Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Future Earth

Future Earth - Prednáška
Chceš vedieť viac o porgrame Erasmus+? Chceš byť dobrovoľník? Alebo vycestovať na mobilitu? Chceš dokonca sám vytvoriť projekt? Alebo sa chceš informovať o programe Erasmus+ na tvojej škole? Nech sa páči, si očakávaný na tejto prednáške, nebude chýbať ani kvíz!
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 17:00, piatok
Future Earth - Prednáška
Klimatické zmeny sú jedným z najväčších hrozieb, akým musí ľudstvo vo svojej histórii čeliť. Dnes už niet akýchkoľvek pochýb o tom, že priemerná teplota stúpa a zvyšuje sa počet a sila prírodných katastrof. Tieto dopady pociťujeme už dnes. Ak sa emisie neprestanú zvyšovať, zostáva nám v priemere 30 rokov kým priemerná globálna teplota narastie o 2 stupne celzia, level ktorý spustí reťazec zmien s katastrofálnymi následkami. Nedávne udalosti naznačujú, že globálna spoločnsť začala klimatickým zmenám konečne pripisovať dôležitosť. 195 krajín podpísalo Parížku dohodu v oblasti boja proti klimatickým zmenám, environmentalny ekonóm William Nordhaus získal Nobelovu cenu za ekonómiu a protesty žiakov proti klimatickým zmenám sa vo svete šíria ako epidémia. Stačí to na to aby sme zastavili tikanie uhlíkových hodín? Čo zapríčinilo klimatické zmeny? Kto nesie zodpovednosť? Aké dopady majú dnes na našu spoločnosť? Čo predpovedajú vedci do budúcnosti? A aké sú možné riešenia? V mojej prednáške vám chcem porozprávať o realite klimatických zmien.
veľká učebňa (-1.58) - 17:00, piatok
Future Earth - Prednáška
Ľudský rod čelí najväčšej výzve vo svojej známej histórii. Moderná paradigma vlastnenia a koristenia pre zisk sa už potýka s reálnou možnosťou vyhynutia a zničenia celej biosféry. To, čo pre mnoho starších znamená „business as usual“ môže byť pre deti a mládež ortieľom smrti. Ak sa neuskutočnia sny technooptimistickych transhumanistov, čo bude, čo ich čaká? Majú právo sa nás na to pýtať? Môže súčasná politika priniesť zmenu? Môžeme to ešte stihnúť nerevolučnou zmenou? Môžeme zo Zeme urobiť vyschnutú hrudú horniny alebo prekvitajúcu planétu Kruhov? Fantastický príbeh o tom, ako nám v zúfalstve, v hodine dvanástej, tesne pred opustením planéty, príde nečakaná pomoc.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 18:00, piatok
Future Earth - Prednáška
Rastliny si iba tak vegetujú a o nič sa nestarajú. Alebo nie? Táto prednáška možno zmení váš pohľad na ne. Povieme si o tom, čo rastliny vidia, cítia a počujú, ako medzi sebou komunikujú, čo si pamätajú a ako dokážu plánovať do budúcna. A príde aj na chodiace stromy.
1.40 - 10:00, sobota
Future Earth - Diskusia
V Európe ročne spotrebujeme 50 miliónov ton plastu. Plasty sa stali každodennou súčasťou nášho života. Slovensko nie je výnimkou, a aj my sme zaplavení plastovým odpadom. Leží v našich lesoch, pláva v našich riekach. Plastové fľaše nájdete pohodené v meste aj na dedine. Plastový odpad leží v našich lesoch a pláva v riekach. Ak by dnes niekto chcel pomenovať obdobie, v ktorom sa ako ľudstvo nachádzame, názov doba plastová by bol viac než presný. Dnes sme však v situácii, kedy potrebujeme konať. Pozývame vás na premietanie filmu A Plastic Ocean a diskusiu o plastovom odpade na Slovensku s expertom na životné prostredie Martinom Hojsíkom. Martin Hojsik sa 25 rokov venuje ochrane životného prostredia, zvierat a ľudského zdravia. Ako člen správnej rady viedol program medzinárodnej organizácie na ochranu zvierat FOUR PAWS. Predtým mal na starosti kampaň proti daňovým únikom v rozvojových krajinách v ActionAid International. Najdlhšie pôsobil v Greenpeace, kde viedol národné a neskôr medzinárodné kampane predovšetkým v oblasti toxických látok a odpadu. V súčasnosti radí mimovládnym organizáciám a je členom predsedníctva Progresívneho Slovenska, kde je zodpovedný za oblasť životného prostredia. Film bude premietaný v anglickom jazyku so slovenskými titulkami.
veľká učebňa (-1.58) - 13:00, sobota
Future Earth - Prednáška
Neurodegeneratívne ochorenia predstavujú jednu s najväčších súčasných výziev pre medicínu. Keďže sú asociované s vekom, so starnutím populácie (nielen) v krajinách prvého sveta počet pacientov neustále narastá, a efektívne terapie zväčša absentujú. V rámci prednášky Vás Dr. Novák prevedie klinikou a patofyziológiou neurodegenerácie, súčasným stavom na Slovensku a vo svete, a ilustruje výskumné aktivity, ktoré smerujú k pochopeniu a liečbe týchto zničujúcich ochorení, ktoré oberajú človeka o dôstojnú starobu. Zameriame sa tiež na súčasné výskumné aktivity Neuroimunologického Ústavu SAV, významného strediska výskumu neurodgenerácie na Slovensku. Nakoniec ilustrujeme výzvy v problematike neurodegenerácie nielen pre medicínu, ale i pre iné odbory, a pre laickú verejnosť.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 17:00, sobota
Future Earth - Iné
Mnoho ľudí si myslí, že poviedka o mužovi, ktorý sadil stromy, je fiktívna. V skutočnosti tento muž existuje. Volá sa Ernest Vunan a žije v hmlou zahalených horách v srdci Afriky. Film Michala Gálika vám predstaví inšpiratívny príbeh človeka, ktorému osud jeho krajiny nie je ľahostajný a svojim snažením chce obnoviť vzácne horské pralesy v oblasti jeho kmeňa Kedjom-Keku na severozápade Kamerunu. Vydajte sa s nami na cestu okolo tejto rozmanitej africkej krajiny a presvedčte sa o tom, že aj jednotlivec dokáže zmeniť to, ako bude krajina vyzerať.
malá aula (-1.65) - 18:00, sobota
Future Earth - Prednáška
Tajomné a tmavé brány do podzemia lákali ľudí aj zvieratá úž od pradávna. Tieto úkryty poskytujú útočisko pred zimou a výkyvmi počasia, ako aj pred nástrahami rôznych predátorov. V minulosti takéto podmienky poskytovali najmä jaskyne, no dnes môžme s rovnakým potenciálom objavovať podzemný svet starých opustených baní.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 20:00, sobota
Future Earth - Prednáška
Ako je možné, že z niečoho tak prirodzeného ako je menštruácia, sa za posledné storočie stal celosvetový problém, ktorý má za následok 200 000 ton odpadu ročne? Tento odpad je spôsobený používaním tampónov a vložiek, ktoré ho vytvárajú spolu s ich obalmi. Tieto jednorazové hygienické pomôcky sú nerecyklovateľné a preto končia v spaľovniach, alebo na skládkach. Okrem iného obsahujú aj škodlivé látky, ktoré v okolí ženských intímnych partií nemajú čo hľadať. V prednáške si povieme niečo o ekologickejších, ekonomickejších, a zdravších alternatívach menštruačných pomôcok, predovšetkým o menštruačnom kalíšku.
veľká učebňa (-1.58) - 10:00, nedeľa
Future Earth - Prednáška
Priemerný Bratislavčan vyprodukuje 502 kg odpadu ročne. To je skoro kilo a pol za deň. A z toho sa zrecykluje iba necelá tretina. Dá sa to však robiť inak? Žiť šetrne k životnému prostrediu a neprodukovať (skoro) žiaden odpad? Petra Slezáková z blogu Zero Waste Slovakia nám prezradí svoje tipy a triky ako radikálne znížiť množstvo odpadu v domácnosti. Budeš tak šetriť nielen životné prostredie, ale aj svoju peňaženku!
veľká aula (-1.61) - 11:00, nedeľa
Future Earth - Prednáška
V poslednom čase sa veľa hovorí o umelej inteligencii (AI/UI). Od generálnych riaditeľov veľkých spoločností hádajúcich sa o možnom zničení sveta umelou inteligenciou, až po kvetnaté rozpravy o „Etickej AI“ a zaistení, že neskončíme ako jeden z príbehov Isaaca Asimova. Taktiež väčšina sci-fi, zobrazujúca umelú inteligenciu vykresľuje veľmi ponurú budúcnosť pre ľudský druh. Vďaka tomu by sa mohlo zdať, nech sa akokoľvek na tento problém pozrieme, že všetky stroje, ktoré navrhneme sú predurčené sa nás nakoniec zbaviť. Zobrazujú tieto príbehy pravdepodobný koniec pre ľudstvo? Čo vlastne je to tá AI a ako ďaleko v skutočnosti sme od všeobecnej umelej inteligencie? Ideme do sveta vraždiacich strojov? Alebo je váš priateľský susedský robot hneď za rohom?
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 12:00, nedeľa

Sci-fi, Future Earth

Sci-fi, Future Earth - Prednáška
Ľudská inteligencia bola vždy predmetom sci-fi ale aj reálneho života. Prednáška ukáže jednotlivé reálne či zamýšľané cesty k zvýšeniu IQ a ich vedľajšie účinky. Od géniov po savantov a späť. Zn. IQ test nie je nutný :)
veľká učebňa (-1.58) - 10:00, sobota

Literárna línia, Future Earth

Literárna línia, Future Earth - Prednáška
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo je to anorexia? Módny výstrelok dievčat, alebo vážna choroba, ktorá vedie až k smrti? Ako duševné choroby prebiehajú v tele človeka? Čo sa deje v mozgu? Na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky dostanete odpoveď na výnimočnom krste netradične napísanej autobiografickej knihy Valentíny Sedilekovej, Chuť žiť. Diskutovať budete so štyrmi odborníčkami na danú problematiku, Valentíninmi rodičmi, a uvidíte tiež arteterapické diela dievčat s anorexiou, ktoré knižku ilustrovali.
veľká učebňa (-1.58) - 13:00, nedeľa