Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Literárna línia

16:00, piatok
Prednáška o tom, prečo je v literatúre, a najmä v science ficton, potrebné deklarovať, ku ktorej skupine patríme a čo chceme svojím písaním dosiahnuť.
Zasadačka
Prednáška
18:00, piatok
,
Bezstarostný život stredoškoláčky Kathrin sa otočí naruby vo chvíli, keď sa po škole roznesie škandál, v ktorom hrá hlavnú rolu. Tlak zvláda len vďaka dobrým priateľom, no jej hnev vyvrcholí... premenou na zviera. Kathrin si myslí, že sa zbláznila. Naplánuje pomstu ako poslednú možnosť očistiť svoje meno. No ani len netuší, že sa medzitým spustili prvé kamienky lavíny, ktorá ju prostredníctvom odvážneho chlapca zavedie na Venile, očarujúcu planétu oddelenú Prechodom. Zistí, prečo žije u nevlastných rodičov, čo znamenajú jej nezvyčajné schopnosti a prečo je tá, na ktorej pleciach leží osud celého sveta. Napriek okolnostiam, ktoré ju tlačia po predurčenej ceste Pokrvnej, konečné rozhodnutie, ktoré ovplyvní nielen jej život, musí urobiť ona sama.
Modrá sála
Diskusia
20:00, piatok
Prezentácia knihy, ktorú ešte nikto nevidel... lebo vyjde len tento rok. Nový slovenský fantasy román si už kliesni cestu na trh. A kým sa objaví, vyrozprávame Vám iný príbeh - ten jeho. Ako sa zrodil a čím všetkým si prešiel a prejde, kým sa konečne dostane do Vašich rúk. Jeho cesta je v niektorých ohľadoch netradičná, tak si to nenechajte ujsť!
Modrá sála
Prednáška
21:00, piatok
Už ste niekedy nabrali odvahu a poslali svoju knihu, teda svoj rukopis do vydavateľstva? A potom ste dostali odpoveď, že máte počkať tri mesiace a po polroku vám možno prišla odpoveď? A bolo to len suchopárne "nie"? V tejto prednáške sa pokúsim odpovedať na to, čo všetko sa s rukopisom deje, prečo to tak dlho trvá, prečo je odpoveď len jednoslovná, ako to vlastne funguje v tom vydavateľstve, kto sa tomu venuje, čo sa s tým vôbec deje, prečo nikto nie je spokojný s tým, ako to vyzerá a všetci chcú niečo meniť, škrtať, prepisovať a vlastne na všetky otázky, na ktoré naberiete odvahu sa opýtať.
Zasadačka
Prednáška, Diskusia
10:00, sobota
Amelie je duch... a přichází z časů, které byly trochu jiné, než ty naše. Ale děti jsou pořád stejné a i duchové si chtějí užít legracii i vyzkoušet maminčiny šminky.
Zasadačka
Prednáška
10:00, sobota
Fatnasy, scifi aj žánrové horory od slovenských autorov za rok 2017 na vlastné oči, uši, ústa... a niektoré aj nos.
Oranžová sála
Prednáška
12:00, sobota
,
Christopher Orchard je súkromným vyšetrovateľom v Los Angeles počas zlatej éry filmu − namiesto vrahov a podvodníkov však pátra po monštrách a nadprirodzených bytostiach. V očiach pokrokovej spoločnosti, ktorá už neverí na rozprávky, je to známy čudák, ktorý nosí revolver so striebornými nábojmi a priveľa pije. Sám Orchard sa pritom len snaží nájsť svoje miesto medzi nadprirodzeným a skutočným a rovnováhu medzi svojimi ideálmi a reálnymi možnosťami − väčšinou však skončí ponorený ešte o čosi hlbšie do vlastného zúfalstva.
Červená sála
Diskusia
13:00, sobota
Bratislavský křest Ženy s drakem, třetího svazku Lehkého fantazijna - unikátního projektu antologií fantastických povídek, vytvořených českými a slovenskými autorkami. Akci doprovodí beseda se spisovatelkami, magický nápoj, zázračné koláčky a drama "Béowurm a Grendelína". Prozradíme, co přinese závěrečný díl, Žena s labutí!
Zasadačka
Vystúpenie
14:00, sobota
Psát beletrii může být úžasná relaxace, nebo tvrdá práce. Obojí dohromady ale spojíte jen těžko. Kterou cestou se chcete vydat?
Oranžová sála
Prednáška, Diskusia
16:00, sobota
,
Tak, ako za predošlé ročníky, vás opäť pozývame na náš literárny workshop. Máte napísanú nejakú poviedku nie dlhšiu ako 15 strán a chceli by ste si ju dať ohodnotiť odborníkmi? Zašlite nám ju a na workshope k nej dostanete podrobný feedback. Už vám niekedy napadlo, že aj za hodinu sa dá napísať poviedka? Pridajte sa k nám a vyskúšajte si to ;) Každý môže písať a aj hodnotiť, o zábavu bude postarané :)
Dielňa
Diskusia, Workshop
19:00, sobota
V lete v roku 1993 vyšlo prvé číslo fanzinu hráčov hier na hrdinov (hlavne hry Dračí brloh) s názvom Meč a mágia. Dvaja vtedy 18-roční mladíci s krycími menami Drakkhen a Bladorthill vykročili na fantastickú cestu, ktorá časom viedla k vydávaniu prvého slovenského sci-fi časopisu Fantázia a k dnešnej literárnej súťaži Martinus Cena Fantázie – a k jej knižným zborníkom. Ako vyzeral Meč a mágia? Kto boli Drakkhen a Bladorthill? Ako sa podarilo fanzinu mať obálku od Martiny Pilcerovej? Ako z fanzinu vznikal časopis? Ako sa zúčastniť Martinus Ceny Fantázie? Dozviete sa na prednáško-besede.
Zasadačka
Prednáška, Diskusia
21:00, sobota
Cesta od písania príbehov, k online časopisu Abdon, k vydaniu knihy až po vydavateľstvo Art Floyd. Ako sa pracuje s ľuďmi online a navyše na dobrovoľnom projekte?
Zasadačka
Prednáška
13:00, nedeľa
Blízky Východ si v súčasnosti spájame s terorizmom, násilím a politickými turbulenciami. Avšak aj v tejto časti sveta nájdeme literatúru a umenie, ktoré inšpirujú svojou nadčasovosťou, krásou a hlbokou múdrosťou. V prednáške si predstavíme tie najznámejšie zbierky bájok, slávne zbierky historických a fantastických príbehov, cennú literatúru islamského mysticizmu, zaujímavé eposy a krásne básne. Zameriame sa pritom predovšetkým na oblasti dávnej Arábie, Perzie a turko-tatárskych chanátov.
Modrá sála
Prednáška
15:00, nedeľa
Ako vyzerá bežný deň knižného recenzenta? Čo všetko treba podstúpiť, aby vznikol odborný text či štúdia? Koľko hodín zaberie tvorba videorecenzie? Na zodpovedanie týchto základných otázok a mnoho ďalších sa zameriame v prednáške, ktorá poodhalí pozadie nielen tvorby, ale aj života bežného literárneho nerda.
Modrá sála
Prednáška