Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Literárna línia

Literárna línia - Prednáška
Vydavateľstvo Slovart prinieslo v uplynulom roku na trh niekoľko úchvatných kníh - medzi nimi dominuje Kosec od Neala Shustermana. O práci na tejto knihe nám prídu porozprávať editorka Dana Brezňanová a prekladateľka Katarína Figová. Neopomenieme ani novinky zo sveta Harryho Pottera, ktoré tiež vyšli vlani pod hlavičkou Slovart-u. Máte sa na čo tešiť!
veľká učebňa (-1.58) - 15:00, piatok
Literárna línia - Iné
Želanie "Keby si raz niekto prečítal môj rukopis" sa vďaka SlavConu stáva skutočnosťou! SlavCon prichádza s jedinečnou možnosťou - ponúknuť časť svojho rukopisu na prečítanie profesionálnemu editorovi Erikovi Fazekašovi z vydavateľského domu Albatros. Vybraným autorom tých najzaujímavejších textov povie Erik svoj názor osobne priamo na festivale!
veľká aula (-1.61) - 15:00, piatok
Literárna línia - Diskusia
Beseda s autorkou románu Atlantis. Kto je Zuzka Guričanová? Čo ju viedlo k napísaniu románu Atlantis? Viaže vladára vždy len povinnosť, alebo sa smie riadiť vlastným srdcom navzdory všetkým? A ako by sa mohol prepojiť príbeh vládkyne s príbehom neviestky? Príďte na besedu, všetko sa dozviete!
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 16:00, piatok
Literárna línia - Prednáška
Viete, kto je mladá blogerka Majka Danihelová? Alebo čo znamenajú fialové vlny na oblohe? Prípadne prečo Majke učarovala práve farba ametystu? Viac o autorke a jej prvom románe sa dozviete na našej besede.
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 18:00, piatok
Literárna línia - Prednáška
Prehľad pôvodnej fantastickej literatúry, ktorá vyšla na Slovensku za uplynulý rok 2018 + čítanie úryvkov z toho najlepšieho. Slovenskej fantastike sa darí.
veľká učebňa (-1.58) - 20:00, piatok
Literárna línia - Diskusia
50 otázok, ktoré máte o vydávaní kníh a báli ste sa ich opýtať. Bez servítky a na rovinu. Len 18+ a zákaz zachytávania získaných poznatkov na akékoľvek médiá.
1.40 - 21:00, piatok
Literárna línia - Prednáška
Prečo si autor Oliver Hunt vymyslel alternatívnu realitu, v ktorej existujú tri tajné organizácie ovládajúce svet? A prečo sa autorka rozhodla zasadiť dračí svet do prostredia slovenskej píly?
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 10:00, sobota
Literárna línia - Prednáška
Naša prítomnosť, o ktorú bojovali generácie, vznikla pred sto rokmi. Neznášame ju príliš hrdo ani úspešne. V každom prípade, vznik Československa bol medzníkom českej aj slovenskej fantastiky. Nekráčali vždy ruka v ruke, Český protektorát, tzv. Slovenský štát, obdobie stalinizmu aj „menšie“ medzníky mali naň vplyv. Spoločné obdobie „parkonovskej“ vzájomnosti sa celkom nepominulo do dneška, český a slovenský fandom nikdy neuznal hranice štátov ani národov. Etapa zatiaľ najväčšieho rozvoja sa začala pred rozdelením Československa, ale tým sa neskončila. Dnes žijeme v budúcnosti, ktorú si (ne)predstavovali spisovatelia našej mladosti a netušíme, v akom svete budú žiť naše deti. Dejiny šťastných budúcností sa definitívne skončili Vietnamom a antikoncepčnou pilulkou. „Sex, drogy a rokenrol“ znelo logo bezzubej revolúcie bítnikov a hipíkov, ktorí boli svedkami, ako sa ich budúcnosť zrútila do prítomnosti: vlády sú bábkami nadnárodných koncernov, nebo má farbu televíznej obrazovky keď prestane vysielať posledný kanál, ekológia je prehratá a jednotlivec v preľudnenom svete je šťastný, keď má aspoň cenu spotrebného tovaru. Budúcnosť už bola napísaná. Vo svete Williama Gibsona sa narodili dnešní tridsiatnici. Do akého sveta sa rodia naše deti? Čo o ňom vieme okrem toho, že je plný očarujúco smrtiacich hračiek, že sa v ňom môžeme uzabávať na smrť, že pravda v ňom prežije, iba keď sa dostatočne podobá na lož, že sme niečím iným, ako tým, čo si o sebe myslíme? Načo písať fantastiku, keď jej témy a motívy sa stali skutočnosťou? Načo potrebujeme UFO, vesmírnych agresorov či svetovládu robotov, keď máme globálne koncerny, génové inžinierstvo, nano- a biotechnológiu, virtuálnu realitu a hrozí láskavý teror umelej inteligencie? Hodnoty kultúr, po tisícročia pokladané za „prirodzené“ alebo za súčasť ríše transcendentna a mystiky, dokážeme prakticky (alebo aspoň teoreticky) replikovať alebo simulovať. Uskutočnenie utopických nádejí prinieslo desivú nadvládu strašidelnej reality fantázií. Otázka neznie, aká bude fantastika v budúcnosti, ale čím sa staneme my v budúcnosti fantastiky.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 11:00, sobota
Literárna línia - Prednáška
Beseda o debutovej knihe Martina Hatalu "Whiskey, krv a striebro," ktorá bola v roku 2018 krstená práve na SlavCone. O tom, ako kniha vznikala a o tom, ako bude pokračovať príbeh svojrázneho Christophera Orcharda.
1.40 - 13:00, sobota
Literárna línia - Prednáška
S prekladateľkami Luciou Halovou a Lindou Magáthovou sa pozrieme na zúbok ich práci vo vydavateľstve TATRAN a tiež si predstavíme horúce novinky či iné knižné lahôdky, ktoré vydavateľstvo ponúka.
1.40 - 14:00, sobota
Literárna línia - Diskusia
Najväčšia spoločná beseda autorov, akú doteraz SlavCon zažil! Pre každého autora je v osudí pripravená otázka - ktorá to bude? To zistí len on, keď si ju vytiahne! Príďte sa s nami - a trochu aj na nás - zabaviť! A odfotiť viac než tucet autorov na jednom pódiu!
veľká aula (-1.61) - 14:30, sobota
Literárna línia - Iné
Po veľkej besede neutečte - lebo ani autori neutečú. Budú Vám k dispozícii na krátke rozhovory a prípadne nejaké fotky. A hlavne - čaká nás AUTOGRAMIÁDA - bude úžasné dať si podpísať všetky knihy na jednom mieste, prípadne zozbierať rekordné množstvo podpisov od slovenských a českých autorov v priebehu chvíle! Takú jedinečnú príležitosť si nijaký knihomoľ naozaj nemôže nechať ujsť!
Foyer - 15:30, sobota
Literárna línia - Prednáška
Čo majú spoločné dobrodružstvá mládeže na zabudnutých zrúcaninách a nákaza v strede Európy, ktorá postupne žerie svet? Je to jednoduché! Majú spoločného vydavateľa. Vydavateľstvo Hydra bude krstiť krvou a šípmi.
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 19:00, sobota
Literárna línia - Prednáška
Čo sa číta na Youtube? Ktoré žánre sú najviac preferované? Kto sú to booktuberi? Dá sa robiť videorecenzistika a publicistika o knihách pútavo? Na tieto a mnohé iné otázky ohľadom čítania na YT sa budeme snažiť nájsť odpovede.
veľká učebňa (-1.58) - 20:00, sobota
Literárna línia - Hra
Veselé vystoupení loutkového divadla, vytvořené na motivy českého středověkého autora Smila Flašky z Pardubic. Čtyři zástupci zvířecí říše - Lev, Sova, Drak a Labuť - v něm radí autorce, jak se stát úspěšnou. Loutky vlastnoručně vyrobila Fr. Vrbenská.
1.40 - 21:00, sobota
Literárna línia - Prednáška
Nenechajte si ujsť možnosť dozvedieť sa všetko, čo ste kedy chceli vedieť o Akadémii sci-fi, fantasy a hororu!
1.40 - 22:00, sobota
Literárna línia - Prednáška
Parstelvan už zďaleka nie je len kniha. Okrem samotného románu disponuje dvoma trailermi, kalendárom, piesňou a umeleckými fotografiami. Tento rok si robí turné besied po Slovensku a pracuje na zhmotnení svojho pokračovania. Čo ďalšie sa v rámci projektu chystá zistíte na prednáške. Okrem toho sa môžete pýtať, zasúťažiť si a pozrieť si doteraz nezverejnené zábery z natáčania :)
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 10:00, nedeľa

Fantasy a horor, Literárna línia

Fantasy a horor, Literárna línia - Prednáška
Porozprávam ako som sa dostal k fantasy ilustrácií. Kto ma ovplyvnil, čo ma na začiatku lákalo a ako k nej pristupujem dnes. Ako vymýšľam návrhy a snažím sa prísť s čo najzaujímavejšími nápadmi. Ako sa to niekedy podarí a niekedy nie. Ukážem cestu od zadania k hotovému obrázku a veľa ďalšieho.
1.40 - 19:00, piatok
Fantasy a horor, Literárna línia - Prednáška
Dřív ghetto, dnes tak trochu ukradená výjimečnost. Jak se žije fantasákům v hlavním proudu?
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 18:00, sobota

Workshopy, Literárna línia

Workshopy, Literárna línia - Workshop
Poďte objaviť či vycibriť svoj spisovateľský talent a vyskúšať si tiež napísať poviedku za hodinu! Tradičné tvorivé písanie pre všetky literárne citlivé duše nebude chýbať ani tento rok pod vedením kreatívnych ľudí: poviedkami ostrieľaní znalci zo scifi.sk opäť spájajú sily so skúsenými autorkami z vydavateľstva Hydra, s Katarínou Soykou a Lenonou Štiblaríkovou.
1.38 - 10:00, sobota

Literárna línia, Sci-fi

Literárna línia, Sci-fi - Prednáška
Krst sci-fi románu Druhá planéta spojený s prednáškou o záhadách Venuše. Aké tajomstvá skutočne ukrýva druhá planéta našej sústavy? Ich unikátne vysvetlenia nájdete v štvrtej sci-fi knihe úspešnej autorky! Krst pozostáva z dvoch častí. Prvou je prednáška o Venuši, ktorá bude pokračovať predstavením knihy, rozhovorom o nej a besedou s čitateľmi.
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57) - 16:00, sobota
Literárna línia, Sci-fi - Prednáška
Útočia na nás zo všetkých strán: medicínske hoaxy a konšpiračné teórie. Ako ich však máme v tej spleti informácií rozoznať? Prečo vôbec ľudia nekriticky veria absurdným a podvodným tvrdeniam? Bojuje Lovec šarlatánov proti medicínskym nezmyslom aj vo svojich knihách? Dozviete sa v prednáške spojenej s besedou o sci-fi detektívke V tieni Zeme.
veľká učebňa (-1.58) - 17:00, sobota
Literárna línia, Sci-fi - Prednáška
Čo si myslíte, že je najstarší príbeh o cestovaní časom? Viete, aké máte možnosti v časovej slučke a čo je to Paradox starého otca? A sú vôbec cesty časom možné? Pridajte sa k nám a príďte to zistiť! (scifi.sk)
malá učebňa A (predná časť) (-1.57) - 22:00, sobota
Literárna línia, Sci-fi - Prednáška
Tentokrát sa knižný klub, ktorý poznáte z festivalu Kozmodróm, presunul na festival Slavcon. Kniha Ja, robot od známeho Isaaca Asimova - tvorcu a otca robotickej etiky, je zbierkou jedných z najlepších poviedok na túto tému. Poďme sa spolu pozrieť na tri zákony robotiky a zamyslieť sa ako veľmi sú aktuálne.
1.40 - 12:00, nedeľa

Literárna línia, Víkend na Rokforte

Literárna línia, Víkend na Rokforte - Prednáška
Keď postave prepožičiate hlas, dávate jej nielen život, ale aj osobnosť - o zaujímavostiach dabingu sa pri príležitosti 20. výročia od prvého knižného vydania Harryho Pottera, budeme rozprávať so slovenským dabingovým hercom a režisérom, Michalom Domonkosom, ktorého z filmov poznáte ako Draca Malfoya!
veľká aula (-1.61) - 17:00, sobota
Literárna línia, Víkend na Rokforte - Iné
Autogramiáda s hercom a režisérom Michalom Domonkosom! Už teraz je pripravený podpísať Vám, čo len budete chcieť - v mene svojom a možno aj Dracovom... ktovie...
Foyer - 18:00, sobota

Literárna línia, Future Earth

Literárna línia, Future Earth - Prednáška
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo je to anorexia? Módny výstrelok dievčat, alebo vážna choroba, ktorá vedie až k smrti? Ako duševné choroby prebiehajú v tele človeka? Čo sa deje v mozgu? Na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky dostanete odpoveď na výnimočnom krste netradične napísanej autobiografickej knihy Valentíny Sedilekovej, Chuť žiť. Diskutovať budete so štyrmi odborníčkami na danú problematiku, Valentíninmi rodičmi, a uvidíte tiež arteterapické diela dievčat s anorexiou, ktoré knižku ilustrovali.
veľká učebňa (-1.58) - 13:00, nedeľa