Program

Program je zatiaľ predbežný a upravuje sa. Program SlavConu 2019
Sprievodný program
Víkend na Rokforte
Literárna línia
Future Earth
História
Fantasy a Horor
Science-fiction
Underground
Hry
Larpion
Workshopy
Prednáška
Diskusia
Workshop
Hra
Vystúpenie
Súťaž
I
malá aula (-1.65)
veľká aula (-1.61)
malá učebňa A (predná časť) (-1.57)
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57)
veľká učebňa (-1.58)
1.40
1.38
1.39
Telocvičňa
knižnica (-1.43)
Foyer
Klubovňa VNR
Exteriér
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
Alchýmia pre začiatočníkov
P
Milan Smolík [field_group]
O kameni mudrcov počuli všetci. Aj o premieňaní železa na zlato. Ale ako to ale bolo skutočne s tými alchymistami? Kto to boli zač, čomu verili, ako pracovali? A prečo sa medzi nimi objavuje aj Isaac Newton?
História
Čarodejnice
P
Posledné prednášky boli o čarodejniciach a čarodejníctve v Európe, na Slovensku, v Amerike. Tentoraz sa zameriam na slovanský svet, slovanské rituály, slovanskú mágiu a i. Čo všetko bude na prednáške, to Vám nepoviem, musíte prísť a spolu so mnou sa ponoriť do sveta slovanskej mágie. Už teraz sa na Vás teším!
História
Náboženské kulty a ako sa im vyhnúť
P, D
Čo je náboženský kult? Ako ho rozoznať? To a všeličo iné sa dozviete na tejto prednáške.
Underground
Obraz stredovekého vojenstva v počítačových hrách
P, D
Predstava rytiera v plnej plátovej zbroji na koni bojujúceho za spravedlivosť, česť a srdce svojej vyvolenej dámy sa neobjevuje len v knihách, filmoch, seriáloch, ale i v hernom priemysle. Avšak tato romantizovaná predstava o stredovekom vojenstve býva hlavne v hrách potláčaná a viac sa kladie dôraz na samotný spôsob boja, vedenia vojny a šplhanie po spoločenskom rebríčku. Ale aký je obraz stredovekého vojenstva v počítačových hrách oproti neromantizovanej skutočnosti?
Hry
Od ovečky ku knihe - alebo ako vznikal stredoveký rukopis
P
Prednáška sa bude venovať vzniku rukopisov v tvare, v akom ich poznáme dnes, a predstaví všetky kroky nutné k výrobe stredovekého rukopisu od výroby pergamenu, cez iluminovanie až po knižnú väzbu. Tiež priblíži najdôležitejšie materiály používané k písaniu a iluminovaniu.
História
Ako by ste prežili Apokalypsu?
D
Aj vás zaujíma čo by bolo keby nastal koniec svet, čo by spravili ostatný a ako by sa zachovali? Príďte sa spolu porozprávať a možno zistíte s kým by ste chceli stráviť posledné chvíle a komu sa vyhnúť.Spoločne sa pripravíme na Apokalypsu a keď to príde budete vsuchu, alebo bez radiácie, alebo v teple, alebo....
Sci-fi
Paradigma ZEME
P, D
robo "Ruod" jankovich [field_group]
Ľudský rod čelí najväčšej výzve vo svojej známej histórii. Moderná paradigma vlastnenia a koristenia pre zisk sa už potýka s reálnou možnosťou vyhynutia a zničenia celej biosféry. To, čo pre mnoho starších znamená „business as usual“ môže byť pre deti a mládež ortieľom smrti. Ak sa neuskutočnia sny technooptimistickych transhumanistov, čo bude, čo ich čaká? Majú právo sa nás na to pýtať? Môže súčasná politika priniesť zmenu? Môžeme to ešte stihnúť nerevolučnou zmenou? Môžeme zo Zeme urobiť vyschnutú hrudú horniny alebo prekvitajúcu planétu Kruhov? Fantastický príbeh o tom, ako nám v zúfalstve, v hodine dvanástej, tesne pred opustením planéty, príde nečakaná pomoc.
Future Earth
Historické tance
V
Teatro Olimpico Nuovo [field_group]
Krátka ukážka spoločenských historických tancov.
História, Sprievodný program
Erasmus+: Im going on adventure!
P, S
Chceš vedieť viac o porgrame Erasmus+? Chceš byť dobrovoľník? Alebo vycestovať na mobilitu? Chceš dokonca sám vytvoriť projekt? Alebo sa chceš informovať o programe Erasmus+ na tvojej škole? Nech sa páči, si očakávaný na tejto prednáške, nebude chýbať ani kvíz!
Future Earth
Zlatý vek Science Fiction
P, D
Poďte si aj vy vypočuť prednášku o ére, kedy kraľovali bohovia zlatého veku sci-fi. Ére, ktorá utvárala súčasnú podobu svetovej fantastiky. Povieme si nielen o tých slávnych menách ako Asimov, Heinlein či Clarke, ale aj tých na Slovensku menej známych ako Kuttner, Leiber, Sturgeon, Simak a ďalších. (scifi.sk)
Sci-fi
O osude bohov a ľudí: vznik a zánik sveta vo Vikinskej mytológii
P
Michaela Šimonová [field_group]
Ako pomohla krava pri vziku sveta? Prečo sa báli bohovia svojho osudu? Čo spravil Odin aby zabránil skaze svetov? Ako to bolo s bojom dobra vs. zla? Okolo ragnaroku, slávneho konca sveta vo Vikinskej mytológii, je veľa otázok a špekulácií. Nemenej zaujímavý a kuriózny je aj vznik sveta a pôvod jeho obyvateľov. Ak sa chcete dozvedieť o tom, ako to skutočne bolo (a bude?) a prečo Neil Gaiman nepochopil základnu myšlienku ragnaroku, táto prednáška je niečo pre vás.
História
Letom eutanáznym svetom
P
Peter Kovac [field_group]
Eutanázia je slovo, ktoré za sebou skrýva neľahkú tému a rôzne životné príbehy. V niektorých krajinách je legálna v iných trestná. Existujú aj krajiny v ktorých sa vydali zlatou strednou cestou. Autor - právnik a súdny lekár v jednej osobe sa problematike eutanázie venuje už takmer 15 rokov.
Fantasy a horor
Hororová hudba v priebehu vekov.
P
Peter Pavlík [field_group]
Filmová hudba sa mení už od svojich počiatkov. Inak tomu nie je ani pri hororoch. Predstavíme si tie najslávnejšie melódie, prelúskame sa históriou aj dobovými postupmi. V mnohých prípadoch pôjde o absolútne klasiky, no nájdu sa aj zabudnuté klenoty. Prednáška bude z filmárskeho hľadiska, nie hudobného.
Fantasy a horor
Šermiari britského impéria
P
Chcel by som zoznámiť návštevníkov prednášky s historickými prameňmi z 18. a 19. storočia ktoré opisujú boj zblízka ako ho zaznamenali britskí vojaci a dôstojníci. Rád by som v krátkosti vysvetlil spôsoby používania dobových zbraní a aké zaujímavé zážitky sa diali na bojisku. Nie je vhodné pre jedincov so slabšou povahou, keďže boj zblízka je krvavá záležitosť.
História
VNR: Triedenie
I
Víkend na Rokforte [field_group]
Začína triedenie, prváčikovia dostanú svoje fakultné náramky a nový školský rok sa môže začať. Lenže, niečo sa pokazilo... a kde je vôbec triediaci klobúk?
Víkend na Rokforte
Stredozem v televízii
P, D
Mysleli sme si, že sa to za nášho života nestane. A potom prišiel Amazon s ponukou, ktorá sa neodmieta. Čo všetko o tom vieme, ako bude seriálová Stredozem vyzerať? Novinky, zaručene overené správy aj kuloárne "informácie". Všetko sa dozviete na našej už tradičnej diskusii.
Fantasy a horor
Čo je to VEDOMiE, alebo ako uchopiť Neuchopiteľné
P
Tomi "Lee" TRNíK [field_group]
..ak chcete pochopiť a zrozumiteľne napísať o niečom, čo je neuchopiteľné, tak najprv treba vymyslieť, ako to vedecky uchopiť..
Underground
Česko - Slovenská animácia
I
[field_group]
Historicky prvá sekcia animovanej tvorby na Slavcone. Štyri filmy od troch rôznych autoriek s rozličnými námetmi a odlišnými spracovaniami.
Fantasy a horor
Film a beseda: Lesapán
D, I
Pavel Soukup [field_group]
Lesapán je najslávnejší film českého režiséra Pavla Soukupa, ktorý získal niekoľko ocenení na rôznych festivaloch a bol nominovaný na cenu Českého leva. Po premietaní môžete v moderovanej besede položiť režisérovi otázky, ktoré Vás zaujímajú.
Fantasy a horor
Když (se) ženy baví
P
Petra Štarková [field_group]
Jaký je rozdíl mezi ženským a mužským humorem? Existují vůbec ženy - komičky a z čeho si dělají legraci? Povídání s filmovými ukázkami. Rozhodně NENÍ vyhrazenou pouze pro dámské publikum.
Underground
Alternativní historie v literatuře a filmu
P, D
Co by se stalo, kdyby…? To je otázka, kterou si často klademe, když si vybíráme mezi A a B. Co by se stalo, kdyby Napoleon vyhrál? Kdyby Rusové přistáli na Měsíci jako první? Kdyby historie, jakou ji známe, nebyla pravdivá? Možné teorie, jak by tím byl náš svět ovlivněn, můžeme najít v řadě knih a filmů. Stejně jako ty, co se na základě našich rozhodnutí stane, až ….
História, Sci-fi
GOT: Kniha vs seriál
P, D
Vladimír Kurek [field_group]
Hra o tróny ide do seriáloveho finále a stala sa jej unikátna vec: predbehla svoju knižnú predlohu o celé dve knihy. V čom je odlišná a v čom rovnaká knižná a filmová verzia tejto ságy?
Fantasy a horor
Päťdesiat odtieňov vydavania kníh – Fifty Shades of Publishing
D
Erik Fazekaš [field_group]
50 otázok, ktoré máte o vydávaní kníh a báli ste sa ich opýtať. Bez servítky a na rovinu. Len 18+ a zákaz zachytávania získaných poznatkov na akékoľvek médiá.
Literárna línia
Game Design Workshop
W
Rasto Jelínek [field_group]
Chcel by si vedieť ako sa dizajnujú počítačové hry? Pridaj sa na krátky kreatívny workshop. Prostredníctvom jednoduchých dizajnových úloh s využitím známych doskových hier ukážeme aké výzvy a úlohy musia dizajnéri hier (PC, Mobile) denno denne riešiť.
Hry, Workshopy
Tradičná motaná bábika
W
Podľa niektorých historických zdrojov sprevádzajú človeka motané bábiky - amulety viac ako 5 tisícročí. Sú prejavom viery v ochrannú moc a priazeň vyšších síl, ktoré bdejú nad ľudskými životmi v najdôležitejších momentoch - od narodenia po smrť. Existovali bábiky pre zdravie, hojnosť, dobrého partnera i dobrý pôrod. Motanka pre šťastie je hádam najobľúbenejšou verziou bábiky z prastarých čias našich slovanských predkov. Všetky použité materiály majú svoj význam, všetky postupy sú tradičné, stáročiami overené. Vo všeobecnosti platí, že koľko pozornosti bábike venujete, aby bola čo najvydarenejšia, toľko šťastia vám prinesie.
Workshopy
Postapo šperk
W
Od nepamäti v sebe ľudstvo nosí túžbu po kráse. Šperkami sa zdobili už prehistorickí muží aj ženy, ako šperk používali čokoľvek, čo príroda ponúkala. V priebehu vekov sa po celom svete menil spoločenský, symbolický či ochranný charakter ozdôb tela. Ako by sa parádili tí, čo prežili v ďalekej postapokalyptickéj budúcnosti? Príďte popustiť uzdu fantázii, vyhrňte si rukávy a vyskúšajte si tvorbu doplnkov z netradičných materiálov, aké by ste mohli mať k dispozícii po konci sveta
Workshopy
Sociálno-dedukčné spoločenské hry (alebo prečo som prestal hrávať Bang!)
P, D
Juraj "Yuri" Sulík [field_group]
Predstavenie žánru spoločenských hier, v ktorom nemôžete veriť nikomu. Pozrieme sa o čom vlastne tieto hry sú, ako fungujú a pre koho sú určené. Nebude chýbať stručná história a herný vývoj, nejaké ukážky najlepších kúskov a na záver Top-10 mojich najobľúbenejších sociálno-dedukčných hier.
Hry
Spoznaj svojho spolužiaka
H
Víkend na Rokforte [field_group]
Školský rok sa začal a je čas sa trochu oťukať a spoznať s kým ste to na ten Rokfort tento rok vôbec nastúpili. Poďte si so svojimi spolužiakmi sadnúť a zoznámiť sa, zahrať si hru, pokecať alebo si aspoň dať nejaku čudne chutiacu fazuľku.
Víkend na Rokforte
Zločiny Fantastických zverov
P, D
Príďte podebatovať o všetkom, čo do HP sveta priniesol najnovší film frančízy - či už v dobrom alebo zlom. Možno objavíme aj ďalšie stratené postavy! POZOR! Prednáška bude obsahovať spoilery na Fantastické zvery: Grindelwaldove zločiny.
Víkend na Rokforte
UMČO a HRAMELOT workshop linorytu
W
Chceš si vytvoriť jedinečný módny kúsok so svojou obľúbenou fantasy postavou alebo máš vlastný motív? Zastav sa v UMČO kútiku, kde si môžeš svoj motív nakresliť, vyryť do linolea a vytlačiť na vlastné tričko, tašku či nášivku. Ak si to nikdy nerobil, neboj sa. Povieme ti, na čo si máš dať pri vyrývaní pozor aj ako správne očistiť valček. Z workshopu odídeš s novými znalosťami a skvelým merchom.
Workshopy
Stretching
W
"Petri Ni" [field_group]
Príď sa trošku ponaťahovať a rozprúdiť krv žilách na workshope stretchingu. Možno práve tu objavíš svaly o ktorých si doteraz ani nevedel. (Prosím prines si karimatku a pohodlné oblečenie.)
Workshopy
Prehľad fantastiky za rok 2018
P
Prehľad pôvodnej fantastickej literatúry, ktorá vyšla na Slovensku za uplynulý rok 2018 + čítanie úryvkov z toho najlepšieho. Slovenskej fantastike sa darí.
Literárna línia
Beseda v znamení ametystu
P, D
Majka Danihelová [field_group]
Viete, kto je mladá blogerka Majka Danihelová? Alebo čo znamenajú fialové vlny na oblohe? Prípadne prečo Majke učarovala práve farba ametystu? Viac o autorke a jej prvom románe sa dozviete na našej besede.
Literárna línia
Šabľa
P, W
Juraj Martinec [field_group]
Porozprávame sa našej minulosti. A zacvičíme si ochutnávku šermu šabľou, u nás v minulosti veľmi používanou zbraňou, dnes málo známou. Prineste si pohodlné oblečenie na cvičenie, ak máte náhodou šabľu je vítaná. K dispozícií bude istý počet cvičných zbraní. http://www.tostabur.sk/sk/ http://www.rytierinadevine.sk/
História, Workshopy
Fantasy Ilustrácia
P, D
Michal Ivan [field_group]
Porozprávam ako som sa dostal k fantasy ilustrácií. Kto ma ovplyvnil, čo ma na začiatku lákalo a ako k nej pristupujem dnes. Ako vymýšľam návrhy a snažím sa prísť s čo najzaujímavejšími nápadmi. Ako sa to niekedy podarí a niekedy nie. Ukážem cestu od zadania k hotovému obrázku a veľa ďalšieho.
Fantasy a horor, Literárna línia
Beseda - Zuzana Guričanová (Atlantis)
D
Zuzana Guričanová [field_group]
Beseda s autorkou románu Atlantis. Kto je Zuzka Guričanová? Čo ju viedlo k napísaniu románu Atlantis? Viaže vladára vždy len povinnosť, alebo sa smie riadiť vlastným srdcom navzdory všetkým? A ako by sa mohol prepojiť príbeh vládkyne s príbehom neviestky? Príďte na besedu, všetko sa dozviete!
Literárna línia
LARP: Prosím, spomeň si
H
Predstav si pohodový nedeľný večer s rodinou. Pri poháriku vína a koláčoch spomínate na spoločné zážitky, keď idylu preruší náhly výpadok elektriny. Nevadí, sviečky ešte spríjemnia atmosféru. Ale keď si vypýtaš zápalky od syna, tak sa na teba pozerá, ako keby nevedeľ, kto si... LARPová hra, ktorá skúma tému samoty a postupnú stratu blízkych. Ide najmä o atmosférický zážitok, kde je dôraz na vnútornú hru namiesto dramatického vonkajšieho prejavu. Postavy sa vytvoria priamo na hre a kostýmy nie sú potrebné.
Larpion
Kosec a ďalšie chuťovky 2018
P, D
Vydavateľstvo Slovart prinieslo v uplynulom roku na trh niekoľko úchvatných kníh - medzi nimi dominuje Kosec od Neala Shustermana. O práci na tejto knihe nám prídu porozprávať editorka Dana Brezňanová a prekladateľka Katarína Figová. Neopomenieme ani novinky zo sveta Harryho Pottera, ktoré tiež vyšli vlani pod hlavičkou Slovart-u. Máte sa na čo tešiť!
Literárna línia
STANISLAV YANEVSKI Panel a Q&A
D
Stanislav Yanevski [field_group]
Stanislav Yanevski je známy hlavne svojou roľou Viktora Kruma z Harryho Pottera. Zahral si však aj v horrore Hostel 2 po boku Milana Kňažka. Na moderovanej diskusii sa ho budete môcť spýtať na všetky jeho filmové projekty ale aj historky z natáčania.
Sprievodný program, Víkend na Rokforte
STANISLAV YANEVSKI: AUKCIA
I
Stanislav Yanevski [field_group]
Príďte si vydražiť exkluzívne zberateľské kúsky od nášho VIP hosťa Stanislava Yanevského.
Sprievodný program
OTVORENIE FESTIVALU
I
Príďte s nami slávnostne otvoriť trinásty ročník nášho festivalu.
Sprievodný program
STANISLAV YANEVSKI Autogramiáda a fotenie [PLATENÉ]
I
Stanislav Yanevski [field_group]
Príďte si dať spraviť profesionálnu fotku do fotokútika alebo si dať podpísať podpiskartu. Stan sa na vás už teší Fotografia: 15 Eur Podpis: 15 Eur
Sprievodný program, Víkend na Rokforte
Klimatické zmeny
P
Barbora Šedová [field_group]
Klimatické zmeny sú jedným z najväčších hrozieb, akým musí ľudstvo vo svojej histórii čeliť. Dnes už niet akýchkoľvek pochýb o tom, že priemerná teplota stúpa a zvyšuje sa počet a sila prírodných katastrof. Tieto dopady pociťujeme už dnes. Ak sa emisie neprestanú zvyšovať, zostáva nám v priemere 30 rokov kým priemerná globálna teplota narastie o 2 stupne celzia, level ktorý spustí reťazec zmien s katastrofálnymi následkami. Nedávne udalosti naznačujú, že globálna spoločnsť začala klimatickým zmenám konečne pripisovať dôležitosť. 195 krajín podpísalo Parížku dohodu v oblasti boja proti klimatickým zmenám, environmentalny ekonóm William Nordhaus získal Nobelovu cenu za ekonómiu a protesty žiakov proti klimatickým zmenám sa vo svete šíria ako epidémia. Stačí to na to aby sme zastavili tikanie uhlíkových hodín? Čo zapríčinilo klimatické zmeny? Kto nesie zodpovednosť? Aké dopady majú dnes na našu spoločnosť? Čo predpovedajú vedci do budúcnosti? A aké sú možné riešenia? V mojej prednáške vám chcem porozprávať o realite klimatických zmien.
Future Earth
Hrnčiarstvo
W
Tibor Pusch [field_group]
Tibor, známy tiež ako Slovenský Viking, sa venuje umeleckému hrnčiarstvu. Svoju lásku ku keramike zdedil po rodičoch, ktorí sa tiež venovali hrnčiarstvu a viedli ho k výrobe keramiky odmalička. Počas festivalu si s ním budete môcť vyskúšať prácu s hlinou a odniesť si so sebou vlastný výrobok.
Workshopy
Editorská výzva
I
Erik Fazekaš [field_group]
Želanie "Keby si raz niekto prečítal môj rukopis" sa vďaka SlavConu stáva skutočnosťou! SlavCon prichádza s jedinečnou možnosťou - ponúknuť časť svojho rukopisu na prečítanie profesionálnemu editorovi Erikovi Fazekašovi z vydavateľského domu Albatros. Vybraným autorom tých najzaujímavejších textov povie Erik svoj názor osobne priamo na festivale!
Literárna línia
Koncert kapely Strigôň
V
Kapela Strigôň [field_group]
Tento rok sme si na piatkový večer pripravili koncert kapely Strigôň. Strigôň je skupina štyroch ľudí fascinovaných históriou, hudobnými nástrojmi a hudbou ako takou. Naša tvorba čerpá inšpiráciu z ľudových motívov rôznych krajín, slovanskej mytológie, sveta okolo nás no azda najviac zo sŕdc členov skupiny. Špečifickému zvuku kapely napomáha široká škála nástrojov: violončelo, rebec, kemence, píšťaly, gajdy, ninera, bouzouki, kravic, gitara, davul a mnohé ďalšie. Výsledkom tohto všetkého je spoločná a úprimná, niekedy až drsná hudboná spoveď jednotlivých členov kapely.
Sprievodný program
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30