Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

História

História - Prednáška
Kto by nepoznal známe sošky „Hadích bohýň“ z paláca v Knósse na ostrove Kréta. Už viac ako sto rokov sa bádatelia márne snažia prísť na to, kto boli tieto magické, fascinujúce postavy. Ich charakter predstavuje doteraz jednu z najväčších záhad staroveku. A nielen ich. Minojská kultúra, ktorá dominovala východnému Stredomoriu v polovici 2. tisícročia pr. n. l., nám zanechala stovky vyobrazení postáv, ktoré vyzerajú a konajú ako božstvá. Tie však predstavujú doslova obrázkovú knihu bez slov. Nemáme k nim totiž takmer žiadne písomné pramene. Existovali naozaj bohyne hadov? Uctievali starovekí Kréťania len jednu alebo viacero bohýň a aký bol ich vzťah k mužským božstvám? Ako a prečo ovládali gryfy a draky? Prečo ich uctievači triasli stromami, objímali skaly a skákali cez býka? A boli im naozaj prinášané ľudské obety? Po stopách starých i nových objavov sa spoločne vydáme poodhaliť niektoré z týchto tajomstiev.
História - Prednáška
O kameni mudrcov počuli všetci. Aj o premieňaní železa na zlato. Ale ako to ale bolo skutočne s tými alchymistami? Kto to boli zač, čomu verili, ako pracovali? A prečo sa medzi nimi objavuje aj Isaac Newton?
História - Prednáška
Prednáška bude zameraná na to akú predstavu vytvárajú tvorcovia filmov a počítačových hier o archeológii a následne konfrontujeme túto predstavu so skutočnými postupmi a metódami používanými na skutočnom výskume.
História - Prednáška
Posledné prednášky boli o čarodejniciach a čarodejníctve v Európe, na Slovensku, v Amerike. Tentoraz sa zameriam na slovanský svet, slovanské rituály, slovanskú mágiu a i. Čo všetko bude na prednáške, to Vám nepoviem, musíte prísť a spolu so mnou sa ponoriť do sveta slovanskej mágie. Už teraz sa na Vás teším!
História - Prednáška
J.R.R. Tolkien počas prvej svetovej vojny nastúpil so svojimi vrstovníkmi do Britskej armády, ako sa od neho v dobovej spoločenskej atmosfére očakávalo. Slúžil ako dôstojník v pluku Lancashirských mušketierov. Zúčastnil sa bojových kampaní vo Francúzsku a v roku 1917 ťažko ochorel a dostal sa do nemocnice. Počas rekonvalescencie začal pracovať na zbierke mytologických príbehov. Vojna a sprievodné udalosti ho mimoriadne zasiahli, stratil v nej polovicu svojich priateľov a zreje prispela k vytvoreniu príbehu o boji o Prsteň, ktorý získal v diele charakter pochmúrnej totálnej vojny.
História - Prednáška
Kumáni. Nomádske etnikum s bohatou históriou, ktorá sa dokáže vyrovnať ktorejkoľvek epickej literárnej ságe. Etnikum, ktoré položilo základy formovaniu sa Eurázijskej stepi aj Uhorského kráľovstva. Aká je ich história? Boli kumáni aj na Slovensku? Čo nám zanechali a ktoré predmety či slová po nich používame dodnes?

Future Earth, Sci-fi

Future Earth, Sci-fi - Prednáška
Ľudská inteligencia bola vždy predmetom sci-fi ale aj reálneho života. Prednáška ukáže jednotlivé reálne či zamýšľané cesty k zvýšeniu IQ a ich vedľajšie účinky. Od géniov po savantov a späť. Zn. IQ test nie je nutný :)

Sci-fi

Sci-fi - Diskusia
Aj vás zaujíma čo by bolo keby nastal koniec svet, čo by spravili ostatný a ako by sa zachovali? Príďte sa spolu porozprávať a možno zistíte s kým by ste chceli stráviť posledné chvíle a komu sa vyhnúť.Spoločne sa pripravíme na Apokalypsu a keď to príde budete vsuchu, alebo bez radiácie, alebo v teple, alebo....
Sci-fi - Prednáška
Čo majú spoločné Abe Sapien, Silver Surfer, Amphibian Man, The Faun či The Pale Man? Meno herca vám možno nič nehovorí avšak jeho role príšer áno. Predstavíme si Douga, jeho role až po súčasnosť a povieme si o procese maskovania - o tom aké to je byť hercom bez vlastnej tváre.
Sci-fi - Prednáška
Doctor Who se stal kulturním fenoménem a proto se není co divit, že různé narážky na něj se objevily v mnoha filmech, či seriálech.

Fantasy a horor, História

Fantasy a horor, História - Prednáška
O kameni mudrcov počuli všetci. Aj o premieňaní železa na zlato. Ale ako to ale bolo skutočne s tými alchymistami? Kto to boli zač, čomu verili, ako pracovali? A prečo sa medzi nimi objavuje aj Isaac Newton?
Fantasy a horor, História - Prednáška
Hra o tróny ide do seriáloveho finále a stala sa jej unikátna vec: predbehla svoju knižnú predlohu o celé dve knihy. V čom je odlišná a v čom rovnaká knižná a filmová verzia tejto ságy?
Fantasy a horor, História - Prednáška
V máji Fox Searchlight predstaví biografický film Tolkien, ktorý sa bude venovať životu autora, ktorého diela ovplyvnili každého, kto kedy chytil do rúk fantasy knihu. Príďte sa oboznámiť s detailami života tohto velikána svetovej literatúry.

História, Sci-fi

História, Sci-fi - Prednáška
Co by se stalo, kdyby…? To je otázka, kterou si často klademe, když si vybíráme mezi A a B. Co by se stalo, kdyby Napoleon vyhrál? Kdyby Rusové přistáli na Měsíci jako první? Kdyby historie, jakou ji známe, nebyla pravdivá? Možné teorie, jak by tím byl náš svět ovlivněn, můžeme najít v řadě knih a filmů. Stejně jako ty, co se na základě našich rozhodnutí stane, až ….

Fantasy a horor, Workshopy

Fantasy a horor, Workshopy - Workshop
Boj o Azeroth vrcholý dokáž aj ty že ty tento boj ,nie márny. Tento rok oslávila počítačová legenda world of warcraft 14 rokov od zallženie a spoločne oslávme toto jubileum velkým kvízom o tejto nielen počítačovej legende .

Literárna línia

Literárna línia - Prednáška
Viete, kto je mladá blogerka Majka Danihelová? Alebo čo znamenajú fialové vlny na oblohe? Prípadne prečo Majke učarovala práve farba ametystu? Viac o autorke a jej prvom románe sa dozviete na našej besede.
Literárna línia - Prednáška
Čo sa číta na Youtube? Ktoré žánre sú najviac preferované? Kto sú to booktuberi? Dá sa robiť videorecenzistika a publicistika o knihách pútavo? Na tieto a mnohé iné otázky ohľadom čítania na YT sa budeme snažiť nájsť odpovede.
Literárna línia - Prednáška
Čo majú spoločné dobrodružstvá mládeže na zabudnutých zrúcaninách a nákaza v strede Európy, ktorá postupne žerie svet? Je to jednoduché! Majú spoločného vydavateľa. Vydavateľstvo Hydra bude krstiť krvou a šípmi.
Literárna línia - Diskusia
50 otázok, ktoré máte o vydávaní kníh a báli ste sa ich opýtať. Bez servítky a na rovinu. Len 18+ a zákaz zachytávania získaných poznatkov na akékoľvek médiá.
Literárna línia - Prednáška
Prečo si autor Oliver Hunt vymyslel alternatívnu realitu, v ktorej existujú tri tajné organizácie ovládajúce svet? A prečo sa autorka rozhodla zasadiť dračí svet do prostredia slovenskej píly?

Fantasy a horor, Literárna línia

Fantasy a horor, Literárna línia - Prednáška
Beseda o debutovej knihe Martina Hatalu "Whiskey, krv a striebro," ktorá bola v roku 2018 krstená práve na SlavCone. O tom, ako kniha vznikala a o tom, ako bude pokračovať príbeh svojrázneho Christophera Orcharda.
Fantasy a horor, Literárna línia - Prednáška
Sprvu išlo len o sen, neskôr keď sa stal realitou, vznikol projekt Dobrodruhovia. Existovalo veľa skeptických názorov o jeho osude, no dnes je vydaných už 9 kníh z fantasy ságy, ktorá si našla mnohých priaznivcov. Ak ste o Dobrodruhoch ešte nepočuli, príďte si vypočuť, ako z RPG hry vznikol bohato rozvetvený fantasy príbeh, napísaný netradičnou literárnou technikou, ktorý sa celý skutočne odohral. V prípade, že ste už o Dobrodruhoch počuli, vás pozývame vypočuť si kam projekt za uplynulé roky postúpil a aká je jeho ďalšia vízia do budúcnosti.
Fantasy a horor, Literárna línia - Prednáška
Dřív ghetto, dnes tak trochu ukradená výjimečnost. Jak se žije fantasákům v hlavním proudu?

Literárna línia, Sci-fi

Literárna línia, Sci-fi - Prednáška
Čo si myslíte, že je najstarší príbeh o cestovaní časom? Viete, aké máte možnosti v časovej slučke a čo je to Paradox starého otca? A sú vôbec cesty časom možné. Pridajte sa k nám a príďte to zistiť! (scifi.sk)
Literárna línia, Sci-fi - Prednáška
Kto to je, ten pán Jodorowsky? A čo je to Duna? Prečo nenatočil film? Prečo ho mal natočiť? Čo tam malo byť ? Kto tam mal hrať? Ako to nakoniec celé dopadlo? Samé otázky, ktoré ale zodpovieme na mojej prednáške, kde sa dozviete veľa zaujímavého, všetci ste vítaní!
Literárna línia, Sci-fi - Prednáška
Tentokrát sa knižný klub, ktorý poznáte z festivalu Kozmodróm, presunul na festival Slavcon. Kniha Ja, robot od známeho Isaaca Asimova - tvorcu a otca robotickej etiky, je zbierkou jedných z najlepších poviedok na túto tému. Poďme sa spolu pozrieť na tri zákony robotiky a zamyslieť sa ako veľmi sú aktuálne.
Literárna línia, Sci-fi - Prednáška
Krst sci-fi románu Druhá planéta spojený s prednáškou o záhadách Venuše. Aké tajomstvá skutočne ukrýva druhá planéta našej sústavy? Ich unikátne vysvetlenia nájdete v štvrtej sci-fi knihe úspešnej autorky! Krst pozostáva z dvoch častí. Prvou je prednáška o Venuši, ktorá bude pokračovať predstavením knihy, rozhovorom o nej a besedou s čitateľmi.

Fantasy a horor, Sci-fi

Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Predchádzajúce prednášky boli trocha "pochabejšie". Nič to, táto bude čiernejšia, omnoho viac zameraná na SF ale i na fantasy a animovanú tvorbu, nebudú chýbať ukážky a samozrejme, smiech. Veľa smiechu. Čierneho. Nebude chýbať ani prierez rôznymi príkladmi a popis rôznych typov humoru. Daň za to, že prídete: strata morálnych zábran :D
Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Sú z plastu a dostať ich kúpiť v každom hračkárstve. Pre dnešné deti ide v drvivej väčšine prípadov o prvý kontakt s ríšou zvierat. Nanešťastie aj veľmi zavádzajúci. V prednáške si vezmem pod drobnohľad tie "najlepšie" čínske výlisky a ukážem vám, ako skutočné živočíchy NEVYZERAJÚ.

Underground

Underground - Prednáška
..ak chcete pochopiť a zrozumiteľne napísať o niečom, čo je neuchopiteľné, tak najprv treba vymyslieť, ako to vedecky uchopiť..
Underground - Prednáška
„ Daj mi 5 minút a vyhodnotím to!“ Túto vetu by sme pravdepodobne nikdy nepočuli z úst (nielen) slovenského vedca. Chcete vedieť, ako to v slovenských laboratóriách vyzerá naozaj? Ak ste fanúšikom detektívnych seriálov ako sú CSI, Kosti, NCIS atď. prídete si na svoje. Názorne vysvetlíme mnohé „trošku“ zrýchlené laboratórne postupy v seriáloch z pohľadu Vedca (nie Kriminológa). Scény, pri ktorých si divák povie, že je to „cool“, u nás vyvolávajú časté záchvaty smiechu. Napriek tomu, tieto seriály milujeme...
Underground - Prednáška
Dievčatá nadišiel čas na trochu neviazaného umenia zahodte tie Evitovky, R. Pilčerové a teen romance a podme sa venovať skutočnej... eh... "romantike". Chlapci aj vy ste si našli priateľku čo deň a noc číta FanFiction a Vy neviete o čo kráča, tak mi Vám to osvetlíme s radosťou a gráciou nám vlastnou.
Underground - Prednáška
Jaký je rozdíl mezi ženským a mužským humorem? Existují vůbec ženy - komičky a z čeho si dělají legraci? Povídání s filmovými ukázkami. Rozhodně NENÍ vyhrazenou pouze pro dámské publikum.

Hry

Hry - Prednáška
Mongolské hordy vtrhli do Európy a zanechali po sebe výraznú stopu v histórii sveta. Rovnako však zasiahli aj svety hier na hrdinov, fantasy literatúru či počítačové hry. Poslucháčom budú predstavení mongolskí upíri a mágovia zo sveta World of Darkness, Tuiganskí kočovníci z Dungeons and Dragons, stepní orkovia z počítačových Heroes of Might and Magic, ako aj odvolávky v literárnych dielach. Následné porovnanie fantasy náprotivkov s historickou realitou bude pre poslucháča azda prekvapením väčším ako pre prednášajúceho.
Hry - Prednáška
Larpov je veľa a času málo (peňazí ešte menej). Prejdeme si českú a slovenskú larpovú scénu a pozrieme sa na tie najväčšie "pecky", ktoré je tam momentálne možné zažiť. Pokecáme ako o vyplakávacích dramaťákoch tak aj o drsných rúbačkách, od špicatých uší až po opadávajúce mäsko. Keď sa hecnem tak budem rozdávať aj cukríky.
Hry - Prednáška
Predstavenie fenoménu kooperatívnych hier, v ktorých všetci hráči ťahajú za spoločný koniec. Ako vlastne takéto hry fungujú, pre koho sú určené a ktoré si vybrať? Prejdeme si históriou tohto žánru, vrátane najvýznamnejších titulov za posledných 20 rokov. Zamyslíme sa nad vývojom a smerovaním a na záver si ukážeme výber mojich najobľúbenejších kooperatívnych hier.

Fantasy a horor

Fantasy a horor - Iné
V Hodinke hororu sa predstaví niekoľko krátkych hororových filmov od troch režisérov. Nasajte desivú atmosféra príbehov H.P. Lovecrafta, temnotu šíriacu sa na Vianoce, nekončiace nočné mory či desivý dom slepej pacientky.
Fantasy a horor - Prednáška
Hra o Tróny, fenomén, ktorý ovládol naturalistické fantasy. Príbeh ktorý je nedopísaný, nedofilmovaný a vznikajú mnohé dohady. Seriál čo predbehol dej vlastnej predlohy. Brandon Stark je zvláštna postava, ktorá môže pomocou vízii a prevtelovania sa, pohybovať v časporiestore, aké to má následky? Je vôbec bezpečné byť v minulosti? A kým vlastne Bran Stark je?
Fantasy a horor - Prednáška
Minulý rok sme si hovorili o tom, aké dôležité bolo priateľstvo v Tolkienovom osobnom živote. Teraz sa pozrieme na to, ako veľmi sa zhodoval teoretický pohľad týchto dvoch priateľov na priateľstvo; konkrétne na to, ako sú niektoré prvky priateľstva, ktoré popísal Lewis vo svojej knihe Štyri lásky, zobrazená v Tolkienovom diele.

Future Earth, Literárna línia

Future Earth, Literárna línia - Prednáška
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo je to anorexia? Módny výstrelok dievčat, alebo vážna choroba, ktorá vedie až k smrti? Ako duševné choroby prebiehajú v tele človeka? Čo sa deje v mozgu? Na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky dostanete odpoveď na výnimočnom krste knihy netradične napísanej autobiografickej knihy Valentíny Sedilekovej, Chuť žiť. Diskutovať budete so štyrmi odborníčkami na danú problematiku, Valentíninmi rodičmi, a uvidíte tiež arteterapické diela dievčat s anorexiou, ktoré knižku ilustrovali.

Stránky