Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Sci-fi

Sci-fi - Prednáška
Chceš vedieť písať ako pravý Timelord? Plánuješ výlet na Gallifrey a bojíš sa, že neprečítaš ani názvy ulíc? Alebo chceš iba vylepšiť svoj fan art cool kruhovými obrazcami so skrytým posolstvom? Tak neváhaj a navštív workshop cirkulárnej gallifreyčiny!
C1 - 16:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Warp alebo cestovanie v čase sú možno na dosah ruky a mágiu by sme možno mohli popísať matematickými rovnicami, ale niečo nám k tomu chýba: éter. Čaká vás heretická vedecká prednáška s diskusiou (aj) pre laikov o niečom, čo by ste radšej nemali vedieť...
C1 - 17:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Po minuloročnom Star Treku si Šaňo tentokrát zobral na mušku ďalšiu známu frenčízu Hollywoodu. Za obeť podrobnému preskúmaniu fyzikálnych a vedeckých základov padne tento rok Muž z ocele.
C3 - 20:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Chaos ťa volá. Príď a dozvi sa, ó smrteľník, cenu zrady. Si pripravený na históriu heretikov ? Po prednáške bude nasledovať exterminatus...
C3 - 22:00, piatok
Sci-fi - Prednáška
Prišli ste ráno na SlavCon, ešte poriadne ani nevidíte a radi by ste sa pred náročným dňom aspoň naraňajkovali? Scifisti si pre vás znova pripravili hodinku plnú zábavy a oddychu, ktorá vás naštartuje do nového dňa!
C3 - 10:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
U nás je Doctor Who záležitosťou fanúšikov a nadšencov. V Británii tento seriál pozerá aj princ Charles a dalek je tam známejší ako u nás Tomáš Maštalír. Tieto a ďalšie fakty a polopravdy internetu o vplyve pána času z modrej búdky sa dozviete na prednáške.
C3 - 11:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Inteligencia ako optimalizačná sila. Meranie inteligencie na škále presahujúcej rozsah homo sapiens. Rozoznali by sme mimozemskú inteligenciu? Vzťah medzi inteligenciou a cieľmi; hypotéza ortogonality. Karteziánske inteligencie. Algernonov zákon. Sebamodifikácia a zachovanie hodnôt.
C1 - 12:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Přijďte se podívat na kostýmy kladných hrdinů Hvězdných válek a dozvědět se něco o tom, k čemu všemu je lze využít. Také zjistěte, jak funguje kostýmová organizace Rebel Legion a co v České Republice její členové již několik let podnikají!
C1 - 13:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Transakční analýza - psychologická teorie Erika Berneho aplikovaná na postavy ze seriálu Červený trpaslík. Vstup na přednášku pouze na vlastní nebezpečí. Hrozí, že se dozvíte věci, které jste možná ani nechtěli vědět.
C1 - 14:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
…čiže prečo nemá Ned Ludd rád pražského golema. Prednáška sa bude zaoberať Dielom Frankenstein, čiže moderný Prometeus pričom sa zameriava hlavne na časť moderný Prometeus. Vysvetlí náväznosť na myšlienku stvorenia človeka.
C1 - 17:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Science fiction je literatúra vedecko-technického pokroku. Úvahy o jeho následkoch sú spory viacerých právd. Hľadáme perspektívu, ktorá by zjednotila naše „nie“ aj „áno“ k človeku a jeho technike. Každá doba má svoje technológie na výrobu netvorov. Shelleyová romanticky dúfala, že ľudia pochopia následky úsilia zvíťaziť nad prírodou pomocou vedy a techniky. Pre Gibsona je samozrejmá schopnosť mechanizmu globálnej ekonomiky a techniky prevalcovať každého, kto sa im postaví do cesty. Fantázia Shellyovej predbieha realitu. Postmoderná fantastika, ktorú ohlásil Neuromancer, sa zrútila do reality. Gibsonov Case sa nedíva do budúcnosti, žije v nej. Jeho svet je hyperrealisticky zobrazený záplavou detailov, je hodnoverný, lebo je to súčasný svet: metafora sa zmenila na skutočnosť. Science fiction je možno žáner, ale najmä to je epocha fantastiky, ktorá sa začala Frankensteinom a skončila Neuromancerom.
C3 - 18:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Že kostýmy „dobrých“ Star Wars postav jsou nudné a nezajímavé? Přijďte se přesvědčit o opaku, inspirovat a v neposlední řadě dozvědět také o výrobních procesech, které jsou s těmito náročnějšími kostýmy spjaty.
C3 - 19:00, sobota
Sci-fi - Prednáška
Predstavenie Starcraft kníh. Príbehy a osudy knižných hrdinov. Rozoberieme si jednotlivé knihy.
C3 - 10:00, nedeľa
Sci-fi - Súťaž
Máš rád Doctora Who? Veríš, že vieš viac ako ostatní? Príď otestovať svoje v reálnom svete úplne nepoužiteľné vedomosti a vyhraj úžasné ceny! Teší sa na vás samozvaný dalekológ Kubo a jeho krutý kvíz!
C3 - 12:00, nedeľa
Sci-fi - Prednáška
Who told you to die? Stand up and fight!
C3 - 13:00, nedeľa
Sci-fi - Prednáška
Už ste niekedy rozmýšľali, či existuje búdka, ktorá je väčšia zvnútra, muž s dvoma srdciami alebo dávno stratená planéta Gallifrey? Či už sa na tom zasmejeme alebo tomu skutočne veríme, existuje niekoľko šialených teórii a starých fotografií, ktoré akoby ste vytrhli zo seriálu Doctor Who. Tak ako je to teda s tým dôkazom o Doctorovej existencii?
A1 - 14:00, nedeľa

Fantasy a horor, Sci-fi

Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Rody a dynastie vo svete sci-fi a fantasy - prednáška o rodoch, ktoré povstali z hmly minulosti a takisto aj o tom, ako rýchlo iné rody či dynastie padli a nezostalo nič, len prach... a spomienky... a legendy.
C2 - 21:00, piatok
Fantasy a horor, Sci-fi - Prednáška
Prvá prednáška bola chabá. Nič to, táto bude čiernejšia, omnoho viac zameraná na SF, nebudú chýbať ukážky a samozrejme smiech. Ten kto nepríde, dobre robí :D
C3 - 20:00, sobota

Literárna línia, Sci-fi

Literárna línia, Sci-fi - Diskusia
Vydavateľstvo Rogerbooks vydáva siedme číslo elektronické časopisu Jupiter, tentoraz zameraného na space operu. Vesmírne dobrodružstvá vam v ňom predstaví Rakúšanka Nina Horvath, česká autorka Jana Rečková, zo Slovenska víťazka Ceny Karla Čapka Lenona Štiblarika ci víťaz ceny Fantázie Marek Slabej. Ďalsie detaily sa dozviete na samotnom krste.
C1 - 15:30, sobota
Literárna línia, Sci-fi - Prednáška
Bývalý astronaut Derek Watson je členom výboru na menovanie posádok raketoplánov. Jeho život sa zrúti po explózii raketoplánu Discovery, pri ktorej zahynie celá posádka – Derekovi kolegovia a priatelia. Objasnením katastrofy je priam posadnutý. Žiaľ z neúspechu pri vyšetrovaní umocňujú aj stretnutia s bývalou manželkou i nenaplnená túžba po žene jedného z mŕtvych astronautov. Prepadá depresii a zúfalstvu, no z letargie ho vytrhne kontakt s tajomnými Rusmi. Tí mu predložia nielen dôkazy neuveriteľnej hypotézy, ale tiež naznačia, že s posádkou raketoplánu by sa mohol ešte stretnúť. Watsona čaká najťažšie rozhodnutie v živote... Ako ďaleko je človek schopný zájsť pri hľadaní pravdy? Rozprávanie o knižke, o autorke, o vesmíre, živote a vôbec.
B1 - 16:00, sobota