Literárna súťaž

Ahojte, literárne duše!

SlavCon so svojím trinástym ročníkom prináša mnoho nového! Svieži a zaujímavý prístup, nové tváre, pohľad do „kuchyne“, kde sa to všetko pre Vás pripravuje – no sú veci, čo ostávajú nemenné, ako uholné kamene – a preto nám je cťou a potešením opäť vyhlásiť LITERÁRNU SÚŤAŽ (fanfáry a konfety) a donútiť Vás tak znova ku kreativite, aby sme si to s Vami na chvíľu vymenili, a pozreli sa, čo ste si pripravili Vy pre nás!

V rámci zmien-nezmien mi dovoľte oboznámiť Vás s tým, že hodnotiť sa budú poviedky žánru sci-fi, fantasy a horor (takže nezmena),  avšak mení sa nám pravdaže téma, ktorá je spoločná pre všetky tri žánre a v duchu ktorej sa nesie aj celý tento ročník festivalu. Áno, ukážte, čo dokážete napísať na tému bujarú a okliešťujúcu zároveň, ktorou je: Cestovanie v čase! Časom. Cez čas. Nečas. Prekvapte nás.

Ak sme Vás doteraz neodradili, prípadne pre tých z Vás, ktorých sme dokonca čerstvo navnadili, skrátka pre všetkých Vás, čo máte chuť a odvahu sa zapojiť do súťaže, tu sú pravidlá:

- do súťaže budú zaradené poviedky napísané v slovenskom jazyku s rozsahom maximálne 36000 znakov vrátane medzier (čiže 20 normostrán)

- každý sa môže prihlásiť s maximálne jedným príspevkom, ktorý nebol doteraz nikde publikovaný, ani sa neumiestnil v žiadnej súťaži.

Svoje výtvory... alebo vlastne radšej naozaj len poviedky nám posielajte na adresu: literarnasutaz [zavináč] slavcon.sk

Uzávierka súťaže je 15. marca 2019 vrátane. Do polnoci. Potom Vám pomôže už len časovrat! – hoci určite uprednostníme poviedky, s ktorými sa budete trápiť poctivo, spisovateľsky, do termínu a pekne chronologicky – deň za dňom... alebo ako to pôjde ;)

A teraz, že prečo sa vlastne máte trápiť... No predsa preto, že aj Vy milujete písanie! Lejete do seba kávu a vylievate zo seba pocity, nápady, najneuveriteľnejšie myšlienky, ktoré pohnú svetom – aspoň tým Vaším. A keď to spravíte dobre, veríme, že tiež naším. Lebo ťukanie do klávesnice Vás napĺňa eufóriou a duševným uspokojením a neviditeľným pocitom víťazstva nad tým, že sa Vám napriek všetkému, čo inak len tak-tak stíhate, podarilo tú poviedku dokončiť! A potom možno ešte pre takú drobnosť, že víťazi (prvé tri miesta) budú slávnostne vyhlásení priamo na festivale počas sobotňajšieho večerného galaprogramu a ich poviedky budú zverejnené! Čiže získate dva splnené sny spisovateľa:

SLÁVU na 15 sekúnd na pódiu za burácajúceho potlesku

a PUBLIKOVANIE Vašej poviedky u nás na webstránke.

A pravdaže tiež ceny, ktoré nám do súťaže venuje vydavateľstvo Slovart a ďalší partneri.

Čo viac by ste si od literárnej súťaže mohli priať?

Jasné, viem! Napríklad ešte poznať jej porotcov!

Ak ste sa báli, či si Vašu tvorbu niekedy niekto prečíta, tak nastala tá správna chvíľa. Niekto si to Vaše dielko prečíta – a nebude to len tak hocikto! Porotu tohto ročníka tvorí šesť členov:

  • editorka Dana Brezňanová (Vydavateľstvo SLOVART)
  • editor Erik Fazekaš (vydavateľský dom Albatros)
  • spisovateľka Zuzana Stožická
  • prekladateľka Zuzana Trstenská
  • Martina Wimmerová, zástupca hlavného organizátora SlavConu
  • a moja maličkosť, teda Silvia Zeumerová (nesmejte sa, ja mám vážne len 163 cm)

Milí priatelia, ktorých srdcia bijú pre písanie,

v mene celej poroty Vám prajem silnú a hodnotnú inšpiráciu, aby nás Vaše poviedky očarili a uchvátili. Aby nielen vypĺňali náš čas, ale aby nás napĺňali, prekvapovali, fascinovali (podľa žánru možno tiež znechucovali) a predovšetkým nám pomohli rozžiariť naše dni Vašou iskrivou nápaditosťou a túžbou spoznať toho človeka, čo niečo také dobré a úžasné dokázal napísať! Veľa zdaru, priatelia! Tešíme sa v marci na Vaše dielka, a ešte viac koncom apríla priamo na SlavCone na Vás!