Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Fantasy a horor

Fantasy a horor - Prednáška
Ľudská fantázia sa vždy zaoberala vodou a možnosťami návštev podvodnej ríše. Fascinovala ju exotika plavieb do záhadných nových svetov, fiktívnych ríš blahobytu a večnej mladosti, alebo do zaniknutých kráľovstiev, v ktorých sa skrýva zabudnuté bohatstvo. Na našej prednáške si predstavíme najznámejšie fantastické báje o bizarných vodných tvoroch, odvážnych plavbách a prienikoch do sveta pod vodou, potopách sveta a podivných zámorských objavoch.
Červená sála - 16:00, piatok
Fantasy a horor - Workshop
Spoločne si vyrobíme drôtené čelenky, akými sa zdobili aj elfovia Stredozeme.
Dielňa - 16:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
Jakub Krajčovič, ktorý pracoval pre Weta Digital na filme Hobit, príde porozprávať o tom, ako vzniká film z pohľadu strižne, ale aj o tom, ako vyzerá globálny priemysel vizuálnych efektov a aké je pracovať v tomto svete. A nielen to! Cez telemost sa spojí aj s Ľubošom Suržinom, ktorý robí concept art pre filmy ako Hunger Games alebo Súboj Titánov a predstaví nám aj svoju novú knihu Forest Nymphs.
Červená sála - 20:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
V 30. rokoch sa najmä vďaka spoločnosti Universal spopularizovali hororové monštrá. Dracula, Frankenstein,a jeho nevesta alebo Múmia patria medzi ikony. Predstavíme si ich začiatky, predstaviteľov aj dopad týchto slávnych filmov. Prednáška Petra Pavlíka.
Zasadačka - 20:00, piatok
Fantasy a horor - Iné
Premietanie filmu Good night, M is for a Malnutrition - krátký hororový zombie film, ktorý bol vytvorený pre filmovú súťaž ABCs of Death 2 a krátký hororový film vytvorený pre súžaž Bloody Cuts - Who's There Challenge, ktorý získal druhú cenu.
Červená sála - 21:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
Rada spájam svet filmu s tým reálnym. Preto "Po stopách Harryho Pottera" som si pre Vás prichystala ďalšiu časť venovanú Pánovi prsteňov. Ak chcete vidieť kde sa natáčali jednotlivé scény, ako naozaj vyzerá Hobbiton a čo všetko ešte nájdete na Novom Zélande, nenechajte si újsť moju prednášku zo Stredozeme.
Modrá sála - 21:00, piatok
Fantasy a horor - Workshop
Ak viete, že ste hrdinom, potrebujete už len správne vybavenie. Príďte si osvojiť základy home made výroby všetkého potrebného pre cosplay či fantasy kostýmy.
Dielňa - 10:30, sobota
Fantasy a horor - Iné
Premietanie filmu Kyselý dech. Sestry Červeňákovy se s nadšením pouštějí do natáčení nového hororu Kyselý Dech, což se záhy stává jejich nejhorší noční můrou. Samy se ocitají v hnisajícím světě doktora Ericha Karpiho, jehož zničená mysl touží přeměnit vše lidské v naprosté zlo. Dostává ovšem protivníka v podobě starší sestry, kterou žene msta. Vítejte zpět v dobách videopůjčoven, rychlodabingů, školních gangů a stylové módy a nechte se unášet atmosférou temných lokací, sečných zbraní, bizarních postav a poctivých ručních efektů.
Červená sála - 11:00, sobota
Fantasy a horor - Hra
Tolkien kvíz prichádza tento rok v novom, dvojkolovom formáte. V prvom kole, „konkurze“, sa stretnú všetci, ktorí si chcú zmerať vedomosti v klasickom kvíze. Do druhého kola postúpia traja najlepší, ktorí sa stretnú v boji o umiestnenie. Ostatní súťažiaci spolu s ďalšími návštevníkmi sú vítaní ako obecenstvo.
Oranžová sála - 12:00, sobota
Fantasy a horor - Workshop
Predstavíme si základy tvorby zombie maskovania a spoločne si vyskúšame prácu s make-upom a tekutým latexom na sebe alebo našich ľudských obetiach.
Dielňa - 12:30, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
V 19. století se svět povážlivě zmenšoval, cestovatele rychle nahrazovali cestující a doprava lidí i zboží odkudkoli kamkoli se stávala jedním z nejdůležitějších civilisačních aspektů. Steampunkové příběhy - a koneckonců i díla Julese Verna a dalších současníků - jsou plné vskutku podivuhodných dopravních prostředků.
Oranžová sála - 13:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Pokračovanie prednášky spisovateľa Leonarda Medeka o cestovaní v čase pary: V 19. století se svět povážlivě zmenšoval, cestovatele rychle nahrazovali cestující a doprava lidí i zboží odkudkoli kamkoli se stávala jedním z nejdůležitějších civilisačních aspektů. Steampunkové příběhy - a koneckonců i díla Julese Verna a dalších současníků - jsou plné vskutku podivuhodných dopravních prostředků.
Oranžová sála - 15:30, sobota
Fantasy a horor - Hra
2. kolo tohtoročného Tolkien kvízu, ktoré bude na štýl súťaže Riskuj! Avšak pozor, môže sa naskytnúť príležitosť, aby , že traja účastníci predviedli aj čo-to zo svojho hereckého umenia pri šarádach. Možno však nájdu mithrilovú tehličku a body si pripíšu zadarmo. Kto sa stane víťazom Tolkien kvízu 2018?
Zasadačka - 16:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Prednáška vychádza z môjho doterajšieho výskumu danej témy. Pozrieme sa na to, aký význam malo priateľstvo v Tolkienovom živote; vzťahy s ktorými ľuďmi najviac ovplyvnili jeho tvorbu. Podiskutujeme o tom, ako sa jeho ponímanie priateľstva odrazilo v jeho príbehoch. Ukážeme si, aké rôzne druhy priateľstva sa vyskytujú v Tolkienových príbehoch. Bližsie preskúmame vzťah Froda a Sama v svetle Lewisovej teórie.
Zasadačka - 18:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Spoznajte skutočný strach, keď vám filmy nedajú spať… Tajomné zvuky sa začnú ozývať zo všetkých strán. Nikto sa nebude cítiť v bezpečí. Príďte sa „pobáť“ so šéfredaktorom portálu Kinema.sk Petrom Konečným. A možno objavíte svoje nočné mory...
Oranžová sála - 20:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Prochází se mezi námi od počátku věků. Na všechny z nás čeká... Všude ji můžeme vidět či o ní slyšet. Ale jak ve skutečnosti vypadá, to nikdo neví. Ti, kteří ji pohlédli do očí, nám o ní již nepoví. Tak kdo se s námi na našem konci setká? O tom si můžeme nechat zdát ...a nebo se inspirovat v řadě knih či filmů.
Zasadačka - 10:00, nedeľa
Fantasy a horor - Prednáška
Pred Jacksonovými verziami vzniklo viacero spracovaní Tolkienových diel pre filmových a televíznych divákov. Táto prednáška sa bude venovať týmto spracovaniam Hobita. Spomenieme sovietskeho Hobita, verziu Rankina a Bassa a taktiež film, kde Bilbo zabije draka, vezme si trpasličiu princeznú a pustí sa do vládnutia.
Modrá sála - 11:00, nedeľa
Fantasy a horor - Diskusia
O súčasných podobách hrôzostrašných žánrov v literatúre a vo filme beseduje Ewka Bednárová s Markom E. Pochom, autorom krvákov Krajina kanibalov, Kontakt a Na Dušičky zomrieš. Po besede čaká prípadných záujemcov autorova autogramiáda.A keď budete dobrí, možno vám Lucia, dievča z obálky Dušičiek dovolí, aby ste si s ňou spravili selfie.
Červená sála - 12:00, nedeľa
Fantasy a horor - Prednáška
Zaujíma vás, kto v Arde vládol vodám a oceánom, koho mal za manželku a kto mu slúžil? Chcete sa dozvedieť niečo o moreplavcoch Ardy či spoznať faunu žijúcu vo vodách Tolkienovho sveta? Tak sadnite na plťky, člny či koráby a doplávajte na prednášku :)
Modrá sála - 14:00, nedeľa

Fantasy a horor, História

Fantasy a horor, História - Prednáška
,
Marvel v priebehu rokov zabŕdol do všakovakých tém a nevyhol sa ani mytológii. Tú si prispôsobili podľa seba, ale ak chceš vedieť, kto je kto v severskom panteóne, táto prednáška je ako stvorená pre teba.
Oranžová sála - 18:00, piatok

Fantasy a horor, Sci-fi

Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Svet Warhammeru 40 000. Ponuré miesto plné vojen, bolesti, strachu a smiechu bohov. A v tom všetkom svetlo imperátora. a v mene Imperátora Gregor Eisenhorn. Kto je táto postava? Čo vykonal? Prečo celé Impérium pozná jeho meno?
Červená sála - 10:00, sobota

Fantasy a horor, Hry

Fantasy a horor, Hry - Prednáška
Subžáner Vampire Uran larpov sa na Slovensku konal už pred mnohými rokmi, no v poslednej dobe zostal už iba jeden posledný v Bratislave- Stolen Lives. Príďte sa pozrieť na prezentáciu tejto unikátnej hry, fungujúcej na úplne iných princípoch než väčšina larpov na Slovensku. Uvidíš aj ako sa scéna zmenila za posledné roky a prečo. Taktiež sa dotkneme medzinárodnej Vampire Larpovej scény.
Oranžová sála - 17:30, sobota
Fantasy a horor, Hry - Hra
Hra sa odohráva v limbe, mieste medzi životom a smrťou. Čakáreň, kde máte možnosť premýšlať o doterajšom živote predtým ako sa vrátite naspäť k útrapam života alebo pokračujete do neznáma k smrti. Hráči budú hrať skupinú ľudí zo súčasného času, ktorý stoja pred týmto rozhodnutím. Ako sa rozhodneš ty?
Dielňa - 13:00, nedeľa
Fantasy a horor, Hry - Prednáška
Dungeon and Dragons je hra, ktorá vznikla roku 1974, no do dnešného dňa ju hrávajú ženy aj muži, mladý aj starý, bežný ľudia aj svetové celebrity. Čim to je, že táto viac ako 30-ročná hra je taká populárna? Aj to sa dozvieš na tejto prednáške.
Červená sála - 15:00, nedeľa