Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Fantasy a horor

Fantasy a horor - Prednáška
Mysleli sme si, že sa to za nášho života nestane. A potom prišiel Amazon s ponukou, ktorá sa neodmieta. Čo všetko o tom vieme, ako bude seriálová Stredozem vyzerať? Novinky, zaručene overené správy aj kuloárne "informácie". Všetko sa dozviete na našej už tradičnej diskusii.
1.40 - 17:00, piatok
Fantasy a horor - Iné
Historicky prvá sekcia animovanej tvorby na Slavcone. Štyri filmy od troch rôznych autoriek s rozličnými námetmi a odlišnými spracovaniami.
malá aula (-1.65) - 18:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
Hra o tróny ide do seriáloveho finále a stala sa jej unikátna vec: predbehla svoju knižnú predlohu o celé dve knihy. V čom je odlišná a v čom rovnaká knižná a filmová verzia tejto ságy?
veľká učebňa (-1.58) - 18:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
Filmová hudba sa mení už od svojich počiatkov. Inak tomu nie je ani pri hororoch. Predstavíme si tie najslávnejšie melódie, prelúskame sa históriou aj dobovými postupmi. V mnohých prípadoch pôjde o absolútne klasiky, no nájdu sa aj zabudnuté klenoty. Prednáška bude z filmárskeho hľadiska, nie hudobného.
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 19:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
Eutanázia je slovo, ktoré za sebou skrýva neľahkú tému a rôzne životné príbehy. V niektorých krajinách je legálna v iných trestná. Existujú aj krajiny v ktorých sa vydali zlatou strednou cestou. Autor - právnik a súdny lekár v jednej osobe sa problematike eutanázie venuje už takmer 15 rokov.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 20:00, piatok
Fantasy a horor - Diskusia
Lesapán je najslávnejší film českého režiséra Pavla Soukupa, ktorý získal niekoľko ocenení na rôznych festivaloch a bol nominovaný na cenu Českého leva. Po premietaní môžete v moderovanej besede položiť režisérovi otázky, ktoré Vás zaujímajú.
veľká aula (-1.61) - 21:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
Minulý rok sme si hovorili o tom, aké dôležité bolo priateľstvo v Tolkienovom osobnom živote. Teraz sa pozrieme na to, ako veľmi sa zhodoval teoretický pohľad týchto dvoch priateľov na priateľstvo; konkrétne na to, ako sú niektoré prvky priateľstva, ktoré popísal Lewis vo svojej knihe Štyri lásky, zobrazená v Tolkienovom diele.
1.40 - 11:00, sobota
Fantasy a horor - Súťaž
Kvíz pre tých, ktorí tak trochu tušia o čom Tolkien písal, aj pre tých, čo majú prelúskané všetko od Silmarillionu cez Húrinove deti až po Tolkienov nákupný zoznam. Otázky budú zoradené podľa stupňujúcej sa náročnosti, pričom sa sami môžete rozhodnúť, na akú úroveň si trúfate.
1.40 - 12:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Fantasy filmy s námi jsou již pěkných pár let. A po úspěchu LOTRA by se mohlo zdát, že mají producenti otevřené dveře k diváckým peněženkám. Jenže za posledních patnáct let se ne a ne podařit nastartovat novou fantasy sérii. V čem tkví problém? Jak do toho zasahuje televize? A jaké filmy totálně pohořely?
veľká aula (-1.61) - 16:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Tvorba Britského štúdia Hammer patrí už dávno ku kultom. Ich filmy boli plné krvi, nahoty a išlo o nefalšované béčka. Aj napriek tomu si získali ohromnú obľubu medzi fanúšikmi aj filmármi. Na ich počiny odkazuje okrem iného aj raná tvorba Tima Burtona. Táto produkcia preslávila okrem iného aj budúceho predstaviteľa Sarumana - Christophera Lee. Aký bol príbeh tohto štúdia a kto boli jeho najväčšie hviezdy, najvýraznejší tvorcovia, najzaujímavejšie filmy a charakteristické črty vám porozprávam vo svojej prednáške.
1.40 - 17:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Mark vás vo svojej prednáške/show zavedie nielen za hranice hororu, ale aj za hranice dobrého vkusu/morálky. Dozviete sa, ako funguje transgresívne umenie, čo je exploitation a ako je na tom hardcore horor na Slovensku a v Čechách. Zažijete aj LIVE kreslenie hororovej ilustrácie (Martin Cuco Luciak). Iba pre silné povahy a pevné žalúdky!
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 18:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Predchádzajúce prednášky boli trocha "pochabejšie". Nič to, táto bude čiernejšia, omnoho viac zameraná na SF ale i na fantasy a animovanú tvorbu, nebudú chýbať ukážky a samozrejme, smiech. Veľa smiechu. Čierneho. Nebude chýbať ani prierez rôznymi príkladmi a popis rôznych typov humoru. Daň za to, že prídete: strata morálnych zábran :D
veľká učebňa (-1.58) - 21:00, sobota
Fantasy a horor - Iné
V Hodinke hororu sa predstaví niekoľko krátkych hororových filmov od troch režisérov. Nasajte desivú atmosféra príbehov H.P. Lovecrafta, temnotu šíriacu sa na Vianoce, nekončiace nočné mory či desivý dom slepej pacientky.
malá aula (-1.65) - 21:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Sprvu išlo len o sen, neskôr keď sa stal realitou, vznikol projekt Dobrodruhovia. Existovalo veľa skeptických názorov o jeho osude, no dnes je vydaných už 9 kníh z fantasy ságy, ktorá si našla mnohých priaznivcov. Ak ste o Dobrodruhoch ešte nepočuli, príďte si vypočuť, ako z RPG hry vznikol bohato rozvetvený fantasy príbeh, napísaný netradičnou literárnou technikou, ktorý sa celý skutočne odohral. V prípade, že ste už o Dobrodruhoch počuli, vás pozývame vypočuť si kam projekt za uplynulé roky postúpil a aká je jeho ďalšia vízia do budúcnosti.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 10:00, nedeľa
Fantasy a horor - Prednáška
Hra o Tróny, fenomén, ktorý ovládol naturalistické fantasy. Príbeh ktorý je nedopísaný, nedofilmovaný a vznikajú mnohé dohady. Seriál čo predbehol dej vlastnej predlohy. Brandon Stark je zvláštna postava, ktorá môže pomocou vízii a prevtelovania sa, pohybovať v časporiestore, aké to má následky? Je vôbec bezpečné byť v minulosti? A kým vlastne Bran Stark je?
1.40 - 11:00, nedeľa
Fantasy a horor - Prednáška
Po minuloročnom predstavení filmov Hobita pred Jacksonom, si tentokrát predstavíme pre-Jacksonovské filmy Pána Prsteňov. Prednáška sa bude venovať nielen známejším filmom Bakshiho a dvojice Rankin/Bass, ale aj u nás takmer neznámej fínskej hranej minisérie Tima Torikka. Zároveň ale budú spomenuté aj pokusy, ktoré nepriniesli žiadaný výsledok, ako napríklad verzia s Beatles.
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 13:00, nedeľa
Fantasy a horor - Prednáška
(Ne)očakávam od vás, že dokážete v plnej miere pochopiť krásu jemne bublajúceho kotlíka bolehlavu, z ktorého vystupujú chvejúce sa pary, úžasnú moc arzeniku prenikajúceho do ľudských žíl, ochromujúcich myseľ a opantávajúcich zmysly... Môžem vás naučiť, ako zavrieť do fľašky strychnín, ako uvariť náprstník, či dokonca oddialiť smrť – za predpokladu, že... prídete na prednášku o najslávnejších jedoch ako ich (možno) nepoznáte.
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 14:00, nedeľa

Fantasy a horor, Literárna línia

Fantasy a horor, Literárna línia - Prednáška
Porozprávam ako som sa dostal k fantasy ilustrácií. Kto ma ovplyvnil, čo ma na začiatku lákalo a ako k nej pristupujem dnes. Ako vymýšľam návrhy a snažím sa prísť s čo najzaujímavejšími nápadmi. Ako sa to niekedy podarí a niekedy nie. Ukážem cestu od zadania k hotovému obrázku a veľa ďalšieho.
1.40 - 19:00, piatok
Fantasy a horor, Literárna línia - Prednáška
Dřív ghetto, dnes tak trochu ukradená výjimečnost. Jak se žije fantasákům v hlavním proudu?
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 18:00, sobota

Fantasy a horor, Sci-fi

Fantasy a horor, Sci-fi - Hra
Vo filmovom kvíze budeš môcť súťažiť v maximálne štvorčlenných tímoch a ukázať, či si pravý filmový znalec hororov, sci-fi a fantasy. Je pripravených 100 otázok na rôzne témy. Budú tri kolá. Každé bude špecificky zamerané na jeden z uvedených žánrov. Otázky sa budú týkať celého spektra filmovej tvorby: od súčasných trhákov až po klasiky kinematografie. Ak sa obávaš toho, že nemáš dostatok vedomostí, nezúfaj. Ide hlavne o zábavu a možno sa aj niečo nové dozvieš.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 13:00, sobota
Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Sú z plastu a dostať ich kúpiť v každom hračkárstve. Pre dnešné deti ide v drvivej väčšine prípadov o prvý kontakt s ríšou zvierat. Nanešťastie aj veľmi zavádzajúci. V prednáške si vezmem pod drobnohľad tie "najlepšie" čínske výlisky a ukážem vám, ako skutočné živočíchy NEVYZERAJÚ.
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 15:00, sobota
Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Když se řekne "poutník v čase" nebo "stroj času", každý trochu obeznámený čtenář fantastiky si okamžitě vybaví jméno Herbert George Wells. Avšak H. G. Wells, ač nejslavnější, nebyl zdaleka první, kdo se vydal na pouť časem - a dle mého skromného soudu ani tím, kdo při ní dosáhl nejpozoruhodnějších výsledků...
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 16:00, sobota

Fantasy a horor, História

Fantasy a horor, História - Prednáška
V máji Fox Searchlight predstaví biografický film Tolkien, ktorý sa bude venovať životu autora, ktorého diela ovplyvnili každého, kto kedy chytil do rúk fantasy knihu. Príďte sa oboznámiť s detailami života tohto velikána svetovej literatúry.
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 20:00, sobota

Fantasy a horor, Workshopy

Fantasy a horor, Workshopy - Workshop
Boj o Azeroth vrcholý dokáž aj ty že ty tento boj ,nie márny. Tento rok oslávila počítačová legenda world of warcraft 14 rokov od zallženie a spoločne oslávme toto jubileum velkým kvízom o tejto nielen počítačovej legende .
veľká učebňa (-1.58) - 12:00, nedeľa