

Stojím za založení Moravian LARP, o.s., pořádám larpy Pán Prstenů - Bitva o Středozem, Posel boží, Svobodný přístav, Úsvit jara, a ještě by se něco našlo. Jsem roztržitej a zapomětlivej. Jsem workoholik a divný patron. Jsem Mealtiner.

Martin "Marťušák" Vaňo

Martin pracuje již několik let jako profesionální herní vývojář na volné noze. Ve volném čase organizuje larpy a filmový festival scifi filmů Future Gate. Má rád historii a kvalitní jídlo.

Vladimír "VladoPortos" Stryček

Slovensky Yutuber s zameranim na PC hry a gameplay videa.

Vydavateľstvo Artis Omnis

Artis Omnis je žilinské vydavateľstvo, ktoré už desiaty rok vydáva slovenskú tvorbu v oddychových i náročnejších žánroch: trilery, fantasy, sci-fi, horor, ženské romány, poézia, populárno-náučné publikácie, knihy pre deti. Je známe medzi fanúšikmi menšinových žánrov – prináša a objavuje kultových domácich autorov. Venuje sa histórii mesta, v ktorom pôsobí, a pomáha autorom i témam z okolia.

Dominika "Saxana" Uhráková

Crazy person. GISHer. Pozerám seriály, trochu fotím, veľa čítam a ešte viac cestujem.

Eva "Draugwen" Šimková

Jej vášne sú sci-fi, fantasy a komiksy (občas nejaký aj nakreslí). Miluje prírodu, sladké a Batmana. Dobrej čokoláde nikdy neodolá.

Ján "SpookySW" Soviš

Vášnivý hráč, scifista telom aj dušou. Vzal si pod svoje ochranné krídla líniu Underground.

Peter "Zahartof" Kolesík

Chalan, ktorý miluje Sci-fi a Fantasy  (najlepšie v knižnej podobe). Potter ani Star Wars ho nezlomili. Vyrastal vo svete Warhammeru 40 000 (od 10 rokov sa venujem cisárovi). Čoskoro ukončí štúdium na FiF UK, aby odovzdal poznatky z histórie ďalším generáciám uvedomelým sci-fistom. Históriu študuje a aj vyučuje (spolu s jazykmi) a potom sa vnorí do sveta Starcraftu, Hry o tróny alebo prepadne dobrej spoločnosti. Vtedy ho nájdete s tekutým chlebom v ruke. Miluje cisára, Lady Sansu a Kerrigenovú. Takisto sa zaujíma o Japonsko a anime, ktorému prepadol vo veku 11 rokov. Proste, stratený prípad.......... Alebo nájdený ?

Rastislav "Megrez" Sopóci

Fanúšik sci-fi a histórie, neustále porovnávajúci minulosť a budúcnosť. Pravidelný návštevník Conov na Slovensku.

Roman "RoSzomak" Szomolai

Výstredný intelektuál so záľubou v gamedesingu, hudbe a fantastike. Na jeho prednáškach sa najčastejšie stretnete s filozofiou a kritickou teóriou.

Šaňo "Babcom" Schneider

Nestor Babylonu 5 na Slovensku, spolutvorca www.scifi.sk - najstaršieho internetového portálu o scifi, fantasy a horore na Slovensku, spoluorganizátor PegasConu 2013 v Prešove. Ak sa netúla po internete a neprokrastinuje, tak edituje poviedky do zborníkov autorov scifi.sk a spriada plány na ovládnutie vesmíru s cieľom nastoliť utópiu.

Stránky