Program

Program je zatiaľ predbežný a upravuje sa. Program SlavConu 2019
Sprievodný program
Víkend na Rokforte
Literárna línia
Future Earth
História
Fantasy a Horor
Science-fiction
Underground
Hry
Larpion
Workshopy
Prednáška
Diskusia
Workshop
Hra
Vystúpenie
Súťaž
I
malá aula (-1.65)
veľká aula (-1.61)
malá učebňa A (predná časť) (-1.57)
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57)
veľká učebňa (-1.58)
1.40
1.38
1.39
Telocvičňa
knižnica (-1.43)
Foyer
Klubovňa VNR
Exteriér
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30
Vystúpenie karate a kobudo
V
Peter "Peco" Becza [field_group]
Počas krátkeho vystúpenia sa budeme snažiť účastníkom priblížiť tradičné okinawské bojové umenia - karate a kobudo. Budete mať možnosť vidieť tradičné zbrane (bo, nunchaku, sai) v akcii aj inde, ako len na filmovom plátne. V prípade pekného počasia bude vystúpenie v exteriéri pred budovou.
Sprievodný program
Lewis a Tolkien o priateľstve
P
Minulý rok sme si hovorili o tom, aké dôležité bolo priateľstvo v Tolkienovom osobnom živote. Teraz sa pozrieme na to, ako veľmi sa zhodoval teoretický pohľad týchto dvoch priateľov na priateľstvo; konkrétne na to, ako sú niektoré prvky priateľstva, ktoré popísal Lewis vo svojej knihe Štyri lásky, zobrazená v Tolkienovom diele.
Fantasy a horor
Jodorowsky: The Dune
P
Kto to je, ten pán Jodorowsky? A čo je to Duna? Prečo nenatočil film? Prečo ho mal natočiť? Čo tam malo byť ? Kto tam mal hrať? Ako to nakoniec celé dopadlo? Samé otázky, ktoré ale zodpovieme na mojej prednáške, kde sa dozviete veľa zaujímavého, všetci ste vítaní!
Sci-fi
Čierny humor v sci-fi, anime a fantasy vol. 5
P, D
Predchádzajúce prednášky boli trocha "pochabejšie". Nič to, táto bude čiernejšia, omnoho viac zameraná na SF ale i na fantasy a animovanú tvorbu, nebudú chýbať ukážky a samozrejme, smiech. Veľa smiechu. Čierneho. Nebude chýbať ani prierez rôznymi príkladmi a popis rôznych typov humoru. Daň za to, že prídete: strata morálnych zábran :D
Fantasy a horor
Fenomén Shippovania
P, D
Dievčatá nadišiel čas na trochu neviazaného umenia zahodte tie Evitovky, R. Pilčerové a teen romance a podme sa venovať skutočnej... eh... "romantike". Chlapci aj vy ste si našli priateľku čo deň a noc číta FanFiction a Vy neviete o čo kráča, tak mi Vám to osvetlíme s radosťou a gráciou nám vlastnou.
Underground
Historický spoločenský tanec 17. st
W
Teatro Olimpico Nuovo [field_group]
Príďte si zatancovať ako na bále! V 17.-tom storočí boli plesy neoddeliteľnou súčasťou každodenného života a schopnosť tancovať bola aspoň tak dôležitá ako schopnosť šermovať. Naučíme vás jednoduché spoločenské tance, ktoré naraz zabavia veľkú skupinu ľudí a nakazíme trochou dobovej elegancie a mravnosti! Vítaní sú všetci, netreba si priniesť predošlé skúsenosti ani tanečného partnera, len dobrú náladu :)
Workshopy
Historický spoločenský tanec 19.st
W
Teatro Olimpico Nuovo [field_group]
Príďte si zatancovať ako na bále! V 19.-tom storočí boli plesy neoddeliteľnou súčasťou každodenného života a schopnosť tancovať rozhodovala o ľúbostnom a nezriedka aj profesionálnom živote. Naučíme vás jednoduché spoločenské tance, ktoré naraz zabavia veľkú skupinu ľudí a nakazíme trochou dobovej elegancie a mravnosti! Vítaní sú všetci, netreba si priniesť predošlé skúsenosti ani tanečného partnera, len dobrú náladu :)
Workshopy
Veľký historický kvíz o Slovensku
P, S
Myslíš si, že si namakaný znalec histórie? Len aby sme ťa nevyviedli z omylu! Na veľkom historickom kvíze o Slovensku otestujeme tvoje znalosti v okruhoch Ľudovít Štúr, nacizmus a komunizmus na Slovensku, dejiny Bratislavy a 100 rokov československej invencie. Varovanie: Kvíz môže vyvolať pocit, že všetko bolo úplne inak. Ako cena útechy budú účastníkom k dispozícii cukríky.
História
Za hranicou hororu
P
Mark E. Pocha [field_group]
Mark vás vo svojej prednáške/show zavedie nielen za hranice hororu, ale aj za hranice dobrého vkusu/morálky. Dozviete sa, ako funguje transgresívne umenie, čo je exploitation a ako je na tom hardcore horor na Slovensku a v Čechách. Zažijete aj LIVE kreslenie hororovej ilustrácie (Martin Cuco Luciak). Iba pre silné povahy a pevné žalúdky!
Fantasy a horor
Libertas a Draci
P
Prečo si autor Oliver Hunt vymyslel alternatívnu realitu, v ktorej existujú tri tajné organizácie ovládajúce svet? A prečo sa autorka rozhodla zasadiť dračí svet do prostredia slovenskej píly?
Literárna línia
Cestovanie časom vo fantastike
P, D
Čo si myslíte, že je najstarší príbeh o cestovaní časom? Viete, aké máte možnosti v časovej slučke a čo je to Paradox starého otca? A sú vôbec cesty časom možné? Pridajte sa k nám a príďte to zistiť! (scifi.sk)
Literárna línia, Sci-fi
Filmové fantasy propadáky
P, D
Jakub "Toren" Neumann [field_group]
Fantasy filmy s námi jsou již pěkných pár let. A po úspěchu LOTRA by se mohlo zdát, že mají producenti otevřené dveře k diváckým peněženkám. Jenže za posledních patnáct let se ne a ne podařit nastartovat novou fantasy sérii. V čem tkví problém? Jak do toho zasahuje televize? A jaké filmy totálně pohořely?
Fantasy a horor
Prezentácia knihy "Z Prešporku do Soľnohradu"
P
Peter Janoviček [field_group]
"Z Prešporku do Soľnohradu - Strednou Európou proti prúdu času" Prepracované a doplnené slovenské vydanie pôvodne rakúskej publikácie slovenských autorov Dr. Roberta Hofrichtera a Petra Janovičeka približuje čitateľsky príťažlivou formou dejiny Bratislavy a oblasti bývalého Rakúsko-Uhorska na území medzi Bratislavou a Salzburgom. Autori chcú prispieť k lepšiemu spoznaniu nášho západného suseda a zároveň zdôrazňujú nezmyselnosť nacionalizmu ako prekonanej ideológie, ktorá v minulosti strednej Európe nepriniesla nič dobré. Text bohato ilustrovanej knihy s úvodom Magdy Vášáryovej dopĺňajú rozhovory s osobnosťami regiónu strednej Európy Karlom Schwarzenbergom, Barbarou Coudenhove-Kalergi, Milanom Lasicom, Fedorom Gálom a prof. Friedrichom Gottasom.
História
Ready Player One: film vs kniha
P
Film Ready Player One je opravdu vizuální podívanou, která obsahuje stovky geekovských easter eggů. Jak moc je ale věrný knižní předloze? Co všechno muselo být změněno, aby filmový příběh fungoval?
Sci-fi
Filmové narážky na seriál Doctor Who
P
Doctor Who se stal kulturním fenoménem a proto se není co divit, že různé narážky na něj se objevily v mnoha filmech, či seriálech.
Sci-fi
Príbeh hororového štúdia Hammer
P
Peter Pavlík [field_group]
Tvorba Britského štúdia Hammer patrí už dávno ku kultom. Ich filmy boli plné krvi, nahoty a išlo o nefalšované béčka. Aj napriek tomu si získali ohromnú obľubu medzi fanúšikmi aj filmármi. Na ich počiny odkazuje okrem iného aj raná tvorba Tima Burtona. Táto produkcia preslávila okrem iného aj budúceho predstaviteľa Sarumana - Christophera Lee. Aký bol príbeh tohto štúdia a kto boli jeho najväčšie hviezdy, najvýraznejší tvorcovia, najzaujímavejšie filmy a charakteristické črty vám porozprávam vo svojej prednáške.
Fantasy a horor
Filmový kvíz zameraný na horor, sci-fi a fantasy
H, S
Peter Pavlík [field_group]
Vo filmovom kvíze budeš môcť súťažiť v maximálne štvorčlenných tímoch a ukázať, či si pravý filmový znalec hororov, sci-fi a fantasy. Je pripravených 100 otázok na rôzne témy. Budú tri kolá. Každé bude špecificky zamerané na jeden z uvedených žánrov. Otázky sa budú týkať celého spektra filmovej tvorby: od súčasných trhákov až po klasiky kinematografie. Ak sa obávaš toho, že nemáš dostatok vedomostí, nezúfaj. Ide hlavne o zábavu a možno sa aj niečo nové dozvieš.
Fantasy a horor, Sci-fi
Psychické poruchy
P
Lívia Hlavačková [field_group]
Schizofrénia, rozdvojená osobnosť, depresia, mentálna anorexia... obľúbené témy autorov kníh, komiksov a scenárov. Ako je to však naozaj? V tejto prednáške sa dozviete o niektorých psychických poruchách, ktoré sa v pop kultúre objavujú najčastejšie, z lekárskeho pohľadu.
Underground
Offtopic
I
Hneď začiatkom roka vzal internety trend porovnávania profilových fotiek z roku 2009 s tými z roku 2019 v tzv. #10yearchallenge. Na offtopicu sa pozrieme nie len na profily, ale aj na rôzne popkultúrne fenomény o dekádu neskôr. Samozrejme, odbočky sú zaručené.
Underground
Vnímanie rastlín
P
Rastliny si iba tak vegetujú a o nič sa nestarajú. Alebo nie? Táto prednáška možno zmení váš pohľad na ne. Povieme si o tom, čo rastliny vidia, cítia a počujú, ako medzi sebou komunikujú, čo si pamätajú a ako dokážu plánovať do budúcna. A príde aj na chodiace stromy.
Future Earth
Frivolitkovanie
W
Frivolitkovanie (tatting) je technika výsledkom trochu podobná háčkovaniu, ktorou sa dajú tvoriť textilné šperky, dekorácie či aplikácie na odevy. Pochádza zo začiatku 19. storočia, kedy bola veľmi obľúbená v západnej Európe, no v súčasnosti je už pomerne málo známa. Nepotrebuje žiadne špeciálne nástroje, stačí dlhšia ihla a niť.
Workshopy
Archeológia: Film versus realita
P
Prednáška bude zameraná na to akú predstavu vytvárajú tvorcovia filmov a počítačových hier o archeológii a následne konfrontujeme túto predstavu so skutočnými postupmi a metódami používanými na skutočnom výskume.
História
TRIBAL TANEC 4 ŽIVLOV
W
Chcete sa zoznámiť s keltskou mágiou, zažiť rituály našich predkov v bezpečnom prostredí? Vitajte na tanečnom workshope 4 živly - 4 energie. V programe: zoznámenie sa s prirodzenými prvkami 4 živlov na základe štýlu Tribal Dance, tanec v magickom kruhu, mini-choreografia a improvizácia. Workshop je vhodný aj pre začiatočníkov, iba 18+. Žiadna ezoterika, iba mágia psychológie tanca. Oblečenie: pohodlne (tričko, leginy), biele a iné svetle farby, - tancujeme naboso. Workshop prídu zastrešiť Dáša Markusková, Lurette Hillová, Renáta Kováčová a Svetlana Groiss.
Workshopy
Tanečné vystúpenie TRIBAL TRIDENT
V
Skupinový tanec: berberská iniciácia "Shield and Safequard Us" (ATS + sworddance, skupina) "Hold thy shield over us, protect us all..." Rituálne iniciácie prezentuje skupina Tribal Trident a Lana Trident.
Sprievodný program
Hodinka hororu
I
[field_group]
V Hodinke hororu sa predstaví niekoľko krátkych hororových filmov od troch režisérov. Nasajte desivú atmosféra príbehov H.P. Lovecrafta, temnotu šíriacu sa na Vianoce, nekončiace nočné mory či desivý dom slepej pacientky.
Fantasy a horor
Kam na LARP
P, D
Larpov je veľa a času málo (peňazí ešte menej). Prejdeme si českú a slovenskú larpovú scénu a pozrieme sa na tie najväčšie "pecky", ktoré je tam momentálne možné zažiť. Pokecáme ako o vyplakávacích dramaťákoch tak aj o drsných rúbačkách, od špicatých uší až po opadávajúce mäsko. Keď sa hecnem tak budem rozdávať aj cukríky.
Hry
Fantastická zoológia: plastové patvory okolo nás
P
Sú z plastu a dostať ich kúpiť v každom hračkárstve. Pre dnešné deti ide v drvivej väčšine prípadov o prvý kontakt s ríšou zvierat. Nanešťastie aj veľmi zavádzajúci. V prednáške si vezmem pod drobnohľad tie "najlepšie" čínske výlisky a ukážem vám, ako skutočné živočíchy NEVYZERAJÚ.
Fantasy a horor, Sci-fi
IQ a jeho zvýšenie
P
Ľudská inteligencia bola vždy predmetom sci-fi ale aj reálneho života. Prednáška ukáže jednotlivé reálne či zamýšľané cesty k zvýšeniu IQ a ich vedľajšie účinky. Od géniov po savantov a späť. Zn. IQ test nie je nutný :)
Sci-fi, Future Earth
Rokfortská záhada
H
Víkend na Rokforte [field_group]
Dôležitý rokfortský artefakt zmizol a po páchateľovi ostalo iba množstvo črepov, odtlačky prstov a niekoľko indícií. Podarí sa študentom Rokfortu vyriešiť túto záhadu včas?
Víkend na Rokforte
Tolkien kvíz
S
Kvíz pre tých, ktorí tak trochu tušia o čom Tolkien písal, aj pre tých, čo majú prelúskané všetko od Silmarillionu cez Húrinove deti až po Tolkienov nákupný zoznam. Otázky budú zoradené podľa stupňujúcej sa náročnosti, pričom sa sami môžete rozhodnúť, na akú úroveň si trúfate.
Fantasy a horor
RP workshop
W
Roleplay workshop je miesto, kde sa kretivite medze nekladú, postavy a nápady sú vítané, improvizácia je výhodou a hlavným cieľom je zábava pre všetkých účastníkov. Pantomíma, scénky a trošku teórie na úvod.
Workshopy, Larpion
Čítanie na Youtube a iné hriechy
P, D
Čo sa číta na Youtube? Ktoré žánre sú najviac preferované? Kto sú to booktuberi? Dá sa robiť videorecenzistika a publicistika o knihách pútavo? Na tieto a mnohé iné otázky ohľadom čítania na YT sa budeme snažiť nájsť odpovede.
Literárna línia
Šumivé prekvapenie: Aký je váš patronus?
W
Lea Belejová [field_group]
Príďte si vyrobiť magické bomby do kúpeľa a objaviť vášho patronusa.
Víkend na Rokforte, Workshopy
Dvojitá Whiskey, krv a striebro
P, D
Martin Hatala [field_group]
Beseda o debutovej knihe Martina Hatalu "Whiskey, krv a striebro," ktorá bola v roku 2018 krstená práve na SlavCone. O tom, ako kniha vznikala a o tom, ako bude pokračovať príbeh svojrázneho Christophera Orcharda.
Literárna línia
Comedy Dungeon Stand-up
V
Comedy Dungeon [field_group]
Stand-up comedy vystúpenie komikov Comedy Dungeonu. Tentoraz na Slavcone vystúpia: Matej Makovický, Matej Kubriczký, Michal Laurinec, Marge a Martin Hatala.
Sprievodný program
Kooperatívne spoločenské hry
P, D
Juraj "Yuri" Sulík [field_group]
Predstavenie fenoménu kooperatívnych hier, v ktorých všetci hráči ťahajú za spoločný koniec. Ako vlastne takéto hry fungujú, pre koho sú určené a ktoré si vybrať? Prejdeme si históriou tohto žánru, vrátane najvýznamnejších titulov za posledných 20 rokov. Zamyslíme sa nad vývojom a smerovaním a na záver si ukážeme výber mojich najobľúbenejších kooperatívnych hier.
Hry
Smrt - nebo peníze, život, svobodu!
P
Františka Vrbenská [field_group]
Historie zbojníků, lapků, loupežníků, banditů, psanců a jiných rebelů mimo zákon, s přihlédnutím k jejich osudům v beletrii a filmu.
História
Fantastika jako mainstream: Plaveme s proudem?
P
Dřív ghetto, dnes tak trochu ukradená výjimečnost. Jak se žije fantasákům v hlavním proudu?
Fantasy a horor, Literárna línia
JRR Tolkien
P
V máji Fox Searchlight predstaví biografický film Tolkien, ktorý sa bude venovať životu autora, ktorého diela ovplyvnili každého, kto kedy chytil do rúk fantasy knihu. Príďte sa oboznámiť s detailami života tohto velikána svetovej literatúry.
Fantasy a horor, História
Dvojkrst Hydry: Potvorobijci 2 a Zima mŕtvych
P, S
Čo majú spoločné dobrodružstvá mládeže na zabudnutých zrúcaninách a nákaza v strede Európy, ktorá postupne žerie svet? Je to jednoduché! Majú spoločného vydavateľa. Vydavateľstvo Hydra bude krstiť krvou a šípmi.
Literárna línia
Metlobal
W
Príďte si vyskúšať, aké je to zahrať si skutočný Metlobal s prvým slovenským metlobalovým družstvom Pressburg Phantoms. Naučia vás pravidlá, ukážu ako vyzerá ich rozcvička a predstavia vám Metlobal na Slovensku a vo svete.
Víkend na Rokforte
Záškodná mágia
P
Michal Puchovský [field_group]
Poznáte to. Nedarí sa vám, potknete sa o roh, vylejete na seba kávu. A aby toho nebolo málo, tak polejete aj svojho šéfa. V duchu si poviete: „Asi som prekliaty“. Podobne premýšľali aj naši predkovia. Ľudia hľadali vysvetlenia a odpovede na otázky, prečo sa im v živote nedaria veci tak, ako by si predstavovali. Prípadne skúšali rôzne zaručené „magické“ recepty, aby svoj život zmenili k lepšiemu. Pokojne aj na úkor druhých. Hlavne keď je tá Maruška odvedľa taká pekná, chlapi sa okolo nej točia ako diví a teba v osemnástich ešte nikto nepožiadal o ruku. Prednáška v stručnosti predstaví dochované informácie o podobách záškodnej mágie v slovenských ľudových zvykoch a doplní ich o základný prehľad „škodlivých“ bytostí, ktoré sa objavovali v slovenských povestiach, rozprávkach a bájach.
Víkend na Rokforte
Malé Karpaty: Tajuplný svet podzemia
P
Maroš Ondrejka [field_group]
Tajomné a tmavé brány do podzemia lákali ľudí aj zvieratá úž od pradávna. Tieto úkryty poskytujú útočisko pred zimou a výkyvmi počasia, ako aj pred nástrahami rôznych predátorov. V minulosti takéto podmienky poskytovali najmä jaskyne, no dnes môžme s rovnakým potenciálom objavovať podzemný svet starých opustených baní.
Future Earth
Daj hlas Potterovi (Lekcie dabingu)
W
Michal Domonkos [field_group]
Daj svoj hlas Potterovi. Doslova. Alebo Hermione. Alebo celkom iným filmovým hrdinom. Príď si vyskúšať dabing s profesionálnym režisérom Michalom Domonkosom (ktorý vo filme daboval Draca Malfoya).
Workshopy, Víkend na Rokforte
Záhady minojskej bohyne
P
Veronika Dubcová [field_group]
Kto by nepoznal známe sošky „Hadích bohýň“ z paláca v Knósse na ostrove Kréta. Už viac ako sto rokov sa bádatelia márne snažia prísť na to, kto boli tieto magické, fascinujúce postavy. Ich charakter predstavuje doteraz jednu z najväčších záhad staroveku. A nielen ich. Minojská kultúra, ktorá dominovala východnému Stredomoriu v polovici 2. tisícročia pr. n. l., nám zanechala stovky vyobrazení postáv, ktoré vyzerajú a konajú ako božstvá. Tie však predstavujú doslova obrázkovú knihu bez slov. Nemáme k nim totiž takmer žiadne písomné pramene. Existovali naozaj bohyne hadov? Uctievali starovekí Kréťania len jednu alebo viacero bohýň a aký bol ich vzťah k mužským božstvám? Ako a prečo ovládali gryfy a draky? Prečo ich uctievači triasli stromami, objímali skaly a skákali cez býka? A boli im naozaj prinášané ľudské obety? Po stopách starých i nových objavov sa spoločne vydáme poodhaliť niektoré z týchto tajomstiev.
História
Loví šarlatánov a píše sci-fi: MUDr. Roland
P, D
Útočia na nás zo všetkých strán: medicínske hoaxy a konšpiračné teórie. Ako ich však máme v tej spleti informácií rozoznať? Prečo vôbec ľudia nekriticky veria absurdným a podvodným tvrdeniam? Bojuje Lovec šarlatánov proti medicínskym nezmyslom aj vo svojich knihách? Dozviete sa v prednáške spojenej s besedou o sci-fi detektívke V tieni Zeme.
Literárna línia, Sci-fi
Parkour Škola Workshop
W
Parkour Škola [field_group]
Parkour Workshop je zameraný hlavne na začiatočníkov, pritom nezáleží či si dieťa alebo dospelý. Držíme sa filozofie, že Parkour nerobí rozdiely a môžeš s ním začať kedykoľvek. Na workshope ťa uvedieme do sveta Parkouru, naučíme ťa základné prekonávanie prekážok a zameriame sa na spoznávanie tvojich limitov. Možno budeš sám prekvapený čo všetko je v tebe prirodzene zakorenené :)
Workshopy
Krst Druhej planéty
P, D
Krst sci-fi románu Druhá planéta spojený s prednáškou o záhadách Venuše. Aké tajomstvá skutočne ukrýva druhá planéta našej sústavy? Ich unikátne vysvetlenia nájdete v štvrtej sci-fi knihe úspešnej autorky! Krst pozostáva z dvoch častí. Prvou je prednáška o Venuši, ktorá bude pokračovať predstavením knihy, rozhovorom o nej a besedou s čitateľmi.
Literárna línia, Sci-fi
Jak uspořádat něco víc než párty
P, D
Ono je tedy kumšť uspořádat i dobrou párty. Ale pokud někdo z vás má cukání, že by si chtěl zahrát či se zúčastnit nějaké hodně super cool akce, ale bohužel se taková nekoná. Tak nazbude nic jiného než si ji uspořádat sám. Ve finále to není nic těžkého. A navíc nám dnešní doba dává úplně jiné možnosti než na přelomu tisíciletí. Povím vám jak na to. Na co si dát pozor. Co lze použít a úspěšně využít. Hlavně kde na to všechno vzít dobrou náladu a nezbláznit se z toho.
Hry, Larpion
Fantastická zvířecí rada
H
Veselé vystoupení loutkového divadla, vytvořené na motivy českého středověkého autora Smila Flašky z Pardubic. Čtyři zástupci zvířecí říše - Lev, Sova, Drak a Labuť - v něm radí autorce, jak se stát úspěšnou. Loutky vlastnoručně vyrobila Fr. Vrbenská.
Literárna línia
Postapokalyptický kostým: Ako na to?
W
Matej Bášti [field_group]
Skupina Vlkošedých bestií opäť prinesie štýlový postapokalyptický tábor s možnosťou vyskúšať si kostýmy, krátkym workshopom na tvorbu kostýmov z materiálov (oblečenia) ktoré si návštevníci prinesú a taktiež predstavia zábavnú hru Gaslands ktorá vás prenesie do sveta podobnému filmovému svetu Mad Max.
Workshopy, Sprievodný program
Úvod do stolovej hry Gaslands
H
Matej Bášti [field_group]
Máte niekde na povale krabicu plnú Hot Wheels autíčok? Cítite nostalgiu vždy pri spomienke na hodiny strávené hraním sa so svojimi „angličákmi“? S Gaslands môžete znova zažiť napätie z rýchlej prestrelky so svojimi kamarátmi vo vzrušujúcej naháňačke ako z Mad Maxa! A stačia k tomu len vaše staré hračky a trocha kreativity.
Hry, Sci-fi
Sme odsúdení byť naveky rozumní?
D, W
Budúcnosť nebude rozumná... Tento ročník sa nebudeme zaoberať ničím menším, ako budúcnosťou ľudstva! Je naozaj Homo Sapiens Sapiens to najlepšie, čo sa z Nás dá vytrieskať? Sme naozaj posledným, najvyspeleljším článkom v opičom genofonde, alebo sa môžeme posunúť niekam ďalej? Je Homo Ludens (Ludens Ludens!), alias "Človek Hravý", medzistupňom k Homo Faber- Človeku Tvorivému? Toto bude našou tohtoročnou horúcou témou. Ako tento koncept ovplyvňuje najväčších kreátorov dneška? Ide o nás a o to, ako sa vidíme dnes, a čím môžeme byť zajtra... Mohli by byť hry, alebo skôr Naše ponímanie hry, daľším krokom v kreatívnej evolúcii?
Workshopy, Underground
Myš-maš
H
Svet myší je veľký a plný nebezpečenstva. Napriek tomu sa v ňom nájde priateľstvo, hrdinské činy a... roztomilosť. Malá, stručná a jednoduchá hra pre tých, ktorým nie je osud myší ľahostajný, s prvkami improvizácie, kretivity a humoru.
Larpion
LARP Párty
H
Larp z prostredia Hollywoodu. Nepotrebuješ nič vedieť, nemusíš zháňať kostým, stačí prísť. Ideálny pre nováčikov, ale zabavia sa aj skúsení larpisti. Intrigy, závisť, podrazy, tie najsladšie úsmevy a dýky v chrbtoch. Veľa drog, sexu a rock&rollu :)
Larpion
Ako organizovať LARPy a nezblázniť sa pri tom
D
Prečo vôbec niekto organizuje LARPy? Prečo majú organizátori kruhy pod očami a nechcú si o tvojej postave písať na messengri? A hlavne, máš v sebe svoje organizátorské ja? Tieto a aj ďalšie otázky zodpovieme na cone.
Larpion
Výroba zbraní a kostýmov
P
Bojíte sa, že vás príprava na LARP bude stáť veľa a ani to nestihnete? To nemusí byť vôbec pravda. Pripraviť sa na LARP nie je vôbec zložité, ani časovo či finančne náročné. Ako si teda lacno a rýchlo zostrojiť kostým, zbraň a doplnky tak, aby aj dobre vyzerali? To všetko bude prezradené práve tu.
Larpion
16 otázok pre 16 autorov - Veľká beseda autorov
D
Najväčšia spoločná beseda autorov, akú doteraz SlavCon zažil! Pre každého autora je v osudí pripravená otázka - ktorá to bude? To zistí len on, keď si ju vytiahne! Príďte sa s nami - a trochu aj na nás - zabaviť! A odfotiť viac než tucet autorov na jednom pódiu!
Literárna línia
Beseda o dabovaní - nielen Harryho Pottera
P, D
Michal Domonkos [field_group]
Keď postave prepožičiate hlas, dávate jej nielen život, ale aj osobnosť - o zaujímavostiach dabingu sa pri príležitosti 20. výročia od prvého knižného vydania Harryho Pottera, budeme rozprávať so slovenským dabingovým hercom a režisérom, Michalom Domonkosom, ktorého z filmov poznáte ako Draca Malfoya!
Literárna línia, Víkend na Rokforte
Fantastický literárny workshop + Poviedky na počkanie = scifi.sk + vydavateľstvo Hydra
W
Poďte objaviť či vycibriť svoj spisovateľský talent a vyskúšať si tiež napísať poviedku za hodinu! Tradičné tvorivé písanie pre všetky literárne citlivé duše nebude chýbať ani tento rok pod vedením kreatívnych ľudí: poviedkami ostrieľaní znalci zo scifi.sk opäť spájajú sily so skúsenými autorkami z vydavateľstva Hydra, s Katarínou Soykou a Lenonou Štiblaríkovou.
Workshopy, Literárna línia
Akademie SFFH, všechno, co jste chtěli vědět
P, D
Nenechajte si ujsť možnosť dozvedieť sa všetko, čo ste kedy chceli vedieť o Akadémii sci-fi, fantasy a hororu!
Literárna línia
16 autorov práve píše... svoje meno (Veľká autogramiáda)
I
Po veľkej besede neutečte - lebo ani autori neutečú. Budú Vám k dispozícii na krátke rozhovory a prípadne nejaké fotky. A hlavne - čaká nás AUTOGRAMIÁDA - bude úžasné dať si podpísať všetky knihy na jednom mieste, prípadne zozbierať rekordné množstvo podpisov od slovenských a českých autorov v priebehu chvíle! Takú jedinečnú príležitosť si nijaký knihomoľ naozaj nemôže nechať ujsť!
Literárna línia
Autogramiáda - Michal Domonkos
I
Michal Domonkos [field_group]
Autogramiáda s hercom a režisérom Michalom Domonkosom! Už teraz je pripravený podpísať Vám, čo len budete chcieť - v mene svojom a možno aj Dracovom... ktovie...
Literárna línia, Víkend na Rokforte
Burlesque
W
Diamond Fairy [field_group]
Burlesque je pestrofarebný svet plný prekvapení, ktorý nekladie žiadne medze, nepotrpí si na ženský ideál, prijíma originálnosť a šialenstvo a týmto posilňuje lásku k sebe samej. Hovoríme síce o umení zvádzania, s Diamond Fairy máte však možnosť zažiť na vlastnej koži toto extravagantné umenie z trochu inej perspektívy, pretože ligotavé kostýmy a dokonalý vzhľad nie sú všetko. Workshop je určený pre všetky ženy od 18 rokov, ktoré túžia po tom vyskúšať niečo nové a pozrieť sa na seba z inej perspektívy.
Workshopy
STANISLAV YANEVSKI Panel a Q&A
D
Stanislav Yanevski [field_group]
Stanislav Yanevski je známy hlavne svojou roľou Viktora Kruma z Harryho Pottera. Zahral si však aj v horrore Hostel 2 po boku Milana Kňažka. Na moderovanej diskusii sa ho budete môcť spýtať na všetky jeho filmové projekty ale aj historky z natáčania.
Sprievodný program, Víkend na Rokforte
STANISLAV YANEVSKI: Metlobalová rozcvička [PLATENÉ]
W
“Vstávať a cvičit.” “Prečo?” “Pretože je ráno a… trénovať ťa bude Viktor Krum!” Cítite sa na to? Poďte si s nami dať ranný strečing pred metlobalovým tréningom. Koučovať vás nebude nikto iný ako slávny bulharský stíhač Viktor Krum. Bude to pecka, na ktorú budete ešte dlho spomínať. Na pomoc si totiž Viktor nezobral nikoho iného ako naše rezidentné metlobalové družstvo Pressburg Phantoms, ktoré sa zúčastnilo už niekoľkých medzinárodných turnajov.
Sprievodný program, Víkend na Rokforte
STANISLAV YANEVSKI: Čaj s Krumom [PLATENÉ]
I
Stanislav Yanevski [field_group]
Ak chcete nášho VIP hosťa spoznať bližšie a máte radi príjemné posedenia pri čaji alebo káve, máme pre vás dobrú správu. Piati šťastlivci dostanú možnosť sadnúť si na pol hodinku a porozprávať sa s ním. O čom? Je to len na vás. Isté je iba to, že vám k tomu naservírujeme chutný čaj z Coffee on the road.
Sprievodný program, Víkend na Rokforte
UMČO a HRAMELOT workshop linorytu
W
Chceš si vytvoriť jedinečný módny kúsok so svojou obľúbenou fantasy postavou alebo máš vlastný motív? Zastav sa v UMČO kútiku, kde si môžeš svoj motív nakresliť, vyryť do linolea a vytlačiť na vlastné tričko, tašku či nášivku. Ak si to nikdy nerobil, neboj sa. Povieme ti, na čo si máš dať pri vyrývaní pozor aj ako správne očistiť valček. Z workshopu odídeš s novými znalosťami a skvelým merchom.
Workshopy
STANISLAV YANEVSKI Autogramiáda a fotenie [PLATENÉ]
I
Stanislav Yanevski [field_group]
Pridte si dat spravit profesionalnu fotsku so Stanom, alebo si dat podpisat podpiskartu alebo vec podla vasho uvazenia. Profesionalna fotka: 15 € Podpis: 15€
Sprievodný program, Víkend na Rokforte
COSPLAY
S
Názov Cosplay je odvodený od slov costume play a chápe sa ako snaha o čo najdokonalejšie stvárnenie fiktívnej alebo reálnej postavy. Pokiaľ sa chcete zúčastniť oficiálnej cosplay súťaže, prečítajte a riaďte sa nasledujúcimi pravidlami. VŠEOBECNÉ PRAVIDLÁ 1. Súťažiaci sa prezlečú za postavu, ktorú si sami vybrali. Postava musí mať jasne špecifikovanú predlohu - Cosplayovanie vlastných postáv a originálne kostýmy patria do kostýmovej súťaže. 2. Pri zhotovení cosplayu je možné použiť aj kupované časti, ale podiel vlastnoručej práce sa odzrkadlí pri hodnotení porotou. 3. Postava musí byť vhodná aj pre mladšieho diváka, čiže žiadna nahota 4. Povoľuje sa súťaž jednotlivcov aj skupín. V prípade skupiny bude tá hodnotená ako jeden celok a v prípade umiestnenia dostane jednu cenu. Túto informáciu musíte nahlásiť dopredu. 5. V publiku sú aj deti, takže sa podľa toho upravte svoj verbálny a neverbálny prejav. 6. Súčasťou kostýmu nemôžu byť funkčné zbrane alebo zbrane, ktoré by sa mohli považovať za funkčné (airsoftové zbrane, ostrá čepeľ mečov etc.) 7. Do súťaže sa môžete prihlásiť s cosplayom, s ktorým ste už súťažili na inej súťaži. Cosplay súťaž bude mať len 1 kolo, kde budú mať súťažiaci 2 minúty na to, aby predviedli svoj kostým publiku. Forma prezentácie je na súťažiacich, ale je potrebné o priebehu informovať organizátora, aby sa zabezpečil hladký priebeh. HODNOTENIE Prvé 3 miesta sa určia na základe hodnotenia porotcov. Porotcov predstavíme postupne na našom FB/IG. Máte sa na čo tešiť. REGISTRÁCIA Registrovať sa môžete na e-maile: cosplay@slavcon.sk Váš e-mail musí obsahovať: 1. Základné informácie o postave ako: - meno postavy - názov diela 2. obrázok postavy/postáv v dostatočnej kvalite (na obrázku musí byť vidno, čo má postava na sebe) 3. ak si to vyžaduje scénka/prevedenie kostýmu na pódiu: audio súbor (najlepšie mp3). Ubezpečte sa, že Vami dodaná hudba je v dostatočnej kvalite (dostatočná hlasitosť, bez šumov etc.) Hudba bude pustená v čase 0:00, čiže na začiatku skladby. Pokiaľ chcete súťažiť ako skupina: napíšte mená všetkých účastníkov a všetkých postáv Ďalšie informácie dostanete mailom.
Sprievodný program
Drink so Stanom Yanevskim [PLATENÉ]
I
Stanislav Yanevski [field_group]
Ak chcete zažiť ako sa náš VIP hosť naozaj baví, skočte si s ním na drink. V salóniku hotela na vás bude čakať občerstvenie, welcome drink, aby ste si mohli spoločne pripiť a samozrejme Stanislav Yanevski osobne. V dobrej spoločnosti sa budete môcť porozprávať o všetkom čo vás zaujíma. Voľnú zábavu budete mať so Stanom až dve hodiny a možno viac, tak ju dobre využite!
Sprievodný program
A Plastic Ocean - máme ho aj na Slovensku?
D, I
Martin Hojsík [field_group]
V Európe ročne spotrebujeme 50 miliónov ton plastu. Plasty sa stali každodennou súčasťou nášho života. Slovensko nie je výnimkou, a aj my sme zaplavení plastovým odpadom. Leží v našich lesoch, pláva v našich riekach. Plastové fľaše nájdete pohodené v meste aj na dedine. Plastový odpad leží v našich lesoch a pláva v riekach. Ak by dnes niekto chcel pomenovať obdobie, v ktorom sa ako ľudstvo nachádzame, názov doba plastová by bol viac než presný. Dnes sme však v situácii, kedy potrebujeme konať. Pozývame vás na premietanie filmu A Plastic Ocean a diskusiu o plastovom odpade na Slovensku s expertom na životné prostredie Martinom Hojsíkom. Martin Hojsik sa 25 rokov venuje ochrane životného prostredia, zvierat a ľudského zdravia. Ako člen správnej rady viedol program medzinárodnej organizácie na ochranu zvierat FOUR PAWS. Predtým mal na starosti kampaň proti daňovým únikom v rozvojových krajinách v ActionAid International. Najdlhšie pôsobil v Greenpeace, kde viedol národné a neskôr medzinárodné kampane predovšetkým v oblasti toxických látok a odpadu. V súčasnosti radí mimovládnym organizáciám a je členom predsedníctva Progresívneho Slovenska, kde je zodpovedný za oblasť životného prostredia. Film bude premietaný v anglickom jazyku so slovenskými titulkami.
Future Earth
Hrnčiarstvo
W
Tibor Pusch [field_group]
Tibor, známy tiež ako Slovenský Viking, sa venuje umeleckému hrnčiarstvu. Svoju lásku ku keramike zdedil po rodičoch, ktorí sa tiež venovali hrnčiarstvu a viedli ho k výrobe keramiky odmalička. Počas festivalu si s ním budete môcť vyskúšať prácu s hlinou a odniesť si so sebou vlastný výrobok.
Workshopy
Neurodegeneratívne ochorenia a ich výskum na Slovensku
P
Neurodegeneratívne ochorenia predstavujú jednu s najväčších súčasných výziev pre medicínu. Keďže sú asociované s vekom, so starnutím populácie (nielen) v krajinách prvého sveta počet pacientov neustále narastá, a efektívne terapie zväčša absentujú. V rámci prednášky Vás Dr. Novák prevedie klinikou a patofyziológiou neurodegenerácie, súčasným stavom na Slovensku a vo svete, a ilustruje výskumné aktivity, ktoré smerujú k pochopeniu a liečbe týchto zničujúcich ochorení, ktoré oberajú človeka o dôstojnú starobu. Zameriame sa tiež na súčasné výskumné aktivity Neuroimunologického Ústavu SAV, významného strediska výskumu neurodgenerácie na Slovensku. Nakoniec ilustrujeme výzvy v problematike neurodegenerácie nielen pre medicínu, ale i pre iné odbory, a pre laickú verejnosť.
Future Earth
Večerný program SlavConu 2019
V
SlavCon tím [field_group]
V sobotu večer sa ako každý rok môžete tešiť na večerný program, v ktorom sa dozviete víťazov súťaží prebiehajúcich pred festivalom aj počas neho a samozrejme víťazov tomboly. Poďte nám tlieskať, kým poďakujeme všetkým, vďaka ktorým sa SlavCon stal, a možno sa odmeníme historkami zo zákulisia! Večer bude pokračovať ďaleko vtipnejšími standupistami z Comedy Dungeon, sľubujeme, a zakončí ho pôsobivá svetelná show skupiny Fandango,
Sprievodný program
Dobový stredoveký tábor Gaston
I
Dobový tábor pozostáva z dvoch až piatich stredovekých stanov, dobového nábytku a riadu ako iných predmetov dennej potreby či remeselných nástrojov. Súčasťou tábora je aj výstava výstroje a výzbroje obsahujúca repliky stredovekých odevov, zbraní a zbrojí. O tábor sa nachádzajú členovia združenia oblečení do stredovekých kostýmov podávajúci odborný výklad ku výstave.
Sprievodný program
Cesty ke kořenům
P
Leonard Medek [field_group]
Když se řekne "poutník v čase" nebo "stroj času", každý trochu obeznámený čtenář fantastiky si okamžitě vybaví jméno Herbert George Wells. Avšak H. G. Wells, ač nejslavnější, nebyl zdaleka první, kdo se vydal na pouť časem - a dle mého skromného soudu ani tím, kdo při ní dosáhl nejpozoruhodnějších výsledků...
Fantasy a horor, Sci-fi
Svetelná šou COIREIL
V
Na záver programu o 23:00 vás čaká fenomenálna svetelná šou skupiny Fandango: Coireil - Podmorský príbeh je inšpirovaný farebnou rôznorodosťou koráľového útesu a nekonečnou vzdialenosťou océanu. Príbeh je v šou jednoduchý a starý ako oceán sám, pritom však stále aktuálny. Aj rozdielnosť nás spája a keď sa naučíme spolupracovať, tak je svet hneď krajší. https://www.youtube.com/watch?v=9Mnlr14rLf0
Sprievodný program
Fantasy novinky z TATRAN-u
P, D
S prekladateľkami Luciou Halovou a Lindou Magáthovou sa pozrieme na zúbok ich práci vo vydavateľstve TATRAN a tiež si predstavíme horúce novinky či iné knižné lahôdky, ktoré vydavateľstvo ponúka.
Literárna línia
Kostýmová súťaž - fotenie
I
Kostýmová súťaž spojená s fotením. Bližšie informácie nájdete tu: https://www.slavcon.sk/cosplay-kostymova-sutaz
Sprievodný program
COSPLAY fotenie
I
Fotenie účastníkov COSPLAY súťaže vo fotokútiku.
Sprievodný program
ATS Fusion: Hostia z budúcnosti
V
Tanec Hostia z budúcnosti - Future is coming faster when we think. And maybe looking in the mirror today, you see that exactly man from future, only colder eyes, as everything you take as a big story is already small fact of a history for him... Sólo Fusion performance by Lana Trident.
Sprievodný program
Michal Gálik: Muž, ktorý sadí stromy
I
SlavCon tím [field_group]
Mnoho ľudí si myslí, že poviedka o mužovi, ktorý sadil stromy, je fiktívna. V skutočnosti tento muž existuje. Volá sa Ernest Vunan a žije v hmlou zahalených horách v srdci Afriky. Film Michala Gálika vám predstaví inšpiratívny príbeh človeka, ktorému osud jeho krajiny nie je ľahostajný a svojim snažením chce obnoviť vzácne horské pralesy v oblasti jeho kmeňa Kedjom-Keku na severozápade Kamerunu. Vydajte sa s nami na cestu okolo tejto rozmanitej africkej krajiny a presvedčte sa o tom, že aj jednotlivec dokáže zmeniť to, ako bude krajina vyzerať.
Future Earth
Súčasná budúcnosť
P
Ondrej Herec [field_group]
Naša prítomnosť, o ktorú bojovali generácie, vznikla pred sto rokmi. Neznášame ju príliš hrdo ani úspešne. V každom prípade, vznik Československa bol medzníkom českej aj slovenskej fantastiky. Nekráčali vždy ruka v ruke, Český protektorát, tzv. Slovenský štát, obdobie stalinizmu aj „menšie“ medzníky mali naň vplyv. Spoločné obdobie „parkonovskej“ vzájomnosti sa celkom nepominulo do dneška, český a slovenský fandom nikdy neuznal hranice štátov ani národov. Etapa zatiaľ najväčšieho rozvoja sa začala pred rozdelením Československa, ale tým sa neskončila. Dnes žijeme v budúcnosti, ktorú si (ne)predstavovali spisovatelia našej mladosti a netušíme, v akom svete budú žiť naše deti. Dejiny šťastných budúcností sa definitívne skončili Vietnamom a antikoncepčnou pilulkou. „Sex, drogy a rokenrol“ znelo logo bezzubej revolúcie bítnikov a hipíkov, ktorí boli svedkami, ako sa ich budúcnosť zrútila do prítomnosti: vlády sú bábkami nadnárodných koncernov, nebo má farbu televíznej obrazovky keď prestane vysielať posledný kanál, ekológia je prehratá a jednotlivec v preľudnenom svete je šťastný, keď má aspoň cenu spotrebného tovaru. Budúcnosť už bola napísaná. Vo svete Williama Gibsona sa narodili dnešní tridsiatnici. Do akého sveta sa rodia naše deti? Čo o ňom vieme okrem toho, že je plný očarujúco smrtiacich hračiek, že sa v ňom môžeme uzabávať na smrť, že pravda v ňom prežije, iba keď sa dostatočne podobá na lož, že sme niečím iným, ako tým, čo si o sebe myslíme? Načo písať fantastiku, keď jej témy a motívy sa stali skutočnosťou? Načo potrebujeme UFO, vesmírnych agresorov či svetovládu robotov, keď máme globálne koncerny, génové inžinierstvo, nano- a biotechnológiu, virtuálnu realitu a hrozí láskavý teror umelej inteligencie? Hodnoty kultúr, po tisícročia pokladané za „prirodzené“ alebo za súčasť ríše transcendentna a mystiky, dokážeme prakticky (alebo aspoň teoreticky) replikovať alebo simulovať. Uskutočnenie utopických nádejí prinieslo desivú nadvládu strašidelnej reality fantázií. Otázka neznie, aká bude fantastika v budúcnosti, ale čím sa staneme my v budúcnosti fantastiky.
Literárna línia
Vystúpenie skupiny GASTON
V
Historické - fantasy vystúpenie členov skupiny GASTON.
Sprievodný program
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00