Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Sci-fi

Sci-fi - Prednáška
Chceš vedieť písať ako pravý Timelord? Plánuješ výlet na Gallifrey a bojíš sa, že neprečítaš ani názvy ulíc? Alebo chceš iba vylepšiť svoj fan art cool kruhovými obrazcami so skrytým posolstvom? Tak neváhaj a navštív workshop cirkulárnej gallifreyčiny!
C1 - 16:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Warp alebo cestovanie v čase sú možno na dosah ruky a mágiu by sme možno mohli popísať matematickými rovnicami, ale niečo nám k tomu chýba: éter. Čaká vás heretická vedecká prednáška s diskusiou (aj) pre laikov o niečom, čo by ste radšej nemali vedieť...
C1 - 17:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Po minuloročnom Star Treku si Šaňo tentokrát zobral na mušku ďalšiu známu frenčízu Hollywoodu. Za obeť podrobnému preskúmaniu fyzikálnych a vedeckých základov padne tento rok Muž z ocele.
C3 - 20:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Chaos ťa volá. Príď a dozvi sa, ó smrteľník, cenu zrady. Si pripravený na históriu heretikov ? Po prednáške bude nasledovať exterminatus...
C3 - 22:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Prišli ste ráno na SlavCon, ešte poriadne ani nevidíte a radi by ste sa pred náročným dňom aspoň naraňajkovali? Scifisti si pre vás znova pripravili hodinku plnú zábavy a oddychu, ktorá vás naštartuje do nového dňa!
C3 - 10:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
U nás je Doctor Who záležitosťou fanúšikov a nadšencov. V Británii tento seriál pozerá aj princ Charles a dalek je tam známejší ako u nás Tomáš Maštalír. Tieto a ďalšie fakty a polopravdy internetu o vplyve pána času z modrej búdky sa dozviete na prednáške.
C3 - 11:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Inteligencia ako optimalizačná sila. Meranie inteligencie na škále presahujúcej rozsah homo sapiens. Rozoznali by sme mimozemskú inteligenciu? Vzťah medzi inteligenciou a cieľmi; hypotéza ortogonality. Karteziánske inteligencie. Algernonov zákon. Sebamodifikácia a zachovanie hodnôt.
C1 - 12:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Přijďte se podívat na kostýmy kladných hrdinů Hvězdných válek a dozvědět se něco o tom, k čemu všemu je lze využít. Také zjistěte, jak funguje kostýmová organizace Rebel Legion a co v České Republice její členové již několik let podnikají!
C1 - 13:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Transakční analýza - psychologická teorie Erika Berneho aplikovaná na postavy ze seriálu Červený trpaslík. Vstup na přednášku pouze na vlastní nebezpečí. Hrozí, že se dozvíte věci, které jste možná ani nechtěli vědět.
C1 - 14:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
…čiže prečo nemá Ned Ludd rád pražského golema. Prednáška sa bude zaoberať Dielom Frankenstein, čiže moderný Prometeus pričom sa zameriava hlavne na časť moderný Prometeus. Vysvetlí náväznosť na myšlienku stvorenia človeka.
C1 - 17:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Science fiction je literatúra vedecko-technického pokroku. Úvahy o jeho následkoch sú spory viacerých právd. Hľadáme perspektívu, ktorá by zjednotila naše „nie“ aj „áno“ k človeku a jeho technike. Každá doba má svoje technológie na výrobu netvorov. Shelleyová romanticky dúfala, že ľudia pochopia následky úsilia zvíťaziť nad prírodou pomocou vedy a techniky. Pre Gibsona je samozrejmá schopnosť mechanizmu globálnej ekonomiky a techniky prevalcovať každého, kto sa im postaví do cesty. Fantázia Shellyovej predbieha realitu. Postmoderná fantastika, ktorú ohlásil Neuromancer, sa zrútila do reality. Gibsonov Case sa nedíva do budúcnosti, žije v nej. Jeho svet je hyperrealisticky zobrazený záplavou detailov, je hodnoverný, lebo je to súčasný svet: metafora sa zmenila na skutočnosť. Science fiction je možno žáner, ale najmä to je epocha fantastiky, ktorá sa začala Frankensteinom a skončila Neuromancerom.
C3 - 18:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Že kostýmy „dobrých“ Star Wars postav jsou nudné a nezajímavé? Přijďte se přesvědčit o opaku, inspirovat a v neposlední řadě dozvědět také o výrobních procesech, které jsou s těmito náročnějšími kostýmy spjaty.
C3 - 19:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Predstavenie Starcraft kníh. Príbehy a osudy knižných hrdinov. Rozoberieme si jednotlivé knihy.
C3 - 10:00, nedeľa
Sci-fi - Súťaž
Máš rád Doctora Who? Veríš, že vieš viac ako ostatní? Príď otestovať svoje v reálnom svete úplne nepoužiteľné vedomosti a vyhraj úžasné ceny! Teší sa na vás samozvaný dalekológ Kubo a jeho krutý kvíz!
C3 - 12:00, nedeľa
Sci-fi - Prednáška
Who told you to die? Stand up and fight!
C3 - 13:00, nedeľa
Sci-fi - Prednáška
Už ste niekedy rozmýšľali, či existuje búdka, ktorá je väčšia zvnútra, muž s dvoma srdciami alebo dávno stratená planéta Gallifrey? Či už sa na tom zasmejeme alebo tomu skutočne veríme, existuje niekoľko šialených teórii a starých fotografií, ktoré akoby ste vytrhli zo seriálu Doctor Who. Tak ako je to teda s tým dôkazom o Doctorovej existencii?
A1 - 14:00, nedeľa

Fantasy a horor, Sci-fi

Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Rody a dynastie vo svete sci-fi a fantasy - prednáška o rodoch, ktoré povstali z hmly minulosti a takisto aj o tom, ako rýchlo iné rody či dynastie padli a nezostalo nič, len prach... a spomienky... a legendy.
C2 - 21:00, piatok
Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Prvá prednáška bola chabá. Nič to, táto bude čiernejšia, omnoho viac zameraná na SF, nebudú chýbať ukážky a samozrejme smiech. Ten kto nepríde, dobre robí :D
C3 - 20:00, sobota
Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Rody a dynastie vo svete sci-fi a fantasy - prednáška o rodoch, ktoré povstali z hmly minulosti a takisto aj o tom, ako rýchlo iné rody či dynastie padli a nezostalo nič, len prach... a spomienky... a legendy.
C2 - 21:00, piatok
Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Prvá prednáška bola chabá. Nič to, táto bude čiernejšia, omnoho viac zameraná na SF, nebudú chýbať ukážky a samozrejme smiech. Ten kto nepríde, dobre robí :D
C3 - 20:00, sobota

Literárna línia, Sci-fi

Literárna línia, Sci-fi - Diskusia
Vydavateľstvo Rogerbooks vydáva siedme číslo elektronické časopisu Jupiter, tentoraz zameraného na space operu. Vesmírne dobrodružstvá vam v ňom predstaví Rakúšanka Nina Horvath, česká autorka Jana Rečková, zo Slovenska víťazka Ceny Karla Čapka Lenona Štiblarika ci víťaz ceny Fantázie Marek Slabej. Ďalsie detaily sa dozviete na samotnom krste.
C1 - 15:30, sobota
Literárna línia, Sci-fi - Prednáška
Bývalý astronaut Derek Watson je členom výboru na menovanie posádok raketoplánov. Jeho život sa zrúti po explózii raketoplánu Discovery, pri ktorej zahynie celá posádka – Derekovi kolegovia a priatelia. Objasnením katastrofy je priam posadnutý. Žiaľ z neúspechu pri vyšetrovaní umocňujú aj stretnutia s bývalou manželkou i nenaplnená túžba po žene jedného z mŕtvych astronautov. Prepadá depresii a zúfalstvu, no z letargie ho vytrhne kontakt s tajomnými Rusmi. Tí mu predložia nielen dôkazy neuveriteľnej hypotézy, ale tiež naznačia, že s posádkou raketoplánu by sa mohol ešte stretnúť. Watsona čaká najťažšie rozhodnutie v živote... Ako ďaleko je človek schopný zájsť pri hľadaní pravdy? Rozprávanie o knižke, o autorke, o vesmíre, živote a vôbec.
B1 - 16:00, sobota

Fantasy a horor

Fantasy a horor - Prednáška
Doby kedy sa proti zlu postavil hrdina v žiariacej zbroji sú už dávno minulosťou. Dnes doba potrebuje jeho... mutanta, vyvrheľa a zabijaka... Geralta z Rivie. Odkiaľ vlastne pochádza a čím všetkým si musel prejsť, sa dozviete iba keď prídete na prednášku. Pre odvážnych budú k dispozícií aj rôzne elixíry.
A1 - 16:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
Ako je na tom filmový Hobit oproti svojej knižnej predlohe? Drží sa Peter Jackson knihy ako kliešť, alebo presne naopak? Spoilery zaručené... :)
A1 - 19:00, piatok
Fantasy a horor - Prednáška
Takzvaná „alternatíva“ sa dostala z okraja názorového spektra a čoraz viac vystrkuje rožky. Predaje konšpiračných časopisov a kníh za poslednú dobu rapídne stúpli. Goebbels sa musí z pekla usmievať. Nastal čas vytasiť najťažšie kalibre fantasy žánru a namieriť ich proti ľudskej nevedomosti, strachu či predsudkom. George R.R. Martin, Steven Erikson, Andrzej Sapkowski ci Mark Lawrence vám svojimi myšlienkami ukážu, ako si vybudovať kritické myslenie na slušnej úrovni.
C2 - 20:00, piatok
Fantasy a horor - Diskusia
Jacksonovi trpaslíci, Tauriel, Thranduil, scenáristické kľučky a mnoho ďalšieho kontroverzného. Tešíme sa na vás a vaše postrehy!
C2 - 10:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Nezdá sa ti, že to ide so spoločnosťou vo fantasy od desiatich k piatim? Prečo sa tým zlým vždy všetko darí a tým dobrým nie? Aspoň teda než príde hlavný hrdina. A ako to súvisí so skutočnými mýtmi a históriou? Toto a ešte viac sa dozvieš na tejto prednáške. A nezabúdaj, lepšie už bolo!
C2 - 11:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Máte šťastie, redaktori PP.com dostali ďalšie víza na pobyt v Stredozemi! Opäť tam strávili nezabudnuteľné chvíľky a zozbierali ďalšie fantastické recepty. Pokračujeme v sérii stredozemského stravovania!
C2 - 12:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Ak ste niekedy premýšľali nad magickým alebo elfským jazykom vo svojej fantasy knihe, táto prednáška je pre vás. Prevediem vás zákutiami jazyka, zasvätím vás do jeho tajomstiev. Ukážem vám triky a rady, ako taký jazyk vytvoriť. Objavíte krásu, ktorú vo svojom diele uskutočnil aj Tolkien.
C2 - 13:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Ďalšia z cyklu prednášok Kto je kto, ktoré sa venujú rôznym významným postavám z prostredia Tolkienovej Stredozeme. Tentoraz sa budeme venovať hobitom a tak sa okrem iného môžete dozvedieť, kto z hobitov mohol jazdiť na skutočnom koni, či príbeh o tom, ako údajne hobiti vynašli golf. Ak sa chcete dozvedieť viac o hobitoch, potom je táto prednáška pre vás miesto, kde musíte byť!
C2 - 16:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
Dopadlo by to úplne inak, keby hlavné postavy známych príbehov mali trochu viac rozumu? Zoznámte sa s novým podžánrom fan fiction: racionalistická fan fiction. Čo majú spoločné hrdinovia racionálnych príbehov? A čo z toho môžeme použiť aj v reálnom živote?
B2 - 16:00, sobota
Fantasy a horor - Súťaž
Príďte sa otestovať z vašich vedomostí z Tolkienovho univerza. Preveríme vaše znalosti z kníh, ale aj z filmov novým, atraktívnejším spôsobom, než na aký ste boli zvyknutí. Tešíme sa na vás!
C2 - 17:00, sobota
Fantasy a horor - Prednáška
,
Zlovlk Starkovcov. Sarumanova biela ruka. Zlaté slnko Nilfgaardu. Jazvec Bifľomoru. Dvaja vlci poljanskí. Pozrime sa bližšie na symboliku znakov a znamení, ktoré nám predkladajú Tolkien, Sapkowski, Martin a ďalší. Ale pozor! Dobrý spisovateľ ešte neznamená dobrý heraldik...
C1 - 19:00, sobota
Fantasy a horor - Hra
Po veľkom úspechu (a ročnej pauze) sa vracajú populárne šarády. Tentoraz si však už na svoje neprídu iba fanúšikovia Tolkiena, ale aj Harryho Pottera a možno aj iných fandomov. Ak teda radi hráte túto hru, nemáte problém postaviť sa pred ostatných a predviesť svoje herecké umenie a zároveň vám to páli a dokážete uhádnuť, kto čo stvárňuje, ste viac ako vítaní. Príďte a možno vyhráte aj nejaký ten cukrík.
B1 - 10:00, nedeľa
Fantasy a horor - Prednáška
Při vyslovení jména Howard se každému okamžitě vybaví Barbar Conan. To ale není jediná postava, kterou vytvořil. Spousta jeho dalších postav si zasloužila své zvěčnění nejenom v knihách, ale i v komiksech a filmech, či seriálech. Přijďte se podívat, které všechny to jsou.
B1 - 11:00, nedeľa
Fantasy a horor - Prednáška
Alternatívne svety a špekulatívna evolúcia. Ako vyzerá život na iných planétach? Čo by sa stalo, keby dinosaury nevyhynuli? A vyhynuli vôbec? Ako bude vyzerať človek budúcnosti? Čo majú spoločné penisové červy s Tolkienom?
B1 - 12:00, nedeľa

Fantasy a horor, Underground

Fantasy a horor, Underground - Prednáška
Cieľom prednášky bude zoznámiť jej poslucháčov zo seriálom Adventure Time a taktiež z rôznymi filozofickými a spoločenskými témami ktorý tento seriál ponúka. Len máloktoré dobrodružstvo vás tak veľa naučí.
C3 - 19:00, piatok
Fantasy a horor, Underground - Prednáška
Aký bol Castiel pred tým, než si obliekol trench coat? Sú anjeli skutočne takí idioti? Je ťažšie naučiť rybu básničku, alebo anjelov využívať slobodnú vôľu? Poďme spolu hľadať odpovede v Biblii, Tóre a v Koráne.
C2 - 15:00, sobota

Fantasy a horor, Literárna línia

Fantasy a horor, Literárna línia - Prednáška
Spisovatel by měl zvládat tisíc řemesel a v každém být expert (nebo tak přinejmenším působit). Jedním z nich je umění boje, protože v naprosté většině fantasy příběhů se vám někdo ohání něčím ostrým či pádným a prolévá krev. Na podobných scénách často stojí celý příběh - mohou ho pozvednout a naplnit napětím... nebo potopit do hlubin úmorné nudnosti. Jenže co když autor není rytířem? Nic není ztraceno. Přijďte a my (šermíř-spisovatel a jeho nepříliš sliční sekundanti) vám předvedeme, jak všechna ta svištící máchnutí mečem převést na neméně svištící písmenka. Zveme nejenom spisovatele (začínající i zkušené), ale i čtenáře, kteří chtějí vidět krev!
C3 - 12:00, sobota

Fantasy a horor, História

Fantasy a horor, História - Prednáška
SchatmansdorFilm, je neoddeliteľnou súčasťou občianskeho združenia Schatmansdorf. Zaznamenáva dôležité udalosti v združení, prezentuje ho pre verejnosť, ale okrem toho produkuje vlastnú amatérsku filmovú tvorbu. Momentálne pracuje na nakrúcaní seriálu s prostredia Kráľovstva Vína.
A1 - 12:00, nedeľa

Stránky