Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Literárna línia

Literárna línia - Prednáška
Najkrajšie legendy pochádzajúce zo sveta Keltov – z Írska, Škótska, Walesu a Bretónska a farbistá plejáda hrdinov, ktorí v nich našli svoje miesto.
B1 - 16:00, piatok
Literárna línia - Prednáška
Informácie o najnovších slovenských románoch, zbierkach poviedok a e-knihách, ktoré vyšli v rokoch 2012 a 2013. Súčasťou bloku budú aj ukážky z kníh a prípadná diskusia o nich.
B1 - 17:00, piatok
Literárna línia - Prednáška
Stať sa pánom vlastného diela má väčšina autorov, začínajúcich i skúsenejších, zvládnuté. Človek sa nemusí s nikým hádať a vytvorí všetko podľa svojich predstáv. Ako sa ale dá napísať dielo dvomi, či viacerými autormi?
B1 - 18:00, piatok
Literárna línia - Diskusia
,
Beseda s velikánom sloveskej fantastiky Jozefom Žarnayom, ktorú povedie Martin "Roger" Králik. Tiež ste ako deti hltali Tajomstvo dračej steny a Prekliatu planétu? Chcete vedieť, ako sa vydávala science fiction a fantastika v 60-tych, 70-tych a 80-tych rokoch? A možno vám prezradí aj, čo plánuje do budúcnosti.
B1 - 19:00, piatok
Literárna línia - Prednáška
,
První vydavatelství věnované české a slovenské sci-fi a fantasy! A témata jako: Audioknihy jako fenomén, kdo je vůbec poslouchá a proč je poslouchá? Proč roste jejich prodej o 100% ročně? Je mluvené slovo vážným konkurentem psaného slova?
B1 - 20:00, piatok
Literárna línia - Diskusia
Panelová diskusia s vydavateľstvami Artis Omnis a Hydra, s Martinom Králikom, Petrou Neomillnerovou a Ďurom Červenákom na tému autorské práva. Moderuje Katka "Crankia" Bajzíková.
A1 - 10:30, sobota
Literárna línia - Prednáška
,
- aneb tentokrát o tvorbě prostředí, o lidech v textu, o vztahu ke kritice i o vztahu spisovatel - čtenář... Neboli převážně nevážně ale někdy i vážně!
B1 - 12:30, sobota
Literárna línia - Vystúpenie
Křest undergroundového projektu antologie 72 horrorových povídek do 100 slov od sedmi autorů a jedné autorky ze tří zemí. Prezentace, autorské čtení i případná autogramiáda za účasti editora, autora a ilustrátorky.
A1 - 13:30, sobota
Literárna línia - Vystúpenie
V povodí rieky Istros, ktorá omnoho neskôr dostane meno Dunaj, panuje vek bronzu a zlata. A taktiež jantáru, pre kupcov z južných morí nesmierne cenného tovaru. Do barbarských končín severne od Istra prichádza trójsky princ Podarkés. Je odhodlaný získať tu poklad, ktorým vykúpi rodné mesto z područia mykénskeho zabijaka Hérakla. Je to však úloha nad sily jedného muža. Podarkés získa spojencov v tajomnom bojovníkovi Astériovi, veštkyni Sýkorke a udatnom kniežati Sokolovi, lenže do boja o poklad sa čoskoro zapojí aj posádka lode Argó. Tá sa plaví po Istre na úteku pred kolchidskou flotilou a palubu má plnú obávaných gréckych hrdlorezov... Román úspešného autora historických a fantasy románov Juraja Červenáka vychádza v upravenej, rozšírenej a bohato ilustrovanej podobe. Prostredníctvom napínavého dobrodružného príbehu z doby bronzovej odpovedá na otázku, ktorou sa historici zaoberajú už mnoho rokov: Mohli hrdinovia gréckych bájí putovať až na územie dnešného Slovenska?
A1 - 14:00, sobota
Literárna línia - Vystúpenie
Poviedka Istroconu má tento rok zmenenú štruktúru. Na Slavcone jej organizátori vyhlásia finálové poviedky, ktoré porota vybrala z prvého kola.
C1 - 15:00, sobota
Literárna línia - Prednáška
Prednáška o fantastike na Slovensku od jej začiatkov od toho najpovolanejšieho - spisovateľa Jozefa Žarnaya.
B1 - 17:00, sobota
Literárna línia - Prednáška
, ,
Chasa z Vlčieho hvozdu opäť v akcii! Priaznivci prepracovaného sveta, svojských nehrdinov a solených sleďov sa dočkajú slovenskej premiéry druhého dielu špinavej fantasy, ktorú internetový denník Sarden označil za najlepšiu českú fantastickú knihu roka 2013. Čítanie z diela, beseda s autormi, krst ohňom! A pre tých najvernejších darček...
C3 - 11:00, nedeľa
Literárna línia - Diskusia
Príležitosť na spätnú väzbu pre nádejných spisovateľov, ktorí sa zapojili do literárnej súťaže na SlavCone - Siene ohňa. Prihláste sa nám dopredu na sienohna@tolkien.sk, aby sme sa vedeli pripraviť.
C2 - 12:00, nedeľa

Fantasy a horor, Literárna línia

Fantasy a horor, Literárna línia - Prednáška
Spisovatel by měl zvládat tisíc řemesel a v každém být expert (nebo tak přinejmenším působit). Jedním z nich je umění boje, protože v naprosté většině fantasy příběhů se vám někdo ohání něčím ostrým či pádným a prolévá krev. Na podobných scénách často stojí celý příběh - mohou ho pozvednout a naplnit napětím... nebo potopit do hlubin úmorné nudnosti. Jenže co když autor není rytířem? Nic není ztraceno. Přijďte a my (šermíř-spisovatel a jeho nepříliš sliční sekundanti) vám předvedeme, jak všechna ta svištící máchnutí mečem převést na neméně svištící písmenka. Zveme nejenom spisovatele (začínající i zkušené), ale i čtenáře, kteří chtějí vidět krev!
C3 - 12:00, sobota

Literárna línia, Sci-fi

Literárna línia, Sci-fi - Diskusia
Vydavateľstvo Rogerbooks vydáva siedme číslo elektronické časopisu Jupiter, tentoraz zameraného na space operu. Vesmírne dobrodružstvá vam v ňom predstaví Rakúšanka Nina Horvath, česká autorka Jana Rečková, zo Slovenska víťazka Ceny Karla Čapka Lenona Štiblarika ci víťaz ceny Fantázie Marek Slabej. Ďalsie detaily sa dozviete na samotnom krste.
C1 - 15:30, sobota
Literárna línia, Sci-fi - Prednáška
Bývalý astronaut Derek Watson je členom výboru na menovanie posádok raketoplánov. Jeho život sa zrúti po explózii raketoplánu Discovery, pri ktorej zahynie celá posádka – Derekovi kolegovia a priatelia. Objasnením katastrofy je priam posadnutý. Žiaľ z neúspechu pri vyšetrovaní umocňujú aj stretnutia s bývalou manželkou i nenaplnená túžba po žene jedného z mŕtvych astronautov. Prepadá depresii a zúfalstvu, no z letargie ho vytrhne kontakt s tajomnými Rusmi. Tí mu predložia nielen dôkazy neuveriteľnej hypotézy, ale tiež naznačia, že s posádkou raketoplánu by sa mohol ešte stretnúť. Watsona čaká najťažšie rozhodnutie v živote... Ako ďaleko je človek schopný zájsť pri hľadaní pravdy? Rozprávanie o knižke, o autorke, o vesmíre, živote a vôbec.
B1 - 16:00, sobota

Literárna línia, Sprievodný program

Literárna línia, Sprievodný program - Prednáška
,
Ako vyzerá výsledok spoločnej tvorby satirického steampunkového fantasy, ktorého písanie obaja autori prežili v skvelom duševnom a fyzickom zdraví? O tom sa môžete dozvedieť pri predstavovaní prvého dielu "eposu" Škoricovník, ktorý vyšiel pod názvom Zlatá cesta. V roku 2013 sme rozprávali o tom, ako sa píše fantasy román vo dvojici bez toho, aby sme sa navzájom skántrili. Ten fantasy román sa nám napokon naozaj podarilo napísať i vydať (bez toho, aby sme sa navzájom skántrili...) Nie je to úplne fantasy, je to skôr satirické steampunkové fantasy. Volá sa to Škoricovník a Zlatá cesta je prvým dielom ságy, ktorú sa ešte len chystáme napísať. Počas akcie 26.4.2014 knihu predstavíme s menšou šou - moderuje Katarína Kopajová a z knihy číta a zabáva Vás krstný otec diela Juraj Kemka. Doprevádzať nás bude drsné hudobné prekvapenie a samozrejme škorica.
A1 - 21:30, sobota