Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Workshopy

Workshopy - Workshop
Tibor, známy tiež ako Slovenský Viking, sa venuje umeleckému hrnčiarstvu. Svoju lásku ku keramike zdedil po rodičoch, ktorí sa tiež venovali hrnčiarstvu a viedli ho k výrobe keramiky odmalička. Počas festivalu si s ním budete môcť vyskúšať prácu s hlinou a odniesť si so sebou vlastný výrobok.
Exteriér - 15:00, piatok
Workshopy - Workshop
Chceš si vytvoriť jedinečný módny kúsok so svojou obľúbenou fantasy postavou alebo máš vlastný motív? Zastav sa v UMČO kútiku, kde si môžeš svoj motív nakresliť, vyryť do linolea a vytlačiť na vlastné tričko, tašku či nášivku. Ak si to nikdy nerobil, neboj sa. Povieme ti, na čo si máš dať pri vyrývaní pozor aj ako správne očistiť valček. Z workshopu odídeš s novými znalosťami a skvelým merchom.
1.39 - 15:00, piatok
Workshopy - Workshop
Od nepamäti v sebe ľudstvo nosí túžbu po kráse. Šperkami sa zdobili už prehistorickí muží aj ženy, ako šperk používali čokoľvek, čo príroda ponúkala. V priebehu vekov sa po celom svete menil spoločenský, symbolický či ochranný charakter ozdôb tela. Ako by sa parádili tí, čo prežili v ďalekej postapokalyptickéj budúcnosti? Príďte popustiť uzdu fantázii, vyhrňte si rukávy a vyskúšajte si tvorbu doplnkov z netradičných materiálov, aké by ste mohli mať k dispozícii po konci sveta
1.38 - 16:00, piatok
Workshopy - Workshop
Príď sa trošku ponaťahovať a rozprúdiť krv žilách na workshope stretchingu. Možno práve tu objavíš svaly o ktorých si doteraz ani nevedel. (Prosím prines si karimatku a pohodlné oblečenie.)
Telocvičňa - 17:00, piatok
Workshopy - Workshop
Podľa niektorých historických zdrojov sprevádzajú človeka motané bábiky - amulety viac ako 5 tisícročí. Sú prejavom viery v ochrannú moc a priazeň vyšších síl, ktoré bdejú nad ľudskými životmi v najdôležitejších momentoch - od narodenia po smrť. Existovali bábiky pre zdravie, hojnosť, dobrého partnera i dobrý pôrod. Motanka pre šťastie je hádam najobľúbenejšou verziou bábiky z prastarých čias našich slovanských predkov. Všetky použité materiály majú svoj význam, všetky postupy sú tradičné, stáročiami overené. Vo všeobecnosti platí, že koľko pozornosti bábike venujete, aby bola čo najvydarenejšia, toľko šťastia vám prinesie.
1.38 - 18:30, piatok
Workshopy - Workshop
Tibor, známy tiež ako Slovenský Viking, sa venuje umeleckému hrnčiarstvu. Svoju lásku ku keramike zdedil po rodičoch, ktorí sa tiež venovali hrnčiarstvu a viedli ho k výrobe keramiky odmalička. Počas festivalu si s ním budete môcť vyskúšať prácu s hlinou a odniesť si so sebou vlastný výrobok.
Exteriér - 10:00, sobota
Workshopy - Workshop
Chceš si vytvoriť jedinečný módny kúsok so svojou obľúbenou fantasy postavou alebo máš vlastný motív? Zastav sa v UMČO kútiku, kde si môžeš svoj motív nakresliť, vyryť do linolea a vytlačiť na vlastné tričko, tašku či nášivku. Ak si to nikdy nerobil, neboj sa. Povieme ti, na čo si máš dať pri vyrývaní pozor aj ako správne očistiť valček. Z workshopu odídeš s novými znalosťami a skvelým merchom.
1.39 - 10:00, sobota
Workshopy - Workshop
Parkour Workshop je zameraný hlavne na začiatočníkov, pritom nezáleží či si dieťa alebo dospelý. Držíme sa filozofie, že Parkour nerobí rozdiely a môžeš s ním začať kedykoľvek. Na workshope ťa uvedieme do sveta Parkouru, naučíme ťa základné prekonávanie prekážok a zameriame sa na spoznávanie tvojich limitov. Možno budeš sám prekvapený čo všetko je v tebe prirodzene zakorenené :)
Telocvičňa - 12:30, sobota
Workshopy - Workshop
Frivolitkovanie (tatting) je technika výsledkom trochu podobná háčkovaniu, ktorou sa dajú tvoriť textilné šperky, dekorácie či aplikácie na odevy. Pochádza zo začiatku 19. storočia, kedy bola veľmi obľúbená v západnej Európe, no v súčasnosti je už pomerne málo známa. Nepotrebuje žiadne špeciálne nástroje, stačí dlhšia ihla a niť.
1.38 - 14:00, sobota
Workshopy - Workshop
Príďte si zatancovať ako na bále! V 17.-tom storočí boli plesy neoddeliteľnou súčasťou každodenného života a schopnosť tancovať bola aspoň tak dôležitá ako schopnosť šermovať. Naučíme vás jednoduché spoločenské tance, ktoré naraz zabavia veľkú skupinu ľudí a nakazíme trochou dobovej elegancie a mravnosti! Vítaní sú všetci, netreba si priniesť predošlé skúsenosti ani tanečného partnera, len dobrú náladu :)
Telocvičňa - 14:00, sobota
Workshopy - Workshop
Burlesque je pestrofarebný svet plný prekvapení, ktorý nekladie žiadne medze, nepotrpí si na ženský ideál, prijíma originálnosť a šialenstvo a týmto posilňuje lásku k sebe samej. Hovoríme síce o umení zvádzania, s Diamond Fairy máte však možnosť zažiť na vlastnej koži toto extravagantné umenie z trochu inej perspektívy, pretože ligotavé kostýmy a dokonalý vzhľad nie sú všetko. Workshop je určený pre všetky ženy od 18 rokov, ktoré túžia po tom vyskúšať niečo nové a pozrieť sa na seba z inej perspektívy.
Telocvičňa - 15:30, sobota
Workshopy - Workshop
Príďte si zatancovať ako na bále! V 19.-tom storočí boli plesy neoddeliteľnou súčasťou každodenného života a schopnosť tancovať rozhodovala o ľúbostnom a nezriedka aj profesionálnom živote. Naučíme vás jednoduché spoločenské tance, ktoré naraz zabavia veľkú skupinu ľudí a nakazíme trochou dobovej elegancie a mravnosti! Vítaní sú všetci, netreba si priniesť predošlé skúsenosti ani tanečného partnera, len dobrú náladu :)
Telocvičňa - 17:00, sobota
Workshopy - Workshop
Chcete sa zoznámiť s keltskou mágiou, zažiť rituály našich predkov v bezpečnom prostredí? Vitajte na tanečnom workshope 4 živly - 4 energie. V programe: zoznámenie sa s prirodzenými prvkami 4 živlov na základe štýlu Tribal Dance, tanec v magickom kruhu, mini-choreografia a improvizácia. Workshop je vhodný aj pre začiatočníkov, iba 18+. Žiadna ezoterika, iba mágia psychológie tanca. Oblečenie: pohodlne (tričko, leginy), biele a iné svetle farby, - tancujeme naboso. Workshop prídu zastrešiť Dáša Markusková, Lurette Hillová, Renáta Kováčová a Svetlana Groiss.
Telocvičňa - 18:30, sobota
Workshopy - Workshop
HEMA - Historické Európske Bojové Umenia - zahŕňa štúdium, rekonštrukciu a tréning bojových umení podľa dochovaných historických prameňov, ich športovú aplikáciu formou súbojov a turnajov s modernými ochrannými pomôckami. V prvej polovici workshopu sa dozviete čo HEMA je, z čoho sa vyvinula, ako sa odlišuje od iných foriem šermu a čo môžete čakať od bežného tréningu, sparringu či turnaja. V druhej časti si sami oblečiete vesty, masky, rukavice, vezmete do ruky zbrane a vyskúšate si na vlastnej koži ako vyzerá skutočný šerm proti trénovaným, aj netrénovaným protivníkom. Zoznámite sa s jednoručným mečom a štítkom, dlhým mečom a rapírom. Treťou časťou workshopu bude neformálna debata pri pive s prednášajúcimi, kde sa vynasnažíme zodpovedať všetky otázky na ktoré nezostane čas. Kapacita teoretickej časti je neobmedzená, kapacita praktickej časti bude limitovaná množstvom výstroje ktoré sa podarí zabezpečiť. Počítajte s tým že výzbroj si budeme musieť striedať. Prineste si jedno rezervné suché tričko, halovú obuv, uterák a vodu.
Telocvičňa - 10:00, nedeľa
Workshopy - Vystúpenie
Na workshope budú predstavené niektoré zbrane, ktoré sa využívajú v štýle Kobukai Kobudo ale aj použitie rôznorodých predmetov dennej potreby (kľúče, pero, kravata, časopis, telefón...) na účel efektívnej sebaobrany. Účastníci workshopu si môžu priniesť vlastné "zbrane", predmety, ktoré majú pri sebe každý deň a naučiť sa ako ich použiť v krízovej situácií.
Telocvičňa - 12:00, nedeľa

História, Workshopy

História, Workshopy - Prednáška
Porozprávame sa našej minulosti. A zacvičíme si ochutnávku šermu šabľou, u nás v minulosti veľmi používanou zbraňou, dnes málo známou. Prineste si pohodlné oblečenie na cvičenie, ak máte náhodou šabľu je vítaná. K dispozícií bude istý počet cvičných zbraní. http://www.tostabur.sk/sk/ http://www.rytierinadevine.sk/
Telocvičňa - 18:00, piatok

Hry, Workshopy

Hry, Workshopy - Workshop
Chcel by si vedieť ako sa dizajnujú počítačové hry? Pridaj sa na krátky kreatívny workshop. Prostredníctvom jednoduchých dizajnových úloh s využitím známych doskových hier ukážeme aké výzvy a úlohy musia dizajnéri hier (PC, Mobile) denno denne riešiť.
1.39 - 19:30, piatok

Workshopy, Literárna línia

Workshopy, Literárna línia - Workshop
Poďte objaviť či vycibriť svoj spisovateľský talent a vyskúšať si tiež napísať poviedku za hodinu! Tradičné tvorivé písanie pre všetky literárne citlivé duše nebude chýbať ani tento rok pod vedením kreatívnych ľudí: poviedkami ostrieľaní znalci zo scifi.sk opäť spájajú sily so skúsenými autorkami z vydavateľstva Hydra, s Katarínou Soykou a Lenonou Štiblaríkovou.
1.38 - 10:00, sobota

Workshopy, Sprievodný program

Workshopy, Sprievodný program - Workshop
Skupina Vlkošedých bestií opäť prinesie štýlový postapokalyptický tábor s možnosťou vyskúšať si kostýmy, krátkym workshopom na tvorbu kostýmov z materiálov (oblečenia) ktoré si návštevníci prinesú a taktiež predstavia zábavnú hru Gaslands ktorá vás prenesie do sveta podobnému filmovému svetu Mad Max.
Exteriér - 11:00, sobota

Workshopy, Larpion

Workshopy, Larpion - Workshop
Roleplay workshop je miesto, kde sa kretivite medze nekladú, postavy a nápady sú vítané, improvizácia je výhodou a hlavným cieľom je zábava pre všetkých účastníkov. Pantomíma, scénky a trošku teórie na úvod.
knižnica (-1.43) - 16:00, sobota

Víkend na Rokforte, Workshopy

Víkend na Rokforte, Workshopy - Workshop
Príďte si vyrobiť magické bomby do kúpeľa a objaviť vášho patronusa.
1.38 - 17:00, sobota
Víkend na Rokforte, Workshopy - Workshop
Kameň mudrcov bol od pradávna neúnavne hľadaný alchymistami ako magický prostriedok na nesmrteľnosť či na premenu bežných látok na zlato. Je však tiež ústredným motívom prvej časti kníh o Harrym Potterovi. Kameň mudrcov, ktorý si spolu vytvoríme, bude rovnako, ako ten pravý, výsledkom priam alchymistického čarovania s mydlovou hmotou, vôňami, trblietkami, farbami, ale aj s vašou fantáziou, trpezlivosťou a sústredením. Kameň mudrcov, ktorý si odnesiete domov, bude vyžarovať to, čo doňho vložíte - radosť z tvorby, dobrú náladu a bude hmatateľným dôkazom, že aj vo vás sa skrýva čarodejník. Z dôvodu pracovania s horúcou hmotou sa deti pod 13 rokov budú môcť zúčastniť len v sprievode rodičov.
1.38 - 10:00, nedeľa

Workshopy, Víkend na Rokforte

Workshopy, Víkend na Rokforte - Workshop
Daj svoj hlas Potterovi. Doslova. Alebo Hermione. Alebo celkom iným filmovým hrdinom. Príď si vyskúšať dabing s profesionálnym režisérom Michalom Domonkosom (ktorý vo filme daboval Draca Malfoya).
1.40 - 18:30, sobota

Workshopy, Underground

Workshopy, Underground - Diskusia
Budúcnosť nebude rozumná... Tento ročník sa nebudeme zaoberať ničím menším, ako budúcnosťou ľudstva! Je naozaj Homo Sapiens Sapiens to najlepšie, čo sa z Nás dá vytrieskať? Sme naozaj posledným, najvyspeleljším článkom v opičom genofonde, alebo sa môžeme posunúť niekam ďalej? Je Homo Ludens (Ludens Ludens!), alias "Človek Hravý", medzistupňom k Homo Faber- Človeku Tvorivému? Toto bude našou tohtoročnou horúcou témou. Ako tento koncept ovplyvňuje najväčších kreátorov dneška? Ide o nás a o to, ako sa vidíme dnes, a čím môžeme byť zajtra... Mohli by byť hry, alebo skôr Naše ponímanie hry, daľším krokom v kreatívnej evolúcii?
1.39 - 21:00, sobota

Fantasy a horor, Workshopy

Fantasy a horor, Workshopy - Workshop
Boj o Azeroth vrcholý dokáž aj ty že ty tento boj ,nie márny. Tento rok oslávila počítačová legenda world of warcraft 14 rokov od zallženie a spoločne oslávme toto jubileum velkým kvízom o tejto nielen počítačovej legende .
veľká učebňa (-1.58) - 12:00, nedeľa