Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Sci-fi

Sci-fi - Prednáška
Jazyky slúžia na dorozumievanie. Koľko autorov sa nimi však reálne zaoberá? Ktoré známejšie diela sú primárne zamerané na komunikáciu?
Oranžová sála - 15:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Verím že poznáte svoje superhrdinovské filmy. Poznáte ale aj filozofiu? A čo ak tým že poznáte jedno poznáte aj druhé? Ukazuje sa totiž že maskovaní bojovníci za spravodlivosť majú niečo spoločné s bradatými profesormi. Poďme sa spolu pozrieť na to čo!
Zasadačka - 17:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Přemýšleli jste již někdy nad tím, kdo je největší MArvelovský hrdina? Já ano. A mám svého favorita. Nikdy mne nesklame a má největší a nejlepší superschopnost. Tímto hrdinou je pro mne fyzika - ovlivňuje všechno ve vesmíru. Jen v tom Marvelovským, má trochu speciální vlastnosti.
Modrá sála - 19:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Aká bola budúcnosť v minulom storočí ? SF sa v 20. storočí explozívne vyvíjala z hŕstky autorov a fanúšikov na celosvetové hnutie s viac ako polmiliardovou obcou priaznivcov. Jej jadrom je niekoľkomiliónový fandom. Čím obohatilo mnohomiliónové znásobenie počtu autorov aj fanúšikov modernej fantastiky v 20. storočí kultúru, myšlienkové hnutia, sociálny život a estetické cítenie? Čo priniesol vývin fantastiky v 20. storočí tematicky, organizačne, divácky, autorsky, technicky, svetonázorovo, žánrovo, ekonomicky, atd.? Je pravda, že už nemožno písať sci-fi, lebo v 20. storočí sa zrútila do seba a stala vedou, technikou a filozofiou 21. storočia? Alebo iba degenerovala na infantilnú zábavu? Možné sú aj iné názory, v besede sa dozvieme viac.
Oranžová sála - 11:00, sobota
Sci-fi - Workshop
Temná noc... Kvapky stekajú po solárnych škridlách cez lacné plastové odkvapy do kanála. Vo výške vŕzga vrtuľa veternej elektrárne. Ticho kráčaš po ulici a cítiš na sebe pohľad tisícok bezpečnostných IR kamier. Za tebou prebehne potkan a zobudí policajného drona. Z poza rohu sa ozve už len zúfalé pišťanie. Všade je elektronika! Chceš ju robiť aj ty? Tak príď pajkuj a programuj!
Klubovňa - 11:30, sobota
Sci-fi - Diskusia
Premietanie úspešného slovenského fan filmu z prostredia Hviezdnych vojen a následne diskusia s režisérom a tvorcom tohoto diela. Dozviete sa informácie zo zákulisia nakrúcania, ako aj tvorby vizuálnych efektov.
Červená sála - 15:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Priniesol Orville do scifi sveta niečo nové, alebo je seriál Setha Mcfarlena len lacnou kópiu legendárnych sérií? A ako do toho celého zapadá Discovery? Prednáška bude obsahovať aj niekoľko videoklipov zo uvedených seriálov a prednášajúci je otvorený akejkoľvek diskusií, ktorá na margo tejto témy vznikne.
Zasadačka - 17:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Poznáte admirála Williama Adamu a Battlestar Galacticu? Ak áno, určite sa zastavte na nostalgické spomienky na jedného z najlepších veliteľov v rámci sci-fi. Spoločne sa pozrieme na vývoj jeho povahy, doplníme krátkym ohliadnutím sa za seriálom a informáciami z hercovho súkromia. A to rozhodne nebude všetko...
Oranžová sála - 18:30, sobota
Sci-fi - Prednáška
Prehľad série v hlavnej úlohe s Takeshi Kovacsom. Pohľad na reálie svetov, na život ale i morálne dilemy.
Červená sála - 21:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Cyberpunk, ako jeden zo základných žánrov science fiction, tu je už od 80-tych rokov minulého storočia, hoc jeho predkov možno vystopovať ešte ďalej. Čo teda je cyberpunk, aká je jeho história a akí sú jeho hrdinovia v science fiction? A akí sú v skutočnosti?
Červená sála - 10:00, nedeľa
Sci-fi - Súťaž
Kvíz o tom, kterak vynálezy které byli ještě před pár roky jen ve scifi knížkách a filmech pronikají do našich životů. Aneb poznáte co je ještě pravda a čím se vás snažím napálit?
Oranžová sála - 12:00, nedeľa
Sci-fi - Iné
Kvíz pre všetkých fanúšikov Doctora Who. Okrem tradičných otázok, sa bude hádať aj z obrázkov a samozrejme nebudú chýbať ani otázky z fandomu pre hardcore fanúšikov.
Oranžová sála - 13:00, nedeľa
Sci-fi - Prednáška
,
Pred viac ako 100 rokmi dokázal rakúsky fyzik Victor Hess na základe svojho priam kaskadérskeho merania existenciu žiarenia, ktoré k nám prichádza z vesmíru. Za tento objav mu bola neskôr udelená Nobelova cena. Dnes vieme, že toto kozmické žiarenie môže dosahovať energie, ktoré sú ďaleko za schopnosťami súčasných urýchľovačov. Zdroje takéhoto žiarenia však zostávajú stále záhadou.
Zasadačka - 14:00, nedeľa

Fantasy a horor, Sci-fi

Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Svet Warhammeru 40 000. Ponuré miesto plné vojen, bolesti, strachu a smiechu bohov. A v tom všetkom svetlo imperátora. a v mene Imperátora Gregor Eisenhorn. Kto je táto postava? Čo vykonal? Prečo celé Impérium pozná jeho meno?
Červená sála - 10:00, sobota