Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Underground

Underground - Prednáška
..ak chcete pochopiť a zrozumiteľne napísať o niečom, čo je neuchopiteľné, tak najprv treba vymyslieť, ako to vedecky uchopiť..
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 17:00, piatok
Underground - Prednáška
Jaký je rozdíl mezi ženským a mužským humorem? Existují vůbec ženy - komičky a z čeho si dělají legraci? Povídání s filmovými ukázkami. Rozhodně NENÍ vyhrazenou pouze pro dámské publikum.
1.40 - 20:00, piatok
Underground - Prednáška
Čo je náboženský kult? Ako ho rozoznať? To a všeličo iné sa dozviete na tejto prednáške.
veľká učebňa (-1.58) - 21:00, piatok
Underground - Prednáška
Schizofrénia, rozdvojená osobnosť, depresia, mentálna anorexia... obľúbené témy autorov kníh, komiksov a scenárov. Ako je to však naozaj? V tejto prednáške sa dozviete o niektorých psychických poruchách, ktoré sa v pop kultúre objavujú najčastejšie, z lekárskeho pohľadu.
veľká učebňa (-1.58) - 11:00, sobota
Underground - Iné
Hneď začiatkom roka vzal internety trend porovnávania profilových fotiek z roku 2009 s tými z roku 2019 v tzv. #10yearchallenge. Na offtopicu sa pozrieme nie len na profily, ale aj na rôzne popkultúrne fenomény o dekádu neskôr. Samozrejme, odbočky sú zaručené.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 19:00, sobota
Underground - Prednáška
Dievčatá nadišiel čas na trochu neviazaného umenia zahodte tie Evitovky, R. Pilčerové a teen romance a podme sa venovať skutočnej... eh... "romantike". Chlapci aj vy ste si našli priateľku čo deň a noc číta FanFiction a Vy neviete o čo kráča, tak mi Vám to osvetlíme s radosťou a gráciou nám vlastnou.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 21:00, sobota
Underground - Prednáška
Môžu duchovia ublížiť psom? Je Joker kresťan? Jedia ľudia Pokémonov? Aj na takéto otázky vám vo svojom podcaste odpovedia bratia McElroyovci. Možno vás viac zaujímajú Dungeons & Dragons,videohry či história medíciny; Justin, Travis a Griffin spolu so svojou rodinou majú prsty snáď vo všetkom. Úvod do ich impéria vám prinesie naša prednáška.
1.40 - 10:00, nedeľa
Underground - Prednáška
V post-apo svete, v ktorom sa zrúti štát a poriadok, sa môžu k slovu dostať opäť spolky, cechy, bratstvá a iné vzájomne nápomocné spoločenstvá. Prednáška priblíži historickú perspektívu týchto spôsobov združovania obyvateľov a ich význam v minulosti, ako aj perspektíva v budúcnosti. Zn. nebudú to len slobodomurári.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 11:00, nedeľa
Underground - Prednáška
„ Daj mi 5 minút a vyhodnotím to!“ Túto vetu by sme pravdepodobne nikdy nepočuli z úst (nielen) slovenského vedca. Chcete vedieť, ako to v slovenských laboratóriách vyzerá naozaj? Ak ste fanúšikom detektívnych seriálov ako sú CSI, Kosti, NCIS atď. prídete si na svoje. Názorne vysvetlíme mnohé „trošku“ zrýchlené laboratórne postupy v seriáloch z pohľadu Vedca (nie Kriminológa). Scény, pri ktorých si divák povie, že je to „cool“, u nás vyvolávajú časté záchvaty smiechu. Napriek tomu, tieto seriály milujeme...
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 13:00, nedeľa

Workshopy, Underground

Workshopy, Underground - Diskusia
Budúcnosť nebude rozumná... Tento ročník sa nebudeme zaoberať ničím menším, ako budúcnosťou ľudstva! Je naozaj Homo Sapiens Sapiens to najlepšie, čo sa z Nás dá vytrieskať? Sme naozaj posledným, najvyspeleljším článkom v opičom genofonde, alebo sa môžeme posunúť niekam ďalej? Je Homo Ludens (Ludens Ludens!), alias "Človek Hravý", medzistupňom k Homo Faber- Človeku Tvorivému? Toto bude našou tohtoročnou horúcou témou. Ako tento koncept ovplyvňuje najväčších kreátorov dneška? Ide o nás a o to, ako sa vidíme dnes, a čím môžeme byť zajtra... Mohli by byť hry, alebo skôr Naše ponímanie hry, daľším krokom v kreatívnej evolúcii?
1.39 - 21:00, sobota

Sprievodný program, Underground

Sprievodný program, Underground - Prednáška
Ukážkový manifest čistého odhodlania uskutočniť maličkosti, čo obdivuhodné udalosti môžu čarokrásne obohatiť :) Sme tvoriví a otvorení, avšak stále sme malé rybky v tomto veľkom svete. Preto sme sa rozhodli vytvoriť húf. A ten húf je UMČO.
1.39 - 11:00, nedeľa