Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

História

História - Prednáška
...alebo ľudia rastliny? Prednáška o domestikácii rastlín: ako si naši predkovia vyberali druhy, ktoré začali cielene pestovať, o náboženstvách, ktoré z toho vznikli, o tom, ako sa týmto vzájomným spolužitím zmenili rastliny a ako ľudia a ktoré z rastlín najviac ovplyvnili históriu.
História - Prednáška
Knižná maľba v stredoveku bola významným doplnkom písaného textu. Spolu s premenami účelu kníh prešla aj knižná iluminácia veľkým vývojom, zmenil sa jej štýl i funkcia. Spolu prejdeme najdôležitejšie body histórie, ktoré formovali stredoveké rukopisy a ich výzdobu, pozrieme sa na proces iluminovania, používané materiály, rôzne štýly knižnej maľby a možno vyskúšam aj niečo drobné namaľovať a previesť Vás iluminovaním krok po kroku.
História - Prednáška
Pero je mocnejšie ako meč... Klamstvá, propaganda, zavádzanie nie je nebezpečnejšej taktiky vďaka ktorej aj ten najmocnejší nepriateľ skloní zbrane .... Pozrime sa spoločne na tie najznámejšie zavádzanie ba priam klamanie ľudí v našej histórii.
História - Prednáška
"Fuj, čmuchám kresťanskú krv!" zvolal netvor a strčil tri hlavy do dverí. - Na prednáške si povieme, aké archaické zvyky a starodávne mytologické predstavy sú ukryté v nórskych rozprávkach. Poukážeme si aj na vplyv christianizácie a konflikt pohanstva s kresťanstvom. Ako spolu súvisia trollovia a čarovanie? Čo majú spoločné draci a trollovia? Prečo košeľu dokáže vyprať len kresťan? Aké hrôzostrašné rituály sa skrývajú v rozprávkach? A vraj rozprávky sú len pre deti!
História - Prednáška
Armády duchů, mrtví válečníci... Nečekejte banální zombie ani naivní okultismus. Vydáme se napříč mýty, fantaskními příběhy a skutečnou historií až do moderní doby. Kdy je člověk natolik fyzicky vyřazen, aby nemohl jít za svým cílem? A co je silnější než smrt?

História, Fantasy

História, Fantasy - Prednáška
Kto by nepoznal čarodejnice? Čierny kocúr, metla alebo kúzelné lektvary? ČO ale boli vlastne zač, čarodejnice v reálnom živote? Kto to bol? Ako sa vyvíjal pohľad na ženu v Amerike? Je tu podobnosť s Európou? Na prednáške ste srdečne vítaní!
História, Fantasy - Prednáška
Prehliadka mágie v živote ľudstva od praveku po súčasnosť. Veštenie z kostí v praveku, talizmany a kúzla starého Egypta, stredoveké elixíry a astrológia i seansy s duchmi vo viktoriánskom Anglicku. Ukážky a príklady využitia mágie v bežnom živote a poukázanie na hlavné princípy mágie. Zn. Mágia funguje
História, Fantasy - Prednáška
Ak ťa fascinuje svet Zaklínača neprekvapí ťa, že inšpirácia pre zbrane, monštrá či spoločnosť boli inšpirované skutočnými historickými predlohami. Na tejto prednáške sa zameriame na ich odhalenie, prípadne špekulovanie o ich pôvode.

História, Hry

História, Hry - Prednáška
Ako mohlo Slovensko vyhrať druhú svetovú vojnu? Dokázala by Nemecká ríša priniesť celému svetu demokraciu? Podarilo by sa Maďarsku obnoviť Rakúsko-Uhorsko?

História, Underground

História, Underground - Prednáška
Porozprávame sa o tom čo to vlastne je revenant. Aký je rozdieľ medzi upírom, pred ktorým sa triasla tvoja pra-pra-babička, Draculom, a tým, o ktorom čítaš v dievčenských románoch. Dozvieš sa tiež niečo o tom ako (asi) vznikol vampirizmus. A na záver sa ešte zoznámiš so smrťou. Prednáška nie je vhodná pre ľudí čo majú strach z krvi, mŕtvol a lingvistiky.