Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Future Earth, Sci-fi

Future Earth, Sci-fi - Prednáška
Ľudská inteligencia bola vždy predmetom sci-fi ale aj reálneho života. Prednáška ukáže jednotlivé reálne či zamýšľané cesty k zvýšeniu IQ a ich vedľajšie účinky. Od géniov po savantov a späť. Zn. IQ test nie je nutný :)

Future Earth, Literárna línia

Future Earth, Literárna línia - Prednáška
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo je to anorexia? Módny výstrelok dievčat, alebo vážna choroba, ktorá vedie až k smrti? Ako duševné choroby prebiehajú v tele človeka? Čo sa deje v mozgu? Na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky dostanete odpoveď na výnimočnom krste knihy netradične napísanej autobiografickej knihy Valentíny Sedilekovej, Chuť žiť. Diskutovať budete so štyrmi odborníčkami na danú problematiku, Valentíninmi rodičmi, a uvidíte tiež arteterapické diela dievčat s anorexiou, ktoré knižku ilustrovali.

Future Earth

Future Earth - Prednáška
Ľudský rod čelí najväčšej výzve vo svojej známej histórii. Moderná paradigma vlastnenia a koristenia pre zisk sa už potýka s reálnou možnosťou vyhynutia a zničenia celej biosféry. To, čo pre mnoho starších znamená „business as usual“ môže byť pre deti a mládež ortieľom smrti. Ak sa neuskutočnia sny technooptimistickych transhumanistov, čo bude, čo ich čaká? Majú právo sa nás na to pýtať? Môže súčasná politika priniesť zmenu? Môžeme to ešte stihnúť nerevolučnou zmenou? Môžeme zo Zeme urobiť vyschnutú hrudú horniny alebo prekvitajúcu planétu Kruhov? Fantastický príbeh o tom, ako nám v zúfalstve, v hodine dvanástej, tesne pred opustením planéty, príde nečakaná pomoc.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 18:00, piatok
Future Earth - Prednáška
Tajomné a tmavé brány do podzemia lákali ľudí aj zvieratá úž od pradávna. Tieto úkryty poskytujú útočisko pred zimou a výkyvmi počasia, ako aj pred nástrahami rôznych predátorov. V minulosti takéto podmienky poskytovali najmä jaskyne, no dnes môžme s rovnakým potenciálom objavovať podzemný svet starých opustených baní.
Future Earth - Prednáška
Rastliny si iba tak vegetujú a o nič sa nestarajú. Alebo nie? Táto prednáška možno zmení váš pohľad na ne. Povieme si o tom, čo rastliny vidia, cítia a počujú, ako medzi sebou komunikujú, čo si pamätajú a ako dokážu plánovať do budúcna. A príde aj na chodiace stromy.
1.40 - 11:00, sobota
Future Earth - Prednáška
Recently there has been certainly a lot of talks about world of AI. From CEOs arguing about the destruction of the world by AI to talks regarding "THE Ethical AI" and ensuring that we are not going to end up like one of the Isaac Asimov stories. In fact most of sci-fi depicting AI presents very grim future for human kind. It would seem no matter how you look at this problem - we are incapable of building machines which are not inherently design to get rid of us in the end. Are these stories true and is AI apocalypse inevitable? What actually this AI is and where we really are in the race to the general artificial intelligence? Are we heading into the world of killer machines? Or is your friendly neighborhood robot right behind the corner?
Future Earth - Prednáška
Ako je možné, že z niečoho tak prirodzeného ako je menštruácia, sa za posledné storočie stal celosvetový problém, ktorý má za následok 200 000 ton odpadu ročne? Tento odpad je spôsobený používaním tampónov a vložiek, ktoré ho vytvárajú spolu s ich obalmi. Tieto jednorazové hygienické pomôcky sú nerecyklovateľné a preto končia v spaľovniach, alebo na skládkach. Okrem iného obsahujú aj škodlivé látky, ktoré v okolí ženských intímnych partií nemajú čo hľadať. V prednáške si povieme niečo o ekologickejších, ekonomickejších, a zdravších alternatívach menštruačných pomôcok, predovšetkým o menštruačnom kalíšku.
veľká učebňa (-1.58) - 10:00, nedeľa
Future Earth - Prednáška
Priemerný Bratislavčan vyprodukuje 502 kg odpadu ročne. To je skoro kilo a pol za deň. A z toho sa zrecykluje iba necelá tretina. Dá sa to však robiť inak? Žiť šetrne k životnému prostrediu a neprodukovať (skoro) žiaden odpad? Petra Slezáková z blogu Zero Waste Slovakia nám prezradí svoje tipy a triky ako radikálne znížiť množstvo odpadu v domácnosti. Budeš tak šetriť nielen životné prostredie, ale aj svoju peňaženku!
veľká aula (-1.61) - 11:00, nedeľa