Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Sprievodný program

Sprievodný program - Workshop
Po roku sa do Bratislavy vracia Postapo tábor Vlkošedých Bestií z Brna, ku ktorým sa pripojí delegácia kmeňa Free Wifi. Tešiť sa môžte na Jugger, hudobné nástroje, ochutnávku hmyzej kuchyne alebo len tak pokecať o príbehoch z pustiny.
Sprievodný program - Vystúpenie
Poďte s nami vyhlásiť SlavCon 2018 za otvorený! A spolu s ním aj siedmy školský rok Víkendu na Rokforte.
Červená sála - 18:00, piatok
Sprievodný program - Vystúpenie
Comedy Dungeon je stand-up šou o geekovských a nerdivých záležitostiach.
Červená sála - 18:30, piatok

Sci-fi

Sci-fi - Prednáška
Jazyky slúžia na dorozumievanie. Koľko autorov sa nimi však reálne zaoberá? Ktoré známejšie diela sú primárne zamerané na komunikáciu?
Oranžová sála - 15:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Verím že poznáte svoje superhrdinovské filmy. Poznáte ale aj filozofiu? A čo ak tým že poznáte jedno poznáte aj druhé? Ukazuje sa totiž že maskovaní bojovníci za spravodlivosť majú niečo spoločné s bradatými profesormi. Poďme sa spolu pozrieť na to čo!
Zasadačka - 17:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Přemýšleli jste již někdy nad tím, kdo je největší MArvelovský hrdina? Já ano. A mám svého favorita. Nikdy mne nesklame a má největší a nejlepší superschopnost. Tímto hrdinou je pro mne fyzika - ovlivňuje všechno ve vesmíru. Jen v tom Marvelovským, má trochu speciální vlastnosti.
Modrá sála - 19:00, piatok

Víkend na Rokforte

Víkend na Rokforte - Iné
Z praktických dôvodov vás opäť čaká zjednodušené triedenie. Ak ste žiakom siedmeho až druhého ročníka, len zastavte po fakultné označenie. Ak ste nováčik a ešte nemáte počas Víkendu na Rokforte svoj domov, príďte ku nám a Triediaci klobúk sa s vami poradí a rovno vás zatriedi do tej správnej fakulty. Ostatné detaily o priebehu medzifakultného súťaženia sa dozviete na otvorení SlavConu. Ak triedenie zmeškáte, nezúfajte - prefekti budú mať počas celého víkendu označenia pri sebe a sú pripravení poradiť. Pre starších študentov VNR máme tento rok pripravené aj testy na voľbu povolania.
Klubovňa - 15:00, piatok
Víkend na Rokforte - Hra
Na chodbách stretávate ľudí s fakultnými náramkami na rukách a sú to vaši spolužiaci, no nepoznáte ich mená. Nájdite si čas a príďte sa s nimi zoznámiť v krátkych teambuildingových hrách.
Klubovňa - 20:00, piatok
Víkend na Rokforte - Iné
Je na čase vytasiť farby svojej fakulty a pripraviť úsmevy od ucha k uchu - fakultné fotenie je tu opäť. Príďte sa zvečniť so svojimi spolužiakmi, budete mať skvelú pamiatku.
Klubovňa - 10:00, sobota
- Prednáška
LEVIAKEN je výtvarný workshop ktorého témou sú obrie monštrá v histórii a popkultúre- Veľmi široká téma, v ktorej sa dá inšpirovať od biblie, cez severskú mytológiu, godzillu, harryhausena, až po modernú popkultúru. Pre kohokoľvek, kto preberie inšpiráciu z prednášky a na chvíľu sa zastaví pri našom stánku a bude mať chuť niečo vytvoriť- konkrétne svoje vlastné obrie monštrum- je pripravený lektor znalý v conceptatre a popkultúre- aby vznikli, pod vedením znalého ilustrátora čo najlepšie výtvory. Našimi výstupmi budú rôzne výtvarné postupy, od ilustrácie po concept art a na konci budeme veľmi radi, ak sa vytvorené diela zoskupia do oficiálneho katalógu- SLAVCON 2018- LEVIAKEN . Po úvodnej prednáške bude workshop pokračovať vo vyhradenom priestore až do nedele.
Zasadačka - 15:00, piatok
- Workshop
Workshop o chôdzi - chystáte sa zúčastniť na kostýmovej súťaži? Napadlo Vám, že charakter svojej postavy môžete dotvoriť aj pomocou chôdze? Alebo ste píšuci autor, čo nechce len sedieť za notebookom a chce si na chvíľu vyskúšať ako sa jeho hrdinovia vlastne pohybujú - alebo ne/môžu pohybovať? Alebo naopak vytvoriť hrdinu na základe chôdze? (Áno, dá sa to.) Alebo sa chcete len rozhýbať a zabaviť? Tak vykročte smerom na workshop chôdze! Prvý krok je na Vás!
Telocvičňa - 16:30, piatok
- Workshop
Čaká nás kompletné zahriatie každého svalu v tele. Ak chceš dokázať že nie si makota tak príď ukázať čo v tebe je. Odporúčam ti si priniesť karimatku a náhradné oblečenie lebo vodopády potečú.
Telocvičňa - 18:00, piatok
- Workshop
Budeme sa zaoberať etiketou v priebehu histórie, poukážeme na niektoré rozdiely oproti súčastnosti a následne si zúčasnení budú môcť dané vedomosti pod vedením vyskúšať aplikovať počas mini Larpového workshopu so zameraním na etiketu a jej využitím ako dramatického prvku na LARPe
Telocvičňa - 19:30, piatok

História

História - Workshop
Techniky na odzbrojenie alebo povalenie ozbrojeného súpera. Zo zameraním proti dýke, tesáku a jeden a pól ručnému meču. Zameriame sa hlavne na fechtbook majstra Joachyma Mayera. Tiež niektoré techniky s fechtbookov ďalších majstrov.
Modrá sála - 15:00, piatok
História - Prednáška
Ako sa vyvíjal spôsob námorného boja a ako sa menil počas tisícročí? Aké lode sa používali v jednotlivých obdobiach v priebehu histórie? Ak sa zaujímate o vojenskú históriu a chcete si rozšíšiť obzory v tematike námorného boja príďte na moju prednášku.
Červená sála - 15:00, piatok
História - Prednáška
"V polovici behu naším životom, som sa ocitol v lese temnom , kde priama cesta nebola darom..." týmito slovami Dante Alighieri predstavil jedno z najúžasnejších diel Stredoveku. Vydajme sa spolu na cestu cez Peklo, Očistec a Raj aby sme odhalili ako vzniklo a čím nás inšpiruje dodnes.
Červená sála - 17:00, piatok
História - Prednáška
V prednáške sa budeme venovať hradným ruinám na Slovensku a snahe o ich zachovanie / záchranu dobrovoľníckymi občianskymi združeniami. Oboznámime sa s rôznymi problémami pri našej činnosti a v krátkosti sa pokúsime vysvetliť rôzne aspekty našej práce. Zameriame sa na hrad Čabraď, keďže tu Vám viem rozprávať z prvej ruky. Nakoniec prihodíme rôzne príhody pre zlepšenie nálady a poradíme ľuďom, ktorý by mohli mať záujem sa zapojiť do takejto činnosti.
Zasadačka - 19:00, piatok
História - Prednáška
Prednáška zameraná na antické dejiny neďaleko od nás, iba pár km od Bratislavy. Tu sídlil i cisár a Carnuntum bolo významné mesto, ktoré dodnes uchvacuje nielen bádateľov a historikov, ale i laickú verejnosť. Oveľa viac na mojej prednáške
Oranžová sála - 20:00, piatok
História - Vystúpenie
Chcete vystupovať ako pravý lord či lady? Naučíme vás historickej etikete a tancu, bez ktorých by ste sa nezaobišli! Je to v prvom rade zábava, trochu pohybu a trochu roleplay-u, a tiež prednáška z histórie. Netreba žiadne predošlé skúsenosti ani partnera, stačí chladný úsmev anglického šľachtica.
Telocvičňa - 10:00, sobota

Fantasy a horor

Fantasy a horor - Prednáška
Ľudská fantázia sa vždy zaoberala vodou a možnosťami návštev podvodnej ríše. Fascinovala ju exotika plavieb do záhadných nových svetov, fiktívnych ríš blahobytu a večnej mladosti, alebo do zaniknutých kráľovstiev, v ktorých sa skrýva zabudnuté bohatstvo. Na našej prednáške si predstavíme najznámejšie fantastické báje o bizarných vodných tvoroch, odvážnych plavbách a prienikoch do sveta pod vodou, potopách sveta a podivných zámorských objavoch.
Červená sála - 16:00, piatok
Fantasy a horor - Workshop
Spoločne si vyrobíme drôtené čelenky, akými sa zdobili aj elfovia Stredozeme.
Dielňa - 16:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
Jakub Krajčovič, ktorý pracoval pre Weta Digital na filme Hobit, príde porozprávať o tom, ako vzniká film z pohľadu strižne, ale aj o tom, ako vyzerá globálny priemysel vizuálnych efektov a aké je pracovať v tomto svete. A nielen to! Cez telemost sa spojí aj s Ľubošom Suržinom, ktorý robí concept art pre filmy ako Hunger Games alebo Súboj Titánov a predstaví nám aj svoju novú knihu Forest Nymphs.
Červená sála - 20:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
V 30. rokoch sa najmä vďaka spoločnosti Universal spopularizovali hororové monštrá. Dracula, Frankenstein,a jeho nevesta alebo Múmia patria medzi ikony. Predstavíme si ich začiatky, predstaviteľov aj dopad týchto slávnych filmov. Prednáška Petra Pavlíka.
Zasadačka - 20:00, piatok
Fantasy a horor - Iné
Premietanie filmu Good night, M is for a Malnutrition - krátký hororový zombie film, ktorý bol vytvorený pre filmovú súťaž ABCs of Death 2 a krátký hororový film vytvorený pre súžaž Bloody Cuts - Who's There Challenge, ktorý získal druhú cenu.
Červená sála - 21:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
Rada spájam svet filmu s tým reálnym. Preto "Po stopách Harryho Pottera" som si pre Vás prichystala ďalšiu časť venovanú Pánovi prsteňov. Ak chcete vidieť kde sa natáčali jednotlivé scény, ako naozaj vyzerá Hobbiton a čo všetko ešte nájdete na Novom Zélande, nenechajte si újsť moju prednášku zo Stredozeme.
Modrá sála - 21:00, piatok

Literárna línia

Literárna línia - Prednáška
Prednáška o tom, prečo je v literatúre, a najmä v science ficton, potrebné deklarovať, ku ktorej skupine patríme a čo chceme svojím písaním dosiahnuť.
Zasadačka - 16:00, piatok
Literárna línia - Diskusia
,
Bezstarostný život stredoškoláčky Kathrin sa otočí naruby vo chvíli, keď sa po škole roznesie škandál, v ktorom hrá hlavnú rolu. Tlak zvláda len vďaka dobrým priateľom, no jej hnev vyvrcholí... premenou na zviera. Kathrin si myslí, že sa zbláznila. Naplánuje pomstu ako poslednú možnosť očistiť svoje meno. No ani len netuší, že sa medzitým spustili prvé kamienky lavíny, ktorá ju prostredníctvom odvážneho chlapca zavedie na Venile, očarujúcu planétu oddelenú Prechodom. Zistí, prečo žije u nevlastných rodičov, čo znamenajú jej nezvyčajné schopnosti a prečo je tá, na ktorej pleciach leží osud celého sveta. Napriek okolnostiam, ktoré ju tlačia po predurčenej ceste Pokrvnej, konečné rozhodnutie, ktoré ovplyvní nielen jej život, musí urobiť ona sama.
Modrá sála - 18:00, piatok
Literárna línia - Prednáška
Prezentácia knihy, ktorú ešte nikto nevidel... lebo vyjde len tento rok. Nový slovenský fantasy román si už kliesni cestu na trh. A kým sa objaví, vyrozprávame Vám iný príbeh - ten jeho. Ako sa zrodil a čím všetkým si prešiel a prejde, kým sa konečne dostane do Vašich rúk. Jeho cesta je v niektorých ohľadoch netradičná, tak si to nenechajte ujsť!
Modrá sála - 20:00, piatok
Literárna línia - Prednáška
Už ste niekedy nabrali odvahu a poslali svoju knihu, teda svoj rukopis do vydavateľstva? A potom ste dostali odpoveď, že máte počkať tri mesiace a po polroku vám možno prišla odpoveď? A bolo to len suchopárne "nie"? V tejto prednáške sa pokúsim odpovedať na to, čo všetko sa s rukopisom deje, prečo to tak dlho trvá, prečo je odpoveď len jednoslovná, ako to vlastne funguje v tom vydavateľstve, kto sa tomu venuje, čo sa s tým vôbec deje, prečo nikto nie je spokojný s tým, ako to vyzerá a všetci chcú niečo meniť, škrtať, prepisovať a vlastne na všetky otázky, na ktoré naberiete odvahu sa opýtať.
Zasadačka - 21:00, piatok
Literárna línia - Prednáška
Amelie je duch... a přichází z časů, které byly trochu jiné, než ty naše. Ale děti jsou pořád stejné a i duchové si chtějí užít legracii i vyzkoušet maminčiny šminky.
Zasadačka - 10:00, sobota
Literárna línia - Prednáška
Fatnasy, scifi aj žánrové horory od slovenských autorov za rok 2017 na vlastné oči, uši, ústa... a niektoré aj nos.
Oranžová sála - 10:00, sobota

Underground

Underground - Iné
Najlepšie tipy na seriály dostanete od priateľov, ktorí majú podobné záujmy ako vy. Vzhľadom na to, že na SlavCone sa pohybuje týchto ľudí niekoľko stovák, určite tu čosi pochytáte. Niečo povyberáme my, s niečím príďte vy. Samozrejme, odbočky sú zaručené.
Oranžová sála - 16:00, piatok
Underground - Prednáška
Prednáška pre všetkých comedy nerdov! Komediálna varieté show Saturday Night Live je rodiskom mnohých nezabudnuteľných skečov s posolstvom politickej satiry. Na televíznych obrazovkách je od roku 1975 až dodnes a s viac ako 800 epizódami patrí medzi najdlhšie stále vysielané televízne seriály v Spojených štátoch. Poďte sa so mnou pozrieť na jej históriu, najlepšie skeče a najväčšie trapasy.
Zasadačka - 18:00, piatok
Underground - Prednáška
Zaujímalo Vás niekedy, ako sa človek stane seriovym vrahom? Koľko pravdy je vo filmoch a seriáloch? Aká je pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou? Všetko to, a ešte trocha viac, sa dozviete na tomto rýchlom úvode do najtemnejších kútov chorej mysle. Prednáška nie je vhodná pre mladistvých divákov.
Oranžová sála - 21:00, piatok

Hry

Hry - Prednáška
Nero opäť príde pokecať o tom, čo má nové, aké to je tvoriť hry a s čím všetkým sa musí autor popasovať na ceste za slávou :) Epicko-vtipný príbeh o všemocnej prokrastinácii, o tom, ako vám kreatívni ľudia zmenia pohľad na veci a čo všetko sa dá stihnúť v lietadle, obohatený o zážitky z prvej návštevy veľtrhu hier v Essene. Všetko, čo ste zmeškali počas roka: Nové veci, staré veci po novom a tak staré veci, že ste ich ešte nevideli :)
Oranžová sála - 17:00, piatok
Hry - Prednáška
Kto sme. Kde pôsobíme. Čomu sa venujeme.
Oranžová sála - 19:00, piatok
Hry - Prednáška
,
Zamýšľali ste sa niekedy, prečo chodiť alebo naopak nechodiť na LARPy? My sme si dali tú námahu a zamysleli sme sa za vás. Príďte sa presvedčiť na našu prednášku a zapojiť sa do diskusie so svojimi zážitkami.
Modrá sála - 10:00, sobota

Fantasy a horor, História

Fantasy a horor, História - Prednáška
,
Marvel v priebehu rokov zabŕdol do všakovakých tém a nevyhol sa ani mytológii. Tú si prispôsobili podľa seba, ale ak chceš vedieť, kto je kto v severskom panteóne, táto prednáška je ako stvorená pre teba.
Oranžová sála - 18:00, piatok

História, Sprievodný program

História, Sprievodný program - Vystúpenie
Zaujíma vás história? Zaujali vás naše workshopy? Príďte sa pozrieť na tanec v dobových kostýmoch. Poskoky, preplety, sukne a korzety!

Fantasy a horor, Sci-fi

Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Svet Warhammeru 40 000. Ponuré miesto plné vojen, bolesti, strachu a smiechu bohov. A v tom všetkom svetlo imperátora. a v mene Imperátora Gregor Eisenhorn. Kto je táto postava? Čo vykonal? Prečo celé Impérium pozná jeho meno?
Červená sála - 10:00, sobota

Stránky