Program

Program je zatiaľ predbežný a upravuje sa. Program SlavConu 2019
Sprievodný program
Víkend na Rokforte
Literárna línia
Future Earth
História
Fantasy a Horor
Science-fiction
Underground
Hry
Larpion
Workshopy
Prednáška
Diskusia
Workshop
Hra
Vystúpenie
Súťaž
I
malá aula (-1.65)
veľká aula (-1.61)
malá učebňa A (predná časť) (-1.57)
malá učebňa B (zadná časť) (-1.57)
veľká učebňa (-1.58)
1.40
1.38
1.39
Telocvičňa
knižnica (-1.43)
Foyer
Klubovňa VNR
Exteriér
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
Súhrnný sprievodca (nepravdepodobnou) AI Apokalypsou
P
Ondrej Jariabka [field_group]
V poslednom čase sa veľa hovorí o umelej inteligencii (AI/UI). Od generálnych riaditeľov veľkých spoločností hádajúcich sa o možnom zničení sveta umelou inteligenciou, až po kvetnaté rozpravy o „Etickej AI“ a zaistení, že neskončíme ako jeden z príbehov Isaaca Asimova. Taktiež väčšina sci-fi, zobrazujúca umelú inteligenciu vykresľuje veľmi ponurú budúcnosť pre ľudský druh. Vďaka tomu by sa mohlo zdať, nech sa akokoľvek na tento problém pozrieme, že všetky stroje, ktoré navrhneme sú predurčené sa nás nakoniec zbaviť. Zobrazujú tieto príbehy pravdepodobný koniec pre ľudstvo? Čo vlastne je to tá AI a ako ďaleko v skutočnosti sme od všeobecnej umelej inteligencie? Ideme do sveta vraždiacich strojov? Alebo je váš priateľský susedský robot hneď za rohom?
Future Earth
Kumáni - (ne)viditeľní nomádi
P
Michal Holeščák [field_group]
Kumáni. Nomádske etnikum s bohatou históriou, ktorá sa dokáže vyrovnať ktorejkoľvek epickej literárnej ságe. Etnikum, ktoré položilo základy formovaniu sa Eurázijskej stepi aj Uhorského kráľovstva. Aká je ich história? Boli kumáni aj na Slovensku? Čo nám zanechali a ktoré predmety či slová po nich používame dodnes?
História
Džingischán a hry na hrdinov
P
Michal Holeščák [field_group]
Mongolské hordy vtrhli do Európy a zanechali po sebe výraznú stopu v histórii sveta. Rovnako však zasiahli aj svety hier na hrdinov, fantasy literatúru či počítačové hry. Poslucháčom budú predstavení mongolskí upíri a mágovia zo sveta World of Darkness, Tuiganskí kočovníci z Dungeons and Dragons, stepní orkovia z počítačových Heroes of Might and Magic, ako aj odvolávky v literárnych dielach. Následné porovnanie fantasy náprotivkov s historickou realitou bude pre poslucháča azda prekvapením väčším ako pre prednášajúceho.
Hry
Prečo si Rowlingová nemala spraviť twitter
P
V poslednej dobe čoraz viac fanúšikov Harryho Pottera pochytilo že autorka, cez sociálne médiá rada dopĺňa príbeh (čo by samo o sebe nebolo zlé). Avšak situácia sa vyhrotila do takých rozmerov že sa z toho stalo meme a šíria sa aj rôzne hoaxy o ktorých sa ťažko zisťuje či sú reálne alebo nie. Zopár takýchto hoaxov a aj reálnych príspevkov si ukážeme. Budeme mať diskusiu na tému čo sa považuje za “cannon” a či je možné autora oddeliť od diela.
Víkend na Rokforte
Kozmodróm - knižný klub
P
Tentokrát sa knižný klub, ktorý poznáte z festivalu Kozmodróm, presunul na festival Slavcon. Kniha Ja, robot od známeho Isaaca Asimova - tvorcu a otca robotickej etiky, je zbierkou jedných z najlepších poviedok na túto tému. Poďme sa spolu pozrieť na tri zákony robotiky a zamyslieť sa ako veľmi sú aktuálne.
Literárna línia, Sci-fi
J.R.R. Tolkien v čase prvej svetovej vojny.
P
Daniel Šmihula [field_group]
J.R.R. Tolkien počas prvej svetovej vojny nastúpil so svojimi vrstovníkmi do Britskej armády, ako sa od neho v dobovej spoločenskej atmosfére očakávalo. Slúžil ako dôstojník v pluku Lancashirských mušketierov. Zúčastnil sa bojových kampaní vo Francúzsku a v roku 1917 ťažko ochorel a dostal sa do nemocnice. Počas rekonvalescencie začal pracovať na zbierke mytologických príbehov. Vojna a sprievodné udalosti ho mimoriadne zasiahli, stratil v nej polovicu svojich priateľov a zreje prispela k vytvoreniu príbehu o boji o Prsteň, ktorý získal v diele charakter pochmúrnej totálnej vojny.
História
Najlepšie médium pre príbehy (videohry)
P, D
Stručné porovnanie rôznych médii v závislosti na ich schopnosť prerozprávať príbehy. Zameriame sa na konkrétne príklady. Ku koncu si dáme diskusiu, kde sa môžte pokúsiť zmeniť môj názor. Upozornenie!: Vzhľadom na fakt, že budeme rozoberať konkrétne veci, v prednáške bude plná spoilerov. Vždy upozorním vopred.
Hry
McElroyovci: Rady pre modernú éru
P
Môžu duchovia ublížiť psom? Je Joker kresťan? Jedia ľudia Pokémonov? Aj na takéto otázky vám vo svojom podcaste odpovedia bratia McElroyovci. Možno vás viac zaujímajú Dungeons & Dragons,videohry či história medíciny; Justin, Travis a Griffin spolu so svojou rodinou majú prsty snáď vo všetkom. Úvod do ich impéria vám prinesie naša prednáška.
Underground
Jedy ako ich nepoznáte
P
(Ne)očakávam od vás, že dokážete v plnej miere pochopiť krásu jemne bublajúceho kotlíka bolehlavu, z ktorého vystupujú chvejúce sa pary, úžasnú moc arzeniku prenikajúceho do ľudských žíl, ochromujúcich myseľ a opantávajúcich zmysly... Môžem vás naučiť, ako zavrieť do fľašky strychnín, ako uvariť náprstník, či dokonca oddialiť smrť – za predpokladu, že... prídete na prednášku o najslávnejších jedoch ako ich (možno) nepoznáte.
Fantasy a horor
Doug Jones - herec bez tváre
P
Čo majú spoločné Abe Sapien, Silver Surfer, Amphibian Man, The Faun či The Pale Man? Meno herca vám možno nič nehovorí avšak jeho role príšer áno. Predstavíme si Douga, jeho role až po súčasnosť a povieme si o procese maskovania - o tom aké to je byť hercom bez vlastnej tváre.
Sci-fi
Warcraft kvíz
W, S
Boj o Azeroth vrcholý dokáž aj ty že ty tento boj ,nie márny. Tento rok oslávila počítačová legenda world of warcraft 14 rokov od zallženie a spoločne oslávme toto jubileum velkým kvízom o tejto nielen počítačovej legende .
Fantasy a horor, Workshopy
CSI in reality
P
„ Daj mi 5 minút a vyhodnotím to!“ Túto vetu by sme pravdepodobne nikdy nepočuli z úst (nielen) slovenského vedca. Chcete vedieť, ako to v slovenských laboratóriách vyzerá naozaj? Ak ste fanúšikom detektívnych seriálov ako sú CSI, Kosti, NCIS atď. prídete si na svoje. Názorne vysvetlíme mnohé „trošku“ zrýchlené laboratórne postupy v seriáloch z pohľadu Vedca (nie Kriminológa). Scény, pri ktorých si divák povie, že je to „cool“, u nás vyvolávajú časté záchvaty smiechu. Napriek tomu, tieto seriály milujeme...
Underground
Spolky v histórii
P
V post-apo svete, v ktorom sa zrúti štát a poriadok, sa môžu k slovu dostať opäť spolky, cechy, bratstvá a iné vzájomne nápomocné spoločenstvá. Prednáška priblíži historickú perspektívu týchto spôsobov združovania obyvateľov a ich význam v minulosti, ako aj perspektíva v budúcnosti. Zn. nebudú to len slobodomurári.
Underground
Zero Waste: Život bez odpadu
P
Petra Slezáková [field_group]
Priemerný Bratislavčan vyprodukuje 502 kg odpadu ročne. To je skoro kilo a pol za deň. A z toho sa zrecykluje iba necelá tretina. Dá sa to však robiť inak? Žiť šetrne k životnému prostrediu a neprodukovať (skoro) žiaden odpad? Petra Slezáková z blogu Zero Waste Slovakia nám prezradí svoje tipy a triky ako radikálne znížiť množstvo odpadu v domácnosti. Budeš tak šetriť nielen životné prostredie, ale aj svoju peňaženku!
Future Earth
GoT a cestovanie v čase
P
Hra o Tróny, fenomén, ktorý ovládol naturalistické fantasy. Príbeh ktorý je nedopísaný, nedofilmovaný a vznikajú mnohé dohady. Seriál čo predbehol dej vlastnej predlohy. Brandon Stark je zvláštna postava, ktorá môže pomocou vízii a prevtelovania sa, pohybovať v časporiestore, aké to má následky? Je vôbec bezpečné byť v minulosti? A kým vlastne Bran Stark je?
Fantasy a horor
Kameň mudrcov
W
Kameň mudrcov bol od pradávna neúnavne hľadaný alchymistami ako magický prostriedok na nesmrteľnosť či na premenu bežných látok na zlato. Je však tiež ústredným motívom prvej časti kníh o Harrym Potterovi. Kameň mudrcov, ktorý si spolu vytvoríme, bude rovnako, ako ten pravý, výsledkom priam alchymistického čarovania s mydlovou hmotou, vôňami, trblietkami, farbami, ale aj s vašou fantáziou, trpezlivosťou a sústredením. Kameň mudrcov, ktorý si odnesiete domov, bude vyžarovať to, čo doňho vložíte - radosť z tvorby, dobrú náladu a bude hmatateľným dôkazom, že aj vo vás sa skrýva čarodejník. Z dôvodu pracovania s horúcou hmotou sa deti pod 13 rokov budú môcť zúčastniť len v sprievode rodičov.
Víkend na Rokforte, Workshopy
Dobrodruhovia - prekvapivo dobré fantasy!
P
Sprvu išlo len o sen, neskôr keď sa stal realitou, vznikol projekt Dobrodruhovia. Existovalo veľa skeptických názorov o jeho osude, no dnes je vydaných už 9 kníh z fantasy ságy, ktorá si našla mnohých priaznivcov. Ak ste o Dobrodruhoch ešte nepočuli, príďte si vypočuť, ako z RPG hry vznikol bohato rozvetvený fantasy príbeh, napísaný netradičnou literárnou technikou, ktorý sa celý skutočne odohral. V prípade, že ste už o Dobrodruhoch počuli, vás pozývame vypočuť si kam projekt za uplynulé roky postúpil a aká je jeho ďalšia vízia do budúcnosti.
Fantasy a horor
Starší filmový Pán Prsteňov
P
Po minuloročnom predstavení filmov Hobita pred Jacksonom, si tentokrát predstavíme pre-Jacksonovské filmy Pána Prsteňov. Prednáška sa bude venovať nielen známejším filmom Bakshiho a dvojice Rankin/Bass, ale aj u nás takmer neznámej fínskej hranej minisérie Tima Torikka. Zároveň ale budú spomenuté aj pokusy, ktoré nepriniesli žiadaný výsledok, ako napríklad verzia s Beatles.
Fantasy a horor
Záverečný ceremoniál
D
Víkend na Rokforte [field_group]
Čas uzavrieť tento ročník na Rokforte a patrične to osláviť. Ak chcete, môžte si s organizátormi ešte pokecať a dať nám vedieť čo sa vám tento rok páčilo a naopak nepáčilo.
Víkend na Rokforte
Projekt Parstelvan
P
Parstelvan už zďaleka nie je len kniha. Okrem samotného románu disponuje dvoma trailermi, kalendárom, piesňou a umeleckými fotografiami. Tento rok si robí turné besied po Slovensku a pracuje na zhmotnení svojho pokračovania. Čo ďalšie sa v rámci projektu chystá zistíte na prednáške. Okrem toho sa môžete pýtať, zasúťažiť si a pozrieť si doteraz nezverejnené zábery z natáčania :)
Literárna línia
Nastal čas na zmenu pre ženu
P, D
Ako je možné, že z niečoho tak prirodzeného ako je menštruácia, sa za posledné storočie stal celosvetový problém, ktorý má za následok 200 000 ton odpadu ročne? Tento odpad je spôsobený používaním tampónov a vložiek, ktoré ho vytvárajú spolu s ich obalmi. Tieto jednorazové hygienické pomôcky sú nerecyklovateľné a preto končia v spaľovniach, alebo na skládkach. Okrem iného obsahujú aj škodlivé látky, ktoré v okolí ženských intímnych partií nemajú čo hľadať. V prednáške si povieme niečo o ekologickejších, ekonomickejších, a zdravších alternatívach menštruačných pomôcok, predovšetkým o menštruačnom kalíšku.
Future Earth
Krst knihy Chuť žiť
P, D
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo je to anorexia? Módny výstrelok dievčat, alebo vážna choroba, ktorá vedie až k smrti? Ako duševné choroby prebiehajú v tele človeka? Čo sa deje v mozgu? Na tieto, ale aj mnohé ďalšie otázky dostanete odpoveď na výnimočnom krste netradične napísanej autobiografickej knihy Valentíny Sedilekovej, Chuť žiť. Diskutovať budete so štyrmi odborníčkami na danú problematiku, Valentíninmi rodičmi, a uvidíte tiež arteterapické diela dievčat s anorexiou, ktoré knižku ilustrovali.
Literárna línia, Future Earth
UMČO môže robiť každý
P, D
Ukážkový manifest čistého odhodlania uskutočniť maličkosti, čo obdivuhodné udalosti môžu čarokrásne obohatiť :) Sme tvoriví a otvorení, avšak stále sme malé rybky v tomto veľkom svete. Preto sme sa rozhodli vytvoriť húf. A ten húf je UMČO.
Sprievodný program, Underground
Organizování velkých oudoorových akcí
P
V čem se liší malé a velké akce (300+ účastníků). Co je potřeba řešit navíc a co není. Na čem lze ušetřit (finance, lidské síly, energii) a do čeho je potřeba investovat víc. Jak podobný projekt řídit - rozdávání úkolů. A obecně vše o organizování velkých akcí. Vše na základě reálných zkušeností a problémů získaných v posledních 15 letech organizování.
Hry, Larpion
LARP: Smrteľný experiment
H
Skupina vyšetrovateľov ide vyzdvihnúť vzorku novej formulky no na mieste ich čaká nemilé prekvapenie. Podarí sa im včas zneškodniť bombu a zistiť, ktorá skúmavka obsahuje vzácnu chemikáliu? Hráči budú popri riešení hlavolamu, zanechaného výskumníkom, postupne odhaľovať záhadu, čo sa vlastne stalo a kto za to môže.
Larpion
Kobudo
V, W
Budo Klub Kenkyo [field_group]
Na workshope budú predstavené niektoré zbrane, ktoré sa využívajú v štýle Kobukai Kobudo ale aj použitie rôznorodých predmetov dennej potreby (kľúče, pero, kravata, časopis, telefón...) na účel efektívnej sebaobrany. Účastníci workshopu si môžu priniesť vlastné "zbrane", predmety, ktoré majú pri sebe každý deň a naučiť sa ako ich použiť v krízovej situácií.
Workshopy
HEMA workshop
W, V
HEMA - Historické Európske Bojové Umenia - zahŕňa štúdium, rekonštrukciu a tréning bojových umení podľa dochovaných historických prameňov, ich športovú aplikáciu formou súbojov a turnajov s modernými ochrannými pomôckami. V prvej polovici workshopu sa dozviete čo HEMA je, z čoho sa vyvinula, ako sa odlišuje od iných foriem šermu a čo môžete čakať od bežného tréningu, sparringu či turnaja. V druhej časti si sami oblečiete vesty, masky, rukavice, vezmete do ruky zbrane a vyskúšate si na vlastnej koži ako vyzerá skutočný šerm proti trénovaným, aj netrénovaným protivníkom. Zoznámite sa s jednoručným mečom a štítkom, dlhým mečom a rapírom. Treťou časťou workshopu bude neformálna debata pri pive s prednášajúcimi, kde sa vynasnažíme zodpovedať všetky otázky na ktoré nezostane čas. Kapacita teoretickej časti je neobmedzená, kapacita praktickej časti bude limitovaná množstvom výstroje ktoré sa podarí zabezpečiť. Počítajte s tým že výzbroj si budeme musieť striedať. Prineste si jedno rezervné suché tričko, halovú obuv, uterák a vodu.
Workshopy
ZÁVER FESTIVALU a beseda s organizátormi
D
SlavCon tím [field_group]
Aj tie najlepšie veci niekedy končia! Napríklad SlavCon. Na záver programu si zvykneme sadnúť a porozprávať sa s účastníkmi festivalu o tom, čo sa im na tomto ročníku páčilo, čo by sme mohli zlepšiť, a čo nás čaká v budúcnosti.
Sprievodný program
Dobový stredoveký tábor Gaston
I
Dobový tábor pozostáva z dvoch až piatich stredovekých stanov, dobového nábytku a riadu ako iných predmetov dennej potreby či remeselných nástrojov. Súčasťou tábora je aj výstava výstroje a výzbroje obsahujúca repliky stredovekých odevov, zbraní a zbrojí. O tábor sa nachádzajú členovia združenia oblečení do stredovekých kostýmov podávajúci odborný výklad ku výstave.
Sprievodný program
UMČO a HRAMELOT workshop linorytu
W
Chceš si vytvoriť jedinečný módny kúsok so svojou obľúbenou fantasy postavou alebo máš vlastný motív? Zastav sa v UMČO kútiku, kde si môžeš svoj motív nakresliť, vyryť do linolea a vytlačiť na vlastné tričko, tašku či nášivku. Ak si to nikdy nerobil, neboj sa. Povieme ti, na čo si máš dať pri vyrývaní pozor aj ako správne očistiť valček. Z workshopu odídeš s novými znalosťami a skvelým merchom.
Workshopy
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30