Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Future Earth

Future Earth - Prednáška
Koľko fanov, toľko fandomov, hovorí známe porekadlo. A čo to ten fandom je? Spolu sa pozrieme na to, čo hovorí veda na ľudí, ktorí majú radi popkultúru, ale aj na to, či sú súčasťou modernej subkultúry alebo len pasívnymi prijímateľmi produktov konzumnej spoločnosti. Prednáša Joja Pevčíková.
Future Earth - Prednáška
Geneticky modifikované organizmy (GMO) a potraviny z nich vyrobené sú zdrojom obáv časti verejnosti. V tejto prednáške sa pozrieme na to, čo to GMO vlastne je, ako GMO v súčasnosti vznikajú, ako to bolo v minulosti a čo je pravdy na niektorých populárnych argumentoch proti používaniu GMO rastlín.
Future Earth - Prednáška
Neustále sme zaplavovaní chytľavými titulkami o rôznych novinkách v oblasti umelej inteligencie (AI). Medzi týmito správami vieme nájsť množstvo príbehov o vražednej AI ako aj hrozivé scenáre zániku spoločnosti spôsobené technnológiou. Ako veľmi je niečo takéto pravdepodobné? Alebo je pravdepodobnejšie, že spoločnosť nezvládne nástup umelej inteligencie a zničí sa sama. Je AI našim „veľkým filtrom“? Budeme niekedy žiť v spoločnosti, ako v príbehoch Franka Herberta, kde je technológia zakázaná? Na našej prednáške sa pokusíme odpovedať na tieto otázky a taktiež si predstavíme rôzne (zábavné) pravdepodobné konce ľudstva v súvislosti s AI.
Future Earth - Prednáška
Tesla CYBRTRK a prečo je Elon mimozemšťan.
Future Earth - Prednáška
Sociálne siete, videohry, seriálové maratóny, online nakupovanie, pornografia, smartfóny, športové digitálne pomôcky, automaty a mnoho iného nám dáva priestor rozvinúť si behaviorálne závislosti doslova prepojené s technológiami. Ako čeliť narastajúcim problémom ktorým sme vystavení v digitálnom svete? Ako vzostup návykových technológií a biznis so závislosťou ovplyvňujú náš život a ako sa naučiť žiť s nimi v rovnováhe? Aj o tom budeme hovoriť na prednáške "Závislosti spojené s technológiami".
Future Earth - Prednáška
Cesta k vedeckému poznaniu na Slovensku je mnohokrát sprevádzaná rozsiahlym školením a nemilosrdnými mentálnymi a fyzickými skúškami. Cieľom je pripraviť budúceho vedca na boj s neprirodzenými javmi, ktoré sužujú ľudstvo od nepamäti. Vo svojej práci sa nestretáva s nadprirodzenými monštrami, no napriek tomu musí pomocou svojho intelektu čeliť viacerým nástrahám, ktoré mu prináša život vo vede. Má teda zmysel stať sa vedcom na Slovensku? V akých podmienkach žijú u nás vedecké tvory?
Future Earth - Prednáška
Je možné premeniť vodu na mlieko? Môže zvuk liečiť? Dokážu neživé materiály rozumieť našim pokynom? V prednáške na rozhraní medzi vedeckou fantastikou a realitou sa dozvieme viac o skupine polymérov, ktoré menia svoje vlastnosti pôsobením vonkajších podnetov, ako je zmena teploty, elektromagnetického poľa či ultrazvuk.
Future Earth - Prednáška
Návštevy minulosti a budúcnosti, časové slučky alebo alternatívne časové línie patria medzi štandardné námety sci-fi. Napriek tomu, že v každodennom živote máme skúsenosť len s jediným pohybom v čase: cestovaním do budúcnosti rýchlosťou 60 sekúnd za minútu, moderná fyzika viac alebo menej vážne uvažuje aj o scenároch podobných tým vedeckofantastickým. V prednáške si povieme, ako sa všeobecne akceptované aj hypotetické fyzikálne teórie pozerajú na čas, a ktoré metódy cestovania v čase by mohli fyzikálne zákony dovoľovať.
Future Earth - Prednáška
Veríte, že sa ľudia, firmy a inštitúcie po celom svete poctivo, dostatočne a včas uskromnia, aby planétu pred klimatickou krízou mohla zachrániť skromnosť? Ani ja. Preto som pripravil prehľad možností, ako by nám mohla pomôcť veda a technológie, či a kedy sa to môže podariť, ale aj čo to bude stáť. Vezmeme to spoločne od sadenia stromov v číslach, až po obrovské slnečníky vo Vesmíre, a jednotlivé riešenia ohodnotíme.