O festivale

O nás

 

SlavCon je 13. ročník medzinárodného trojdňového festivalu fantasy, sci-fi, histórie, mytológie a popkultúry. Je určený pre všetkých fanúšikov literatúry, filmu, seriálov, hier, histórie, larpu a výtvarného umenia.

Návštevníkom prinášame zmysluplné a tvorivé prežitie voľného času. Okrem prednášok - talkov, ponúkame širokú škálu kreatívnych a pohybových workshopov, ako aj pestrý sprievodný program. Predstavujeme známe osobnosti (LOCAL HEROES), ktoré prispievajú do kultúrnej scény Slovenska a pozitívne ju ovplyvňujú. Taktiež myslíme i na našu budúcnosť (FUTURE EARTH) a podporujeme koncepty Zero Waste či Smart Cities. Organizujeme súťaže, do ktorých sa môžete zapojiť už vopred alebo až na mieste - je to len na vás.  

SlavCon
Od fanúšikov, pre fanúšikov!


 

Našou víziou je poskytnúť priestor na prezentáciu myšlienok, vytvoriť tolerantnú a otvorenú komunitu, učiť rešpektu a prijímaniu rozmanitosti a poskytnúť priestor na zmysluplnú zábavu. Našou nádejou je, že každý návštevník sa na našich paneloch, workshopoch alebo sprievodnej aktivite, na ktorej sa zúčastní, naučí niečo nové a tým si rozšíri svoje vedomosti a zručnosti.


Cieľom festivalu je rozšíriť návštevníkom obzory v oblasti ich záujmu, vzdelávať zábavnou formou a umožniť stretnutia so zaujímavými hosťami-odborníkmi vo svojom obore. Tvoríme festival podporujúci komunity populárnej kultúry s dôrazom na osobnostný, ale aj komunitný rozvoj. V neposlednom rade chceme šíriť myšlienky vzájomnej spolupráce, tolerancie a priateľskej atmosféry.


Záber festivalu je široký. Primárna cieľová skupina sa pohybuje vo vekovej kategórii 18-35 rokov, ale objavujú sa mladšie i staršie generácie. 

V posledných rokoch sa návštevnícka základňa rozšírila o stredoškolákov, ktorých zaujali naše témy, prednášky a workshopy. Práve pre nich pripravujeme špeciálnu sekciu, kde by aj oni mohli odprezentovať svoje nápady a projekty zo školy a pomôcť im tak vo výbere budúceho štúdia a kariéry.

Počas minulých ročníkov sme privítali návštevníkov z rôznych oblastí Slovenska, z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Rakúska, ale aj Nemecka.

 

Festivalov je mnoho, SlavCon je však iba jeden.

 

SlavCon sa od ostatných festivalov odlišuje hneď niekoľkými vecami, ktoré ho robia výnimočným. Sú nimi voľná línia FUTURE EARTH, osobnosti LOCAL HEROES, interaktívno-larpová línia VÍKEND NA ROKFORTE a hlavne naša diverzifikovaná, no predsa jednotná a silná KOMUNITA.

Future Earth
Myslíme na našu budúcnosť, preto predstavujeme novinku FUTURE EARTH (Zem po nás), koncept, ktorý v sebe spája ekológiu a technológiu. Prednášky o technológii, ktorá šetrí zdroje a chráni životné prostredie, priblížia návštevníkom to podstatné – spôsoby, ako môžeme všetci pomôcť našej planéte. Podporujeme koncepty Zero Waste a Smart Cities, ktoré plánujeme prepojiť s populárnymi sci-fi filmami a seriálmi, a tak ich priblížiť mladému návštevníkovi. 

Future Earth sa nesie celým festivalom a celkom prirodzene a nenásilne návštevníkom ponúka zamyslenia nad tým, ako prežívame dnešný deň, tento mesiac, rok, svoj život – lebo každé naše rozhodnutie je rozhodnutím o tom, ako tu budú desiatky rokov po nás žiť naši potomkovia.

Local Heroes (Hrdinovia medzi nami) – tento koncept zapájame do programu, pretože si myslíme, že je dôležité všímať si našich hrdinov, ktorí každý deň spolu s nami žijú (ne)všednú realitu. Chceme ukázať, že aj hrdinovia sú len ľudia – alebo že aj v obyčajnom človeku môže driemať hrdina. Možno o niektorých netušíte a pritom možno aj vďaka nim si môžete kúpiť knihu práve na Obchodnej ulici, pustiť si obľúbený seriál s titulkami, či ísť do kina na dobre nadabovaný film. Aj vďaka týmto hrdinom možno váš kamarát, ktorý neznášal informatiku, zmaturuje z tohto predmetu s vyznamenaním, vďaka nim sa zlepšuje život vo vašom meste alebo viete napríklad aj to, aké bude zajtra počasie. Robia toho veľa a ich práca či zásluhy možno priamo ovplyvňujú aj vás. Možno to oceňujete, ale neviete, kto za tým v skutočnosti je. Nastal čas predstaviť pár zaujímavých ľudí-hrdinov medzi nami. Ako hostia prijali pozvanie ľudia zo sveta literatúry, technológií a vedy, ale aj herectva a dabingu, ktorí budú svoje vedomosti a zručnosti prezentovať práve na Slavcone. 

Víkend na Rokforte je interaktívna línia, ktorá umožňuje fanúšikom Harryho Pottera vyskúšať si na pár dní, aké je to byť čarodejníkom. Cez množstvo zábavno-poučných prednášok, workshopov a súťaží návštevníci spoznajú, ako sa mágia prepletá s reálnym životom. Počas predchádzajúcich ročníkov mali, okrem iného, možnosť vypočuť si prednášku botaničky a dendrologičky Evy Záhradníkovej, ktorá pôsobí na katedre botaniky PriF UK, o magických rastlinách, ktoré môžeme nájsť aj u nás na Slovensku a ktorým naši predkovia pripisovali liečivú či inú moc. Celý náučný proces počas Víkendu na Rokforte je podaný hravou formou, cez ktorú návštevníci zbierajú body pre svoju fakultu. Na jeho konci je najlepšia fakulta zapísaná na Fakultný pohár, čím si vyslúži nehynúcu slávu.

SlavCon komunita v sebe zahŕňa ľudí s veľmi podobnými záujmami. Keďže záľuby pramenia z vlastných preferencií, sú výborný predpoklad toho, že v komunite si nájdete nielen priateľov, ale dokonca spriaznené duše. Komunita SlavConu spája ľudí nadšených pre fantastiku, rozvíja tento ich záujem po vedomostnej, zábavnej aj sociálnej stránke. Je preto prínosom pre prednášajúcich, poslucháčov, debatujúcich, či aj zvedavých nováčikov.

Organizátori

OZ SlavCon je tím mladých energických ľudí so záľubou v histórii, mytológii, sci-fi, fantasy a hrách. Našou snahou je združovať ľudí s podobnými záujmami, ako máme my, priniesť im okrem zábavy i možnosť naučiť sa niečo nové a spoznať ľudí rovnakej krvnej skupiny.

O Spoločenstve Tolkiena
OZ Spoločenstvo Tolkiena, združenie fantastiky (ďalej len ST), je združenie ľudí, fanúšikov zaoberajúcich sa fantastikou a predovšetkým témou diel pána profesora J.R.R. Tolkiena. Je zakladajúcou organizáciou festivalu Slavcon a túto štafetu od 13. ročníka festivalu odovzdáva novo vznikajúcemu OZ SlavCon.

Našou prvoradou snahou je združovať ľudí, ktorých Tolkienove diela zaujali rovnako vášnivo ako nás a majú záujem stretávať sa či komunikovať s rovnakou krvnou skupinou. (V kruhu nášho druhu hovoríme takýmto ľuďom „Tolkien pozitívni“).

Ďalšou našou snahou je zveľaďovanie mena profesora Tolkiena, šírenie myšlienok a posolstiev jeho diela, ale tak isto osobné prispievanie k doplňovaniu informácií, ktoré by pomohli zodpovedať niektoré nejasné otázky. V rámci zbierania týchto informácii ST spolupracuje s inými záujmovými skupinami či jednotlivcami (autormi, prekladateľmi, teoretikmi, výtvarníkmi) zo Slovenska aj zo zahraničia.

O SciFi-Guide
Skupina mladých ľudí, ktorá sa združuje pri stránke SciFi-Guide.net, figuruje v povedomí slovenskej conovej scény už niekoľko rokov. Začali sa formovať v roku 2005, kedy stránky vznikli a pôsobenie na desiatkach kultúrnych podujatí ich motivovalo k vytvoreniu vlastnej akcie s názvom Kozmodróm. Vďaka spomínanému conu, na ktorom si skupina skúša svoje organizačné schopnosti, založili v roku 2009 občianske združenie, ktoré má celonárodnú základňu členov, dokonca ich je pár aj zo susednej Českej republiky. Okrem organizácie sa venujú aj prednášaniu o fenoménoch modernej, hlavne kinematografickej science-fiction a fantastiky vo všeobecnosti.

Na jeseň roku 2010 nadviazali aktívnu spoluprácu so Spoločenstvom Tolkiena a na svojom Kozmodróme v novembri oznámili, že na obnovenom SlavCone sa budú podieľať vo väčšej miere. Pod palcom majú dve programové línie, Scifi a úplne novú sekciu zaoberajúcu sa populárnou kultúrou, subkultúrami a seriálmi, či filmami, ktoré žánrovo ťažko vyhradiť, s názvom Underground.

„Guidisti“, ako sa familiárne prezývajú, sú otvorenou skupinou, ktorá sa nebráni novým členom. Nelimituje sa na jedno mesto, ale združuje fanúšikov z celého Slovenska a Česka. Aspoň raz za dva mesiace usporadúva väčšie stretnutie, väčšinou striedajú mestá. Okrem iného jej členovia skúšajú novinky ako knižný klub či hromadné skypovanie. Neváhajte ich osloviť!

Dobrovoľníci

 

Každý rok vám SlavCon ponúka množstvo zábavných aj poučných prednášok. Môžete si zahrať spoločenské hry, zúčastniť sa nevšedných workshopov či trochu si vydýchnuť a pookriať na sprievodnom programe. Ako má rok mnoho dní a retiazka mnoho očiek, tak ani dobrý festival sa nezaobíde bez toho, aby sa priložila nejaká tá ruka k dielu. Alebo noha. Alebo úsmev. Každý drobný krok, ktorý sa zdá byť samozrejmý alebo nepatrný, má však na svedomí niekto konkrétny - či už je to organizátor alebo dobrovoľník.

Dobrovoľníci! To je samostatná a nepostrádateľná kapitola festivalu! Je možné, že si ich na festivale ani poriadne neuvedomíte. Sú bežnými návštevníkmi, užívajú si program, aby neskôr presne nastúpili na svoju službu; aby predávali lístky, strážili vaše veci v šatni alebo pomohli s hrami v ihrysku. Mnohí prichádzajú už pred začiatkom festivalu, zdobia priestory, usporiadavajú nábytok a pripravujú materiály pre návštevníkov. 

Či pomáhajú len jeden rok, alebo sú našimi stálicami, sú neoddeliteľnou súčasťou SlavConu. Sú to nadšenci, energické bytosti a úžasní ľudia. Bez dobrovoľníkov by sme to sami nezvládli a bez dobrovoľníkov by SlavCon nebol tým, čím je. ĎAKUJEME.

A že aj vás to láka zažiť SlavCon z trochu inej strany? Poďte si to vyskúšať a posilniť naše rady - už teraz sa na vás tešíme! Ozvite sa nám a staňte sa súčasťou festivalu, prihláste sa pomocou prihlasovacieho formulára alebo napíšte na staff [zavináč] slavcon.sk Frederike "Ike" Adamčíkovej.

História

SlavCon sa koná už od roku 2006. Preklikajte sa jeho bohatou históriou ♥

Na stiahnutie

V tejto sekcii nájdete materiály na stiahnutie, ako napríklad plagáty alebo bannery.