Naša LITERÁRNA SÚŤAŽ má svojich víťazov!

Kniha, Otevřeno, Stránky Knihy, Tvar Srdce, Srdce

Milí literárni priatelia,

naša literárna súťaž aj vyhlásenie jej výsledkov sú za nami. Ak ste ho náhodou premeškali a chcete sa čosi dozvedieť, alebo z neho dobre viete, že tu nájdete víťazné poviedky, ste na správnom mieste.

...ŠTATISTIKA

Tento rok prišlo do súťaže 54 poviedok, z toho 13 mládežníckych. Dve poviedky nespĺňali podmienky súťaže, a preto nemohli súťažiť. Porotcovia, v zložení Katarína Soyka, Martin Hatala, Marek Brenišin a Mário Zeumer, boli však natoľko ústretoví, že prečítali a obodovali všetkých 54 poviedok a zaslali autorom aj spätné väzby (ak ste tú svoju zatiaľ neobdržali, je to preto, že porotcovia majú čas poslať Vám ich až do konca apríla, tak prosím buďte trpezliví).

...KATEGÓRIE

Po prvý raz sa súťažilo v dvoch kategóriách – v dospeláckej a mládežníckej – ktoré však boli bodované rovnakým spôsobom. Po odporúčaní samotnej poroty aj na tomto v budúcom ročníku ešte zapracujeme.

...TÉMA A BODY

Pod spoločnou hlavičkou témy, ktorou bola Apokalypsa, mohli autori získať najviac 20 bodov od každého porotcu, spolu teda plný počet – 80 bodov. Túto métu nedosiahol nik, avšak kvalitných a zaujímavých poviedok sa aj v tomto ročníku našlo hneď niekoľko.

...VÍŤAZI

Porota udelila knižné ceny za prvé tri miesta v kategórii dospelých a prvé dve miesta v kategórii mládeže. Tieto hodnotné tituly literárneho sveta venovali do našej súťaže vydavateľstvo Albatros Media, vydavateľstvo Artis Omnis a vydavateľstvo Hydra. A konečne to, na čo čakáte - víťaznými poviedkami sa stali:

  1. miesto – Vianočná nakládka od Patrika Slaninu
  1. miesto – Štvrtý jazdec od Terezy Stebylovej
  1. miesto – Tromfy Alexa Mortimera od Milana Tichého

V mládežníckej kategórii porotu najviac oslovili poviedky:

  1. miesto – Za lepší zajtrajšok od Alexandry Šaríkovej
  1. miesto – Ticho havranov od Veroniky Chomovej

Zaujímavé bolo, že v mládežníckej kategórii súťažili tento rok len dievčatá. Uvidíme, čo prinesie ďalší ročník.

...BONUS

Každý rok tu máme pre Vás nejaký bonus a tento rok mal každý člen poroty možnosť vybrať na zverejnenie ešte jednu poviedku bez ohľadu na počet bodov, alebo akékoľvek vysvetľovanie. Skrátka poviedku, ktorá ho niečím zaujala a daný porotca si myslí, že čitatelia by si ju mali prečítať. Do tohto výberu sa dostali:

Všetky menované poviedky si môžete prečítať po prekliknutí na ich odkaz.

… TOP 10

Rozhodli sme sa predstaviť Vám celú prvú desiatku, keďže si myslíme, že ak ste sa do nej dostali, mali by ste o tom vedieť. A dať o tom vedieť svetu. A na budúci rok sa prepracovať napríklad aj do finále.

4. miesto Agens - Kristína Leonhard, 74 bodov

5. miesto Cvak. Play. - Tomáš Staviteľ, 68 bodov

6. miesto S chladnou hlavou - Patrik Hronský, 65 bodov

7. miesto Anjel - Jakub Mišči, 64 bodov

7. miesto Švábožrúti - Martin Šugár, 64 bodov

8. miesto Kajuta s výhľadom - Monika Mišúnová Šormanová, 63 bodov

9. miesto Príbehy o nikdy nespiacich dobrodružstvách - Martin Zámečník, 57 bodov

9. miesto Potrebná liečba - Miroslav Tokarský, 57 bodov

10. miesto Nasleduj bieleho králika - Beáta Takáčová, 56 bodov

10. a 1.miesto mládež Za lepší zajtrajšok - Alexandra Šaríková, 56 bodov

...POĎAKOVANIE

Ďakujeme Vám, našim autorom, za Vaše odhodlanie a účasť v našej súťaži. Veríme, že do budúceho ročníka vycibríte svoje písanie ešte viac, aby ste sa mohli blysnúť na pozícii, na ktorej by ste sa u nás radi videli.

Ďakujeme skvelej porote, ktorá sa opäť raz úžasne a zodpovedne ujala svojej úlohy a želáme všetkým jej členom, aby už do konca roka čítali len samú kvalitnú literatúru podľa vlastného výberu 😊

V neposlednom rade ďakujeme našim priaznivcom a podporovateľom, medzi ktorých patria aj naše obľúbené vydavateľstvá Albatros Media, Artis Omnis a Hydra.

Milí priatelia, veľa čítajte, veľa píšte, nezabudnite sledovať dianie okolo súťaže aj v skupine na facebooku (SlavCon – Literárna súťaž) a pamätajte, že s prichádzajúcou zimou, prichádza každoročne aj naša súťaž... tak buďte pripravení!

 

Porotcovia
Jedna z iniciátorov myšlienky spraviť si vlastný festival, člen OZ Spoločenstvo Tolkiena, dlhoročná scifistka, fantasistka a literárny nadšenec. Na SlavCone pracuje od jeho úplného začiatku a prešla si rôznymi pozíciami. Momentálne zastáva pozíciu zástupca hlavného organizátora.
Zbehlý porotca aj kritik poviedkových súťaží.
Marek sa narodil v Poprade, v súčasnosti pôsobí v Košiciach, kde žije s manželkou a synom. Vyštudoval medicínu, po krátkej klinickej praxi zakotvil na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika, kde učí budúcich lekárov. Zážitky od pacientov, ako aj skúsenosti so študentmi, či príhody z laboratória ho veľmi inšpirujú v jeho tvorbe.
Herec, moderátor, hlas dabingu a audiokníh, nadšený čitateľ fantastiky a šťastná obeť vlastných nerozvážnych činov.
Autor a komik známy najmä zo Silných rečí. Víťaz ceny fantázie 2012.
Číta a píše brutálnu romantiku... alebo čokoľvek.
Na poviedky v tohtoročnej literárnej súťaži sa veľmi teší!

Na našej webovej stránke používame cookies na podporu technických funkcií, ktoré zlepšujú zážitok z používania stránky.

Používame aj analytiky.