Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Underground

Underground - Prednáška
..ak chcete pochopiť a zrozumiteľne napísať o niečom, čo je neuchopiteľné, tak najprv treba vymyslieť, ako to vedecky uchopiť..
Underground - Prednáška
„ Daj mi 5 minút a vyhodnotím to!“ Túto vetu by sme pravdepodobne nikdy nepočuli z úst (nielen) slovenského vedca. Chcete vedieť, ako to v slovenských laboratóriách vyzerá naozaj? Ak ste fanúšikom detektívnych seriálov ako sú CSI, Kosti, NCIS atď. prídete si na svoje. Názorne vysvetlíme mnohé „trošku“ zrýchlené laboratórne postupy v seriáloch z pohľadu Vedca (nie Kriminológa). Scény, pri ktorých si divák povie, že je to „cool“, u nás vyvolávajú časté záchvaty smiechu. Napriek tomu, tieto seriály milujeme...
Underground - Prednáška
Dievčatá nadišiel čas na trochu neviazaného umenia zahodte tie Evitovky, R. Pilčerové a teen romance a podme sa venovať skutočnej... eh... "romantike". Chlapci aj vy ste si našli priateľku čo deň a noc číta FanFiction a Vy neviete o čo kráča, tak mi Vám to osvetlíme s radosťou a gráciou nám vlastnou.
Underground - Prednáška
Jaký je rozdíl mezi ženským a mužským humorem? Existují vůbec ženy - komičky a z čeho si dělají legraci? Povídání s filmovými ukázkami. Rozhodně NENÍ vyhrazenou pouze pro dámské publikum.
Underground - Prednáška
Môžu duchovia ublížiť psom? Je Joker kresťan? Jedia ľudia Pokémonov? Aj na takéto otázky vám vo svojom podcaste odpovedia bratia McElroyovci. Možno vás viac zaujímajú Dungeons & Dragons,videohry či história medíciny; Justin, Travis a Griffin spolu so svojou rodinou majú prsty snáď vo všetkom. Úvod do ich impéria vám prinesie naša prednáška.
Underground - Prednáška
Čo je náboženský kult? Ako ho rozoznať? To a všeličo iné sa dozviete na tejto prednáške.
Underground - Iné
Hneď začiatkom roka vzal internety trend porovnávania profilových fotiek z roku 2009 s tými z roku 2019 v tzv. #10yearchallenge. Na offtopicu sa pozrieme nie len na profily, ale aj na rôzne popkultúrne fenomény o dekádu neskôr. Samozrejme, odbočky sú zaručené.
Underground - Prednáška
Schizofrénia, rozdvojená osobnosť, depresia, mentálna anorexia... obľúbené témy autorov kníh, komiksov a scenárov. Ako je to však naozaj? V tejto prednáške sa dozviete o niektorých psychických poruchách, ktoré sa v pop kultúre objavujú najčastejšie, z lekárskeho pohľadu.
Underground - Prednáška
Cieľom prednášky bude poukázať na symboliku rodiny v CW seriály Supernatural. Zameriame sa na vzťahy Winchestrovcov a ich rodiny (ktorá nekončí iba krvou),ale aj zachytíme význam rodiny v biblickej mytológií tak, ako je zobrazená v seriály (napr. vzťah Lucifera a Michaela a pod.)
Underground - Prednáška
V post-apo svete, v ktorom sa zrúti štát a poriadok, sa môžu k slovu dostať opäť spolky, cechy, bratstvá a iné vzájomne nápomocné spoločenstvá. Prednáška priblíži historickú perspektívu týchto spôsobov združovania obyvateľov a ich význam v minulosti, ako aj perspektíva v budúcnosti. Zn. nebudú to len slobodomurári.