Anotácie

V tejto sekcii nájdete anotácie k prednáškam a príspevkom do programu.

Organizátori si vyhradzujú právo na zmeny v programe!

Literárna línia

Literárna línia - Prednáška
Aj tentokrát sa knižný klub, ktorý poznáte z festivalu Kozmodróm, presunul na festival Slavcon. Kniha Duna od známeho amerického autora Franka Herberta je prvou časťou série o púštnej planéte Arrakis. Zbaľme si veci, odvahu a poďme spolu hľadať "korenie života".
Literárna línia - Diskusia
Ako písať tak, aby to zaujalo tu najnáročnejšiu cieľovú skupinu? Možno sa to nezdá, ale písanie pre ženy je veľmi náročné. O tom nám prídu povedať obľúbené slovenské autorky, ktorých knihy stoja v knižniciach mnohých z nás. Tešiť sa môžeme na Baju Dolce, Ivicu Ďuricovú a Michaelu Zamari.
Literárna línia - Prednáška
Beseda s autorom historických a fantasy románov, zameraná na tohtoročné novinky. Súčasťou je aj prezentácia nového projektu s jedným starým osvedčeným hrdinom. Nebude to celkom beletria, nebude to tradičný komiks, bude to... niečo medzi tým. Slovanská fantasy v podobe, aká v našich končinách nie je celkom zvyčajná. Príde aj výtvarník Martin Plško.
Literárna línia - Vystúpenie
Srdečně zveme všechny milovníky fantastiky a humoru na zábavnou šou ve stylu cimrmanovského divadla plnou totálně mimózních vědců, kteří vedou spor o účinky čokolády na uspořádání vesmíru, života a vůbec. Obstojí práce Jany Rečkové a Jiřího Dluhoše v přísném měřítku nominačního výboru a dostane kniha Vesmír s čokoládou šanci získat Schufevovu cenu?
Literárna línia - Prednáška
Všetci knihy čítame. Ale aj o nich píšeme? Prípadne kto číta o knihách? Dnes sa o tom porozprávame so spisovateľkoi Majkou Danihelovou, Eliškou z Čarovnej poličky a knižnou influencerkou Jaji bloguje.

Víkend na Rokforte

Víkend na Rokforte - Prednáška
Všetky knihy sme mnohokrát prečítali, filmy sme videli viac krát než by sa dalo spočítať, ale stále nás priťahuje jedinečný a magický svet Harry Pottera. V tejto prednáške si spolu rozanalyzujeme 10 minút filmu Harry Potter a kameň mudrcov “frame by frame”. Prednáška má slúžiť ako nostalgia, pobavenie a rozoberanie úplne miniatúrnych detailov, ktoré asi bežného človeka vôbec nezaujímajú. Silno inšpirované nemeckou ikonou HP sveta, coldmirror, a jej youtube sériou “5 Minuten Harry Potter”.

Underground

Underground - Prednáška
Poďme si spolu zaspomínať na memečka od roku 2010 až po dnešok. Zabavme sa, zasmejme sa, a hlavne zažime spoločný krindž.
Underground - Prednáška
Chcete začať čítať komiksy o Batmanovi, Supermanovi, Justice League či iných hrdinoch vydavatreľstva DC comics? Martin "Roger" Králik vám ponúkne niekoľko možností, ako to urobiť.
Underground - Prednáška
Jeden z najväčších záväzkov je kúpa prvého zošita novej komiksovej série. Ako ale zhodnotiť, či sa v nej oplatí pokračovať alebo nie? Na prednáške (aj) o hodnotení prvých dielov komiksov si povieme, ako vyzerajú úspešné a neúspešné prvé diely, a pozrieme sa na tie najzaujímavejšie z rubriky portálu Multiverzum s názvom Komiks v stredu. Ak máte radi nesuperhrdinské komiksy, táto prednáška je presne pre vás. Ak nie, po tejto prednáške ich budete milovať. Hovoriť budeme najmä o vydavateľstvách Image, BOOM Studios či Vault a mnohých ďalších. Prednáša Adam Olejár.
Underground - Prednáška
Komiks je bez debát magické médium. Ako ale vo svete s bublinkami mágia funguje? Kto sú jej najznámejší predstavitelia? Aké fantastické svety plné kúziel by nám nemali ujsť? To všetko si povieme v prednáške plnej kúziel, čarodejníkov a mágie! Prednáša Vladimír "Drackula" Hebert.

História

História - Prednáška
...alebo ľudia rastliny? Prednáška o domestikácii rastlín: ako si naši predkovia vyberali druhy, ktoré začali cielene pestovať, o náboženstvách, ktoré z toho vznikli, o tom, ako sa týmto vzájomným spolužitím zmenili rastliny a ako ľudia a ktoré z rastlín najviac ovplyvnili históriu.
História - Prednáška
Knižná maľba v stredoveku bola významným doplnkom písaného textu. Spolu s premenami účelu kníh prešla aj knižná iluminácia veľkým vývojom, zmenil sa jej štýl i funkcia. Spolu prejdeme najdôležitejšie body histórie, ktoré formovali stredoveké rukopisy a ich výzdobu, pozrieme sa na proces iluminovania, používané materiály, rôzne štýly knižnej maľby a možno vyskúšam aj niečo drobné namaľovať a previesť Vás iluminovaním krok po kroku.
História - Prednáška
Pero je mocnejšie ako meč... Klamstvá, propaganda, zavádzanie nie je nebezpečnejšej taktiky vďaka ktorej aj ten najmocnejší nepriateľ skloní zbrane .... Pozrime sa spoločne na tie najznámejšie zavádzanie ba priam klamanie ľudí v našej histórii.
História - Prednáška
"Fuj, čmuchám kresťanskú krv!" zvolal netvor a strčil tri hlavy do dverí. - Na prednáške si povieme, aké archaické zvyky a starodávne mytologické predstavy sú ukryté v nórskych rozprávkach. Poukážeme si aj na vplyv christianizácie a konflikt pohanstva s kresťanstvom. Ako spolu súvisia trollovia a čarovanie? Čo majú spoločné draci a trollovia? Prečo košeľu dokáže vyprať len kresťan? Aké hrôzostrašné rituály sa skrývajú v rozprávkach? A vraj rozprávky sú len pre deti!

Sci-fi, Horor

Sci-fi, Horor - Prednáška
Paranoidné sci-fi a hororové filmy s monštrami patria k neodmysliteľným počinom Hollywoodskej tvorby 50. rokov. Predstavíme si najznámejšie diela, dopad na spoločnosť aj ich úlohu v protikomunistickej propagande. Mnoho z nich poznáte najmä z remakov alebo variácií na ich témy.

Horor

Horor - Prednáška
Škandálny autor slovenských hororov prichádza s novým románom! Kto je BEŠTIA? Ako sa ňou môže stať obyčajný, nenápadný chlapec? Príďte a odhaľte tajomstvo jedného z najbrutálnejších maniakov v dejinách Slovenska...
Horor - Vystúpenie
Představení nového románu. Četba ukázek. Živý rozhovor. Dotazy publika.
Horor - Prednáška
"Povedzte mi, kde by ste hľadali bezoár?" "V žalúdku kozy, ale prečo by som to robil?" "Je to predsa univerzálny protijed." "Ehm...ste si tým istý?"
Horor - Prednáška
Lidé se rádi bojí a tak se není co divit, že se ve filmech objevovala různá monstra, která nám měla nahánět strach. Ovšem doba se mění a monstra s ní musí držet krok.
Horor - Iné
Premiéra filmu Hotel Cortez. Hotel Cortez je charakterovou štúdiou postavy pripodobnenej The Countess zo seriálu AHS. Snažili sme sa ale odčleniť od pôvodného motívu AHS a sústredili sme sa na našu postavu, ktorú sledujeme od malého dievčatka, cez prvé vzťahy až po dospelosť a vidíme, ako sa jej mení charakter.
Horor - Diskusia
O psaní horrorových příběhů, vzniku papírových dětí a zrodu nestvůr

Fantasy, Sci-fi

Fantasy, Sci-fi - Iné
Beseda so sochárom menom Brian Muir ktorý sa zúčastnil na tvorbe mnohých známych filmov ako Star Wars, Thor 2, Alien, Clash of Titans, Indiana Jones, Young Sherlock Holmes, Golden Eye, Tomb Rider, Harry Potter a mnoho ďalších.

História, Fantasy

História, Fantasy - Prednáška
Kto by nepoznal čarodejnice? Čierny kocúr, metla alebo kúzelné lektvary? ČO ale boli vlastne zač, čarodejnice v reálnom živote? Kto to bol? Ako sa vyvíjal pohľad na ženu v Amerike? Je tu podobnosť s Európou? Na prednáške ste srdečne vítaní!
História, Fantasy - Prednáška
Prehliadka mágie v živote ľudstva od praveku po súčasnosť. Veštenie z kostí v praveku, talizmany a kúzla starého Egypta, stredoveké elixíry a astrológia i seansy s duchmi vo viktoriánskom Anglicku. Ukážky a príklady využitia mágie v bežnom živote a poukázanie na hlavné princípy mágie. Zn. Mágia funguje

Workshopy

Workshopy - Workshop
List z Rokfortu sa omeškal a ty by si už tak rád skúšal prútiky v obchode u Ollivandera? Skráť si čakanie výrobou vlastného prútika podľa svojho vkusu a predstáv! Zábavnou formou zrecyklujeme čínske paličky a pretvoríme ich na čarodejnícke prútiky, za aké by sa ani sám Ollivander nehanbil!
Workshopy - Workshop
Tvorba kostýmov je často náročná časovo aj finančne, no že sa to dá aj inak nám znovu ukáže tvorivá a šikovná Katy. Či už je vašou ďalšou postavou démon, faun, tiefling či iná bytosť, určite ju skvelo dotvoria vlastnoručne vyrobené rohy z prekvapivo dostupného a lacného materiálu. Workshop bude prekladaný z angličtiny.
Workshopy - Workshop
Príď si ku nám na stánok UMČO - KAKEN BAKEN počas celého víkendu vyrobiť amulety, šperky a runy z materiálov nazbieraných v prírode, ktoré doplníme o ligotavé svetské poklady. Môžeš využiť viaceré techniky: gravírovanie do kameňa, pyrografia, maľba, drotárstvo a iné. Svoje výrobky si môžeš vziať, aby ťa ochraňovali na tvojej ceste.

Hry, Workshopy

Hry, Workshopy - Workshop
Možno máte doma deti, ktorým nejde hod kockou, vaša D&D partia sa príliš rozrástla a možno na poriadny hod len nemáte dosť veľký stôl. Vežička na kocky nezaberie veľa miesta a poriadne ich za vás premieša. Výroba je jednoduchá, šikovným zaberie asi 70min a oproti komerčným (hoci často prekrásnym) vežičkám máte šancu postaviť si niečo presne pre svoje potreby. Vítané sú aj deti.(zdroj obr. https://www.instructables.com/id/Making-a-Formboard-Dice-Tower/)

Fantasy

Fantasy - Prednáška
Amazon sa chystá priviesť na obrazovky seriál na základe druhého veku Tolkienovej Stredozeme. Ako predprípravu na seriál si predstavíme postavy a udalosti tohto času. Čo to bol Númenor a čo viedlo k jeho pádu? Ako to bolo s prsteňmi moci a vojnou proti Sauronovi? Tieto a dalšie otázky najdlhšieho z vekov budú objasnené na prednáške.
Fantasy - Prednáška
Proč se Arnold původně na nabídku role Conana moc netvářil. Co způsobila Rudá Sonja. K jakým dalším fantasy filmům se Arnold nachomítl. Zajímavosti o fantasy filmech, kde si zahrál Arnold Schwarzenegger.
Fantasy - Prednáška
Európe vládne šialená veda. Treba priznať, že nie veľmi úspešne. Šialení vedci proti sebe bojujú pomocou armád homunkulov či mechanických príšer a prežiť, či dokonca zaistiť aké-také prímerie vyžaduje veľké úsilie aj nemalú dávku geniality. A bratia Heterodyni, hrdinovia - géniovia, ktorí boli zárukou mieru, sa po útoku na ich rodinné sídlo stratili neznámo kam. Jemný úvod do sveta steampunkovej komixovej série Girl genius.

Future Earth

Future Earth - Prednáška
Koľko fanov, toľko fandomov, hovorí známe porekadlo. A čo to ten fandom je? Spolu sa pozrieme na to, čo hovorí veda na ľudí, ktorí majú radi popkultúru, ale aj na to, či sú súčasťou modernej subkultúry alebo len pasívnymi prijímateľmi produktov konzumnej spoločnosti. Prednáša Joja Pevčíková.
Future Earth - Prednáška
Geneticky modifikované organizmy (GMO) a potraviny z nich vyrobené sú zdrojom obáv časti verejnosti. V tejto prednáške sa pozrieme na to, čo to GMO vlastne je, ako GMO v súčasnosti vznikajú, ako to bolo v minulosti a čo je pravdy na niektorých populárnych argumentoch proti používaniu GMO rastlín.

História, Hry

História, Hry - Prednáška
Ako mohlo Slovensko vyhrať druhú svetovú vojnu? Dokázala by Nemecká ríša priniesť celému svetu demokraciu? Podarilo by sa Maďarsku obnoviť Rakúsko-Uhorsko?

História, Underground

História, Underground - Prednáška
Porozprávame sa o tom čo to vlastne je revenant. Aký je rozdieľ medzi upírom, pred ktorým sa triasla tvoja pra-pra-babička, Draculom, a tým, o ktorom čítaš v dievčenských románoch. Dozvieš sa tiež niečo o tom ako (asi) vznikol vampirizmus. A na záver sa ešte zoznámiš so smrťou. Prednáška nie je vhodná pre ľudí čo majú strach z krvi, mŕtvol a lingvistiky.

Fantasy, Hry

Fantasy, Hry - Hra
Tvorba hry v rámci Indie studia

Hry

Hry - Hra
Pripravte si pevné nervy, lebo pôjde do tuhého. Novo-vytvorený komorný larp s totalitnou tematikou, kde si max 5 hráčov môže vyskúšať na vlastnej koži útlak a neslobodu pod pozlátkom istoty a pevného vedenia. Vhodné pre hráčov 15+ Hra si dáva za cieľ byť varovaním pred autoritatývnymi zriadeniami. Je nutné prísť včas a ostať po celú dĺžku hry, po hre sa o obsahu pobavíme. Je možné v tichosti sledovať, no nie zapájať sa pre pár divákov. Varovanie ohľadne obsahu: hra obsahuje prvky psychického nátlaku a môže pôsobiť nepríjemne - za účelom priblíženia totalitných praktík.

Literárna línia, Fantasy

Literárna línia, Fantasy - Prednáška
Myslíte, že časy (antistresových) omaľovániek sú dávno preč? Príďte si teda pozrieť knihu Fantasy omaľovániek plnú víl, elfov, kentaurov, morských panien, okrídlených bytostí, jednorožcov či drakov a možno zmeníte názor. Prezentáciu s vybranými obrázkami doplním rôznymi príbehmi či pikoškami, ktoré ma k tvorbe jednotlivých diel inšpirovali. Počas prednášky budete mať šancu vyhrať jednu takúto knižku (rozmer A3), tak so svojou účasťou neváhajte ;)

Horor, Underground

Horor, Underground - Diskusia
Projekce krátkého hororu "Neotvírej!" a diskuse s autory.

Víkend na Rokforte, Underground

Víkend na Rokforte, Underground - Diskusia
Na prvý pohľad neuveriteľná situácia - jeden z nás, potterák, a v televíznej Farme?! Použil v nej svoje vedomosti z herbológie alebo starostlivosti o zázračné tvory? Dá sa niečo takéto prirovnať k Trojčarodejníckemu turnaju? Pomohli mu vlastnosti, ktoré si ctí jeho rokfortská fakulta? Geekovský pohľad na mainstreamovú televíznu reality show vám sporstredkuje Michal Rajcsányi, ktorý účinkoval vo Farma: Západ vs. Východ. Diskusiu s ním bude viesť Elendilka. Samozrejme, bude priestor aj na vaše otázky a postrehy z publika.

Stránky