Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

História

História - Prednáška
O kameni mudrcov počuli všetci. Aj o premieňaní železa na zlato. Ale ako to ale bolo skutočne s tými alchymistami? Kto to boli zač, čomu verili, ako pracovali? A prečo sa medzi nimi objavuje aj Isaac Newton?
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 15:00, piatok
História - Prednáška
Prednáška sa bude venovať vzniku rukopisov v tvare, v akom ich poznáme dnes, a predstaví všetky kroky nutné k výrobe stredovekého rukopisu od výroby pergamenu, cez iluminovanie až po knižnú väzbu. Tiež priblíži najdôležitejšie materiály používané k písaniu a iluminovaniu.
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 15:00, piatok
História - Prednáška
Ako pomohla krava pri vziku sveta? Prečo sa báli bohovia svojho osudu? Čo spravil Odin aby zabránil skaze svetov? Ako to bolo s bojom dobra vs. zla? Okolo ragnaroku, slávneho konca sveta vo Vikinskej mytológii, je veľa otázok a špekulácií. Nemenej zaujímavý a kuriózny je aj vznik sveta a pôvod jeho obyvateľov. Ak sa chcete dozvedieť o tom, ako to skutočne bolo (a bude?) a prečo Neil Gaiman nepochopil základnu myšlienku ragnaroku, táto prednáška je niečo pre vás.
veľká aula (-1.61) - 16:00, piatok
História - Prednáška
Posledné prednášky boli o čarodejniciach a čarodejníctve v Európe, na Slovensku, v Amerike. Tentoraz sa zameriam na slovanský svet, slovanské rituály, slovanskú mágiu a i. Čo všetko bude na prednáške, to Vám nepoviem, musíte prísť a spolu so mnou sa ponoriť do sveta slovanskej mágie. Už teraz sa na Vás teším!
veľká učebňa (-1.58) - 19:00, piatok
História - Prednáška
Chcel by som zoznámiť návštevníkov prednášky s historickými prameňmi z 18. a 19. storočia ktoré opisujú boj zblízka ako ho zaznamenali britskí vojaci a dôstojníci. Rád by som v krátkosti vysvetlil spôsoby používania dobových zbraní a aké zaujímavé zážitky sa diali na bojisku. Nie je vhodné pre jedincov so slabšou povahou, keďže boj zblízka je krvavá záležitosť.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 21:00, piatok
História - Prednáška
Prednáška bude zameraná na to akú predstavu vytvárajú tvorcovia filmov a počítačových hier o archeológii a následne konfrontujeme túto predstavu so skutočnými postupmi a metódami používanými na skutočnom výskume.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 10:00, sobota
História - Prednáška
Myslíš si, že si namakaný znalec histórie? Len aby sme ťa nevyviedli z omylu! Na veľkom historickom kvíze o Slovensku otestujeme tvoje znalosti v okruhoch Ľudovít Štúr, nacizmus a komunizmus na Slovensku, dejiny Bratislavy a 100 rokov československej invencie. Varovanie: Kvíz môže vyvolať pocit, že všetko bolo úplne inak. Ako cena útechy budú účastníkom k dispozícii cukríky.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 15:00, sobota
História - Prednáška
"Z Prešporku do Soľnohradu - Strednou Európou proti prúdu času" Prepracované a doplnené slovenské vydanie pôvodne rakúskej publikácie slovenských autorov Dr. Roberta Hofrichtera a Petra Janovičeka približuje čitateľsky príťažlivou formou dejiny Bratislavy a oblasti bývalého Rakúsko-Uhorska na území medzi Bratislavou a Salzburgom. Autori chcú prispieť k lepšiemu spoznaniu nášho západného suseda a zároveň zdôrazňujú nezmyselnosť nacionalizmu ako prekonanej ideológie, ktorá v minulosti strednej Európe nepriniesla nič dobré. Text bohato ilustrovanej knihy s úvodom Magdy Vášáryovej dopĺňajú rozhovory s osobnosťami regiónu strednej Európy Karlom Schwarzenbergom, Barbarou Coudenhove-Kalergi, Milanom Lasicom, Fedorom Gálom a prof. Friedrichom Gottasom.
1.40 - 16:00, sobota
História - Prednáška
Historie zbojníků, lapků, loupežníků, banditů, psanců a jiných rebelů mimo zákon, s přihlédnutím k jejich osudům v beletrii a filmu.
veľká učebňa (-1.58) - 18:00, sobota
História - Prednáška
Kto by nepoznal známe sošky „Hadích bohýň“ z paláca v Knósse na ostrove Kréta. Už viac ako sto rokov sa bádatelia márne snažia prísť na to, kto boli tieto magické, fascinujúce postavy. Ich charakter predstavuje doteraz jednu z najväčších záhad staroveku. A nielen ich. Minojská kultúra, ktorá dominovala východnému Stredomoriu v polovici 2. tisícročia pr. n. l., nám zanechala stovky vyobrazení postáv, ktoré vyzerajú a konajú ako božstvá. Tie však predstavujú doslova obrázkovú knihu bez slov. Nemáme k nim totiž takmer žiadne písomné pramene. Existovali naozaj bohyne hadov? Uctievali starovekí Kréťania len jednu alebo viacero bohýň a aký bol ich vzťah k mužským božstvám? Ako a prečo ovládali gryfy a draky? Prečo ich uctievači triasli stromami, objímali skaly a skákali cez býka? A boli im naozaj prinášané ľudské obety? Po stopách starých i nových objavov sa spoločne vydáme poodhaliť niektoré z týchto tajomstiev.
1.40 - 20:00, sobota
História - Prednáška
J.R.R. Tolkien počas prvej svetovej vojny nastúpil so svojimi vrstovníkmi do Britskej armády, ako sa od neho v dobovej spoločenskej atmosfére očakávalo. Slúžil ako dôstojník v pluku Lancashirských mušketierov. Zúčastnil sa bojových kampaní vo Francúzsku a v roku 1917 ťažko ochorel a dostal sa do nemocnice. Počas rekonvalescencie začal pracovať na zbierke mytologických príbehov. Vojna a sprievodné udalosti ho mimoriadne zasiahli, stratil v nej polovicu svojich priateľov a zreje prispela k vytvoreniu príbehu o boji o Prsteň, ktorý získal v diele charakter pochmúrnej totálnej vojny.
veľká aula (-1.61) - 10:00, nedeľa
História - Prednáška
Kumáni. Nomádske etnikum s bohatou históriou, ktorá sa dokáže vyrovnať ktorejkoľvek epickej literárnej ságe. Etnikum, ktoré položilo základy formovaniu sa Eurázijskej stepi aj Uhorského kráľovstva. Aká je ich história? Boli kumáni aj na Slovensku? Čo nám zanechali a ktoré predmety či slová po nich používame dodnes?
veľká aula (-1.61) - 13:00, nedeľa

História, Workshopy

História, Workshopy - Prednáška
Porozprávame sa našej minulosti. A zacvičíme si ochutnávku šermu šabľou, u nás v minulosti veľmi používanou zbraňou, dnes málo známou. Prineste si pohodlné oblečenie na cvičenie, ak máte náhodou šabľu je vítaná. K dispozícií bude istý počet cvičných zbraní. http://www.tostabur.sk/sk/ http://www.rytierinadevine.sk/
Telocvičňa - 18:00, piatok

História, Sci-fi

História, Sci-fi - Prednáška
Co by se stalo, kdyby…? To je otázka, kterou si často klademe, když si vybíráme mezi A a B. Co by se stalo, kdyby Napoleon vyhrál? Kdyby Rusové přistáli na Měsíci jako první? Kdyby historie, jakou ji známe, nebyla pravdivá? Možné teorie, jak by tím byl náš svět ovlivněn, můžeme najít v řadě knih a filmů. Stejně jako ty, co se na základě našich rozhodnutí stane, až ….
1.38 - 21:00, piatok

Fantasy a horor, História

Fantasy a horor, História - Prednáška
V máji Fox Searchlight predstaví biografický film Tolkien, ktorý sa bude venovať životu autora, ktorého diela ovplyvnili každého, kto kedy chytil do rúk fantasy knihu. Príďte sa oboznámiť s detailami života tohto velikána svetovej literatúry.
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 20:00, sobota