Program

In this section you will find annotations to the talks in the program.

Organizers reserve the rights to change in the program!

You can find timetable and printable version here.
Fantasy - Prednáška - Friday 16:00 (1 hod. 30 min.) -
Santa Maria

Dávno pred udalostami Pána prsteňov sa odohrával druhy vek. Čas pokrývajúci vznik prsteňov moci, založenie a pád kráľovstva Númenoru a porážku Saurona Poslednou alianciou ľudí a elfov.

Sprievodný program, Hry - Hra - Friday 16:00 (48 hod.) -
Chodby
Špecialitou Nero games sú kompaktné kartové hry, ktoré ponúkajú rôzne levely náročnosti, štýly hrania a rôzne tematické žánre.
Literárna línia, Workshopy - Prednáška - Friday 17:00 (1 hod.) -
Čierna perla
Máte plnú zásuvku rukopisov a rozhodli ste sa, že nastal čas napísať svoju prvú publikovateľnú knihu? Na workshope s knižnou editorkou Evou Piarovou sa dozviete, na čo myslieť a čomu sa pri koncipovaní vyhnúť, prečo je menej niekedy viac, čím všetkým si rukopis musí prejsť ešte predtým, než ho pošlete do vydavateľstiev, a mnoho ďalších praktických postrehov, ktoré vám pomôžu dostať knihu na trh.
Workshopy - Workshop - Friday 18:00 (1 hod. 30 min.) -
Santa Maria

Povieme si niečo o koži (usni) ako materiále, na čo všetko sa dá použiť, ako začať s kožou pracovať, kde zohnať materiál, nástroje a ukážem vám základné techniky. Workshop bude pre začiatočníkov, ale aj pre pokročilých sa tiež niečo nájde.

Fantasy - Súťaž - Friday 18:30 (50 min.) -
USS Enterprise
Si fanúšikom Pána prsteňov? Vieš koľkí trpazlíci a hobiti sa vydali na Osamelú horu? Koľko čarodejov sa nachádza v Stredozemi? Myslíš si, že sa orientuješ v udalostiach sveta prof. Tolkiena? Príď na kvíz a otestuj svoje svoje vedomosti.
Sprievodný program, Hry - Hra - Friday 19:00 (3 hod.) -
Chodby

"Na ceste hrdinov" je event ktorý sa pravidelne organizuje v Bratislave a za úlohu si vzal priblížiť krásu RPG hier všetkým členom fandomu bez rozdielu na to či si skúsený hrdina alebo dobrodruh začiatočník. Jediné čo musíš spraviť je prísť a zažiť dobrodružstvo o ktorom sa ti ani nesnívalo.

Vidíme sa v Piatok: 19:00, Sobotu: 17:00 a Nedeľu 10:00

Víkend na Rokforte - Prednáška, Iné - Friday 19:00 (1 hod. 30 min.) -
Čierna perla

Náš spriatelený podcast Počarované si pre účastníkov a účastníčky SlavConu pripravil špeciálnu verziu Rokfortského rádiového klubu, a to nahrávanie finálnej epizódy svojej tretej série pred živým publikom. Táto časť sa bude sústrediť na adaptáciu Harryho Pottera a Väzňa z Azkabanu na strieborné plátno.

Underground - Prednáška - Friday 20:00 (1 hod. 30 min.) -
Millennium Falcon

Superhrdinovia denne čelia traume. Koľko z ich charakteru sú symptómy komplexnej traumy?
Najprv definujeme rôzne typy traumy a ako ovplyvňujú psychiku človeka. Potom sa pozrieme na Ironmana, Batmana a Supermana.

Underground - Súťaž - Friday 20:00 (2 hod.) -
Nautilus
Bude vás čakať viac ako 50 otázok z oblastí programových línií festivalu SlavCon. Budú vás čakať aj bonusové otázky. Veľkosti tímov a prebeh kvízu sa dozviete hneď na úvode.
Underground - Prednáška - Friday 21:00 (50 min.) -
Čierna perla
Každého pri pojme Found Footage horror napadne Záhada Blair Witch, no to je len malá ochutnávka toho, čo ponúka tento žáner. Ide o veľmi pestrý, dynamický a hlavne desivý žáner s viacerými tvárami, s ktorými ťa postupne zoznámim.
Sprievodný program, História - Iné - Saturday 10:00 (48 hod.) -
Outdoor
Historická strelnica ponúkne na výber niekoľko druhov lukov rôznej náročnosti, aby si svoju presnosť dokázali vyskúšať malí aj veľkí návštevníci. Šermiari SHŠ Ursus veľmi radi predvedú a vysvetlia všetko potrebné pre správnu a presnú streľbu.
Sprievodný program, História - Iné - Saturday 10:00 (10 hod.) -
Outdoor
Dobové stánky predstavia tradičné stredoveké remeselá: bylinkárku, raznicu na mince, sviečkara, tokársku dielňu (stredoveký sústruh), kníhtlač, kováča.
Sprievodný program, História - Iné - Saturday 10:00 (10 hod.) -
Outdoor
Ku SlavConu tradične patria aj šermiari a tak SHŠ Ursus v sobotu prenesie kúsok námestia do minulosti a rozloží si stredoveký tábor, historické stany, prístrešky a množstvo rekvizít, vďaka ktorým uvidíte, ako sa kedysi žilo.
Underground - Prednáška - Saturday 10:00 (1 hod. 30 min.) -
TARDIS

Rady, tipy a skúsenosti nazbierané nielen samoštúdiom o prednášaní, ale najmä prednášaním (>15 rokov) v slovenčine, v angličtine, na konferenciách, na conoch, firemných akciách, naživo, online, hybridne, pre mini publikum a aj veľkú, napratanú sálu, a dokonca aj na TEDx konferencii.

Workshopy - Workshop - Saturday 10:00 (1 hod.) -
Nautilus
Korenistá vôňa orientu, rytmická hudba, cinkanie šperkov, hrdé tanečnice vlniace sa vo víre veľkých volánových sukní. Toto všetko je však len zrnko piesku toho, čím všetkým je tanečný formát FCBD® Style belly dance. Príď na workshop pod vedením skvelej tanečnice a lektorky Denise Charbó a poodhaľ tajomstvá tohto fascinujúceho tanca.
Underground, Workshopy - Workshop - Saturday 10:00 (1 hod. 30 min.) -
Millennium Falcon
Vytvorte si vlastné komiksové postavičky spoločne s lektorom Dávidom Marcinom. Počas workshopu si vyskúšate rôzne kreatívne metódy tvorby komiksových postáv a širokú škálu výtvarných materiálov. Komiksový workshop je určený pre deti a mládež. Kapacita je obmedzená na 10 miest, prihláste sa formulárom alebo priamo na mieste v našom stánku
Underground - Prednáška - Saturday 10:30 (1 hod.) -
Čierna perla

Začínajúcemu nadšencovi japonskej popkultúry môže byť menej jasné, ako sa zorientovať v rôznych anime a neskôr i manga sériách. Ktoré stoja za to a ktoré patria k takpovediac povinným jazdám, ktoré jednoducho chcete a potrebujete absolvovať?

Workshopy - Workshop - Saturday 11:00 (1 hod.) -
USS Enterprise

Workshop je zaměřený na techniku suchého plstění vlnou, kterou jde ozdobit i opravit různé kusy oděvů (v našem případě barety). K dispozici bude vlna i barety různých barev, které si můžete ozdobit dle vlastního uvážení nebo se nechat inspirovat.

Hry - Prednáška - Saturday 12:00 (1 hod. 20 min.) -
TARDIS

Ukážky a proces tvorby fantasy ilustrácii pre kartové hry. Veľa obrázkov a rozprávanie o práci komerčného ilustrátora, to dobré, zlé a všetko ostatné.

Fantasy - Prednáška - Saturday 12:00 (1 hod.) -
Millennium Falcon

Richard Williams patrí medzi velikánov animovaného filmu. Jeho magnum opus mal byť najlepší animovaný film všetkých čias, Thief and the Cobbler. Výrobe tohto filmu venoval takmer 30 rokov, kým oňho nakoniec prišiel.

Fantasy - Hra, Iné - Saturday 12:30 (2 hod.) -
Nautilus

Hra sa odohráva v limbe, mieste medzi životom a smrťou. Čakáreň, kde sa rozhodujete, aký posmrtný život chcete. Hráči budú hrať skupinu ľudí, ktorí stoja pred rozhodnutím, ktorý posmrtný život je lepší a ktorý si vôbec zaslúžia.

Underground - Prednáška - Saturday 13:00 (1 hod.) -
Čierna perla

Cestovanie vesmírom je súčasťou každého komiksového vydavateľstva. Niekedy je to uletené dobrodružstvo, ale niekedy ide o život. Náš sprievodca vám ukáže všetko zaujímavé a postará sa, aby ste sa nestratili.

Víkend na Rokforte - Workshop - Saturday 13:00 (50 min.) -
Nautilus
Aj vy ste sa už stali obeťou odskočených čokoládových žabiek? Nám v Klube zberateľov kartičiek z čokoládových žabiek sa dostal do rúk nový recept od Medových labiek, ktorý rieši tento častý problém!
Literárna línia - Prednáška - Saturday 13:00 (50 min.) -
USS Enterprise

A sme tu, recenzia je zbraňou novinárov a rôznych jednotlivcov, ktorí svojím umom a túžbou po pozornosti ničia sny skvelých umelcov, ale je tomu naozaj tak? Poďme sa spolu pozrieť na zúbok tomuto stále kontroverznejšiemu literárnemu žánru.

Fantasy - Prednáška, Diskusia - Saturday 14:00 (1 hod. 30 min.) -
TARDIS

Vedma Mirena vo vrchoch okolo posvätnej hory Sitno zisťuje, prečo po objavení prastarej bane začali miznúť miestni kopáči i ozbrojené stráže.

Fantasy, Sci-fi - Prednáška - Saturday 14:00 (1 hod. 30 min.) -
Santa Maria

Žáner fantastiky patrí medzi prvé útočiská LGBT+ postáv. Ako sa pohla doba od Xeny a Buffy? Čo sa zmenilo s príchodom streamovacích služieb? V čom sú Stranger Things, reboot She-Ra a Wynonna Earp iné?

Fantasy - Prednáška - Saturday 15:00 (1 hod. 30 min.) -
USS Enterprise

V tejto prednáške sa prejdeme Stredozemou a ukážeme si pozoruhodné rastliny, ktoré sa zrodili v predstavivosti Profesora Tolkiena.

Fantasy - Prednáška - Saturday 15:00 (1 hod.) -
Čierna perla
Čo sa stalo s UniConom? Prečo už nerobíme festival, ako vyzerá náš Hogwarts a prečo by každá škola mala mať vlastný metaverz? Poďme sa o tom porozprávať.
Víkend na Rokforte - Hra - Saturday 16:00 (1 hod.) -
Nautilus

Problémy môžu číhať na každom kroku, a preto je na mieste, že Rokfort znovu otvoril svoj povestný klub duelantov. To, že sa každý duel ponesie v duchu fair play je samozrejmosťou, na čo dohliadnu naši najpovolanejší profesori.

Underground, Workshopy - Workshop - Saturday 16:00 (1 hod. 30 min.) -
Millennium Falcon
Vytvorte si vlastný krátky komiks spoločne s lektorom Dávidom Marcinom. Počas workshopu si vyskúšate rôzne kreatívne metódy tvorby komiksov a širokú škálu výtvarných materiálov. Komiksový workshop je určený pre mládež a dospelých. Kapacita je obmedzená na 10 miest, prihláste sa preto dopredu.
Literárna línia, Workshopy - Prednáška - Saturday 16:00 (50 min.) -
Santa Maria
Napísali ste svoju prvú knihu a premýšľate, ako ju dostať medzi čitateľov? Túžite byť publikovaní vo veľkom vydavateľstve alebo by ste mali radšej celý proces vydania pod kontrolou sami? Workshop s knižnou editorkou Evou Piarovou vás pripraví na vstup do slovenského knižného sveta a prevedie procesom publikovania.
Sci-fi - Prednáška - Saturday 17:00 (1 hod. 30 min.) -
USS Enterprise
Hľadáte lokalitu vo vesmíre, odkiaľ by mohla pochádzať vaša fiktívna mimozemská civilizácia? Alebo pátrate po planéte podobnej Zemi, ktorú by ľudstvo mohlo kolonizovať? Píšete vedeckú fantastiku a radi by ste ju mali trošku uveriteľnejšiu?
Fantasy, VIP - Prednáška, Diskusia - Saturday 18:00 (1 hod. 30 min.) -
TARDIS

Skúsený a svetovo oceňovaný tvorca vizuálnych efektov Vladimír Valovič nám príde porozprávať o svojich zážitkoch z práce na hollywoodskych filmoch, akými sú Harry Potter a Dary Smrti II, Guardians of the Galaxy, Justice League, Star Wars: Rise of

Sci-fi - Prednáška - Saturday 18:00 (50 min.) -
Millennium Falcon

Ponorte sa do histórie kultúrneho fenoménu zvaného Star Trek a objavte s nami históriu jednej z najúspešnejších sci-fi franšíz v celej známej galaxii.

Fantasy - Vystúpenie - Saturday 18:30 (1 hod.) -
Nautilus

Je možné, že jsou autoři sci-fi tak předvídaví? Mnozí dokážou uhádnout sociologické změny ve společnosti, globální katastrofy i technologický pokrok, až je to samotné děsí, když se začnou jejich vize naplňovat.

Fantasy - Prednáška - Saturday 20:00 (50 min.) -
Millennium Falcon

Upozornění - tato přednáška obsahuje explicitní zobrazení činností a části těl, které nejsou vhodné pro mladistvé! Pokud jsi fanoušek tohoto žánru a už máš něco nakoukáno, bude to pro tebe milé osvěžení.

Literárna línia, Underground - Prednáška, Vystúpenie - Saturday 20:00 (2 hod.) -
Nautilus
Vystúpenie Xenomorph a Saraswati's Twerkaba Standupy Mená ako Martin Hatala , Vlado Mikuláš , Michal Laurinec , Veronika Blahová alebo Peter Šlesár vám ukážu že svet sa dá brat z humorom. Vyhodnotenie Tolkien kvízu a Ohňová show
Hry - Prednáška - Saturday 20:00 (1 hod. 30 min.) -
Santa Maria
Čo by som poradil ako profi game designer môjmu mladšiemu ja, keď som tvoril LARPy? Z pohľadu človeka, ktorý svoju dizajnérsku kariéru tvorbou LARPov začínal - porozprávam o princípoch, ktoré si vedia LARPoví organizátori zobrať zo sveta dizajnu videohier.
Underground, Sprievodný program - Vystúpenie, Iné - Saturday 21:00 (1 hod.) -
Nautilus

Burácajúcu salvu humoru vám predvedú komici ktorým slová ako vtipné alebo slušné ... vôbec nič nehovoria.  Mená ako Martin Hatala , Vlado Mikuláš , Michal Laurinec , Veronika Blahová alebo Peter Šlesár vám ukážu že svet sa dá brat z humorom. 

Underground - Prednáška - Sunday 10:00 (1 hod. 30 min.) -
Santa Maria

Nemusíte byť princezná na to, aby ste sa mohli poprechádzať po hrade z Fantaghiró. Čo tak navštíviť mesto z diela Attack on Titan s rodinou? Alebo chcete skôr nasať atmosféru romantického Naboo?

Future Earth - Prednáška - Sunday 11:00 (1 hod. 30 min.) -
Čierna perla
Čo je to génové delo? Čo sa s vami stane, ak zjete modifikovaný gén? A ktorá potravina, ktorú bežne kúpite v potravinách, vznikla rádioaktívnym ožarovaním?
Literárna línia, Sci-fi - Prednáška - Sunday 12:00 (1 hod.) -
TARDIS
Jupiter, aktuálne jediný slovenský sci-fi a fantasy časopis, ktorý vychádza v elektronickej od roku 2011, sa dostal k šestnástemu číslu. Po dlhšom čase sme pripravili špeciál, tentokrát zameraný na poviedky autorov z portálu sci-fi.sk.
Workshopy - Workshop - Sunday 12:00 (2 hod.) -
Santa Maria

Workshop je zameraný na úplných začiatočníkov, ale ak si chcete priniesť svoj rozrobený pletací/háčkovací projekt a pridať sa k nám, ste vítaní.

Underground, Workshopy - Workshop - Sunday 12:00 (50 min.) -
Millennium Falcon
Kreslíš postavy z hlavy aj z referencií a stále sa ti nedarí vytvoriť dynamické pózy? Nedarí sa ti vytvoriť ilúziu pohybu v kresbe a tvoje bojujúce postavy sú stále strnulé a nudné? Na mojom workshope si spoločne prejdeme rôzne prístupy a princípy ako efektívne vytvoriť dynamický pohyb pre vaše charaktery. Naučíme sa, ako si vybrať ten správny moment a ako sa dá pracovať s fotoreferenciou tak, aby ste zvýraznili pohyb postavy. Najdôležitejšie však bude to, že si ukážeme rôzne cvičenia a povieme si o prístupoch rozličných autorov tak, aby ste doma mohli ďalej cvičiť a vytvárať dynamickejšie postavy nielen vo vašich komiksoch a ilustráciách. Kapacita je obmedzená na 10 miest, prihláste sa preto dopredu.
Future Earth - Prednáška - Sunday 13:00 (50 min.) -
USS Enterprise

Už ste sa stretli s pojmom asexualita? Aký dopad má táto sexuálna orientácia na populáciu? V médiách sa občas stretneme s kryptickou hláškou: "Nemám záujem o sex!".

Víkend na Rokforte - Iné - Sunday 13:30 (30 min.) -
Nautilus

Ktorá fakulta získala najviac bodov, a teda si zaslúži fakultný pohár? 
Koľko rokfortských klubov a krúžkov sa nám počas víkendu podarilo vytvoriť? 
Komu sa podarilo nájsť legendárnu kartičku z čokoládových žabiek?