Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Underground

Underground - Prednáška
Poďme si spolu zaspomínať na memečka od roku 2010 až po dnešok. Zabavme sa, zasmejme sa, a hlavne zažime spoločný krindž.
Underground - Prednáška
Chcete začať čítať komiksy o Batmanovi, Supermanovi, Justice League či iných hrdinoch vydavatreľstva DC comics? Martin "Roger" Králik vám ponúkne niekoľko možností, ako to urobiť.
Underground - Prednáška
Jeden z najväčších záväzkov je kúpa prvého zošita novej komiksovej série. Ako ale zhodnotiť, či sa v nej oplatí pokračovať alebo nie? Na prednáške (aj) o hodnotení prvých dielov komiksov si povieme, ako vyzerajú úspešné a neúspešné prvé diely, a pozrieme sa na tie najzaujímavejšie z rubriky portálu Multiverzum s názvom Komiks v stredu. Ak máte radi nesuperhrdinské komiksy, táto prednáška je presne pre vás. Ak nie, po tejto prednáške ich budete milovať. Hovoriť budeme najmä o vydavateľstvách Image, BOOM Studios či Vault a mnohých ďalších. Prednáša Adam Olejár.
Underground - Prednáška
Komiks je bez debát magické médium. Ako ale vo svete s bublinkami mágia funguje? Kto sú jej najznámejší predstavitelia? Aké fantastické svety plné kúziel by nám nemali ujsť? To všetko si povieme v prednáške plnej kúziel, čarodejníkov a mágie! Prednáša Vladimír "Drackula" Hebert.
Underground - Prednáška
...alebo zvuky bozkávania sú nechutné aj keď sú to dve baby. Radi by ste sa pustili do nejakého vzrušujúceho príbehu ale odrádza vás klasická romanca typu "ona je dievča a on chlapec a preto MUSIA skončiť spolu"? Prečo nevyskúšať podcasty! V tejto prednáške sa dozviete o pútavých scifi a fantasy podcastoch, ktoré sa vymykajú práve tomuto stereotypu tým, že väčšinu romantických vedľajších zápletiek smeruje do LGBTQ spektra.
Underground - Prednáška
Rekapitulácia televíznych queer žien v 2010s je tu! Po dekáde pingpongovej sexuality ženských postáv prišli 10. roky, kedy do televízie napevno a bez povrchných účelov vstúpili ženské queer postavy s iným plánom ako dvihnúť sledovanosť na jednu epizódu. Pozrieme sa na dekádu plnú queer matiek, šéfok a detektívok, porovnáme rebooty seriálov s originálmi a kritickým okom premeriame najhoršie klišé. Varovanie: Nadšenie prednášajúcej z tejto témy bude vysoko nákazlivé.
Underground - Prednáška
Thief and the Cobbler je držiteľom neslávneho rekordu, najdlhšie produkovaný animovaný film histórie. Na jeho dokončenie bolo potrebných takmer 30 rokov. Dokončený bol bez Richarda Williamsa, hlavného tvorcu, scenáristu, režiséra a producenta. Na prednáške si predstavíme tento film, čo sa to vlastne dialo počas tých 30 rokov, jeho prepojenie s Aladinom, ale aj zvyšnú prácu Richarda Williamsa, veľkú osobnosť animačného priemyslu, ktorý je ale verejnosti takmer neznámy.

História, Underground

História, Underground - Prednáška
Porozprávame sa o tom čo to vlastne je revenant. Aký je rozdieľ medzi upírom, pred ktorým sa triasla tvoja pra-pra-babička, Draculom, a tým, o ktorom čítaš v dievčenských románoch. Dozvieš sa tiež niečo o tom ako (asi) vznikol vampirizmus. A na záver sa ešte zoznámiš so smrťou. Prednáška nie je vhodná pre ľudí čo majú strach z krvi, mŕtvol a lingvistiky.

Horor, Underground

Horor, Underground - Diskusia
Projekce krátkého hororu "Neotvírej!" a diskuse s autory.

Víkend na Rokforte, Underground

Víkend na Rokforte, Underground - Diskusia
Na prvý pohľad neuveriteľná situácia - jeden z nás, potterák, a v televíznej Farme?! Použil v nej svoje vedomosti z herbológie alebo starostlivosti o zázračné tvory? Dá sa niečo takéto prirovnať k Trojčarodejníckemu turnaju? Pomohli mu vlastnosti, ktoré si ctí jeho rokfortská fakulta? Geekovský pohľad na mainstreamovú televíznu reality show vám sporstredkuje Michal Rajcsányi, ktorý účinkoval vo Farma: Západ vs. Východ. Diskusiu s ním bude viesť Elendilka. Samozrejme, bude priestor aj na vaše otázky a postrehy z publika.

Highlight, Underground

Highlight, Underground - Prednáška
Keď kedysi dávno starý bylinkár v tmavom lese navaril tajomný elixír a otrávil ním pol dediny... druhá polovica ho zlynčovala a bolo po probléme. Potom ale niekto dostal úspešný nápad vyrábať lieky hromadne a predať ich do šíreho sveta. A tak ak niekto navaril podobný tajomný elixír, mal výbornú šancu zabiť nielen pol dediny, ale možno i pol krajiny. Od tých čias sa však (našťastie) veľa zmenilo. Dnes musia nápady na lieky prejsť dlhú, úmornú cestu, ktorú väčšina z nich ani nedokončí, než sa dostanú k pacientovi. O tom, ako sa všetko menilo a ako to vyzerá dnes, sa dozviete v prednáške.