Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Underground

Underground - Prednáška
Poďme si spolu zaspomínať na memečka od roku 2010 až po dnešok. Zabavme sa, zasmejme sa, a hlavne zažime spoločný krindž.
Underground - Prednáška
Chcete začať čítať komiksy o Batmanovi, Supermanovi, Justice League či iných hrdinoch vydavatreľstva DC comics? Martin "Roger" Králik vám ponúkne niekoľko možností, ako to urobiť.
Underground - Prednáška
Jeden z najväčších záväzkov je kúpa prvého zošita novej komiksovej série. Ako ale zhodnotiť, či sa v nej oplatí pokračovať alebo nie? Na prednáške (aj) o hodnotení prvých dielov komiksov si povieme, ako vyzerajú úspešné a neúspešné prvé diely, a pozrieme sa na tie najzaujímavejšie z rubriky portálu Multiverzum s názvom Komiks v stredu. Ak máte radi nesuperhrdinské komiksy, táto prednáška je presne pre vás. Ak nie, po tejto prednáške ich budete milovať. Hovoriť budeme najmä o vydavateľstvách Image, BOOM Studios či Vault a mnohých ďalších. Prednáša Adam Olejár.
Underground - Prednáška
Komiks je bez debát magické médium. Ako ale vo svete s bublinkami mágia funguje? Kto sú jej najznámejší predstavitelia? Aké fantastické svety plné kúziel by nám nemali ujsť? To všetko si povieme v prednáške plnej kúziel, čarodejníkov a mágie! Prednáša Vladimír "Drackula" Hebert.
Underground - Prednáška
Rekapitulácia televíznych queer žien v 2010s je tu! Po dekáde pingpongovej sexuality ženských postáv prišli 10. roky, kedy do televízie napevno a bez povrchných účelov vstúpili ženské queer postavy s iným plánom ako dvihnúť sledovanosť na jednu epizódu. Pozrieme sa na dekádu plnú queer matiek, šéfok a detektívok, porovnáme rebooty seriálov s originálmi a kritickým okom premeriame najhoršie klišé. Varovanie: Nadšenie prednášajúcej z tejto témy bude vysoko nákazlivé.

História, Underground

História, Underground - Prednáška
Porozprávame sa o tom čo to vlastne je revenant. Aký je rozdieľ medzi upírom, pred ktorým sa triasla tvoja pra-pra-babička, Draculom, a tým, o ktorom čítaš v dievčenských románoch. Dozvieš sa tiež niečo o tom ako (asi) vznikol vampirizmus. A na záver sa ešte zoznámiš so smrťou. Prednáška nie je vhodná pre ľudí čo majú strach z krvi, mŕtvol a lingvistiky.

Horor, Underground

Horor, Underground - Diskusia
Projekce krátkého hororu "Neotvírej!" a diskuse s autory.

Víkend na Rokforte, Underground

Víkend na Rokforte, Underground - Diskusia
Na prvý pohľad neuveriteľná situácia - jeden z nás, potterák, a v televíznej Farme?! Použil v nej svoje vedomosti z herbológie alebo starostlivosti o zázračné tvory? Dá sa niečo takéto prirovnať k Trojčarodejníckemu turnaju? Pomohli mu vlastnosti, ktoré si ctí jeho rokfortská fakulta? Geekovský pohľad na mainstreamovú televíznu reality show vám sporstredkuje Michal Rajcsányi, ktorý účinkoval vo Farma: Západ vs. Východ. Diskusiu s ním bude viesť Elendilka. Samozrejme, bude priestor aj na vaše otázky a postrehy z publika.

Highlight, Underground

Highlight, Underground - Prednáška
Keď kedysi dávno starý bylinkár v tmavom lese navaril tajomný elixír a otrávil ním pol dediny... druhá polovica ho zlynčovala a bolo po probléme. Potom ale niekto dostal úspešný nápad vyrábať lieky hromadne a predať ich do šíreho sveta. A tak ak niekto navaril podobný tajomný elixír, mal výbornú šancu zabiť nielen pol dediny, ale možno i pol krajiny. Od tých čias sa však (našťastie) veľa zmenilo. Dnes musia nápady na lieky prejsť dlhú, úmornú cestu, ktorú väčšina z nich ani nedokončí, než sa dostanú k pacientovi. O tom, ako sa všetko menilo a ako to vyzerá dnes, sa dozviete v prednáške.